Joanna Z.

Joanna Z.
www.facebook.com/Omo
lokko

Temat: urlop okolicznościowy a brak aktu ślubu - zagadka

W 2007 roku pracownikowi zostało przyznane 2 dni urlopu okolicznościowego (ślub pracownika). Mimo kilkakrotnych próśb o dostarecznie dokumentu aktu ślubu, pracownik go nie dosniósł. A dziś podał sygnaturę akt wraz z informacją, że nie ma on obowiązku dosterczenia dokumentu.
Kodeks Pracy ani Rozporządzenie z maja 1996 regulujące zwolnienia od pracy, nic nie mówią o obowiązku dostarczenia potwierdzenia faktu, na którego okoliczność wykorzystuje się urlop okolicznościowy.
Jednak w jednej z interpretacji znalazłam informację, że na żądanie pracodawcy, pracownik ma obowiązek dostarczenia wymaganych dokumentów.
Do tej pory taka sytuacja nigdy mie się nie zdarzyła, że pracownik odmówił doniesienia aktu zgonu członka rodziny, czy aktu ślubu.
Przejrzałam też wcześniejsze tematy w grupie i chyba nikt nie spotkał się z takim problemem.
Ponieważ stanowisko pracownika jest dość zagadkowe - bardzo bym chciała sprawę doprowadzić do końca. Czy istnieje może wyrok sądowy, lub jakakolwiek wiążąca interpretacja, która dawałaby mi podstawę do domagania się potwierdzenia zawarcia związku małżeńskiego ?

Temat: urlop okolicznościowy a brak aktu ślubu - zagadka

Joanna Z.:
W 2007 roku pracownikowi zostało przyznane 2 dni urlopu okolicznościowego (ślub pracownika). Mimo kilkakrotnych próśb o dostarecznie dokumentu aktu ślubu, pracownik go nie dosniósł. A dziś podał sygnaturę akt wraz z informacją, że nie ma on obowiązku dosterczenia dokumentu.
Kodeks Pracy ani Rozporządzenie z maja 1996 regulujące zwolnienia od pracy, nic nie mówią o obowiązku dostarczenia potwierdzenia faktu, na którego okoliczność wykorzystuje się urlop okolicznościowy.
Jednak w jednej z interpretacji znalazłam informację, że na żądanie pracodawcy, pracownik ma obowiązek dostarczenia wymaganych dokumentów.
Do tej pory taka sytuacja nigdy mie się nie zdarzyła, że pracownik odmówił doniesienia aktu zgonu członka rodziny, czy aktu ślubu.
Przejrzałam też wcześniejsze tematy w grupie i chyba nikt nie spotkał się z takim problemem.
Ponieważ stanowisko pracownika jest dość zagadkowe - bardzo bym chciała sprawę doprowadzić do końca. Czy istnieje może wyrok sądowy, lub jakakolwiek wiążąca interpretacja, która dawałaby mi podstawę do domagania się potwierdzenia zawarcia związku małżeńskiego ?

Co się naszukałam to moje, pracownicy zwyczajowo wiedzą, że urlop okolicznościowy należy pracodawcy udokumentować :)
Ale w końcu pojawiło się jakieś światełko, a więc:
Faktem jest, że zawarty w § 3 katalog dokumentów usprawiedliwiających nieobecność w pracy obejmuje tylko część przyczyn usprawiedliwionej nieobecności w pracy. W pozostałych wypadkach, niewymienionych w tym przepisie (np. ślub pracownika), rodzaj dokumentu usprawiedliwiającego nieobecność powinien określać regulamin pracy (art. 1041 § 1 pkt 9 k.p.), a jeżeli nie ma obowiązku jego ustalenia -w pisemnej informacji przekazywanej pracownikowi stosownie do art. 29 §3 k.p. Do pracodawcy należy wybór, czy dla udokumentowania np. ślubu pracownika lub śmierci osoby bliskiej ma okazać odpowiedni akt urzędowy (ślubu czy zgonu), czy wystarczy oświadczenie pracownika o tej okoliczności.

art. 1041 § 1 pkt 9 k.p.:
"Art. 1041. § 1. Regulamin pracy, określając prawa i obowiązki pracodawcy i pracowników związane z porządkiem w zakładzie pracy, powinien ustalać w szczególności:
(...)
9) przyjęty u danego pracodawcy sposób potwierdzania przez pracowników przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności w pracy.
(...)"
Znalazłam to w: Praktyczny przewodnik po rozporządzeniu ministra pracy i polityki socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (DzU nr 60, poz. 281 ze zm.). Jego autorem jest Grzegorz Orłowski, radca prawny w spółce z o.o. Orłowski, Patulski, Walczak.Katarzyna Klekot edytował(a) ten post dnia 08.06.09 o godzinie 21:26
Marcin Horemski

Marcin Horemski Kierownik biura,
specjalista ds. BHP

Temat: urlop okolicznościowy a brak aktu ślubu - zagadka

U nas w pracy wystarczy samo oświadczenie pracownika na urlop okolicznościowy.

Przepisy prawa nigdzie nie mówią o obowiązku udokumentowania takich rzeczy jak ślub czy pogrzeb w celu wykorzystania urlopu okolicznościowego ale wiem, że niektórzy pracodawcy regulują to w regulaminie pracy i być może to jest wyście.

Temat: urlop okolicznościowy a brak aktu ślubu - zagadka

jest to wyjście..Katarzyna Klekot edytował(a) ten post dnia 08.06.09 o godzinie 21:27
Joanna Z.

Joanna Z.
www.facebook.com/Omo
lokko

Temat: urlop okolicznościowy a brak aktu ślubu - zagadka

Dzięki Kasia!
Nie mamy obowiązku tworzenia regulaminu, ale coś mi się zdaje, że w perspektywie jest to dobre wyjście.
Wiem, że pracownik nie ma obowiązku - ale zaintrygowało mnie "zagadkowe" podejście pracownika do tematu.
Jeszcze raz dziękuję !
Krzysztof K.

Krzysztof K. ST. INSPEKTOR BHP

Temat: urlop okolicznościowy a brak aktu ślubu - zagadka

Joanno
Jakieś dziwne zwyczaje panuja w waszej firmie tzn.
Kto daje urlop okolicznościowy pracownikowi jezeli ten nie udokumentuje "na jaką okoliczność chce" ????
Jezeli nie udokumentował faktu - nalezało urlop okolicznosciowy zmienic na urlop wypoczynkowy i po sprawie.
Udokumentowanie lezy w interesie pracownika a nie pracodawcy.
Czy urlop wypoczynkowy też tak dajecie (na podstawie oswiadczenia)- bez wypisania karty urlopowej - chyba nie.
Joanna Z.

Joanna Z.
www.facebook.com/Omo
lokko

Temat: urlop okolicznościowy a brak aktu ślubu - zagadka

Krzysztofie,
podstawą urlopu okolicznościowego było podanie o urlop na okoliczność ślubu.
Mój post nie dotyczył podania o urlop a udokumentowania faktu, na którego okoliczność pracownik powziął owe dni wolne od pracy. Raczej trudno by mu było donieść akt ślubu przed samym ślubem .

Oczywiście, gdybym to ja była odpowiedzialna za sprawy kadrowe w owym czasie, z pewnością kwestionowałabym urlop okolicznościowy. Niestety, powzięłam je w swoje ręce dużo później :)
Marek S.

Marek S. specjalista /
broker/ wykładowca
(ubezpieczenia,
odszkodo...

Temat: urlop okolicznościowy a brak aktu ślubu - zagadka

Swoją drogą byłbym wdzięczny za podanie podstawy (prawnej?) do tego, że nie udokumentowany urlop okolicznościowy zamienia się na urlop wypoczynkowy?

M. S.



Wyślij zaproszenie do