Marcin Wizgird

Marcin Wizgird EIM Data Architect,
CBIP, CDMP

Temat: Architektura danych: Projektowanie hurtowni danych oraz...

Na wielu projektach w różnych krajach widziałem bardzo różne podejścia do projketowania hurtowni danych w zakresie Architektury Danych. U jednych klientów proces ten był zupełnie ad-hocowy - w zależności od aktualnych potrzeb raportowych i pod wpływem presji od strony biznesu, że dane mają być na wczoraj, budowane były klasyczne silo data marty. Kolejna grupa klientów projektowała swoje hurtownie i aplikacje analityczne w oparciu o obszary tematyczne bazujące na modułach systemu ERP organizacji. Kolejna część klientów podejmowała wysiłki zmierzające do zaprojektowania hurtowni danych - w szczególności podstawowych tabel faktowych o najniższej granularności - o podstawowe procesy biznesowe w organizacji. Jeszcze inni klienci stosowali sobie już wiadome podejścia i metodyki - były tak mądre, że ich nie rozumiałem.

Chciałbym sprowokować dyskusję na temat i dowiedzieć się:
1. Jakie podejścia/metodyki stosujecie do projektowania Architektury Danych hurtowni danych/systemów BI?
2. Czy opieracie architekturę danych o procesy biznesowe w firmie? Jeśli tak, to w jaki sposób je identyfikujecie i w jaki sposób projektujecie najbardziej atomowe tabele faktowe?
3. Czy do modelowania procesów biznesowych podchodzicie w sposób zorganizowany i formalny - np z zastosowaniem BPMNa?
4. Czy macie wogle w swoich organizacjach spójną koncepcję Architektry Danych?
5. W jaki sposób Architektura Danych wpływa na zakres i priorytetyzację projektów BI dostarczające dane dla nowych obszarów tematycznych/data martów lub zmiany do istniejących ?
6. Jakie przeszkody praktyczne napotykacie przy projektowaniu spójnej architektury danych dla hurtownii danych i systemów BI?