Temat: Fałszywy banknot

Zagadka bardzo prosta, ale większość ludzi w pierwszej chwili podaje nieprawidłową odpowiedź.

Do sklepu z kapeluszami wszedł klient i wybrał kapelusz za 73 zł. Ekspedientce wręczył banknot stuzłotowy. Ta, ponieważ akurat nie miała drobnych (klient także nie miał), wybiegła do sąsiadującego przez ścianę zakładu fryzjerskiego, by zmienić "setkę". Po chwili wróciła, wydała resztę i zadowolony klient opuścił sklep.
Nie upłynęła minuta, jak wpadł fryzjer z pretensjami, że banknot, który mu wręczyła, jest fałszywy i wobec tego należy mu się 100 zł. Banknot rzeczywiście okazał się fałszywy. Oszukana ekspedientka usiadła przygnębiona i zaczęła liczyć, ile też straciła na nieuczciwości klienta, bo to i kapelusz mu wydała, i resztę, i teraz jeszcze fryzjerowi trzeba oddać 100 zł. Liczy, liczy i coś nie bardzo może się doliczyć, bo wypadają jej różne sumy.

Pytanie: Ile wynosiła jej strata?

Zobacz rozwiązanie: Decode using WebUtils.plTomasz Niedźwiecki edytował(a) ten post dnia 19.10.08 o godzinie 23:37

konto usunięte

Temat: Fałszywy banknot

Trzeba było nie pisać, iż mimo prostoty zagadki, większość ludzi podaje zwykle złą odpowiedź - pewnie bym się nabrała ;)

konto usunięte

Temat: Fałszywy banknot

Jakbym nie liczył wychodzi mi jedna odpowiedź i to inna od podanej. Można Cię prosić Tomku o rozwinięcie odpowiedzi?

Moje rozumowanie:
Decode using WebUtils.pl
Emil S.

Emil S. Król, poszukiwacz
przygod, dawca...

Temat: Fałszywy banknot

a falszywka jest tylko jedna :)
i "w klapy" jest tylko ten kto ja aktualnie posiada...
Łukasz Ł.

Łukasz Ł. Student, Akademia
Ekonomiczna w
Poznaniu

Temat: Fałszywy banknot

ja tez jestem za wersją Tomka
Emil S.

Emil S. Król, poszukiwacz
przygod, dawca...

Temat: Fałszywy banknot

moglbys to jakos uzasadnic, by mnie przekonac?
Łukasz Ł.

Łukasz Ł. Student, Akademia
Ekonomiczna w
Poznaniu

Temat: Fałszywy banknot

kliknij w linka Tomka - wszystko wyjasnione

konto usunięte

Temat: Fałszywy banknot

A ja się nie zgadzam z odpowiedzią, bo jest stratna nie tylko te 100zł, ale i kapelusz;)Ewelina Ochałek edytował(a) ten post dnia 21.10.08 o godzinie 12:10
Emil S.

Emil S. Król, poszukiwacz
przygod, dawca...

Temat: Fałszywy banknot

Łukasz Ł.:
kliknij w linka Tomka - wszystko wyjasnione
???
czy aby napewno?

przepraszam autora, ale...

jesli ktos stracil 200 to kto zyskal?

wytlumacz mi gdzie sa te 2 stracone stowki? kto je ma?

pees
ktorego Tomka? teraz dopiero zauwazylem, ze obie wersje sa autorstwa Tomkow :)Emil S. edytował(a) ten post dnia 21.10.08 o godzinie 11:43
Łukasz Ł.

Łukasz Ł. Student, Akademia
Ekonomiczna w
Poznaniu

Temat: Fałszywy banknot

Emil S.:
Łukasz Ł.:
kliknij w linka Tomka - wszystko wyjasnione
???
czy aby napewno?

przepraszam autora, ale...

jesli ktos stracil 200 to kto zyskal?

wytlumacz mi gdzie sa te 2 stracone stowki? kto je ma?

pees
ktorego Tomka? teraz dopiero zauwazylem, ze obie wersje sa autorstwa Tomkow :)Emil S. edytował(a) ten post dnia 21.10.08 o godzinie 11:43

faktycznie.. jest dwoch Tomkow :)
trzymalem wersje Tomka T.
choc teraz zaczynam miec watpliwosc...
Emil S.

Emil S. Król, poszukiwacz
przygod, dawca...

Temat: Fałszywy banknot

nie bierz tego zbyt osobiscie, ale co masz w opisie swego profilu?

zbilansuj to;
skoro jest czyjas strata to gdzie i czyj zysk?
Łukasz Ł.

Łukasz Ł. Student, Akademia
Ekonomiczna w
Poznaniu

Temat: Fałszywy banknot

w takim razie ile stracila babeczka co sprzedala towar za falszywke?

Temat: Fałszywy banknot

Emil S.:
moglbys to jakos uzasadnic, by mnie przekonac?

Mógłbym :)

Decode using WebUtils.plTomasz Niedźwiecki edytował(a) ten post dnia 21.10.08 o godzinie 13:21

Temat: Fałszywy banknot

Emil S.:
nie bierz tego zbyt osobiscie, ale co masz w opisie swego profilu?

Jeśli chodzi o fakt, że strona http://webutils.pl jest moja to nie zamierzałem z tego robić tajemnicy.

Wydaje mi się że to upraszcza sprawę, ale jeśli uważacie inaczej przejdę na publikowanie rozwiązań w rot13 tu na forum.
Emil S.

Emil S. Król, poszukiwacz
przygod, dawca...

Temat: Fałszywy banknot

Łukasz Ł.:
w takim razie ile stracila babeczka co sprzedala towar za falszywke?
kapelusz + wydana reszte :)
Emil S.

Emil S. Król, poszukiwacz
przygod, dawca...

Temat: Fałszywy banknot

Tomasz Niedźwiecki:
Emil S.:
moglbys to jakos uzasadnic, by mnie przekonac?

Mógłbym :)

Decode using WebUtils.pl
to akurat do drugiego Tomka bylo :)
zamieszanie z powodu imion
Emil S.

Emil S. Król, poszukiwacz
przygod, dawca...

Temat: Fałszywy banknot

Tomasz Niedźwiecki:
Emil S.:
nie bierz tego zbyt osobiscie, ale co masz w opisie swego profilu?

Jeśli chodzi o fakt, że strona http://webutils.pl jest moja to nie zamierzałem z tego robić tajemnicy.

Wydaje mi się że to upraszcza sprawę, ale jeśli uważacie inaczej przejdę na publikowanie rozwiązań w rot13 tu na forum.
mialem na mysli opis Lukasza - "student AE" :)
stad mala zlosliwosc co do zbilansowania: strata - zysk
Aleksandra D.

Aleksandra D. radca prawny,
doradztwo prawne i
podatkowe

Temat: Fałszywy banknot

Emil S.:

jesli ktos stracil 200 to kto zyskal?

wytlumacz mi gdzie sa te 2 stracone stowki? kto je ma?
Jedną stówkę ma fałszerz w postaci kapelusza za 73 zł + reszty wydanej za kapelusz w postaci 27 zł.

Druga stówkę ma w szufladzie pani sprzedająca kapelusze, ale to tylko "potencjalne" 100 zł = dopóki ich nie wymieni w banku na prawdziwe 100 zł, oddając fałszywkę, są one w obiegu warte 0 zł.

Czyli de facto sklepikarka straciła 200 zł (kapelusz + reszta za kapelusz + "zamrożone" 100 zł, ponieważ banknot jest fałszywy).

Fryzjer wyszedł na zero - w momencie oddania mu oryginalnych 100 zł w miejsce fałszywych 100 zł.

Jakbym była czepialska, to bym powiedziała, że i odpowiedź "sklepikarka straciła 200 zł" nie jest do końca prawdziwa. Sklepikarka straciła mniej niż 200 zł, bo przecież sprzedaje kapelusz po wyższej cenie niż cena materiału (w przypadku, gdy zrobiła go sama) lub cena hurtowa (w przypadku, gdy go kupiła od hurtownika) - ale to są już detale ;)

Odpowiedź "100 zł" byłaby prawidłowa, gdyby pytanie brzmiało nie "ile straciła" (faktycznie straciła 200) tylko np. "ile pieniędzy ubyło jej z kasy" (100, gdyż ciągle ma tę fałszywą stówkę.)
Łukasz Ł.

Łukasz Ł. Student, Akademia
Ekonomiczna w
Poznaniu

Temat: Fałszywy banknot

Aleksandra Dziemaszkiewicz:
Emil S.:

jesli ktos stracil 200 to kto zyskal?

wytlumacz mi gdzie sa te 2 stracone stowki? kto je ma?
Jedną stówkę ma fałszerz w postaci kapelusza za 73 zł + reszty wydanej za kapelusz w postaci 27 zł.

Druga stówkę ma w szufladzie pani sprzedająca kapelusze, ale to tylko "potencjalne" 100 zł = dopóki ich nie wymieni w banku na prawdziwe 100 zł, oddając fałszywkę, są one w obiegu warte 0 zł.

Czyli de facto sklepikarka straciła 200 zł (kapelusz + reszta za kapelusz + "zamrożone" 100 zł, ponieważ banknot jest fałszywy).

Fryzjer wyszedł na zero - w momencie oddania mu oryginalnych 100 zł w miejsce fałszywych 100 zł.

Jakbym była czepialska, to bym powiedziała, że i odpowiedź "sklepikarka straciła 200 zł" nie jest do końca prawdziwa. Sklepikarka straciła mniej niż 200 zł, bo przecież sprzedaje kapelusz po wyższej cenie niż cena materiału (w przypadku, gdy zrobiła go sama) lub cena hurtowa (w przypadku, gdy go kupiła od hurtownika) - ale to są już detale ;)

Odpowiedź "100 zł" byłaby prawidłowa, gdyby pytanie brzmiało nie "ile straciła" (faktycznie straciła 200) tylko np. "ile pieniędzy ubyło jej z kasy" (100, gdyż ciągle ma tę fałszywą stówkę.)

wlasnie wlasnie..
tylko nie potrafilem tego ladnie uzasadnic

Temat: Fałszywy banknot

@Aleksandra Dziemaszkiewicz
@Łukasz Łabiak

Spójrzcie proszę na rozwiązanie z mojego drugiego posta.
Jest tam zamieszczony pełny tok rozumowania + uproszczona wersja rozwiązania, która powinna Was ostatecznie przekonać.Tomasz Niedźwiecki edytował(a) ten post dnia 21.10.08 o godzinie 12:48



Wyślij zaproszenie do