konto usunięte

Temat: H JAK....

HENNA
(KRZEW HENNOWY)
(NABARWIA BEZBRONNA)
(LAWSONIA BEZBRONNA)
LAWSONIA INERMIS
(LAWSONIA ALBA)
(LAWSONIA SPINOSA)
(ALKANNA SPINOSA)

Lythraceae – krwawnicowate

Jest to częściowo ciernisty krzew, mogący osiągnąć do 6 m wysokości. Liście są kształtu lancetowatego, stosunkowo niewielkie. Kwiaty posiada małe, zebrane w okazałych kwiatostanach w formie wiech, o barwie od żółci do koloru nieco ceglastego. Owoc to sucha, niebiesko-czarna jagoda wraz z brązowymi nasionami. Roślina występuje w Indiach, na południu Azji, na Filipinach , w Japonii i w niektórych rejonach Afryki.
W Indiach przyjemnie pachnące i urodziwe kwiaty henny składane są w ofierze bogom. Wiadomo jest, że henna to prawdopodobnie najstarszy kosmetyk upiększający. Z wysuszonego ziela Lawsonii, po jego zmieleniu i dodaniu wapnia, otrzymywany jest zielony barwnik, powszechnie zwany właśnie pod nazwą - henna. Po dołączeniu indygo otrzymuje się również czarny barwnik. Henna stosowana była w czasach starożytnych w Egipcie do farbowania grzyw i ogonów koni, co miało ponoć chronić zwierzęta przed dokuczliwością owadów. Rysunki wykonane z użyciem henny odnaleziono na mumiach. Olejek pozyskiwany z nasion i kwiatów stosowany był podczas procesu balsamowania. Chętnie wykorzystywano lawsonię również jako krzew ozdobny. Z korzeni tej rośliny pozyskiwany jest również barwnik, noszący identyczną nazwę, bez którego nie mogą się obyć w świecie islamskim żadne przygotowania kosmetyczne przed ważnymi ceremoniami. Lawsonia znalazła swoje miejsce w Biblii. „Gronem henny jest mój umiłowany w winnicach Engaddi” (Pnp 1, 14). Krzew tej rośliny po dziś dzień spotkać można w okolicach Morza Martwego, jednakże podobnie, jak w czasach biblijnych, stanowi przyrodniczą rzadkość w tamtych rejonach. W antycznym Egipcie z kwiatów lawsonii sporządzano tak zwaną „maść cypryjską”, która znana była ówcześnie nawet w tak odległym kraju, jak Chiny. Dzięki wspaniałej woni, stosowana była i jest w kosmetyce. O krzewie hennowym poczynił zapiski Dioskurides. W starożytnym Rzymie nosiła nazwę „lugustrum”. W dawnych farmakopeach surowiec nosił nazwę Radix Alcannae verae seu oreentalis.
Dziś wiadomo, że w liściach lawsonii do związków czynnych należą garbniki, pochodna naftochinonu o żółtoczerwonej barwie (lawson), a w kwiatach obecny jest olejek eteryczny. Obecnie w farmacji surowiec stanowi liść lawsonii - Folium Lawsoniae (Folium Hennae). Znajdujący się w liściach lawson posiada delikatne działanie przeciwkrwotoczne. Liście stosowane są niekiedy w schorzeniach dermatologicznych. Z kwiatów pozyskuje się olejek cypryjski, z którego wytwarza się maść cypryjską. Jednakże przede wszystkim surowiec używany jest w kosmetyce do sporządzania licznych mieszanek do barwienia włosów na rozmaite odcienie. Dodatkowe zalety henny stanowią: wzmacnianie cebulek włosów, zapobieganie ich przetłuszczaniu oraz działanie przeciwłupieżowe.

a może by tak zmienić kolor.... ? ;)


Obrazek
Dagmara Sztaba edytował(a) ten post dnia 24.11.07 o godzinie 20:35