Mariusz Zając

Adwokat specjalizujący się w prawie nieruchomości oraz sporach sądowych. Partner w Kancelarii Zając Zarębski i Pratnerzy. Zapraszam na mój blog www.nieruchomosciprawo.pl

Wypowiedzi

  • Mariusz Zając
    Wpis na grupie Moi Prawnicy w temacie zakup mieszkania_rynek wtórny
    28.10.2011, 14:03

    Witam,

    Najpierw powinna Pani sprawdzić stan prawny nieruchomości. Duża w tym przypadku zależy od rodzaju planowanej transakcji (rynek pierwotny czy rynek wtórny). Warto zacząć od zapoznania się z księgą wieczystą, aby przekonać się czy osoba, od której chce Pani kupić mieszkanie jest na pewno jego właścicielem, a także czy na lokalu są jakieś obciążenia. Warto także sprawdzić dane z rejestru gruntów, budynków i lokali (w przypadku nieruchomości z rynku wtórnego).

    Przy zakupie nieruchomości z rynku pierwotnego trzeba się zapoznać z dokumentami z zakresu procesu budowlanego (pozwolenie na budowę, pozwolenie na użytkowanie - jeśli jest).

    Jeżeli chodzi o koszty notarialne to są one uzależnione od wartości mieszkania (ceny sprzedaży). Przykładowo przy zakupie mieszkania za 400tys. złotych taksa notarialna powinna wynieść maksymalnie 1 185,00 zł. Do tej kwoty należy doliczyć koszty opłat sądowych (kilkaset złotych) oraz opłaty za odpis aktu (parędziesiąt złotych.

    Dodatkowo różne banki, mogą potrzebować dodatkowych dokumentów od sprzedającego w trakcie przyznawania kredytu.

    Powodzenia

    M.Z.
    Ps. kilka dodatkowych informacji na temat prawa nieruchomości może Pan znaleźć na moim blogu http://nieruchomosciprawo.pl

  • Mariusz Zając
    Wpis na grupie Budowlańcy w temacie Blogi w branży budowlanej

    Aby mieć możliwość przeczytania tego posta musisz być członkiem grupy Budowlańcy

  • Mariusz Zając
    Wpis na grupie Budownictwo prawo przepisy bzdury wyjasnienia wątpliwości w temacie Adaptacja lokalu bez pozwolenia
    5.09.2011, 15:50

    Witam,

    Kwestia co najmniej dwu wątkowa:
    1/ na gruncie cywilistycznym ingerencja w system wentylacji to ingerencja w część wspólną nieruchomości, na którą zgodę powinna wyrazić wspólnota. Jeżeli takiej zgody nie było, wspólnota może domagać się przywrócenia stanu poprzedniego.
    2/ w zakresie administracyjno-prawnym należałoby zastanowić się nad dwoma uściślić jakie było pierwotne przeznaczenie tego lokalu w projekcie budowlanym, ale biorąc pod uwagę profil działalności, można podejrzewać, iż właściciel lokalu powinien był zgłosić zmianę sposobu użytkowania lokalu,. zgodnie z art. 71 Prawa budowlanego.
    Pozdrawiam

  • Mariusz Zając
    Wpis na grupie Nieruchomości i prawo w temacie sluzebnosc

    Aby mieć możliwość przeczytania tego posta musisz być członkiem grupy Nieruchomości i prawo

  • Mariusz Zając
    Wpis na grupie Prawo w temacie ustawowa regulacja umów deweloperskich
    23.08.2011, 08:39

    Mariusz G.:

    Art. 22.
    1. Umowa deweloperska zawiera w szczególności:
    [...]
    10) numer pozwolenia na budowę


    Więc gdy nie ma pozwolenia - nie można zawrzeć umowy deweloperskiej, bo nie da się spełnić tego warunku.

    No, chyba, że deweloper będzie ryzykował niekompletność umowy, czym da prawo nabywcy do rozwiązania umowy (z czego chętnie ten pewnie skorzysta, gdyby ceny rynkowe spadły - a może to będzie sposób na otrzymanie kary umownej czy zwrotu zadatku x 2):

    To jednak nie takie proste:
    Pełna treść art. 22 pkt. 10 projektu brzmi:
    numer pozwolenia na budowę oraz oznaczenie organu, który je wydał oraz
    informację czy jest ostateczne lub czy jest zaskarżone


    Skoro ustawodawca planuje zobowiązać dewelopera do podania informacji, czy decyzja jest ostateczna, to tym samym nie stawia wymogu, aby deweloper ostateczną decyzją się legitymował. Osobna kwestią jest natomiast pytanie, czy deweloper będzie w ogóle musiał posiadać pozwolenie na budowę, aby rozpoczął sprzedaż. Osobiście mam wątpliwości, czy art. 22 wprowadza taki wymóg, czy jedynie wprowadza obowiązek podania informacji, o tym czy pozwolenie zostało wydane. Art. 22 pkt 5 projektu przewiduje np. obowiązek podania opisania położenia lokalu w budynku, a takiej informacji oczywiście nie będzie mógł podać deweloper budujący domy jednorodzinne. Analogicznie art. 22 pkt. 9c przewiduje wymóg podania informacji o umowie ubezpieczeniowej, której nie będzie w przypadku rachunku zamkniętego albo gwarancji bankowej.

    Ponadto w żadnym art. projektu nie ma wprost wskazanego wymogu posiadania pozwolenia, jako warunku rozpoczęcia sprzedaży. Podsumowując, dużo zależeć będzie od ewentualnego orzecznictwa w tej kwestii, ale może się okazać, że i w tym zakresie ochrona nabywców okaże się mniejsza, niż planowali to autorzy projektu.

  • Mariusz Zając
    Wpis na grupie Prawo w temacie ustawowa regulacja umów deweloperskich
    23.08.2011, 00:33

    Zgodzę się z przedmówcą, że głównymi beneficjentami takiej ustawy zostałyby banki, które na zdecydowanie większą skale zostaną włączone w działalność deweloperską, jak i najwięksi deweloperzy, którzy będą mieli wystarczające zaplecze finansowe i organizacyjne, aby podołać nowym regulacją. Jeśli zaś chodzi o nabywców, to pewnie w przyszłości zapłaconą za podwyższenie standardu ochrony, jak i poniosą skutki ograniczenia konkurencji na rynku.
    Co do notariuszy, to z pewnością ustawa może nieco zwiększyć zapotrzebowanie na ich usługi. Na marginesie trzeba zaznaczyć, że pierwotny projekt przewidywał maksymalną opłatę za czynności w wysokości 1/4 minimalnego wynagrodzenia...
    Co do kwestii pozwolenia na budowę, jako wymogu zawarcia umowy, to wydaje mi się, iż projekt nie przesądza tej kwestii, a przynajmniej nie wprowadza wymogu, aby takie pozwolenie miało walor decyzji ostatecznej.
    Regulacja zasad prowadzenia postępowania upadłościowego dewelopera, wydaje się być w pewnym zakresie wzorowana na modelu niemieckim. Projekt częściowo reguluje zasady kontynuacji inwestycji w przypadku bankructwa - proponowany art. 425(4) prawa upadłościowego i naprawczego. Nie mniej jednak, mam duże wątpliwości, czy postulowane rozwiązania (na pewno w pewnym zakresie potrzebne) okażą się zgodne konstytucją. W tej kwestii pojawiła się m.in. krytyczna opinia Biura Analiz Sejmowych. Oczywiście wprowadzenie tej regulacji wpłynie też na koszty kredytowania deweloperów.
    Projekt ustawy ma ambicje regulować umowę deweloperska, jednakże zakres uregulowania praw i obowiązku stron, na tle innych umów nazwanych jest bardzo skromny.

    Ciekawostkę stanowi fakt, iż ochrona gwarantowana przez projektowaną ustawę nabywcom dotyczy nie tylko konsumentów, ale też osób prowadzącym działalność gospodarczą. Prowadzi to do wątpliwego zróżnicowania w prawach osób, które prowadzą działalność osobiście na podstawie u.s.d.g. oraz osób, które taka działalność prowadzą w formie spółek.

  • Mariusz Zając
    Wpis na grupie Prawo w temacie ustawowa regulacja umów deweloperskich
    22.08.2011, 13:52

    Witam,

    W Sejmie trwają intensywne prace nad ustawowym uregulowaniem zasad prowadzenia działalności deweloperskiej, w tym umów zawieranych przez deweloperów z klientami. Projekt zakłada m.in. obligatoryjność stosowania przez deweloperów rachunku powierniczego (w systemie zamkniętym lub otwartym) oraz szczególny rodzaj postępowania upadłościowego, mający chronić nabywców lokali w przypadku upadłości dewelopera.
    Powyższe zmiany mogą doprowadzić z jednej strony do znaczącego poprawienia sytuacji prawnej nabywców, z drugiej natomiast do znaczącego zwiększenia kosztów działalności deweloperów i w pewnej perspektywie do wzrostu cen.
    Projektowane zmiany budzą istotne kontrowersje, a częściowo negatywne opinie zostały sformułowane m.in. przez KRS i Biuro Analiz Sejmowych.

    Co myślicie o tym projekcie?

    Projekt ustawy jest dostępny na stronach sejmu http://orka.sejm.gov.pl/Druki6ka.nsf/0/54CF8932DD12A0C...

    Moje stanowisko można znaleźć na blogu http://nieruchomosciprawo.pl/133/prace-legislacyjne-na...

  • Mariusz Zając
    Wpis na grupie Prawo w temacie Poszukuję ciekawego portalu dla prawników.
    11.08.2011, 23:35

    Witam,
    Mogę zaproponować mój blog poświęcony problematyce prawa nieruchomości
    http://nieruchomosciprawo.pl
    Pozdrawiam

  • Mariusz Zając
    Wpis na grupie Cyber Property Manager w temacie Co z cenami mieszkań w tym roku?

    Aby mieć możliwość przeczytania tego posta musisz być członkiem grupy Cyber Property Manager

  • Mariusz Zając
    Wpis na grupie Kontakty dla prasy w temacie Prawo, prawnicy
    9.08.2011, 11:05

    Witam,
    Od blisko 6 lat zajmuje się prawem nieruchomości (obrót, komercjalizacja, inwestycje budowlane, projekty infrastrukturalne) oraz postępowań sądowych i administracyjnych. Prowadzę blog prawniczy http://www.nieruchomosciprawo.pl poświęcony właśnie tematyce nieruchomości.

  • Mariusz Zając
    Wpis na grupie Nieruchomości i prawo w temacie Serwisy prawne poświęcone tematyce nieruchomości

    Aby mieć możliwość przeczytania tego posta musisz być członkiem grupy Nieruchomości i prawo

  • Mariusz Zając
    Wpis na grupie BUDOWA DOMU w temacie REKLAMA
    22.07.2011, 16:32

    Budowa domu wiąże się często z szeregiem zagadnień prawnych, m.in. uzyskaniem warunków zabudowy, pozwolenia na budowę, zawarcia umów z projektantem czy wykonawcą, lub rozwiązaniem sporów z sąsiadami. Przed podjęciem tych działań warto zgromadzić potrzebne informacje.

    Zapraszam na mój blog poświęcony prawu nieruchomości http://www.nieruchomosciprawo.pl

  • Mariusz Zając
    Wpis na grupie Nieruchomości i prawo w temacie Witamy Specjalistów w zakresie porad prawnych :)

    Aby mieć możliwość przeczytania tego posta musisz być członkiem grupy Nieruchomości i prawo

  • Mariusz Zając
    Wpis na grupie Prawo w temacie Moc prawna umowy/oświadczenia
    17.07.2011, 18:18

    Zdecydowanie doradzałbym aby umowa z modelką/modelem lub oświadczenia fotografowanych osób były sporządzone w formie pisemnej. Ważne, żeby w treści dokumentu znalazło się dodatkowe oświadczenie modelki, iż jest ona pełnoletnią, ma pełną zdolność do czynności prawnych i wyraża zgodę na rozpowszechnienie jej wizerunku poprzez umieszczenie go w Pana portfolio, zbiorach prac itp. W przypadku zdjęć osób młodszych potrzebna będzie także zgoda ich opiekunów. Forma pisemna nie jest wymagana przepisami prawa, ale jej zachowanie ma służyć zapewnieniu Pana bezpieczeństwa. Co do danych osobowych jakie znajdą się na takim dokumencie, to zgadzam się z autorem poprzedniego wpisu, iż wystarczy wskazanie adresu zamieszkania.

Dołącz do GoldenLine

Oferty pracy

Sprawdź aktualne oferty pracy

Aplikuj w łatwy sposób

Aplikuj jednym kliknięciem

Wyślij zaproszenie do