Temat: Pożegnanie Zbigniewa Gacha 29.02.2012-Europejskie Centrum...

Pożegnanie Zbigniewa Gacha
29.02.2012

Zmarł Zbigniew Gach, najpierw obserwator, a wkrótce uczestnik formowania się „Solidarności", później jej wierny kronikarz. Jeden z najbardziej znanych gdańskich dziennikarzy był współautorem „Konspiry" - bestselleru drugiego obiegu o ukrywających się liderach związku. Uroczystości żałobne odbędą się w czwartek 1 marca, w Sopocie. Msza będzie odprawiona o godzinie 12 w kościele Gwiazda Morza przy ul. Kościuszki w Sopocie, pogrzeb rozpocznie się o godz. 13.30 na Cmentarzu Katolickim w Sopocie.

Zbigniew Gach był absolwentem studiów polonistycznych na Uniwersytecie Gdańskim. Po ich ukończeniu w 1977 r. został dziennikarzem tygodnika „Czas". Jako reporter tej gazety trafił w rewolucyjnym sierpniu 1980 r. do gdańskiej stoczni. Wkrótce został działaczem branżowej sekcji „Solidarności" oraz dziennikarzem biuletynów i czasopism związku. Internowany po wprowadzeniu stanu wojennego, w lutym 1982 r. pozbawiony możliwości oficjalnego wykonywania zawodu.

http://www.ecs.gda.pl/newss/news/2867

http://www.youtube.com/watch?v=AkXqy1O5vBY&feature=pla...

W końcu 1982 r. rozpoczął wspólnie z Mariuszem Wilkiem i Maciejem Łopińskim pracę nad książką pomyślaną jako zbiór wywiadów z ukrywającymi się liderami związkowymi. Po półtora roku intensywnych prac powstała „Konspira. Rzecz o podziemnej Solidarności". Jak powiedział Zbigniew Bujak, była to bardzo dobra książka dziennikarska w zachodnim stylu, którą znakomicie się czyta. Zbigniew Gach zdecydował się podpisać książkę pseudonimem „Marcin Moskit". W rozmowie z „Tygodnikiem Solidarność" wspominał, że z satysfakcją dowiadywał się o bezowocnych wysiłkach Służby Bezpieczeństwa w zidentyfikowaniu dokuczliwego „Moskita".

Po 1989 r. Zbigniew Gach już oficjalnie wrócił do dziennikarstwa, najdłużej związany był z „Dziennikiem Bałtyckim". Wciąż zajmował się także pracą publicystyczną (m.in. „Antybohater" o drodze Lecha Wałęsy do prezydentury, „Drugie podejście" o działalności NZS na Uniwersytecie Gdańskim). W 2005 r. Zbigniewa Gacha odznaczono Medalem 25-lecia „Solidarności".