Maciej Wilczyński

Maciej Wilczyński Biuro Turystyki
Aktywnej LA-VENTURA
www.la-ventura.pl

Temat: Wejście w VAT - racja U.S. czy K.I.P.

Witam,
mam taką sytuację - w formularzu VAT-R rubryka 37 (data z która rezygnuje ze zwolnienia podmiotowego VAT) dałem dzień złożenia wniosku + 1 (załóżmy 20.10.2009)
Działalność zaczynam z dniem 1 grudnia ale wcześniej robię zakupy (dostałem dotację) i chce je wrzucić w koszty (stąd jak najszybciej chce zostac czynnym Vatowcem)

Według 3 konsultantów Krajowej Informacji Podatkowej mogę podać datę wcześniejszą niż data rozp dział, ale Panie z Urzędu Skarbowego w małej mieścinie Polski Wschodniej są odmiennego zdania. Kto ma tutaj rację i czy będę mógł w takiej sytuacji (gdy wpisze w pole 37 date 1.12.2009) wliczyć w koszta zakupy zrobione w październiku i listopadzie. Czy ktoś jest w stanie doradzić, lub miał podobne przejścia?
Krzysztof Kajetanowicz

Krzysztof Kajetanowicz CFA. Wyceny i
modelowanie
finansowe

Temat: Wejście w VAT - racja U.S. czy K.I.P.

1. Co innego rozpoczęcie działalności gospodarczej (w rozumieniu "zarejestrowanej w Urzędzie Gminy działalności gospodarczej"), co innego rozpoczęcie sprzedaży podlegającej VAT. To są dwa odrębne pojęcia i dwa odrębne momenty. Rezygnacja ze zwolnienia to drugorzędna sprawa - żeby korzystać ze zwolnienia, musisz prowadzić sprzedaż podlegającą VAT.

2. Co innego koszty, co innego odliczenie VAT. Jest wiele interpretacji mówiących, że wydatki sprzed rozpoczęcia działalności, o ile są poniesione w celu uzyskania przychodów z tej przyszłej działalności i udokumentowane, możesz wrzucić w koszty. Dla celów PIT oczywiście. Nie powinno być z tym problemu (choć panie w US z pewnością są nieprzyzwyczajone do otrzymanych przez podatników faktur z datą sprzed rozpoczęcia działalności - trudno).

3. Żeby odliczać VAT, musisz prowadzić sprzedaż oVATowaną. Jednocześnie masz obowiązek zarejestrować się na VAT przed dokonaniem dokonaniem pierwszej oVATowanej sprzedaży. Jeśli dotąd nic nie sprzedałeś i nie zarejestrowałeś się na VAT to nic dziwnego, że pani w okienku się buntuje. Bo skoro de facto do momentu zrobienia zakupów nie sprzedałeś nic z VATem i nie zarejestrowałeś się na VAT (przy okazji od razu rezygnując ze zwolnienia) to co świadczy o tym, że prowadziłeś sprzedaż opodatkowaną? Nic.

4. Co nie zmienia faktu, że można walczyć o odliczenie VAT. W ten sposób, że idziesz na kolanach do urzędu, oczywiście w przenośni, i przepraszasz za spóźnienie w złożeniu VAT-R. Twierdzisz, że byłeś VATowcem, co prawda nie wystawiłeś żadnej faktury, ale byłeś, i że niechcący zapomniałeś o VAT-R. I że oto jest deklaracja VAT-R - ponieważ opóźniona to ze wsteczną datą rozpoczęcia sprzedaży oVATowanej. Razem z deklaracją składasz tzw. czynny żal. Bardzo ważny dokument. Co to jest - wyguglujesz sobie.

4. Plan z punktu 3 skomplikowany jest przez fakt, że nie miałeś nawet działalności gospodarczej. Niby nie musisz mieć zarejestrowanej działalności, żeby być VATowcem (VAT to obowiązek zależny od faktycznych czynności, a nie od dochowania lub nie wymogów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej), ale wyglądasz przez to gorzej.

5. Uwaga na VAT od dotacji!! Jeśli dostałeś dotację na swoje zakupy to nie powinno być komplikacji z VAT, ale na wszelki wypadek luknij na to.Krzysiek Kajetanowicz edytował(a) ten post dnia 28.10.09 o godzinie 11:19

konto usunięte

Temat: Wejście w VAT - racja U.S. czy K.I.P.

Maciej Wilczyński:
Działalność zaczynam z dniem 1 grudnia ale wcześniej robię zakupy (dostałem dotację) i chce je wrzucić w koszty (stąd jak najszybciej chce zostac czynnym Vatowcem)

Odróżnijmy może 3 tematy:
1) wliczanie w koszty (co nie ma nic wspólnego z ewidencją vat)
2) odliczanie vat od zakupów podjętych przed rozpoczęciem działalności
3) odliczanie vat od zakupów z dotacji
Kto ma tutaj rację i czy będę mógł w takiej sytuacji (gdy wpisze w pole 37 date 1.12.2009) wliczyć w koszta zakupy zrobione w październiku i listopadzie. Czy ktoś jest w stanie doradzić, lub miał podobne przejścia?

Pytaj o każdy z tych problemów osobno...
Ogólnie nie ma problemu z wrzucaniem w koszty zakupów podjętych przed rozpoczęciem działalności, ale w przypadku dotacji spotkałem się z opinią, że zakupy z dotacji nie są kosztem (ponieważ dotacja nie do końca jest przychodem firmy)...
Michał D.

Michał D. Senior Frontend
Developer

Temat: Wejście w VAT - racja U.S. czy K.I.P.

Z tego co się orientuję, to w koszty można wliczyć zakupy dokonane dopiero po rozpoczęciu działalności, czyli w Twoim przypadku po pierwszym grudnia. Dopiero wtedy księgowość zaczyna fizycznie istnieć, a US i ZUS zaczynają Cie kontrolować. Z jednej strony to dobrze, bo ma się czas na przygotowanie się do prowadzenia działalności, ale z drugiej - uzyskany wcześniej wpis do ewidencji korci, by poczynić pewne zakupy. Spróbuj poprosić tego, kto wystawił Ci te faktury, o wystawienie korekty i wypisaniu ponownej faktury z dniem po pierwszym grudnia. Wtedy US będzie zachwycony...
Krzysztof Kajetanowicz

Krzysztof Kajetanowicz CFA. Wyceny i
modelowanie
finansowe

Temat: Wejście w VAT - racja U.S. czy K.I.P.

A właśnie. A propos tego, co Wojtek napisał o kosztach sfinansowanych dotacją - fiskus może twierdzić, że ponieważ dotacja jest (o ile ta dotacja faktycznie jest) zwolniona z PIT, to wydatki z niej sfinansowane są związane z przychodami zwolnionymi z PIT. A takich wydatków nie możesz wrzucić w koszty. Moim zdaniem takie rozumowanie jest bezsensowne (ponosisz koszt w celu uzyskania opodatkowanego przychodu z biznesu, a nie z dotacji), niemniej może się pojawić. Zadzwoń do KIP i spytaj, co o tym myślą.
Maciej Wilczyński

Maciej Wilczyński Biuro Turystyki
Aktywnej LA-VENTURA
www.la-ventura.pl

Temat: Wejście w VAT - racja U.S. czy K.I.P.

Dziękuje za szereg ciekawych wypowiedzi.

Sklaruje może trochę jak to widzę - zaczynam sprzedaż oVATowaną w grudniu (wystawiam pierwsze faktury), rozliczam się z US kwartalnie VAT-7K z kwartałem rozpoczynającym IV 2009 (tak wpisałem w VAT-R) - wiec myslalem zeby faktury zakupowe poczynione w paź. i lis. dorzucić do sprzedażowych z grudnia by rozliczyć się w ten sposób i zamknąć na takiej podstawie kwartał (natomiast widzę, na podst pkt 3 wypowiedzi Krzyśka, że to nie takie proste);/
Co do wypowiedzi Michała - nawet w tym wątku potwierdziły się moje założenie, że jak najbardziej można wrzucać w koszta zakupy poczynione przed rozpoczęciem DG, ale mające z nią (czy też z uzyskaniem za ich pomocą przychodu) ścisły związek. Inna sprawa zakupy z dotacji - tu rozumiem logikę, że może być różnie i będę to wyjaśniał/ zgłębiał

PS. Szkoda, że nie wiedziałem o tym "czynnym żalu", ponieważ to dobra rada, mam nadzieję, że ktoś kto będzie PRZED złożeniem VAT-R i zajrzy tutaj - z tej wiedzy skorzysta. W moim przypadku jest już na to za poźno, a zapewne rozwiązałoby kłopot.Maciej Wilczyński edytował(a) ten post dnia 28.10.09 o godzinie 15:53

konto usunięte

Temat: Wejście w VAT - racja U.S. czy K.I.P.

Maciej Wilczyński:
Dziękuje za szereg ciekawych wypowiedzi.

Sklaruje może trochę jak to widzę - zaczynam sprzedaż oVATowaną w grudniu (wystawiam pierwsze faktury), rozliczam się z US kwartalnie VAT-7K z kwartałem rozpoczynającym IV 2009

Oddałeś taką deklaracje i urzędnicy nie robili problemów? Wątpie żeby to przeszło. Jeśli rozpoczynasz bycie vatowcem w środku kwartału to musisz w pierwszym kwartale rozliczać się miesięcznie - tak jest w moim urzędzie skarbowym.
wiec myslalem zeby faktury zakupowe poczynione w paź. i lis. dorzucić do sprzedażowych z grudnia by rozliczyć się w ten sposób i zamknąć na takiej podstawie kwartał (natomiast widzę, na podst pkt 3 wypowiedzi Krzyśka, że to nie takie proste);/

No nie jest. Możesz oczywiście wpisać "otrzymałem dnia..." ale to w kpir, nie w vat. W przypadku vat możesz poprosić sprzedawców o duplikaty faktur i zaksięgować duplikaty w dniu otrzymania, z tym że jeśli data sprzedaży pierwotnej jest przed rozpoczęciem przez Ciebie działalności to znów jest problem w przypadku kontroli.
Co do wypowiedzi Michała - nawet w tym wątku potwierdziły się moje założenie, że jak najbardziej można wrzucać w koszta zakupy poczynione przed rozpoczęciem DG, ale mające z nią (czy też z uzyskaniem za ich pomocą przychodu) ścisły związek.

Co do KPiR - w pełni się zgadzam. Ale wrzucanie w koszty to wrzucanie w koszty, a ujmowanie w ewidencji vat to całkiem co innego.
Krzysztof Kajetanowicz

Krzysztof Kajetanowicz CFA. Wyceny i
modelowanie
finansowe

Temat: Wejście w VAT - racja U.S. czy K.I.P.

No to po ptokach. Faktury otrzymane w październiku i listopadzie raczej trzeba by ująć w deklaracjach VAT-7 za te miesiące ("zaległych", w razie złożenia "zaległego" VAT-R ze wsteczną datą).
Sylwia Krajewska

Sylwia Krajewska Podatki, Księgowość,
Audyt - SENTE

Temat: Wejście w VAT - racja U.S. czy K.I.P.

Jak najbardziej można odliczać faktury sprzed daty rejestracji do VAT. Wystarczy, że w dniu składania deklaracji jest się zarejestrowanym do VAT. Czyli - rejestruję się do VAT dziś z datą jutrzejszą i zaznaczam, że pierwszą deklarację złożę za październik. Mogę w niej odliczyć faktury, które otrzymałam w okresie sierpień - październik (są trzy miesiące na odliczenie). Otrzymałam!!! Niezależnie od daty ich wystawienia.
Co do rejestracji ze wsteczną datą - moim zdaniem nie można. Termin rejestracji jest terminem prawa materialnego, czyli nieprzywracalnym (tzn. jeśli rejestruję się dziś, to od jutra. Jeśli nie zarejestrowałam się do dziś, termin nie może zotać przywrócony. Zgłoszenie w tym przypadku STWARZA pewną sytuację - bycia VAT-owcem - a nie potwierdza ją). Czynny żal chroni przed odpowiedzialnością karnoskarbową. W tej sytuacji nie ma odpowiedzialności karnoskarbowej, bo rezygnacja ze zwolnienia jest czynnością dobrowolną, a nie obowiązkową. Więc nie zrezygnowałeś w dniu X - nie popełniłeś wykroczenia - nie ma odpowiedzialności ani żadnych kar za to - czynny żal jest bezskuteczny.
Czym innym jest np. niezłożenie deklaracji w terminie - jest to naruszenie przepisów i jak najbardziej warto złożć czynny żal.
Krzysztof Kajetanowicz

Krzysztof Kajetanowicz CFA. Wyceny i
modelowanie
finansowe

Temat: Wejście w VAT - racja U.S. czy K.I.P.

Jeśli legenda jest taka, że przed złożeniem VAT-R byłem zwolniony z VAT, to fakturę otrzymałem jako podatnik zwolniony. I nie mogę odliczyć VAT.
Sylwia Krajewska:
Jeśli nie zarejestrowałam się do dziś, termin nie może zotać przywrócony. Zgłoszenie w tym przypadku STWARZA pewną sytuację - bycia VAT-owcem - a nie potwierdza ją). Czynny żal chroni

Polemizowałbym - vide definicja podatnika VAT z art. 5 ustawy o VAT.
przed odpowiedzialnością karnoskarbową. W tej sytuacji nie ma odpowiedzialności karnoskarbowej, bo rezygnacja ze zwolnienia jest czynnością dobrowolną, a nie obowiązkową. Więc nie zrezygnowałeś w dniu X - nie popełniłeś wykroczenia - nie ma odpowiedzialności ani żadnych kar za to - czynny żal jest bezskuteczny.

Moje rozumowanie jest takie: żeby odliczyć VAT z faktury otrzymanej przed rejestracją, nie mogę twierdzić, że dotąd byłem zwolniony z VAT. Twierdzę więc, od początku że nie byłem zwolniony, bo przewidywałem, że sprzedaż do końca roku przekroczy ustawowy próg (art. 113 ust. 9 ustawy o VAT). Zwolnienie nie tylko tracimy z momentem przekroczenia progu, ale w ogóle go nie ma, jeśli od początku przewidujemy to przekroczenie. Ponieważ nie byłem zwolniony, to muszę złożyć VAT-R ze wsteczną datą, zaległe deklaracje watowskie i czynny żal (bo art. 56 par. 4 KKS). Dzięki temu w deklaracjach VAT uwzględnię sobie VAT naliczony.Krzysiek Kajetanowicz edytował(a) ten post dnia 29.10.09 o godzinie 10:58
Sylwia Krajewska

Sylwia Krajewska Podatki, Księgowość,
Audyt - SENTE

Temat: Wejście w VAT - racja U.S. czy K.I.P.

Krzysiek Kajetanowicz:
Jeśli legenda jest taka, że przed złożeniem VAT-R byłem zwolniony z VAT, to fakturę otrzymałem jako podatnik zwolniony. I nie mogę odliczyć VAT.
Sylwia Krajewska:
Jeśli nie zarejestrowałam się do dziś, termin nie może zotać przywrócony. Zgłoszenie w tym przypadku STWARZA pewną sytuację - bycia VAT-owcem - a nie potwierdza ją). Czynny żal chroni

Polemizowałbym - vide definicja podatnika VAT z art. 5 ustawy o VAT.

Jeśli nie było dotychczas sprzedaży?

Na resztę odpowiem później, chwilowo jestem zajęta.
Krzysztof Kajetanowicz

Krzysztof Kajetanowicz CFA. Wyceny i
modelowanie
finansowe

Temat: Wejście w VAT - racja U.S. czy K.I.P.

Sylwia Krajewska:
Krzysiek Kajetanowicz:
Jeśli legenda jest taka, że przed złożeniem VAT-R byłem zwolniony z VAT, to fakturę otrzymałem jako podatnik zwolniony. I nie mogę odliczyć VAT.
Sylwia Krajewska:
Jeśli nie zarejestrowałam się do dziś, termin nie może zotać przywrócony. Zgłoszenie w tym przypadku STWARZA pewną sytuację - bycia VAT-owcem - a nie potwierdza ją). Czynny żal chroni

Polemizowałbym - vide definicja podatnika VAT z art. 5 ustawy o VAT.

Jeśli nie było dotychczas sprzedaży?

Oczywiście. Przecież VAT-R mamy obowiązek złożyć przed dniem dokonania pierwszej sprzedaży. Gdyby o byciu czynnym podatnikiem VAT decydowało faktyczne dokonanie jakiejś transakcji to mielibyśmy paragraf 22, bo nie byłbym podatnikiem, dopóki nie sprzedam, ale jeszcze zanim sprzedam, musiałbym oświadczyć, że jestem podatnikiem. Ewentualne zwolnienie niczego nie zmienia w powyższej logice, a jedynie wyłączałoby z paragrafu 22 niektórych podatników.

Więc ani nie jest potrzebna konkretna transakcja, ani fakt dokonania rejestracji (vide art. 5). Po prostu wystarczy abstrakcyjne "prowadzenie działalności", żeby podawać się za podatnika VAT. (W drugą stronę - z perspektywy fiskusa - to tak nie działa, bo nie złapią nas za rękę, dopóki czegoś nie sprzedamy, a wtedy możemy ściemniać, że liczyliśmy na zwolnienie). Stąd furtka - moim zdaniem - do wstecznej rejestracji.Krzysiek Kajetanowicz edytował(a) ten post dnia 29.10.09 o godzinie 11:18



Wyślij zaproszenie do