konto usunięte

Temat: dotacje - czy to naprawde sie oplaca?

Wielu z Was wspomnialo juz wczesniej, ze dzieki dotacjom otworzyliscie wlasne firmy, lub przyspieszyliscie ich rozwoj. Jak wspominacie droge przez niekonczaca sie ilosc formalnosci? czy faktycznie sie oplacilo? otrzymane fundusze to fundusze krajowe czy unijne? moze chcecie sie podzielic jakimis informacjami ulatwiajacymi zalatwienie wszystkich formalnosci? moze macie jakies rady?

konto usunięte

Temat: dotacje - czy to naprawde sie oplaca?

Ja wlasnie jestem na poczatku drogi, ktora sie nazywa "zakladanie spolki"... wiem ze nie bedzie latwo.. i jeszcze stosunkowo niedawno dowiedzialam sie ze musze sobie poradzic sama... bez dotacji... bowiem zadna mi nie przysluguje... ciezkie polskie realia... ale nikt nie obiecywal ze bedzie latwo... no.... prawie nikt ;)

konto usunięte

Temat: dotacje - czy to naprawde sie oplaca?

Witam. Pozwolę sie podłączyć do tematu.
Start jest najtrudniejszy - jeśli chodzi o finanse. Jeśli nie masz dużego wkładu własnego to może być krucho. Z tego co sie orientuję w Polsce ciężko zdobyć pieniądze z zewnątrz na działalność operacyjną nowego podmiotu. Na inwestycje jak najbardziej, ale nie na działanie. Pod tym względem jesteśmy daleko z tyłu za krajami UE. Może ktoś ma inne doświadczenia?
Piotr Kłusek

Piotr Kłusek doradca, trener,
przedsiębiorca

Temat: dotacje - czy to naprawde sie oplaca?

Witam.

To powinno rozwiać wszelkie wątpliwości..
Czy na początku działalności, firma odnotowuje przychód wartości min. 20 tys. PLN?

Jeżeli nie, to warto poświęcić 1 miesiąc (bo tyle mogą trwać wszelkie formalności) na załatwienie spraw z otrzymaniem dofinansowania.

Można to odebrać, że 1 miesiąc pracy kosztuje tyle co dofinansowanie dla firmy rozpoczynającej działalność.

Jednak jeżeli to nie przekonuje, można skorzystać z firmy, która załatwi za nas całą papierologię.

pozdrawiam.
Mariusz Dzieża

Mariusz Dzieża hm.. a od czego
zacząć?

Temat: dotacje - czy to naprawde sie oplaca?

rowniez z checia sie dolacze do tematu... bo o jakich dotacjach piszecie?

zastanawiam sie nad uruchomieniem DG... posiadam nieduzy kapital... przydalby sie oczywiscie wiekszy... i teraz tak:

- bylem w Urzedzie Pracy tam mozna ubiegac sie o dotacje dla osob rozpoczynajacych DG na kwote 13 300 zł... LECZ nalezy byc zarejestrowanym w UP, bezrobotnym... ja odpadam bo jestem studentem studiow dziennych

- wszelkie instytucje wspomagajace lokalna dzialalnosc gospodarcza, fora przedsiebiorczosci, itp. udzielaja tylko i wylacznie kredytow

- natomiast z dotacjami UE sie jeszcze nie spotkalem w czystej formie - dla osob rozpoczynajacych dzialalnosc ewentulnie na rozwoj
Piotr Kłusek

Piotr Kłusek doradca, trener,
przedsiębiorca

Temat: dotacje - czy to naprawde sie oplaca?

Mariusz, w zwiazku z tym, ze jestes z woj. śląskiego, musisz poszukać w tym regionie programów, które wspierają nowe przedsiębiorstwa.

Najlepiej szukać beneficjentów działania 2.5. Wlasnie to działanie było w poprzednim okresie budzetowania (2004-2006) odpowiedzialne za wsparcie nowych przedsiebiorcow.

W nowym zaś (2007-2013), jeszcze dokładnych danych nie ma na ten temat.

Pozdrawiam,

konto usunięte

Temat: dotacje - czy to naprawde sie oplaca?

Drogi Piotrze,
pozwolilam sobie zerknac na Twoj profil i widze, ze nie przez przypadek zainteresowales sie tym tematem... wszyscy wiedza, ze spolki maja wiekszy prestiz niz dzialalnosci gospodarcze innego pokroju... ale czy wiaze sie to z tym ze spolki zostaja rzucone na gleboka wode i pozostawione bez pomocy? moj najwiekszy problem polega na tym, ze moja spolka ma sie znajmowac handlem... wiec nie potrzebne mi dofinansowania na roznego rodziaju maszyny, albo refundacje zakupu tych maszyn... bo ja niczego takiego miec nie bede... potrzebne mi pieniadze na rozkrecenie dzialanosci... tzn na zakup towaru... czy moge liczyc na pomoc panstwa albo unii?

pozdrawiam
M.
Piotr Kłusek

Piotr Kłusek doradca, trener,
przedsiębiorca

Temat: dotacje - czy to naprawde sie oplaca?

Witaj Marto,

Yhm...i niestety chyba nie bede mial dobrych informacji dla Ciebie jezeli chodzi o nowy okres budzetowania (2007-2013), dlatego ze handel w tym okresie zostaje wykluczony z wsparcia UE.

Aczkolwiek jezeli chodzi o wsparcie w postaci kredytu, to na pewno mozesz liczyc na takowe.

Ponadto jezeli masz naprawde ciekawy biznes, to poszukaj inwestorow.

Pozdrawiam,

PK
Mariusz Dzieża

Mariusz Dzieża hm.. a od czego
zacząć?

Temat: dotacje - czy to naprawde sie oplaca?

no to pieknie:] dzieki za info... w sumie mam kilka pomyslow ale jednym z nich byl wlasnie import/export... czyli z tego co napisales powyzej to klapa - wlasnie zapomnialem dopisac... ze te fundusze najlepiej zeby byly na dowolny cel... (np. zakup towru)

konto usunięte

Temat: dotacje - czy to naprawde sie oplaca?

no wlasnie... z tym jest najwiekszy problem... Mariusz wspomnial o magicznej sumie 13 300zł... z tego co sie orientowalam to nie jest tak pieknie... bo tam sa jakies wytyczne... na co i ile procent tej sumy musisz wydac... ja wiem ze nikt mi nie da pieniedzy i powie Rob z nimi co chcesz... ale... trudno... jakos sobie dam rade... nie mam innego wyjscia...

szukam inwestora! :-)

pozdrawiam
M.
Piotr Kłusek

Piotr Kłusek doradca, trener,
przedsiębiorca

Temat: dotacje - czy to naprawde sie oplaca?

13 300 to jeszcze jakos mozna fajnie rozliczyc..postaram sie dowiedziec i dam znac..

pozdrawiam.
Krystyna Abraham-Walasiak

Krystyna Abraham-Walasiak agile coach, trener,
psycholog

Temat: dotacje - czy to naprawde sie oplaca?

Jesli chodzi o moj powiatowy urzad pracy, to, aby dostac te 13 300, trzeba m.in. podpisac deklaracje, ze przez 12 misiecy od daty zalozenia firmy nie podpisze sie zadnej umowy o prace!

konto usunięte

Temat: dotacje - czy to naprawde sie oplaca?

tak... w Warszawie tez tak jest... no i jeszcze to udokumentowane min. 2miesieczne bezrobocie o ktorym wspomnial Mariusz... :(
Mariusz Dzieża

Mariusz Dzieża hm.. a od czego
zacząć?

Temat: dotacje - czy to naprawde sie oplaca?

jakis czas temu trafilem na stonke http://f.pl/ - tam jest platforma dotacyjna, mozna zadawac pytania [tyle ze cos na nie nie odpowiadaja] wszystko wyglada dosc ciekawie... ale nie mialem czasu zaglebic sie w stronke jak narazie... moze komus ona pomoze

konto usunięte

Temat: dotacje - czy to naprawde sie oplaca?

Witam,
Ja sama skorzystałam z dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Zarejestrowałam się w Urzędzie Pracy. W moim UP nie było wymogu aby być osobą bezrobotną przez jakiś określony czas. Warunkiem było jedynie to że nie prowadziłam działalności gosp. przez ostatnie 5 lat. Mogłam od razu zacząć się starać o dotacje. Wiązało się to z napisaniem uproszczonego bisnes planu wg dostarczonego formularza. Gdy został on pozytywnie rozpatrzony przez "komisję" (czyli pracowników UP) zostałam wysłana na 6-tygodniowy kurs "ABC Przedsiębiorczości". Po kursie dostałam przelew (należało mieć poręczyciela lub akt notarialny o dobrowolnym poddaniu się egzekucji w razie niedotrzymania warunków) - w moim przypadku 12100 zł (500% średniego wynagrodzenia). Pieniądze te pozwoliły mi na zakup m.in. legalnego oprogramowania co w moim przypadku(agencja reklamy)jest dość istotne... a programy graficzne nie są tanie. Teraz przez rok muszę prowadzić działalność, niezalegać w ZUSie i US. Myśle że nie było się nad czym zastanawiać :-)
PozdrawiamBeata Świderek edytował(a) ten post dnia 03.05.07 o godzinie 12:40
Krystyna Abraham-Walasiak

Krystyna Abraham-Walasiak agile coach, trener,
psycholog

Temat: dotacje - czy to naprawde sie oplaca?

Beata: "Warunkiem było jedynie to że nie prowadziłam działalności gosp. przez ostatnie 5 lat"

No wlasnie... a ja swoja firme zamknelam w grudniu 2005...

Powodzenia Beato! :)Krystyna Abraham edytował(a) ten post dnia 03.05.07 o godzinie 12:43
Piotr Kłusek

Piotr Kłusek doradca, trener,
przedsiębiorca

Temat: dotacje - czy to naprawde sie oplaca?

W działaniach 2.5 natomiast, nie mozna bylo prowadzic dzialalnosci gospodarczej po 1 stycznia 2004 roku.

Pozdrawiam,

PK
Mariusz Dzieża

Mariusz Dzieża hm.. a od czego
zacząć?

Temat: dotacje - czy to naprawde sie oplaca?

[author]Beata

konto usunięte

Temat: dotacje - czy to naprawde sie oplaca?

Witam

Widze ze co urzad to inne zasady. Ja aktualnie jestem w trakcie starań się o dotacje z UP w Tarnowie. Urząd oferuje dotacje bezzwrotna w kwocie 12 tys. W Tarnowie wyglada to następująco

1. Trzeba ukończyc 25 lat
2. Nie prowadzić działalności od 5 lat
3. Musi minąć 12 miesięcy od ukończenia szkoły/uczelni

po spełnieniu tych warunków wypełnia się wniosek kilku stronicowy (coś ala biznes plan). Po pozytywnym rozpatrzeniu UP ma do 30 dni na rozpatrzenie wniosku. Jeśli decyzja jest pozytywna zostajemy skierowani na 4 dniowe szkolenie (tą informację przekazuje UP dopiero po otrzymaniu pozytywnej decyzji). Po ukończeniu kursu należy przynieść zaświadczenia od 2 poręczycieli (tutaj zaczynają się schody. Jeśli UP nie zna firmy w której pracują poręczyciele wymaga od nich dodatkowych dokumentów w postaci umów o prace i dokumentów z księgowości potwierdzających odprowadzanie składek do ZUS. Jeśli te warunki są ok umawiamy się na podpisanie umowy z UP i tutaj kolejna super sprawa. Poręczyciele mają przyjść ze współmałżonkami, którzy mają się podpisać, iż wyrażają zgodę.).

Kolejny krok to oczekiwanie na przelew do 30 dni od daty podpisania umowy, do tego czasu nie możemy założyć działalności. Jak otrzymamy pieniążki na konto możemy działać i zakładać firmę. Oczywiście mamy 2 miesiące na to żeby dostarczyć do UP dokumenty potwierdzające otwarcie działalności oraz faktury zakupy na wnioskowane rzeczy.

Ja juz czekam na potwierdzenie czy poręczyciele są ok. Mam nadzieje ze już pójdzie z górki.

pozdrawiam
Maciek
Grzegorz Bieniecki

Grzegorz Bieniecki Gazety lub
czasopisma

Temat: dotacje - czy to naprawde sie oplaca?

Maciej M.:
Jak otrzymamy pieniążki na konto możemy działać i zakładać firmę. Oczywiście mamy 2 miesiące na to żeby dostarczyć do UP dokumenty potwierdzające otwarcie działalności oraz faktury zakupy na wnioskowane rzeczy.

Uważaj i przeczytaj uwaznie wszystkie regulaminy - nie sluchaj ufnie "pani zza biurka" lub poproś o wskazanie tego o czym mowi w dokumentach.

W moim PUP warunkiem bylo rozliczenie zakupów PRZED rozpoczęciem dzialalnosci gosp. Skutkowalo to nie odliczeniem VATu (jesli masz zamiar być vatowcem), zakupy musialy byc zrobione na osobe prywatna. Kilka osob nieopatrznie po otrzymaniu przelewu z UP pobieglo otwierac dzialalnosc - wynikiem czego bylo natychmiastowe oddanie kwoty dotacji.

Czytaj uwaznie wszystkie dokumenty ktore podpisujesz

Pozdrawiam i zycze powodzenia!
Grzegorz

Następna dyskusja:

Vat oplaca sie czy nie?




Wyślij zaproszenie do