konto usunięte

Temat: Wolne Święto Trzech Króli niezgodne z Konstytucją RP?

- 19 listopada prezydent Komorowski podpisał ustawę wprowadzającą kolejny dzień wolny – święto Trzech Króli i odbierającą prawo do dnia wolnego za święto przypadające w sobotę. Państwo chcą zaskarżyć ustawę do Trybunału Konstytucyjnego. Dlaczego?

Ze względu na dwa aspekty. Przez cały proces legislacyjny zwracaliśmy uwagę na skutki ekonomiczne, bo to ma proste przełożenie na gospodarkę i dotyczy bezpośrednio pracodawców. Ale to nie wszystko, liczyliśmy na to, że sam proces legislacyjny będzie zgodny z obowiązującym w Polsce porządkiem prawnym, a – naszym zdaniem, jak również w opinii biura legislacyjnego – tak nie jest, proces nie był zgodny z Konstytucją RP. Sam proces rozszerzania katalogu świąt jest niezgodny z Konkordatem. Dysponujemy ekspertyzą prawną Katedry Prawa Wyznaniowego Uniwersytetu Warszawskiego, w której znawcy opiniują, że proces legislacyjny nie był zgodny z Konstytucją. Również my, jako organizacja pracodawców, dbamy nie tylko o skutki ekonomiczne wprowadzanych przepisów, ale także o zgodność ich stanowienia z literą prawa. Stąd właśnie złożenie wniosku do Trybunału Konstytucyjnego. Uchwalanie prawa musi przebiegać wedle obowiązującego porządku prawnego! Musimy stać na straży tego porządku, ażeby prawo nie było uchwalane w pośpiechu, w sposób wadliwy, bez dogłębnych analiz, aby nie było złym prawem, przynoszącym negatywne skutki i wiele wątpliwości interpretacyjnych.

Drugi aspekt dotyczy wymiaru czasu pracy, a konkretnie odebrania prawa do dnia wolnego za święto przypadające w dzień dodatkowo wolny od pracy, co dotyczy najczęściej soboty. To zapis dyskryminacyjny! Może bowiem nastąpić niezamierzona przez pracodawcę sytuacja nierównego traktowania pracowników. Pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikowi – poza wolną niedzielą i świętem – także dzień wolny od pracy z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy. Nie ma ograniczeń, jaki to może być dzień tygodnia. Pracodawca korzysta więc ze swobody w wyznaczaniu terminów dni wolnych od pracy w danym okresie rozliczeniowym, które mogą przypadać od poniedziałku do soboty. Te dni mogą być różne w poszczególnych okresach rozliczeniowych, a nawet mogą być odmiennie ustalone dla poszczególnych grup pracowników, np. pracowników administracyjnych mających wolne soboty, podczas gdy pracownicy produkcyjni mają wolne poniedziałki.

W rezultacie od terminów dni wolnych od pracy będzie zależeć wymiar czasu pracy konkretnego pracownika. Jeśli zostaną one ustalone przez pracodawcę w dni świąteczne, to pracownik skorzysta z mniejszej liczby dni wolnych od pracy.

Może to zostać uznane za działanie dyskryminujące ze strony pracodawcy, a tymczasem to ustawodawca popełnił błąd.

(...)

- Ostatnio Kongregacja Przemysłowo-Handlowa i Polska Izba Handlu podpisały apel o to, aby zatrudnieni w handlu pracowali w wigilię świąt tylko do 14. Jak Państwo to oceniają?

Nie muszą być wprowadzane w przepisach prawa ograniczenia czy obostrzenia dotyczące czasu pracy, bo to przecież pracodawcy w praktyce o nim decydują. I są dni szczególne, właśnie takie, jak wigilia, kiedy pracodawca może uczynić taki przywilej dla pracowników, rozpatrzywszy wszystkie aspekty funkcjonowania firmy i skrócić dzień pracy albo udzielić pracownikom dnia wolnego – bez wpływu na wynagrodzenie. Nie ma w tym nic złego, ale to powinno być uzależnione od realnych potrzeb i możliwości pracodawcy, a nie narzucone odgórnie przez prawo. Taki apel jest więc czymś pozytywnym, przy założeniu, że jest odezwą właśnie, a nie obowiązkiem pracodawcy. W Polsce takim dniem jest zwyczajowo wigilia, do której wiele osób przywiązuje szczególne znaczenie – większe niż do święta Trzech Króli.

A propos tego ostatniego święta, pamiętajmy także, że mamy obowiązujące od 1999 r. rozporządzenie w sprawie zwolnień od pracy lub nauki osób należących do kościołów i innych związków wyznaniowych w celu obchodzenia świąt religijnych niebędących dniami ustawowo wolnymi od pracy. W myśl tego rozporządzenia pracownik może zgłosić pracodawcy, że obchodzi święto z racji przynależności do określonego związku wyznaniowego i chce mieć ten dzień wolny. Pracodawca może w tej sytuacji umówić się z nim, że udziela mu dnia wolnego, a pracownik w innym terminie dzień ten odpracuje. Pracodawcy korzystają z tego rozwiązania prawnego, na co wskazywaliśmy w trakcie prac legislacyjnych związanych z wprowadzeniem dnia wolnego w święto Trzech Króli.

- Wprowadzenie takiego święta, które ustawowo jest dniem wolnym od pracy dla wszystkich pracowników, jest chyba nieco dyskryminujące dla wyznawców innych niż katolicka religii, czy ateistów. Oto bowiem siłą rzeczy zmuszeni są do uznania święta katolickiego…

Rzeczywiście, różne grupy wyznaniowe mogą mieć co do tego pewne obiekcje, pojawia się tu element nierówności.


http://biznes.onet.pl/przepisy-musza-byc-prostsze,1859...Daniel D. edytował(a) ten post dnia 12.12.10 o godzinie 15:19

konto usunięte

Temat: Wolne Święto Trzech Króli niezgodne z Konstytucją RP?

Państwo powinno wybierać na święta dni które nie są świętami religijnymi, bo to godzi z neutralnością państwa

Następna dyskusja:

Święto 1 Maja




Wyślij zaproszenie do