Dariusz Rojek

Dariusz Rojek Passion for
excellence...

Temat: Czym jest Ethereum ?

Ethereum jest swoistą usługą online, która pozwala na zbudowanie praktycznie dowolnej aplikacji na wzór Bitcoin i uruchomienie jej w ramach całej sieci obejmującej maszyny zrzeszone w projekcie Ethereum. Obecnie Bitcoin jest sposobem na wiarygodne przechowywanie i przenoszenie obiektów cyfrowych lub części informacji pomiędzy jego użytkownikami. Dziś służy przede wszystkim przechowywaniu i przesyłaniu cyfrowych pieniędzy, jednak ten sam system może doprowadzić do powstania nowego typu sieci społecznych, systemów przechowywania danych i rynków papierów wartościowych. Dzięki protokołom zbliżonym do Bitcoin wszystko to może działać bez pomocy organu centralnego likwidując przy tym czynnik ludzki, który prowadzi często do spornych sytuacji i nieprawidłowości w funkcjonowaniu lub egzekucji pewnych zobowiązań. Dzięki tego typu zdecentralizowanym systemom opartym o kryptografię nie występuję ryzyko kontrahenta.

Na wstępie należy zaznaczyć, że system Ethereum nie będzie korzystać z tej samej sieci peer-to-peer na której opiera się Bitcoin. Nie będzie też korzystał z tego samego oprogramowania. W rzeczywistości zespół Ethereum buduje zupełnie nowy system, który będzie działał w ramach własnej sieci i oddzielnym łańcuchu bloków. Jednak twórcy projektu nie ukrywają, że w trakcie tworzenia Ethereum, zapożyczali wiele pomysłów i rozwiązań z oprogramowania Bitcoin.

Na przykład wszystkie transakcje Bitcoin są przechowywane w tzw. łańcuchu bloków (ang. blockchain), pełniącym funkcje globalnej księgi rachunkowej obejmującej każdą transakcję Bitcoin która kiedykolwiek miała miejsce. Jest to rodzaj zaszyfrowanej bazy danych z której można korzystać do zasilania innych aplikacji – podobnie jak miało to miejsce w przypadku serwisu Twister oraz BitMessage. Ethereum będzie napędzać jeszcze więcej aplikacji przez coś zbliżonego do blockchain oferując okrojoną wersją języka programowania Python – znanego pod nazwą Ethereum Script – który został zbudowany specjalnie dla aplikacji które zostaną zbudowane w oparciu o blockchain systemu Ethereum. W podobny sposób Bitcoin dzieli jednostki waluty pomiędzy tych użytkowników, którzy udostępniają moc swoich maszyn w celu autoryzacji i zabezpieczenia sieci Bitcoin.

Taki system może potencjalnie napędzać każdą aplikację od systemów przechowywania w stylu Dropbox aż po niestandardowe kryptowaluty. Według twórców Ethereum, system będzie nadawał się w szczególności do czegoś, co nazywa się powszechnie „smart contracts.” Prostym przykładem są powszechnie działające systemy zakładów. Wyobraźmy sobie sytuację w której dwoje ludzi stawia zakłady na, powiedzmy wynik konkretnego meczu Ligi Mistrzów, powierzając pewną ilość waluty cyfrowej systemowi. System będzie następnie sprawdzał końcowy wynik gry za pośrednictwem internetu, aby po ukończonej grze rozdystrybuować odpowiednio fundusze do każdego kto brał udział w zakładzie. Nie potrzeba przy tym żadnego bukmachera.

Wprawdzie tego typu rozwiązania mogłyby być oparte na protokole Bitcoin, jednak obecny jego kształt i architektura nie umożliwiają w prosty i przejrzysty sposób ustanowienie tego typu umowy lub kontraktu. Jedną z metod, które by to ułatwiły byłoby wprowadzenie tzw. „kolorowych monet” (ang. colored coins).
Twórcy Ethereum przewidują, że dzięki ich platformie będzie możliwe konstruowanie i egzekwowanie także znacznie bardziej skomplikowanych umów typu smart contract, w tym inteligentnych wspólnych rachunków oszczędnościowych, giełd finansowych, a nawet funduszy powierniczych. Teoretycznie, umowy te będą bardziej wiarygodne, ponieważ – jeśli oprogramowanie będzie prawidłowo zaprojektowane – nikt ze stron nie będzie miał możliwości oszukania kontrahenta. Wielu maniaków i zagorzałych entuzjastów Bitcoin są w stanie nawet uwierzyć, że inteligentne umowy (smart contracts) mogą doprowadzić do stworzenia „niezależnych korporacji” – całych firm prowadzonych przez boty, a nie ludzi.

Sieć Ethereum wykorzystuje własną technologię wydobycia, Dagger. W celu zapewnienia, że proces wydobycia będzie uczciwy zastosowano niektóre rozwiązania znane z algorytmu górnictwa opartego na architekturze typu scrypt.
Scrypt (który jest używany przez kryptowaluty takie jak Litecoin), został zaprojektowany, aby być bardziej przyjazny dla procesorów typu CPU (i znacznie mniej nieprzyjazny dla górników korzystających z układów scalonych typu ASIC), aby obecna elita zaawansowanych górników wykorzystujących dziesiątki lub setki maszyn opartych o technologię typu ASIC nie uzyskali nieuczciwej przewagi.
Programiści Ethereum ujawnili już wersję oprogramowania, która zawiera język skryptowy Ethereum, który jest tak przejrzysty, jak języki C++, Java i Python. Użytkownicy mogą kodować zautomatyzowane umowy i kontrakty, które w rzeczywistości będą reprezentowane przez boty mogące wysyłać i odbierać jednostki waluty Ether po spełnieniu pewnych warunków. Zasadniczo chodzi o to, iż język kodowania Ethereum umożliwia wysyłanie pieniędzy za pomocą poleceń, gdy spełnione zostaną tzw. „kamienie milowe” zapisane w warunkach umowy w formie odpowiednich linijek kodu w ramach danej aplikacji.

Należy jednak pamiętać, że przed projektem Ethereum stoi kilka wyzwań. Wiele osób martwi się, że łańcuch bloków (blockchain) Ethereum będzie szybko rosnąć do niebotycznych rozmiarów jeśli znajdzie szerokie zastosowanie. Twórcy Ethereum uważają, że mogą rozwiązać ten problem, ale nie mogą mieć zupełniej pewności do momentu, aż sieć zacznie działać. Bezpieczeństwo jest kolejnym dużym problemem z jakim muszą się uporać programiści, dlatego niedawno zespół uruchomił sieć testową przed oficjalnym uruchomieniem projektu, które planowane jest na 4 kwartał 2014 roku.
Innymi słowy obecne czasy to pierwsze dni dla tego typu nowatorskich rozwiązań programistycznych. Jednak Ethereum i inne krypto-platformy nowej generacji zarysowują bardzo atrakcyjny obraz naszej przyszłości internetowej, taki w którym użytkownicy mają wszystko pod kontrolą, a nie rządy czy wielkie korporacje. Budowanie takiej przyszłości to zadanie wymagające ogromnego wysiłku zarówno od programistów jak i całego społeczeństwa entuzjastów Bitcoin.

Żródło: bitcoinforum.plTen post został edytowany przez Autora dnia 01.07.14 o godzinie 10:09
Dariusz Rojek

Dariusz Rojek Passion for
excellence...

Temat: Czym jest Ethereum ?

Polecam wpis do bloga jednego z założycieli Ethereum - Mihai Alisie https://blog.ethereum.org/2014/07/14/the-ethereum-project/

Jest to bardziej rozprawa nad nieskończonymi możliwościami jakie może dać ludzkości Ethereum niż merytoryczna informacja o postępach w rozwoju aplikacji ale z całą pewnością warta poświecenia chwili uwagi. Niestety w języku angielskim.

Jak zawsze zachęcam do podzielenia się swoimi poglądami i uwagami.
Mar P.

Mar P. Niezależny ekspert i
trener zmian

Temat: Czym jest Ethereum ?

Czytając ten artykuł czułem się jak jego współautor :) Mihai świetnie uchwycił to co niesie ze sobą Ethereum, Bitcoin oraz inne "krypto-rozwiązania".
Ewa Helena

Ewa Helena freelancer

Temat: Czym jest Ethereum ?

Ostatnie update-y: https://www.youtube.com/watch?v=5Zf3-dZE1aI

konto usunięte

Temat: Czym jest Ethereum ?

Polecam polską stronę poświęconą w całości Ethereum i wszystkiemu co z tym związane:
Ethereum. pl
Marian Kabanos

Marian Kabanos Specjalista ds.
sprzedaży, Airbnb,
Inc.

Temat: Czym jest Ethereum ?

o! fajnie, ze powstał ten wątek, bo w szybki sposób można dowiedzieć się podstawowych informacji na temat Ethereum!
Marian Kabanos

Marian Kabanos Specjalista ds.
sprzedaży, Airbnb,
Inc.

Temat: Czym jest Ethereum ?

notabene, czy zna ktoś jakies książki, czy fora na temat kryptowalut i może je polecic?

Temat: Czym jest Ethereum ?

Całkiem fajnie podobno można sobie zarobić na kryptowalutach, mam już małe doświadczenie, ale jest coraz lepiej. Mam nadzieje, że fajnie sobie dorobię do pensji w ten sposób. Pomaga tu bardzo serwis https://kryptomaniak.pl/gieldy-kryptowalut. Może i wam się przyda do sprzedaży, kupna kryptowalut

Następna dyskusja:

Czy powstanie polska konkur...




Wyślij zaproszenie do