konto usunięte

Temat: Indeks Percepcji Korupcji 2014: Wyniki. Korupcja zagraża...

Indeks Percepcji Korupcji 2014: Wyniki.
Korupcja zagraża wzrost gospodarczy dla wszystkich


Słabo wyposażone szkoły, podrobione leki i wybory zdecydowane na podstawie pieniędzy, to tylko niektóre z konsekwencji korupcji w sektorze publicznym. Łapówki i ustawione oferty to nie tylko kradzieży środków od najsłabszych - podważają one sprawiedliwość i rozwój gospodarczy, i zniszczą zaufanie społeczeństwa do rządu i liderów.

Opierając się na opinii ekspertów z całego świata, Wskaźnik Percepcji Korupcji mierzy postrzegane poziomy korupcji w sektorze publicznym na całym świecie, i tu wyłania się niepokojący obraz. Ani jeden kraj dostał doskonały wynik, a ponad dwie trzecie wyników są poniżej 50, w skali od 0 (bardzo skorumpowane) do 100 (bardzo czyste).
Korupcja jest problemem dla wszystkich krajów. Słaby wynik może przedstawiać znak powszechnej korupcji, brak kary za korupcję oraz publicznych instytucji, które nie reagują na potrzeby obywateli. Kraje na górnej części wskaźnika muszą również działać. Wiodące ośrodki finansowe w UE i USA muszą zaangażować się w szybko rozwijających się gospodarek, aby zatrzymać korupcję od szerzenia się u nich. G20 musi udowodnić swoją globalną rolę lidera i zapobiegać praniu pieniędzy i zatrzymać w tajemnicze przedsiębiorstwa od maskowania/ukrywania korupcji.

Wyniki: tabela i rankingi

Indeks Percepcji Korupcji szereguje kraje i terytoria w oparciu o jak skorumpowany jest ich sektor publiczny. Wynik kraju lub terytorium wskazuje na postrzegany poziom korupcji w sektorze publicznym w skali od 0 (bardzo skorumpowane) do 100 (bardzo czyste). Ranking kraju lub terytorium wskazuje jego położenie w stosunku do innych krajów i terytoriów, w indeksie. Tegoroczny spis obejmuje 175 krajów i terytoriów. Kliknij na nagłówek kolumny, aby posortować wyniki, lub skorzystać z menu rozwijanego, aby zobaczyć wyniki według regionu. Należy pamiętać, że N/A oznacza, że dany kraj nie został uwzględniony w indeksie dla danego roku

Patrz: http://www.transparency.org/cpi2014/results

konto usunięte

Temat: Indeks Percepcji Korupcji 2014: Wyniki. Korupcja zagraża...

Co piąty polski przedsiębiorca doświadczył korupcji

W przeciągu ostatniego roku aż co piąty przedsiębiorca w Polsce (21 proc.) doświadczył korupcji. Ponadto ponad dwa razy więcej firm (43 proc.) spodziewa się takich przypadków w ciągu najbliższych dwóch lat – wynika raportu PwC.

Jak pisze „Puls Biznesu”, Polska na tle Europy Środkowo-Wschodniej wypada pod tym względem nie najgorzej. Według badania PwC „Global Economic Survey 2014” w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy 32 proc. firm odnotowało w naszym regionie przypadki korupcji. Prognozy przedsiębiorców zakładają takie samo natężenie tego zjawiska w najbliższych dwóch latach. Na świecie jest to odpowiednio 27 i 29 proc.

Największą korupcją na całym globie objęte są sektory: inżynieryjny/budowlany, telekomunikacyjny, publiczny, energetyczny, komunalny i wydobywczy oraz handlu detalicznego.

Gazeta przytacza także wyniki rankingu percepcji korupcji Transparency International Polska. Polsce przyporządkowano w nim wskaźnik 61. TI od dwóch lat przyznaje poszczególnym krajom od 0 do 100 punktów, gdzie zero oznacza największe skorumpowanie, a sto najwyższą transparentność. Liderem tegorocznej edycji zestawienia, z 92 punktami, jest Dania, natomiast na ostatnich miejscach uplasowały się Bułgaria, Grecja, Rumunia i Włochy, które otrzymały po 43 punkty.

red: http://biznes.nf.pl/co-piaty-polski-przedsiebiorca-dos...



Wyślij zaproszenie do