Piotr K.

Piotr K. Linux Engineer

Temat: Fotograf amator na slubie - wskazowki

Witam

Tak sie sklada, ze bede zabawial sie w fotografa na slubie i calej imprezie weselnej kuzynki. Mam jakies swoje spostrzezenia i analizy, ale bylbym wdzieczny za wskazowki doswiadczonych. Bedzie to moj pierwszy raz... :)
Michał Kosakowski

Michał Kosakowski I am what I am.
Someone has to be.

Temat: Fotograf amator na slubie - wskazowki

Napisz czym bedziesz focil, i czy z lampa wbudowana czy zewnetrzna...
Jacek Taran

Jacek Taran fotograf, Studio
Kawa,
Fotopracownia.Com.

Temat: Fotograf amator na slubie - wskazowki

Piotr K.:
Witam

Tak sie sklada, ze bede zabawial sie w fotografa

No cóż... pozostaje mi tylko życzyć świetnej zabawy! :) A kuzynce już teraz gratuluję wspaniałych zdjęć! :)
Piotr K.

Piotr K. Linux Engineer

Temat: Fotograf amator na slubie - wskazowki

Michał Kosakowski:
Napisz czym bedziesz focil, i czy z lampa wbudowana czy zewnetrzna...

EOS 400D, Tamron 28-75 2.8, Canon 85 1.8, Caonon EFS 10-22, Lampa 580 EXII

Nie mam zbytniego doświadczenia w robieniu zdjęć z lampą, ale wczytuję się w rady Jasia
No cóż... pozostaje mi tylko życzyć świetnej zabawy! :) A kuzynce już teraz gratuluję wspaniałych zdjęć! :)


No optymizm jak najbardziej mi towarzyszy, dziękuję :DPiotr K. edytował(a) ten post dnia 17.11.09 o godzinie 19:55

konto usunięte

Temat: Fotograf amator na slubie - wskazowki

Piotr K.:
Po pierwsze niech się kuzynka dowie u proboszcza, czy kuzyn bez 'zaświadczenia od księdza' może robić zdjęcia w trakcie ceremonii. A jeśli tak, to czy może je robić z lampą.

A potem pomyśl które szkło będzie Ci najbardziej pasowało... osobiście obstawiam 10-22 na kościół, żebyś nie żonglował słoikami. Jakiś monopod by się przydał ewentualnie.

Tyle z zagadnień technicznych, reszta... należy do Ciebie :)
Michał Kosakowski

Michał Kosakowski I am what I am.
Someone has to be.

Temat: Fotograf amator na slubie - wskazowki

Warto tez umowic sie z kuzynka na sesje "ustawiane" - niekoniecznie w trakcie slubu/wesela - tzn wez mloda pare i zrob im sesje na spokojnie - w ladnym miejscu z dobrym oswietleniem.

W trakcie wesela musisz myslec troche jak fotoreporter:) - odpowiednio wczesniej ustawiac sie z dobrym ujeciem, zeby np nie przegapic nakladania obraczki na palec:)

Temat: Fotograf amator na slubie - wskazowki

Z porad "organizacyjnych" to:

1. przed ślubem przypomnij Młodym, żeby przy nakładaniu obrączek zwrócili się sobie twarzami, a bokiem do "widowni" (chociaż księża raczej tego pilnują, więc nie powinno być problemu)

2. przed zakładaniem obrączek Młoda niech odda bukiet świadkowej - bo może być tak, że kompletnie zasłoni nim ręce

3. przed ślubem powiedz Młodym, żeby nie pędzili biegiem do ołtarza i z powrotem, a jeżeli o tym zapomną - powstrzymuj ich ruchem ręki

4. po wyjściu z kościoła pamiętaj o zmianie ISO :)

Powodzenia :)

konto usunięte

Temat: Fotograf amator na slubie - wskazowki

Pamiętaj, że masz być tłem a nie pierwszoplanowym bohaterem.
Mateusz B.

Mateusz B. Szef Serwisu
Jungheinrich
O./Poznań

Temat: Fotograf amator na slubie - wskazowki

Aniu, Twoja rada nr 4 jest na wagę złota... I nie żartuję :]
Piotr K.

Piotr K. Linux Engineer

Temat: Fotograf amator na slubie - wskazowki

A dziękuję za rady.. wszystkie coś wnoszą ;) Pozostaje mi trochę jeszcze poczytać i przejrzeć kilka galerii.. w ramach inspiracji własnego natchnienia.
Patryk Stanisz

Patryk Stanisz Photography services

Temat: Fotograf amator na slubie - wskazowki

Jacek Taran:
Piotr K.:
Witam

Tak sie sklada, ze bede zabawial sie w fotografa

No cóż... pozostaje mi tylko życzyć świetnej zabawy! :) A kuzynce już teraz gratuluję wspaniałych zdjęć! :)

Ja również życzę świetnej zabawy !!!! na pewno bedzie zabawnie ! :-)
Grzegorz J.

Grzegorz J. O tym co osiągniesz
w życiu nie decyduje
ani miejsce urod...

Temat: Fotograf amator na slubie - wskazowki

Jak się młodzi zgodzą wrzuć parę photek tutaj :))

No i przyjemnej zabawy.

konto usunięte

Temat: Fotograf amator na slubie - wskazowki

Piotr K.:
A dziękuję za rady.. wszystkie coś wnoszą ;) Pozostaje mi trochę jeszcze poczytać i przejrzeć kilka galerii.. w ramach inspiracji własnego natchnienia.
I tak powstaje kolejny tutorial na to jak szybko i bezboleśnie stać się fotografem weselnym ;)
Jacek Taran

Jacek Taran fotograf, Studio
Kawa,
Fotopracownia.Com.

Temat: Fotograf amator na slubie - wskazowki

Wioletta Kowacz-Pawlak:
Piotr K.:
A dziękuję za rady.. wszystkie coś wnoszą ;) Pozostaje mi trochę jeszcze poczytać i przejrzeć kilka galerii.. w ramach inspiracji własnego natchnienia.
I tak powstaje kolejny tutorial na to jak szybko i bezboleśnie stać się fotografem weselnym ;)

Szybko pewnie tak, ale czy bezboleśnie? To można stwierdzić dopiero "po" :)
Aga A.

Aga A. siedzimy...
gadamy...
pstrykamy...

Temat: Fotograf amator na slubie - wskazowki

obawiam sie, ze jednak bedzie bolalo. I to nie fotografa.
Piotr K.

Piotr K. Linux Engineer

Temat: Fotograf amator na slubie - wskazowki

Wioletta Kowacz-Pawlak:
I tak powstaje kolejny tutorial na to jak szybko i bezboleśnie stać się fotografem weselnym ;)

Nadinterpretacja to nasza narodowa przypadlosc prawda?
Aga A.:
obawiam sie, ze jednak bedzie bolalo. I to nie fotografa.

A skad takie przypuszczania?

konto usunięte

Temat: Fotograf amator na slubie - wskazowki

może z powodu tego zdania -> "Tak sie sklada, ze bede zabawial sie w fotografa na slubie i calej imprezie weselnej kuzynki.". W fotografa ślubnego się raczej nie zabawia, bo to poważna sprawa:)
Piotr K.

Piotr K. Linux Engineer

Temat: Fotograf amator na slubie - wskazowki

Joanna "frota" Kurkowska:
może z powodu tego zdania -> "Tak sie sklada, ze bede zabawial sie w fotografa na slubie i calej imprezie weselnej kuzynki.". W fotografa ślubnego się raczej nie zabawia, bo to poważna sprawa:)

Ani ja tego nie kwestionuję, ani słowo zabawa. Nie zmienia to jednak faktu, że fotografia jest zabawą, przyjemnością itd. Nawet ta ślubna... i chwała za to :)

Napiszę jeszcze tak. Nie dość, że wypowiedzi zarówno Wioletty jak i Agi absolutnie nic nie wnoszą konstruktywnego w wątku, to do tego w pewien sposób go psują. Moje pytanie jest w miarę konkretne i spodziewłbym się rzeczowych wypowiedzi. A obydwie Panie wyrażają swoje opinie czy też obawy, a do tego moim zdaniem bzdurne (słowo użyte świadomie, znam siebie jak i sytuację). Zdaję sobie sprawę, że natura człowieka jest taka a nie inna. I nic tak nie wciąga i nie poodbija wątku jak takie małe wojenki, a nie o to chodziło.
Ja z chęcią poczytam gdy obydwie panie, jak i inni chętni, napiszą coś ciekawego i przydatnego. Ale jak kogoś kręci, by wyrazić swoje obawy, napisac coś uszczypliwego, pokazać swój profesjonalizm czy wyższość, to może lepiej niech chwyci za aparat i robi zdjęcia. Ta osoba będzie miała z tego więcej pożytku, a inni, w tym i ja, nie będą czytać czegoś zbędnego.Piotr K. edytował(a) ten post dnia 19.11.09 o godzinie 21:13

konto usunięte

Temat: Fotograf amator na slubie - wskazowki

Przestańcie znowu kochani zanudzać i malkotencić nad tym, że Ktoś woli by amator robił zdjęcia na ślubie niż Wy.

Nie prościej jest się skupić na swojej pracy i pomóc Piotrowi, skoro twierdzicie że ślub to nie zabawa...

0. Nie bój się zmieniać obiektywów w kościele, masz tam tyle czasu - że spokojnie starczy. Standardowym obiektywem w trakcie pracy będzie Tamron (fotki na zakresie od 30~70mm).85mm będzie fajne do zbliżeń twarzy, rąk, obrączek itd. Szeroki kąt do pokazywania atmosfery w kościele itd. W kościele zaczynasz od szerokiej puszki, by uchwycić wchodzenie pary (tutaj tamron będzie bezpieczniejszy, od najszerszego). Pamiętaj o twarzach rodziców w trakcie ważnych momentów ceremonii.
1. W Kościele ubierz się tak, by nie zwracać na siebie uwagi (koszula w kratki odpada;). (Postępuj tak, jak powiedział Krzysztof Bochnacki).
2. Wszędzie przyjedź wcześniej, przynajmniej o 20 minut.
3. Pojedź wcześniej tam, gdzie będzie ślub i sam porozmawiaj z księdzem.
4. Niczego rękoma nie pokazuj parze, zachowuj się tak - jakby Cię tam nie było. Nie zasłaniaj gościom, żadnych momentów ceremonii (szczególnie zakładanie obrączek jest dla RODZICÓW i RODZINY, a nie dla fotografa - i bez znaczenia jest to, czy będziesz miał fajne zdjęcie - gdy zasłonisz ludziom w kościele).
5. Poruszaj się po kościele tylko wtedy, kiedy ludzie "wstają, klękają, poruszają się". Rób to tak, by nie zwracać na siebie uwagi. Jeśli musisz przejść z prawej na lewą stronę pary (bądź odwrotnie), rób to zawsze od strony gości i poszanowaniem krzyża - który jest przed Parą).
6. Twoja puszka pociągnie do 400~800 iso (powyżej odpuść, bo materiał będzie wymagał więcej obróbki niż ma to sens). Robiłem kiedyś nią zdjęcia ślubne i sobie poradzi. W Kościele, analizuj światło unikaj lampy błyskowej - jeśli będzie kamerzysta, wykorzystaj światło z jego lampy - jeśli będzie oświetlenie skierowane na parę (np. żyrandol, światło przechodzące przez witraże) - wykorzystaj to zastane oświetlenie. Jeśli jednak ceremonia będzie odbywała się w starym stylu/albo w ciemnej wnęce kościoła i nie będzie tam światła - to w istotnych momentach użyj lampy (ale nie strzelaj z niej, jak z karabinu - nie jesteś paparazi).
7. Fotek ze ślubu nie pokazuj tutaj, bo się będą pastwić (poprawiając swoje ego). Daj parze, jak je obrobisz. (Z puszki nie dawaj, bo to wstyd).
8. Wychodząc z kościoła, zmień obiektyw na szeroki by ująć parę w drzwiach. Ustaw ISO (tak jak powiedziano wcześniej).
9. Na weselu nie łaź i nie wal każdemu w twarz lampą błyskową, :)

Będzie dobrze, rób tak - jak Ci się wydaje. A zdjęcia i tak będą się podobać.

Ciepłe pozdrowienia
Artee

ps.
W razie jakichkolwiek pytań, wal na priva.Artee M. edytował(a) ten post dnia 19.11.09 o godzinie 21:21

konto usunięte

Temat: Fotograf amator na slubie - wskazowki

Piotr K.:
Joanna "frota" Kurkowska:
może z powodu tego zdania -> "Tak sie sklada, ze bede zabawial sie w fotografa na slubie i calej imprezie weselnej kuzynki.". W fotografa ślubnego się raczej nie zabawia, bo to poważna sprawa:)

Ani ja tego nie kwestionuję, ani słowo zabawa. Nie zmienia to jednak faktu, że fotografia jest zabawą, przyjemnością itd. Nawet ta ślubna... i chwała za to :)

Czasem sposób w jaki się coś piszę generuje dość niefajny feedback. O to mi chodziło:)

miłej pracy na slubie każdym razie!

Następna dyskusja:

Fotograf-amator"+""-" profe...




Wyślij zaproszenie do