Magdalena Zawistowska

Magdalena Zawistowska Specjalista, Kahal

Temat: oddelegowanie

Jakie jest obecnie stanowisko odnośnie zmiany miejsca pracy na podstawie art.42.
Z tych art., które znalazłam wynika, ze nie można w ten sposób zmienić miejsca pracy. Czy są jakieś orzeczenia, casy, które mówią, że można?
Kasia W.

Kasia W. Project Manager,
analityk; spec od
rozwiązań
niemożliwych

Temat: oddelegowanie

Nie rozumiem pytania.
Możesz sprecyzować?

konto usunięte

Temat: oddelegowanie

Niekiedy przyjmuje się, iż tylko istotne zmiany treści umowy o pracę wymagają wypowiedzenia lub porozumienia zmieniającego. Nieistotne zmiany treści umowy mogą być natomiast dokonywane jednostronnie przez pracodawcę w drodze wydawania poleceń służbowych. Istotnej zmiany miejsca pracy dotyczy (np. orzeczenie SN z dnia 18 maja 1964 r., I PR 189/64, OSNC 1965, nr 3, poz. 44), zgodnie z którym przeniesienie siedziby zakładu pracy do innego miasta, powodujące dla pracownika zmianę miejsca wykonywania pracy, stanowi istotną zmianę warunków umowy o pracę.

Tak więc zmienia się takim wypowiedzeniem tylko istotne treści umowy. Jeżeli w umowie o pracę jako miejsce świadczenia pracy mam wpisaną zakład pracy w miejscowości X, a chca mnie przenieść do zakładu pracy w miejscowości Y to muszą zastsosować art. 42 kp.

Wypowiedzenia zmieniającego wymaga tylko istotna zmiana wynikających z umowy warunków pracy i (lub) płacy. Zmiany dotyczące wynagrodzenia pracownika są uważane zawsze za istotne. Co do warunków pracy, powstają w praktyce trudności w przeprowadzeniu granicy między zmianą istotną (wymagającą wypowiedzenia zmieniającego) oraz nieistotną (dokonywaną przez pracodawcę poleceniem - zob. art. 100 § 1 k.p.). Na przykład w wyroku z dnia 2 kwietnia 1998 r., I PKN 559/97, OSNAPiUS 1999, nr 6, poz. 205, SN stwierdził, że istotna zmiana rozkładu czasu pracy, uzgodnionego przez pracodawcę z pracownikiem, wymaga wypowiedzenia warunków pracy (art. 42 § 1 k.p.) lub porozumienia stron. Jak przyjęto w wyroku z dnia 7 września 2005 r., II PK 292/04, OSNP 2006, nr 7-8, poz. 114, skierowanie pielęgniarki do wykonywania pracy na innym niż dotychczas oddziale szpitala nie wymaga wypowiedzenia zmieniającego warunki pracy (art. 42 § 1 k.p.). Zgodnie z wyrokiem z dnia 12 kwietnia 2012 r., II PK 216/11, LEX nr 1162590, w trybie polecenia służbowego nie można zmienić pracownikowi rodzaju umówionej pracy (art. 29 § 1 pkt 1 i art. 100 § 1 w zw. z art. 42).

Sytuacja z pielęgniarką ma zatem inne tło bo dotyczyło tego samego szpitala w tej samej miejscowości.

Na podstawie art. 42 § 4 K.p. w uzasadnionych przypadkach pracodawca może powierzyć pracownikowi inną pracę na okres nieprzekraczający 3 miesięcy w roku kalendarzowym w formie polecenia służbowego, bez dokonywania wypowiedzenia zmieniającego. Nowe obowiązki muszą odpowiadać kwalifikacjom pracownika i nie mogą powodować obniżenia jego wynagrodzenia. Z brzmienia przepisu wynika, że dopuszczalne jest powierzenie pracownikowi innej pracy. Nie daje on jednak podstaw do powierzenia pracownikowi pracy w innej miejscowości.

Przenosząc pracowników do pracy w miejscowości niewymienionej w treści umowy o pracę jako miejsce świadczenia pracy, pracodawca może skorzystać z innych instytucji prawnych, które znajdą zastosowanie w zależności od okoliczności faktycznych. Jeśli pracownik ma zostać przeniesiony na krótki okres, pracodawca może go delegować w podróż służbową, wypłacając stosowne świadczenia takie jak diety, zwrot kosztów przejazdu i dojazdu oraz zakwaterowania. W przypadku gdy zmiana miejsca pracy ma trwać dłużej, to można ją wprowadzić za porozumieniem stron aneksem do umowy o pracę, albo przy braku zgody pracownika w trybie wypowiedzenia zmieniającego.

Otóż art. 42 § 4 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.) – dalej k.p., stanowi że wypowiedzenie dotychczasowych warunków pracy lub płacy nie jest wymagane w razie powierzenia pracownikowi, w przypadkach uzasadnionych potrzebami pracodawcy, innej pracy niż określona w umowie o pracę na okres nie przekraczający 3 miesięcy w roku kalendarzowym, jeżeli nie powoduje to obniżenia wynagrodzenia i odpowiada kwalifikacjom pracownika.

Tym samym pracodawca nie może powołując się na treść art. 42 § 4 k.p. zmienić miejsce wykonywania pracy danego pracownika w zakresie tych samych obowiązków jakie ma pracownik w umowie o pracę.

O ile jednak pracodawca zamierza wysłać pracownika do innej miejscowości na okres nie dłużej niż 3 miesiące, muszą być spełnione dwa podstawowe warunki:

inny charakter wykonywanej pracy oraz
musi to być uzasadnione potrzebami pracodawcy, (vide Kaczmarski Michał Doradca Podatkowy Warszawa)

Chociaż nalezy mieć na uwadze, że te ostatnie poglądy ulegają zmianie i uznaje sie z możliwym przeniesienie do innej miejscowości na okres do 3 mce w trybie art. 42 par 4 kp.

Następna dyskusja:

ODDELEGOWANIE PRACOWNIKA ZA...




Wyślij zaproszenie do