Hubert Osiński

Hubert Osiński Współpraca
międzynarodowa

Temat: Rejestracja spółki s.c

Jest przypadek.
Wspólnik s.c rejestruje tą własnie spółkę cywilną w swoim domu. Posiada w niej znaczące udziały,
Pojawia się aspekt tytułu prawnego do lokalu.
W wielu US temat jest zupełnie pomijany.
W innych nie :-)
Tytuł prawny to umowa użyczenia/najmu - czytaj nabicie dochodu do opodatkowania.
Jak to dobrze załatwić a z drugiej strony nie narazić się na NIEUZASADNIONE obciążenia podatkowe.

Jak umowa no to kolejne PCC pewnie itd....
Co proponujecie?
Marta C.

Marta C. Radca prawny -
Doradca Podatkowy,
Kancelaria LEX-TAX

Temat: Rejestracja spółki s.c

umowa najmu i juz
Hubert Osiński

Hubert Osiński Współpraca
międzynarodowa

Temat: Rejestracja spółki s.c

Jaką stawkę przyjąć, ile metrów?
Marta Małasiewicz

Marta Małasiewicz radca prawny,
doradca podatkowy

Temat: Rejestracja spółki s.c

Co do zasady istnieje możliwość umieszczenia w swoim miejscu zamieszania siedziby firmy. Tak jak Pan pisze, przedsiębiorca powinien posiadać tytuł, uprawniający go do korzystania z tego miejsca w celach związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą. Jeśli nie jest to prawo własności, może to być oczywiście umowa najmu (podnajmu) czy umowa użyczenia. W przypadku umowy użyczenia dla najemcy powstaje przychód z tytułu nieodpłatnych świadczeń (przychód zwolniony z podatku w przypadku I i II grupy podatkowej w rozumieniu przepisów o podatku od spadków i darowizn).

Jeśli zaś chodzi o ilość metrów, to powinna ona odpowiadać metrażowi pomieszczenia (pomieszczeń) lub ich części wykorzystywanych na potrzeby związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. To wystarczy do rejestracji firmy.

W zakresie zaś koszów powstałych w trakcie prowadzenia działalności gospodarczej, to możliwość zaliczenia ich do KUP zależy od rodzaju tych kosztów. Można zerknąć choćby na interpretację z czerwca 2012 (IBPBI/1/415-379/12/ZK), zgodnie z którą "w sytuacji, gdy pomieszczenie jest wykorzystywane przede wszystkim na cele prywatne, a jedynie dodatkowo jest wykorzystywane w prowadzonej przez niego działalności gospodarczej, wydatki związane z posiadaniem takiego pomieszczenia stanowią bez wątpienia wydatki o charakterze osobistym. W rezultacie nie mogą być one zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, gdyż nie są spełnione wymogi, o których mowa powoływanym wcześniej art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych"



Wyślij zaproszenie do