konto usunięte

Temat: prasówka

Zrównoważeni! :)

Proponuję w tym wątki gromadzić na bieżąco namiary na ciekawe artykuły (z prasy polskiej i zagranicznej) związane z tematem grupy, np.:

"Zielony biznes: myśliciele lateralni ze Skandynawii", Gwladys Fouché, Guardian

http://gospodarka.gazeta.pl/gospodarka/1,55102,5552238...

"Pomiędzy 1990 a 2006, Szwecja zmniejszyła emisję węgla o 9 proc., znacznie przekraczając poziom określony przez Protokół z Kioto - jednocześnie ciesząc się prawdziwym wzrostem gospodarczym na poziomie 44 proc."

"Szwecja jest społeczeństwem, dla którego budowanie konsensusu jest częścią codziennego życia-nawet w biznesie. - Mówimy do siebie nawzajem: firmy, politycy, grupy obywatelskie - mówi Eklund. - Stąd w Szwecji jest mniej konfliktów niż w innych miejscach. Mamy także zaufanie do władzy. Jeśli partnerzy sobie nawzajem nie ufają, niemożliwe jest osiąganie takich rzeczy."

Oryginalna wersja arykułu:
Gwladys Fouché, "Green business: Scandinavia's lateral thinkers"

http://www.guardian.co.uk/business/2008/jul/25/greenbu...Joanna C. edytował(a) ten post dnia 17.08.08 o godzinie 14:20
Jadwiga Żurad

Jadwiga Żurad Coach, Trener,
Doradzca

Temat: prasówka

Większość z Was pewnie zna już ten raport, ale dla tych którzy jeszcze nie, polecam "Odpwoedzialny biznes w Polsce. Dobre praktyki" raport Forum Odpowiedzialnego Biznesu za rok 2007

http://www.odpowiedzialnybiznes.pl/cms_a/upload/file/R...

konto usunięte

Temat: prasówka

"Mapa ekoproblemów przy budowie polskich dróg", Anna Cieślak, Rzeczpospolita (08-08-2008):

http://www.rp.pl/artykul/173723.html

"„Prognoza” pozwoli nam wcześniej poznać miejsca potencjalnych konfliktów zarówno przyrodniczych, jak i społecznych, które mogą mieć wpływ na termin realizacji inwestycji – wyjaśnia wiceminister infrastruktury Zbigniew Rapciak. – Dzięki temu będziemy mogli pogodzić interesy użytkowników dróg z wymogami ekologii."

konto usunięte

Temat: prasówka

"Zrównoważony rozwój - szczyt w Johannesburgu nie rozwiąże problemów Ziemi", Tomasz Surdel, Gazeta (25-08-2008):

http://serwisy.gazeta.pl/swiat/1,34183,987265.html

"W Johannesburgu politycy i eksperci z całego świata zastanawiać się będą, jak pogodzić rozwój gospodarczy i demograficzny na Ziemi z ochroną potrzebnych życiu zasobów. Problemów jest wiele: 1,1 mld ludzi nie ma dostępu do wody pitnej, a każdego dnia umiera z tego powodu kilkanaście tysięcy osób; w ostatnich dziesięciu latach powierzchnia lasów skurczyła się o 90 mln ha, choć naukowcy ostrzegają, że to "płuca" naszej planety; liczba ludności wzrosła z 5,25 mld w 1990 r. do 6,05 mld dziesięć lat później; w 2020 r. będzie nas 7,5 mld, a w 2050 już 9,3 mld!"

(...)

"Sekretarz generalny ONZ Kofi Annan ostrzega: bez szybkich decyzji i zdecydowanej woli politycznej światowych przywódców pojęcie "zrównoważonego rozwoju" stanie się czysto teoretycznym konceptem. Konsekwencje tego odczujemy wszyscy."Joanna C. edytował(a) ten post dnia 17.08.08 o godzinie 18:21

konto usunięte

Temat: prasówka

Newsweek (24/2008), "Baryłka Pandory" (s.48), Rana Foroohar:

"Co więc należy robić? (...) Politycy (...) mogą też popierać mądre inicjatywy ekologiczne (kredytując elektrownie wiatrowe i słoneczne, zamiast szaleństw biopaliwowych). Według niektórych szacunków świat mógłby ograniczyć zużycie ropy o 25 proc. za pomocą prostych kroków, takich jak jeżdżenie z przepisową prędkością, wyłączanie zbędnego światła w domach i budynkach użyteczności publicznej czy lepsze wykorzystanie już dostępnych technologii ekologicznych."

"Istnieje paliwo tanie, czyste i dostępne od ręki. Nazywa się oszczędność (...) I to może być najważniejszym i najtrwalszym skutkiem ceny ropy po 200 dolarów za baryłkę."

konto usunięte

Temat: prasówka

"Społeczna odpowiedzialność biznesu to inwestycja w przyszłość firmy", Nowy Przemysł:

http://gospodarka.gazeta.pl/gospodarka/1,52741,5469652...

"Społeczna odpowiedzialność biznesu to nie fanaberia, lecz inwestowanie. Grunt, żeby nie zapominać o tym, że szlachetne działania na rzecz otoczenia mają, w długiej perspektywie, przynosić korzyść firmie. Z drugiej strony nie wolno traktować CSR jako narzędzia nachalnej autopromocji."

konto usunięte

Temat: prasówka

"Społeczna odpowiedzialność biznesu w polityce gospodarczej Unii Europejskiej", Gazeta IT (12-2004).

Referat, a nim m.in. trochę historii CSR i bibliografia.

http://archiwum.gazeta-it.pl/2,6,559,index.html

"Zagadnienie społecznej odpowiedzialności biznesu (Corporate Social Responsibility - CSR) jest tematem stosunkowo nowym i mało znanym w Polsce. Często jest kojarzone z działaniami charytatywnymi niemającymi nic wspólnego z poprawą sytuacji rynkowej firmy. Tymczasem jest to innowacyjny sposób budowania przewagi konkurencyjnej. Społeczna odpowiedzialność przedsiębiorstwa ma ogromne znaczenie dla budowania długookresowej konkurencyjności na rynku, ma wpływ na innowacyjność biznesu oraz na zrównoważony rozwój gospodarczy."

konto usunięte

Temat: prasówka

Ciekawostka - budownictwo alternatywne:
http://www.bryla.pl/bryla/1,85298,5584490,Alter_domy.html

"Wspaniale byłoby mieć dom, który zbuduje się sam i to bez większych nakładów finansowych. Terreform ONE, organizacja typu non-profit zajmująca się ekologicznym designem twierdzi, że pomysł ten wcale nie jest tak nierealny, jak się wydaje. Żyjące domy -drzewa może ich zdaniem zbudować każdy, wystarczy jedynie trochę cierpliwości, by doczekać się efektów."

konto usunięte

Temat: prasówka

Polityka, 13.09.2008, s. 54-56:
"Stąpanie po cienkiem lodzie", rozmowa z prof. Dieterem Helmem, ekonomistą, specjalistą od ocieplania kilmatu i energetyki, doradcą rządu Wielkiej Brytanii:

"Bo poradzenie sobie z globalnym ociepleniem będzie wymagać dużych zmian w naszym sposobie życia, dużych wydatków i rewolucji w sektorze energetycznym. Do tego potrzebne jest poparcie opinii publicznej, którego dziś praktycznie nie ma."

"W polityce klimatycznej chodzi w gruncie rzeczy o alokacje funduszy."

konto usunięte

Temat: prasówka

Dziennik, 20-21.09.2008, Dział "Ekologia" (s.10):

Izabela Marczak, "Wielkie sprzątanie świata":

"Mobilizujemy się na akcje, a na co dzień nie dbamy o nasze środowisko. Kłopot leży w naszej mentalności, bo przez lata ekologia traktowana była jak dziwadło (...) Nastał już czas, by troska o otaczające nas środowisko naturalne stała się częścią osobistej kultury."

konto usunięte

Temat: prasówka

"Antyrospuda" otwarta, mamy kolejne 50 km drogi ekspresowej

http://gospodarka.gazeta.pl/gospodarka/1,33205,5728875...

"Względy przyrodnicze zadecydowały również o zmianie projektu mostu przez rzekę Banówkę. Pierwotnie zamierzano wybudować most na podporach w dolinie rzeki oraz zmienić w tym miejscu jej bieg. Konsultacje z przyrodnikami zdecydowały o pozostawieniu rzeki w jej istniejącym kształcie i budowie mostu podwieszanego. Jego podpory usytuowano poza doliną Banówki, gdzie rośnie chroniony czosnek niedźwiedzi, występujący głównie na terenach górskich."Joanna C. edytował(a) ten post dnia 24.09.08 o godzinie 23:07

konto usunięte

Temat: prasówka

Polityka, 13.09.2008, dodatek "Sztuka życia", s. 30-33

Piotr Stasiak, "Zysk bez wyzysku":

"Odpowiedzialne inwestowanie - pomnażanie pieniędzy w sposób etyczny i zrównoważony - to dla jednych tylko humbug, dla innych początek nowej filantropii."

"Trzeba rozróżnić rzeczywiście ekologiczne i społecznie odpowiedzialne inwestycje od sztuczek marketingowców, którzy usiłują wykorzystać panującą modę."Joanna C. edytował(a) ten post dnia 24.09.08 o godzinie 23:06
Michał Miłowski

Michał Miłowski Public relations
instytucji
finansowych

Temat: prasówka

"Odpowiedzialne inwestowanie - pomnażanie pieniędzy w sposób etyczny i zrównoważony - do dla jednych tylko humbug, dla innych
początek nowej filantropii."

W tym temacie polecam również:

Gazeta.pl, 2 września 2008 "Koncepcja SRI - ekologia w funduszach"
http://gospodarka.gazeta.pl/Gielda/1,90078,5655726,Kon...
"Według danych Lipper Feri spośród funduszy akcyjnych procentowy napływ środków do funduszy,ekologicznych, ochrony środowiska i alternatywnych źródeł energii, wzrósł z 0,6% w 2005 do 2,6% w 2006 zaś w pierwszej połowie 2007 wyniósł już 15,2%."

Bankier.pl, 23 listopada 2007, "Inwestycje odpowiedzialne społecznie, czyli zielonym do góry"
http://www.bankier.pl/wiadomosc/Inwestycje-odpowiedzia...

"Zmiana klimatu i jej następstwa, za sprawą tegorocznego laureata Nagrody Nobla i zdobywcy Oskara za najlepszy dokument w 2006 r. Ala Gore’a wywarła duży wpływ na inwestorów."

Prolekologia.pl, 23 września 2008 "Zainwestuj w czystsze środowisko z BZ WBK"
http://www.proekologia.pl/news.php?extend.129
"W związku z postępującymi na świecie zmianami klimatycznymi i degradacją środowiska oraz zwiększeniem świadomości ekologicznej, rośnie zapotrzebowanie na energię odnawialną, technologie energooszczędne, czystą wodę, a także nowe rozwiązania z dziedziny gospodarki odpadami. Dlatego spółki działające w tych branżach będą w nadchodzących latach rozwijać się niezwykle dynamicznie."

Temat: prasówka

wow! super wątek! :) gratulacje!
Michał Miłowski

Michał Miłowski Public relations
instytucji
finansowych

Temat: prasówka

W temacie inwestowania w ekologię znlazłem jeszcze coś ciekawego:

Money.pl, 08.10.2008, "Czysty zysk z ekologii", Tomasz Kaczmarek
http://www.money.pl/fundusze/wiadomosci/artykul/czysty...
"Wartość aktywów funduszy inwestujących w sposób odpowiedzialny społecznie (SRI) w USA wzrosła z 639 mld USD w roku 1995 do 2,71 bln USD w roku 2007, co oznacza wzrost o 324%. Porównanie ze zwiększeniem w tym samym okresie wartości aktywów amerykańskich funduszy inwestycyjnych w ogóle o 260% dowodzi, że odpowiedzialne inwestycje odnotowują szybszy wzrost w dłuższej perspektywie."

Parkiet, 09.10.2008, Bezpieczne inwestycje w zielone przedsiębiorstwa, Tomasz Brzeziński
http://www.parkiet.com/news/art.jsp?idn=622664&dz=01000
"Na warszawskiej giełdzie, poza akcjami BBI Zeneris NFI czy Krynicki Recykling, nie ma zbyt wiele możliwości bezpośredniego
zainwestowania w spółki z zielonych sektorów: energii odnawialnej,
recyklingu."

Parkiet, 04.10.2008, Przybywa "struktur" związanych z energetyką, Justyna Piszczatowska
http://www.parkiet.com/news/art.jsp?idn=621809&dz=01000
"Około 20-proc. stopę zwrotu w skali roku przy 3,5-rocznym horyzoncie inwestowania zapowiada Dom Maklerski BZ WBK, oferujący certyfikat strukturyzowany "Przyjazna planeta" (...). Certyfikat proponowany przez BZ WBK opiera się na indeksach światowych spółek z sektora energii, ekologii i gospodarki wodnej."

konto usunięte

Temat: prasówka

Cynk z Newsweeka (12.10.2008):

"W środę w DZIENNIKU raport o działaniach rządu oraz organizacji pozarządowych w sprawie kryzysu klimatycznego. Pełen obraz problemu zmian klimatu i jego wpływu na nasze życie.

Opinia szefa WWF Polska Ireneusza Chojnackiego (...)

WWF twierdzi:
Nie chodzi o rozwiązanie problemu zmian klimatycznych. Chodzi o nasze życie"Joanna C. edytował(a) ten post dnia 19.10.08 o godzinie 21:58

konto usunięte

Temat: prasówka

Przekrój, nr 42/3304

"Firma z plusem. Biznes odpowiedzialny", Urszula Światłowska (s.61)

"Biznes odpowiedzialny społecznie (CSR) kojarzy się z akcjami wielkich korporacji. A przecież małe firmy też mają pole do popisu."

konto usunięte

Temat: prasówka

Apropos kryzysu:

"CSR elementem strategii firmy
Public Relations
Jakub Müller (30 października 2008)
Jak twierdzi politolog Benjamin R. Barber, były doradca prezydenta USA Billa Clintona i RFN Romana Herzoga, receptą na obecny kryzys gospodarczy jest większa odpowiedzialność społeczna zarówno biznesu, jak i konsumentów. Pozornie słowa te nie dotyczą Polski, bo CSR wydaje się rozwijać u nas równie dobrze, jak gospodarka. W agendzie niemal każdej konferencji biznesowej znajdziemy prelekcję na ten temat, a w Internecie powstają kolejne strony opisujące to zjawisko. Niestety, to tylko pozory. Większość firm uznaje odpowiedzialność społeczną za nowe narzędzie PR."

http://www.marketing-news.pl/theme.php?art=817

konto usunięte

Temat: prasówka

Przekrój, 13.11.2008, s.58-59

"Republika naukowa", tekst z "New Scientist", zapis dyskusji z Hermanem Dalym (amerykańskim ekonomistą ekologiem):

"Jest rok 2020. Mija pierwsze dziesięciolecie wielkiego eksperymentu, w którym usiłujemy zamienić system gospodarczy naszego kraju w gospodarkę zrównoważoną. Kierujemy się dwoma zasadami: nie zużywamy zasobów naturalnych w szybszym tempie niż mogą być one odtworzone przez naszą planetę, i nie składujemy odpadów w szybszym tempie, niż mogą ulec absorpcji. (...)"Joanna C. edytował(a) ten post dnia 17.11.08 o godzinie 23:17

konto usunięte

Temat: prasówka

Manager Magazin, listopad 2008, s. 138

Jarosław Horodecki,"Gniazdko zamiast stacji"

"Ekologiczne auta. Samochody napędzane wodorem, z samoczynnym wyłączaniem silnika na światłach i "na baterię". Producenci dwoją się i troją. by sprostać wymaganiom UE oraz klientów, którzy z dbałości o środowisko nie ograniczają się tylko do segregowania śmieci."



Wyślij zaproszenie do