Tomir Kozakiewicz

Tomir Kozakiewicz Własna Działalność
Gospodarcza

Temat: Jakie stawki dla piszacych redaktorów?

Witam.

Jeden z serwisow, ktorym sie opiekuje moglby potrzebowac redaktorow, ale nie mamy pojecia o obecnych stawkach. W zaleznosci od kosztow - bedzie nas stac lub nie (i trzeba bedzie zalatwiac fundusze :D ). Czy mozna prosic o jakis przedzial cenowy? Oczywiscie z informacja za jaka prace (strona tekstu / zdjecia / inne skladowe). Dziekuje.
Adam K.

Adam K. magister prawa,
technik weterynarii,
redaktor,
fotoreport...

Temat: Jakie stawki dla piszacych redaktorów?

To raczej powinniście już zdobycie jakieś fundusze, abyście byli w pełni wypłacalni, bo co będzie jeśli nie zdobędziecie pieniędzy na pencje dla dziennikarzy?

Jak będziecie wiedzieli ile macie kapitału i prognozy ile możecie zyskać, możecie dopiero wtedy opracowywać stawki.
np:

Jeśli przychód serwisu miesięcznie to jest 10 000zł, to łącznie dziennikarzom nie zaoferujecie 12 000zł... Więc trzeba wiedzieć dokładnie ile się na tym zarobi, aby być wypłacalnym.

Sam prowadziłem kilka serwisów internetowych (także mam w planach nowe serwisy), więc mogę Wam pomóc, ale to już pisz wiadomość na poczcie GOLDENLINE

pozdrawiam
Tomir Kozakiewicz

Tomir Kozakiewicz Własna Działalność
Gospodarcza

Temat: Jakie stawki dla piszacych redaktorów?

Serwis nie jest prowadzony po to, by zarabiac na artykulach, nie jest zbiorem artykulow jak np. gazeta.pl, wiec to inna kategoria. Artykuly potrzebne sa sporadycznie, wiec zatrudniac od razu nie bedziemy, w tym przypadku celowe jest zlecanie konkretnych tematow. Dlatego pytam o stawki, a nie o przecietne wynagrodzenie. Ponadto nie mozna okreslac budzetu/kapitalu, jesli nie zna sie kosztow pracownikow :]. Najpierw trzeba poznac warunki rynkowe, a pozniej obliczac koszty i szykowac pieniazki. Postepujac w odwrotnej kolejnosci mogloby sie okazac, ze stac nas tylko na gryzipiorkow ;). Mimo wszystko dziekuje za uwagi.
Adam K.

Adam K. magister prawa,
technik weterynarii,
redaktor,
fotoreport...

Temat: Jakie stawki dla piszacych redaktorów?

Drogi Tomirze!
To było we wstępie napisać coś więcej o Twoim serwisie.
Jeśli chodzi o sporadyczne artykuły, to ja bym generalnie poszukiwał osób, którym bym wypłacał określone stawki za cały artykuł, zawierający minimalną ilość słów.
Co do zdjęć, to rozejrzyj się po agencjach prasowych i zaoferuj danej osobie stawkę zbliżoną do tej agencyjnie.

pozdrawiam
Tomir Kozakiewicz

Tomir Kozakiewicz Własna Działalność
Gospodarcza

Temat: Jakie stawki dla piszacych redaktorów?

No wlasnie o stawki za artykul mi chodzilo :). Czy ktos moglby podac widelki dla artykulow w kategorii przyroda? Powiedzmy za standardowa strone A4 (1800 znakow). Chyba tak trzeba okreslic zakres pracy?
Witold F.

Witold F. Magazyn
"Kontrateksty",publi
systa,dziennikarz,cz
asem urzę...

Temat: Jakie stawki dla piszacych redaktorów?

Tomir K.:
No wlasnie o stawki za artykul mi chodzilo :). Czy ktos moglby podac widelki dla artykulow w kategorii przyroda? Powiedzmy za standardowa strone A4 (1800 znakow). Chyba tak trzeba okreslic zakres pracy?


100-300 PLN w zależności od tematu za artykuł na pi razy oko 3 strony.Witold F. edytował(a) ten post dnia 15.05.07 o godzinie 11:09
Arkadiusz B.

Arkadiusz B. dziennikarz, otwarty
na propozycje

Temat: Jakie stawki dla piszacych redaktorów?

Pocieszam, stawki dla dziennikarzy piszących są marne. Nawet w największych dziennikach w Polsce oscylują wokół 10-15 zł za tekst informacyjny (ok. 1,5 tys. znaków). Z tzw. wierszówki, dobrze jeśli się wyciągnie 1,5 tys. Oczywiście jeśli się zdrowo zapieprza. Do tego dochodzi etat, albo ryczałt. Ale po co się wykosztowywać. Wystarczy wziąć studenta na praktykę i doić go za marne grosze, aż się zorientuje, że jest wykorzystywany. A wtedy bierze się kolejnego...

konto usunięte

Temat: Jakie stawki dla piszacych redaktorów?

Arkadiusz B.:
Nawet w największych dziennikach w Polsce oscylują wokół 10-15 zł za tekst informacyjny (ok. 1,5 tys. znaków).

Jako student na stażu w jednym z największych ogólnopolskich dzienników, za tekst informacyjny (3.500-4000 tys znaków) dostawałem ok. 250zł netto. W tygodniku, którego nazwy nie podaję, było to już ok. 350zł za felieton (3 tyś. znaków). Więc informacja o 15zł za tekst na 1.5tyś. jest lekko przesadzona.

ps. Witam wszystkich ;)
Adam K.

Adam K. magister prawa,
technik weterynarii,
redaktor,
fotoreport...

Temat: Jakie stawki dla piszacych redaktorów?

Tomir K.:
No wlasnie o stawki za artykul mi chodzilo :). Czy ktos moglby podac widelki dla artykulow w kategorii przyroda? Powiedzmy za standardowa strone A4 (1800 znakow). Chyba tak trzeba okreslic zakres pracy?

Jak ja pisałem przyrodniczy artykuł (weterynaria) to dostawałem około 300zł.
Bartek J.

Bartek J. pan od reklamy :) -
Majestic Media

Temat: Jakie stawki dla piszacych redaktorów?

Tomasz T.:
Arkadiusz B.:
Nawet w największych dziennikach w Polsce oscylują wokół 10-15 zł za tekst informacyjny (ok. 1,5 tys. znaków).

Jako student na stażu w jednym z największych ogólnopolskich dzienników, za tekst informacyjny (3.500-4000 tys znaków) dostawałem ok. 250zł netto. W tygodniku, którego nazwy nie podaję, było to już ok. 350zł za felieton (3 tyś. znaków). Więc informacja o 15zł za tekst na 1.5tyś. jest lekko przesadzona.

ps. Witam wszystkich ;)

To gratuluję...
Piotr Kaczmarczyk

Piotr Kaczmarczyk There is no future,
the future is now

Temat: Jakie stawki dla piszacych redaktorów?

Cóż stawki oczywiście zależą od wielu czynników, ale myślę, że za tekst rządu 6-7 tys. znaków ze spacjami 250-300 zł netto , to uczciwa płaca. Jeśli tekst ma charakter specjalistyczny, bądź autorem jest persona utytułowana stawka oczywiście rośnie, stawka za zdjęcie zaczyna się od 50 zł. Jeśli chodzi o portal, to warto spróbować zakupić teksty już gdzieś opublikowane, oczywiscie w zgodzie z prawem prasowym, niezłym rozwiązaniem jest równiez zaproszenie do współpracy studentów. Redakcji pozwoli to nieco obnizyć koszty, a młodym w zawodzie ludziom daje możliwość samodzielnej publikacji.
Pozdrawiam

konto usunięte

Temat: Jakie stawki dla piszacych redaktorów?

Piotr K.:
niezłym rozwiązaniem jest równiez zaproszenie do współpracy
studentów. Redakcji pozwoli to nieco obnizyć koszty, a młodym w
zawodzie ludziom daje możliwość samodzielnej publikacji.

A kto powiedział, że studenci chcą zapierdzielać za darmo :P
Z rozwojem dziennikarstwa internetowego/obywatelskiego możliwości samodzielnych publikacji i tak już wzrosły, więc wcale nie trzeba iść do redakcji, żeby mieć możliwość pokazania się z tekstami.

Jak student idzie do dużego tytułu na staż czy praktyki, to zazwyczaj już żąda i zazwyczaj dostaje pieniądze za opublikowane materiały.
Piotr Kaczmarczyk

Piotr Kaczmarczyk There is no future,
the future is now

Temat: Jakie stawki dla piszacych redaktorów?

"Umiejętność czytania ze zrozumieniem jest niezwykle przydatną umiejętnością zwłaszcza w zawodzie dziennikarza :]"

W każdej profesji jest tak, że ucząc się zawodu nie pobiera się pełnych wynagrodzeń za wykonaną pracę. Różnica ta ma rekompensować możliwość nauki, zdobycia praktyki, czy po prostu podpatrzenia zasad solidnego warsztatu. Patrząc na to co dzieje się na łamach wielu czasopism ogarnia mnie zgroza. Czasami odnoszę wrażenie, że niektórzy wychodzą z założenia, że żeby pisać, przecież wcale nic nie muszą przeczytać uprzednio. Osobiście nieco żałuję, że sam nie miałem okazji uczyć się od jakiegoś "mistrza" i dostrzegam solidne braki z tego wynikające. Natomiast wyzyskiwanie studentów uważam za zwykłe i pospolite oszustwo_vel_kurewstwo i używam tego porównania z pełną świadomością. Podobnie jak plagiat, bezczelne ciągnące się w nieskończoność odwlekanie zapłaty za tekst, jak rownież zamieszczanie materiałów w ramach oszczędności, do coraz bardziej rozrastających się "Listach do redakcji". Tanie pismakowanie.
Kłaniam się wszystkim pięknie

konto usunięte

Temat: Jakie stawki dla piszacych redaktorów?

Tomasz T.:
Piotr K.:
niezłym rozwiązaniem jest równiez zaproszenie do współpracy
studentów. Redakcji pozwoli to nieco obnizyć koszty, a młodym w
zawodzie ludziom daje możliwość samodzielnej publikacji.

A kto powiedział, że studenci chcą zapierdzielać za darmo :P
Z rozwojem dziennikarstwa internetowego/obywatelskiego możliwości samodzielnych publikacji i tak już wzrosły, więc wcale nie trzeba iść do redakcji, żeby mieć możliwość pokazania się z tekstami.

Jak student idzie do dużego tytułu na staż czy praktyki, to zazwyczaj już żąda i zazwyczaj dostaje pieniądze za opublikowane materiały.

Jak student idzie na staż do red. i żąda, to sorry, ale sporo musi umieć. Widzę praktykantów, którzy pojawiają się u nas redakcji z wybujałym CV i gdyby oni mieli żądać (praktyki są i tak płatne, choć to śmieszne pieniądze) to, wybaczcie, ale śmiech na sali. Za rozrośnięte ego mało kto płaci. I całe szczęście, bo dzięki temu ktoś się jeszcze czegoś uczy.Aneta Zadroga edytował(a) ten post dnia 17.05.07 o godzinie 21:14
Adam K.

Adam K. magister prawa,
technik weterynarii,
redaktor,
fotoreport...

Temat: Jakie stawki dla piszacych redaktorów?

Staże rządzą się swoimi prawami.
Dzięki nim człowiek poznaje zawód, uczy się.
To tak jakby uczeń szkoły średniej za to, ze przychodzi na zajęcia do szkoły, chciał pieniędzy.

Wiem, że to nie jest może idealny przykład, ale osoba bez większego doświadczenie nie może wymagać dużej pensji za to, że jest ciągle prowadzona za rękę...

Temat: Jakie stawki dla piszacych redaktorów?

Piotr K.:
Cóż stawki oczywiście zależą od wielu czynników, ale myślę, że za tekst rządu 6-7 tys. znaków ze spacjami 250-300 zł netto , to uczciwa płaca. Jeśli tekst ma charakter specjalistyczny, bądź autorem jest persona utytułowana stawka oczywiście rośnie, stawka za zdjęcie zaczyna się od 50 zł. Jeśli chodzi o portal, to warto spróbować zakupić teksty już gdzieś opublikowane, oczywiscie w zgodzie z prawem prasowym, niezłym rozwiązaniem jest równiez zaproszenie do współpracy studentów. Redakcji pozwoli to nieco obnizyć koszty, a młodym w zawodzie ludziom daje możliwość samodzielnej publikacji.
Pozdrawiam


Za tekst 6-7 tys. znaków spokojnie można żądać 600-700 zł brutto. A co do zdjęć, to zazwyczaj chodzą po 100 zł sztuka. Ale domyślam się, że nie wszędzie tak jest...
Tomir Kozakiewicz

Tomir Kozakiewicz Własna Działalność
Gospodarcza

Temat: Jakie stawki dla piszacych redaktorów?

Marianna S.:
Za tekst 6-7 tys. znaków spokojnie można żądać 600-700 zł brutto.

Pensje za dzien, dwa pracy? :O
Sławomir S.

Sławomir S. Senior Copy ciągle
szukający pola do
popisu

Temat: Jakie stawki dla piszacych redaktorów?

Z racji powszechności zmiennego składnika wynagrodzeń, warto przyjrzeć się bliżej stawkom płaconym za produkty dziennikarskie. Standardowa strona maszynopisu w prasie regionalnej może kosztować od 20-100 złotych netto, zaś cały tekst do około 500 złotych netto. Tekst do tygodnika społeczno-politycznego kosztuje netto od 300-1000 złotych. Artykuł do magazynu ekonomicznego czy reportaż w "Wyborczej" - 1500-2000 złotych "na rękę". Dwu- lub trzy- kolumnowy tekst do specjalistycznego magazynu może kosztować od 800 do nawet 3000 złotych netto. Większy tekst w rodzaju "Raport Polityki" czy tekst do miesięcznika biznesowego - od 2000 do 6000 złotych netto. Tekst tzw. otwierający jest zwykle najlepiej płatny - np.: w "Gazecie Wyborczej Świątecznej" jego wartość wynosi między 4200 a 7300 (brutto). Dobrze płatne są również zdjęcia, szczególnie w tabloidach: za zdjęcie w "Fakcie" można przeciętnie otrzymać od 50-200 złotych, chociaż za "gorące" materiały paparazzich redakcje płacą nawet po kilka tysięcy.

a cały tekst dostepny tutaj:
http://www.gazetaprawna.pl/wynagrodzenia/?d=20060708

myślę, że to realne

konto usunięte

Temat: Jakie stawki dla piszacych redaktorów?

Tiaaa...

konto usunięte

Temat: Jakie stawki dla piszacych redaktorów?

Hej! Ja spotkałam się z nieco innymi stawkami za zdjęcia - mianowicie w dobie cyfrówek jest to ok. 5- 10 zl. Jesli zaś chodzi o teksty to np. 50 zl za 2 - 2,5 tys. recenzję.

Następna dyskusja:

Materiał dla dziennikarza




Wyślij zaproszenie do