Paulina Ziętek

Paulina Ziętek Student, Uniwersytet
Ekonomiczna w
Poznaniu

Temat: co lepsze BPMN czy UML?

Witam,
piszę pracę licencjacką na temat BPMN, i w jednym z rozdziałów chcialabym porównać BPMN i UML. W związku z czym chciałabym zadać pytanie: co według państwa jest lepsze BPMN czy UML?
Joanna U.

Joanna U. Inżynier
oprogramowania,
Analityk
systemowy/biznesowy

Temat: co lepsze BPMN czy UML?

Zuzanna Szwarc:
Witam,
piszę pracę licencjacką na temat BPMN, i w jednym z rozdziałów chcialabym porównać BPMN i UML. W związku z czym chciałabym zadać pytanie: co według państwa jest lepsze BPMN czy UML?

Rozumiem, że pytanie jest dlatego ogólne - aby rozgrzać dyskusję :) Bo w ten sposób postawione pytanie brzmi trochę jak parafraza znanego i nigdy nie rozwiązanego: "co lepsze - jajko czy kura"?

Wszystko zależy od tego, do czego potrzebujemy użyć tych notacji, kto będzie odbiorcą...od różnych okoliczności. To faktycznie dobry temat na pracę (też pisałam na ten temat). Wniosek jest jeden: wszystko ZALEŻY.

konto usunięte

Temat: co lepsze BPMN czy UML?

Witam,

zapraszam na konferencję: http://www.goldenline.pl/forum/bpmn-grupa-sympatykow/8... a na pewno łatwiej będzie można podjąć decyzję. Będzie wiele okazji do dyskusji i to z wieloma ekspertami.
Serdecznie zapraszam
Pozdrawiam i życzę Wesołych Świąt.
Magda Siwek

konto usunięte

Temat: co lepsze BPMN czy UML?

Kiedyś popełniłem artykulik, w którym zaproponowałem bodajże 13 cech, które można mniej czy bardziej obiektywnie ocenic przy modelowaniu procesów biznesowych za pomoca kilku notacji. M.in. porównałem tak BPMN, a także UML (przy czym podzieliłem UML na UML 1.4 i UML 2.0 ze stereotypami). te cechy to jak pamiętam widoczność przepływu kontroli, widoczność przepływu obiektów, odróżnianie przepływu obiektów od przepływu kontroli, widoczność aktorów, widoczność przebiegów podstawowych i alternatywnych, widoczność czynności, widoczność rodzajów czynności, widoczność kolejności czynności, widoczność obiektów, widoczność cyklu zycia obiektów, widoczność celu biznesowego, określanie systemów informatycznych w procesie ....
Każda taka cecha posiadała widoczność wysoką, średnią, niską, bądź jej brak i dla kazdej cechy określałem wagę w punktach.
Po zsumowaniu wszystkich punktów przy analizie kilku procesów biznesowych czarno na białym wychodziło co jest lepsze, a co gorsze.
Joanna U.

Joanna U. Inżynier
oprogramowania,
Analityk
systemowy/biznesowy

Temat: co lepsze BPMN czy UML?

Jerzy N.:
Kiedyś popełniłem artykulik, w którym zaproponowałem bodajże 13 cech, które można mniej czy bardziej obiektywnie ocenic przy modelowaniu procesów biznesowych za pomoca kilku notacji. M.in. porównałem tak BPMN, a także UML (przy czym podzieliłem UML na UML 1.4 i UML 2.0 ze stereotypami). te cechy to jak pamiętam widoczność przepływu kontroli, widoczność przepływu obiektów, odróżnianie przepływu obiektów od przepływu kontroli, widoczność aktorów, widoczność przebiegów podstawowych i alternatywnych, widoczność czynności, widoczność rodzajów czynności, widoczność kolejności czynności, widoczność obiektów, widoczność cyklu zycia obiektów, widoczność celu biznesowego, określanie systemów informatycznych w procesie ....
Każda taka cecha posiadała widoczność wysoką, średnią, niską, bądź jej brak i dla kazdej cechy określałem wagę w punktach.
Po zsumowaniu wszystkich punktów przy analizie kilku procesów biznesowych czarno na białym wychodziło co jest lepsze, a co gorsze.

Jeżeli dobrze rozumiem wynik tej analizy, to i tak nie dostarcza ona ostatecznego wyjaśnienia, co jest "lepsze" lub "gorsze".
Wagi powinni być określone dla danego projektu oddzielnie = przy uwzględnieniu okoliczności w jakich jest przeprowadzany projekt. W ramach danego projektu również można zmieniać notację - w zależności od CELU, do jakiego potrzebujemy użyć danej notacji.

To jak z samochodami: jeżeli dysponuję dwoma: terenowym i mini - wiadomo, że nie wybiorę się mini na safari, a terenówką nie pcham się na zatłoczony parking...(no - niektórzy się pchają ;) ).

konto usunięte

Temat: co lepsze BPMN czy UML?

No tak nie do końca, gdyż zależy to od tego jaki zestaw cech przygotujemy. Natomiast za pomocą wspomnianego przeze mnie mechanizmu można wyeliminować notacje zupełnie nie przydatne do modelowania procesów biznesowych. Przykładowo Oracle'owy Process Modeler ma tak znikomą ilość elementów i to raczej o dość zpecyficznym znaczeniu, że nigdy nie słyszałem, by ktoś modelował procesy za pomocą tego narzędzia.
Joanna Usidus:
Jerzy N.:
Kiedyś popełniłem artykulik, w którym zaproponowałem bodajże 13 cech, które można mniej czy bardziej obiektywnie ocenic przy modelowaniu procesów biznesowych za pomoca kilku notacji. M.in. porównałem tak BPMN, a także UML (przy czym podzieliłem UML na UML 1.4 i UML 2.0 ze stereotypami). te cechy to jak pamiętam widoczność przepływu kontroli, widoczność przepływu obiektów, odróżnianie przepływu obiektów od przepływu kontroli, widoczność aktorów, widoczność przebiegów podstawowych i alternatywnych, widoczność czynności, widoczność rodzajów czynności, widoczność kolejności czynności, widoczność obiektów, widoczność cyklu zycia obiektów, widoczność celu biznesowego, określanie systemów informatycznych w procesie ....
Każda taka cecha posiadała widoczność wysoką, średnią, niską, bądź jej brak i dla kazdej cechy określałem wagę w punktach.
Po zsumowaniu wszystkich punktów przy analizie kilku procesów biznesowych czarno na białym wychodziło co jest lepsze, a co gorsze.

Jeżeli dobrze rozumiem wynik tej analizy, to i tak nie dostarcza ona ostatecznego wyjaśnienia, co jest "lepsze" lub "gorsze".
Wagi powinni być określone dla danego projektu oddzielnie = przy uwzględnieniu okoliczności w jakich jest przeprowadzany projekt. W ramach danego projektu również można zmieniać notację - w zależności od CELU, do jakiego potrzebujemy użyć danej notacji.

To jak z samochodami: jeżeli dysponuję dwoma: terenowym i mini - wiadomo, że nie wybiorę się mini na safari, a terenówką nie pcham się na zatłoczony parking...(no - niektórzy się pchają ;) ).
Joanna U.

Joanna U. Inżynier
oprogramowania,
Analityk
systemowy/biznesowy

Temat: co lepsze BPMN czy UML?

Jerzy N.:
No tak nie do końca, gdyż zależy to od tego jaki zestaw cech przygotujemy. Natomiast za pomocą wspomnianego przeze mnie mechanizmu można wyeliminować notacje zupełnie nie przydatne do modelowania procesów biznesowych. Przykładowo Oracle'owy Process Modeler ma tak znikomą ilość elementów i to raczej o dość zpecyficznym znaczeniu, że nigdy nie słyszałem, by ktoś modelował procesy za pomocą tego narzędzia.

Nie znam Process Modelera Oracla. Z tego, co znalazłam o tym w sieci ( http://tnij.org/c71x ) widzę, że posiada podstawowy zestaw elementów do opisania procesu, więc prawdopodobnie także może być przydatny - wszystko zależy od okoliczności projektowych i od tego, do czego potrzebujemy.
A może napisze ktoś, kto to narzędzia zna i używał? (Co prawda to temat poboczny dyskusji :)).
Piotr Tadeusz B.

Piotr Tadeusz B. właścicel, MGX
Infoservice

Temat: co lepsze BPMN czy UML?

Mam wrażenie, że odchodzimy od tematu która notacja jest lepsza. Narzędzie (a takim jest Oracle Process Modeler) nie odpowiada nam na to pytanie.

Zacznijmy od początku: Do czego lepsze?

Jeśli do modelowania procesów (w tym automatyzowanych z wykorzystaniem IT) - to BPMN bo do tego został stworzony i w tym kierunku się rozwija.

Jeśli do opisu konstrukcji aplikacji,, serwisu itp. - UML.

Czy można w UMLu modelować procesy - teoretycznie można, ale jakość i przydatność modelu będzie znikoma.

Czy można w BPMN modelować aplikację - jeśli się ktoś uprze - ale wielie konstrukcji programistycznych w BPMN będzie b. sztucznych i trudnych do zobrazowania.

Jeśli chce już Pani na temat narzędzi BPMN to proszę poczytać o narzędziach od iGrafx, ADOnis (bardzo "biznesowo-analitycznie" zorientowanych), poprzez przejściowe (IBM Web Sphere Designer, Bizagi) po służące wybitnie implementacji (narzędzia takie jak np. Oracle Process Modeler czy Business Proces Architect - Sparx).

konto usunięte

Temat: co lepsze BPMN czy UML?

To może spróbujmy ocenić owe notacje.
Jakie cechy są istotne przy modelowaniu procesów biznesowych niezbędnych do zaprojektowania systemu informatycznego w danej organizacji ?
Według mnie:
A. Cechy dotyczące przepływów
1. widoczność przepływu sterowania
2. widoczność przepływu informacji
3. odróżnianie przepływu sterowania od przepływu informacji
4. widoczność przebiegów podstawowych i alternatywnych (łatwość ich odróżniania)
5. łatwość odczytu kolejności wykonywanych przepływów
B. cechy dotyczące czynności (operacji)
6. widoczność czynności w procesie
7. widoczność rodzajów czynności w procesie
8. określanie kolejności realizowanych czynności
C. Cechy dotyczące aktorów, systemów
9. widoczność aktorów biorących udział w procesie
10. widoczność innych (zewnętrznych) systemów informatycznych
D. Cechy dotyczące obiektów
11. widoczność obiektów (biznesowych), do których i z których przesyłane są dane
12. widoczność cyklu życia obiektów
13. widoczność celu biznesowego

Po ustaleniu jakie cechy są istotne przy modelowaniu procesów, możemy następnie przejść do ich wartościowania posługując się własnym doświadczeniem przy realizacji różnych projektów. Następnie możemy zsumować odpowiednie wartości i uzyskamy wynik, który pozwoli nam porównywać ze sobą poszczególne notacje.....
Piotr Tadeusz B.

Piotr Tadeusz B. właścicel, MGX
Infoservice

Temat: co lepsze BPMN czy UML?

To może poprosimy o tą tabelę wypełnioną (lub likn do tej tabeli), żebyśmy mogli wspólnie ocenić.

Na marginesie OMG (właściciel i UML i BPMN) określa BPMN jako notację do modelowania.

konto usunięte

Temat: co lepsze BPMN czy UML?

Odczyt zamodelowanych procesów biznesowych za pomocą BPMN jest bardzo łatwy.
Przepływ informacji (cecha 2.- Średnia) jest wyraźnie oddzielony od przepływu sterowania (cecha 1. - Średnia),
stąd wysoka ocena cechy 3.
Zastosowanie partycji jako aktorów poprawia czytelność opisu procesu, stąd Średnia ocena cechy 9.
Zastosowanie tych samych partycji również na oznaczenie systemów informatycznych znakomicie zwiększa czytelność procesu biznesowego (cecha 10. - Średnia).
Stosowanie numeracji czynności umożliwia śledzenie przepływu kontroli, aczkolwiek numerowanie przepływów (cecha 4. – Brak) zwiększyłoby czytelność procesów.
Z powodu braku cechy nr 4, stosuje się dodatkowe opisy, by kolejność realizacji czynności była poprawnie odczytana (cecha 7. - Średnia).
Przykładem są przebiegi alternatywne. Dopiero zapisy w opisie procesu pozwalają odczytać przebiegi alternatywne, przy czym należy stosować odpowiednie reguły na nazywanie poszczególnych czynności z jednej strony, a z drugiej strony należy zachować umiar w pokazywaniu poszczególnych czynności na jednym diagramie tak, by proces był czytelny. Często stosuje się dla przebiegów alternatywnych kilkukrotne oznaczanie jednej czynności symbolami operacji z przebiegów alternatywnych (cecha 8. - Średnia). Przykładowo dla czynności A2 można dopisać obok symbol A1.2. Bardzo czytelnie można przedstawić poszczególne czynności (cecha 5. – Wysoka),
a ponadto można również dodatkowo określić rodzaj tych czynności (cecha 6. – Średnia).
Określanie obiektów (dokumentów) i ich stanów na diagramach BPMN jest dość dogodną cechą(cecha 11. – Średnia).
Oznaczanie stanów dokumentów nie jest do końca zbyt wygodne, np. należy posłużyć się dwoma egzemplarzami określonego dokumentuo, by oznaczyć dwa różne stany tego dokumentu, stąd ocena cechy 12. – Średnia.
Brak określenia celu biznesowego (cecha 13. – Brak).
L.p. Cecha Widoczność
Potencjalna Praktyczna
1 określanie przepływu kontroli Średnia Średnia
2 określanie przepływu informacji Średnia Średnia
3 odróżnianie przepływu kontroli
od przepływu informacji Wysoka Wysoka
4 określanie kolejności wykonywanych
przepływów Niska Brak
5 określanie czynności wykonywanych
w procesie Wysoka Wysoka
6 określenie rodzajów czynności Średnia Średnia
7 określanie kolejności realizowanych
czynności Średnia Średnia
8 określanie przebiegów podstawowych i
przebiegów alternatywnych w procesie Wysoka Średnia
9 określanie aktorów biorących udział
w procesie Średnia Średnia
10 określanie systemów informatycznych
działających w procesie Średnia Średnia
11 określanie obiektów w procesie Średnia Średnia
12 określanie cyklu życia obiektów w
trakcie realizacji procesów Wysoka Średnia
13 określanie celów biznesowych procesu Średnia Brak
Piotr Tadeusz B.

Piotr Tadeusz B. właścicel, MGX
Infoservice

Temat: co lepsze BPMN czy UML?

Mam wrażenie, że tabelka po przekonwertowaniu na zwykły tekst "trochę" straciła na czytelności. Czy jest gdzieś w formie np HTML lub PDF to poproszę o link lub źródło to umieszczę na swojej witrynie poświęconej BPMN (oczywiście z zachowaniem Pańskich praw)
Jarosław Żeliński

Jarosław Żeliński Analityk i
Projektant Systemów

Temat: co lepsze BPMN czy UML?

Zuzanna Szwarc:
Witam,
piszę pracę licencjacką na temat BPMN, i w jednym z rozdziałów chcialabym porównać BPMN i UML. W związku z czym chciałabym zadać pytanie: co według państwa jest lepsze BPMN czy UML?

To dwie różniące się notacje każda do czego innego służy, więc odpowiedź moim zdaniem brzmi: obie notacje są dobre a każda do czego innego służy...
Jarosław Żeliński

Jarosław Żeliński Analityk i
Projektant Systemów

Temat: co lepsze BPMN czy UML?

Dziwi mnie porównywanie notacji obiektowej z notacja powstała do modelowania procesów. Obie mają inny cel i inny kontekst. W UML tak na prawdę do modelowania procesu może posłużyć diagram czynności, od biedy diagram sekwencji (a jest ich tam kilkanaście) więc wypadało by wskazać, o który diagram UML chodzi w pytaniu.

BPMN to jeden typ diagramu, paradoksalnie ma on (semantyka) tak zwany zupełny zestaw elementów i modele są "validowalne", transformacje np. do skryptów BPEL są odracalne czego raczej nie można powiedzieć o UML (w UML syntaktyka jest dość luźna i pozwala na pewną swobodę). BPMN bazuje na grafach skierowanych i łatwo można ocenić czy model jest poprawny składniowo.

Po trzecie nigdy nie rozumiałem celu takich pytań.... bo ja zapytam: jaką korzyść odniesiemy z porównania nieporównywalnych notacji? Rozumiem, że czyjeś nawyki i przekonanie jednak tak na prawdę chodzi o adresata. Jeżeli ktoś mi powie, że chce ode mnie modelu procesów i że ma (i zna) pakiet ARIS to wykonam ten model w notacji eEPC i dyskusja o tym czy to dobra notacja nie ma sensu: klient i tak zna tylko tę... gdyby ktoś zażyczył sobie w eEPC model czegoś innego niż procesy w organizacji to albo zgodzi sie na zmianę notacji albo ja zrezygnuje...

Na koniec zacytuje starszego kolegę programistę, który na zadane mu pytanie "którego języka programowania mam się uczyć" odparł: nie ucz się języków tylko ucz się programować....

konto usunięte

Temat: co lepsze BPMN czy UML?

Piotr Tadeusz B.:
Mam wrażenie, że tabelka po przekonwertowaniu na zwykły tekst "trochę" straciła na czytelności. Czy jest gdzieś w formie np HTML lub PDF to poproszę o link lub źródło to umieszczę na swojej witrynie poświęconej BPMN (oczywiście z zachowaniem Pańskich praw)
Mogę Panu przesłać bardziej obszerny fragment opracowania, jeśli jest Pan zainteresowany metodą szacowania widoczności cech, aniżeli artykuł na ostatnim KKIO ("Diagramy obiegu dokumentów a UML w modelowaniu procesów biznesowych". W artykule tym porównałem jedynie UML z własną propozycją notacji - DOD - diagram obiegu dokumentów).
Jednakże mi raczej chodziło bardziej o ewentualną dyskusję na temat wartościowania określonych cech, ich omówienia, czy faktycznie jest tak jak uważam, czy też ktoś ma inne zdanie w danej kwestii. A może zestaw cech nie jest adekwatny ?
Tak, czy inaczej wydaje mi się, że zaproponowany mechanizm szacowania widoczności cech poszczególnych notacji ma sens i być może umożliwi utworzenie jakiejś ciekawej notacji do opisu np. procesów biznesowych.
Joanna U.

Joanna U. Inżynier
oprogramowania,
Analityk
systemowy/biznesowy

Jarosław Żeliński

Jarosław Żeliński Analityk i
Projektant Systemów

Temat: co lepsze BPMN czy UML?

Jest jeszcze jeden aspekt pracy analityka jako "komunikatora". Dokumenty robimy dla ludzi a nie dla siebie i tu przytoczę cytat pewnego profesora, jego słowa do doktorantów: "pamiętajcie, ze nie piszecie dla idiotów ale nie zapominajcie, że idioci też to będą czytali".

po drugie skoro nasze dokumenty są dla ludzi warto zainteresować się nie tylko semantyką i syntaktyką diagramów ale jako autorzy pewnego przekazu warto także mieć na uwadze także semiotykę diagramów bo dokumentacja to także problem komunikacyjny...
.

konto usunięte

Temat: co lepsze BPMN czy UML?

Joanna Usidus:
W temacie:

http://www.bpmn.org/Documents/Notations%20and%20Workfl...
I już wiesz która notacja jest lepsza ? ;)))))
Joanna U.

Joanna U. Inżynier
oprogramowania,
Analityk
systemowy/biznesowy

Temat: co lepsze BPMN czy UML?

Jerzy N.:
Joanna Usidus:
W temacie:

http://www.bpmn.org/Documents/Notations%20and%20Workfl...
I już wiesz która notacja jest lepsza ? ;)))))

Rozumiem, że nie zadajesz pytania mnie, tylko autorce tematu, która (swoją drogą) nie daje "znaku życia" :)

Jeżeli chodzi o mnie, to podtrzymuję swoją opinię: "Wszystko zależy od tego, do czego potrzebujemy użyć tych notacji, kto będzie odbiorcą...od różnych okoliczności. To faktycznie dobry temat na pracę (też pisałam na ten temat). Wniosek jest jeden: wszystko ZALEŻY."
Joanna U.

Joanna U. Inżynier
oprogramowania,
Analityk
systemowy/biznesowy

Temat: co lepsze BPMN czy UML?

Jarek Żeliński:
Po trzecie nigdy nie rozumiałem celu takich pytań.... bo ja zapytam: jaką korzyść odniesiemy z porównania nieporównywalnych notacji? Rozumiem, że czyjeś nawyki i przekonanie jednak tak na prawdę chodzi o adresata. Jeżeli ktoś mi powie, że chce ode mnie modelu procesów i że ma (i zna) pakiet ARIS to wykonam ten model w notacji eEPC i dyskusja o tym czy to dobra notacja nie ma sensu: klient i tak zna tylko tę... gdyby ktoś zażyczył sobie w eEPC model czegoś innego niż procesy w organizacji to albo zgodzi sie na zmianę notacji albo ja zrezygnuje...

Na koniec zacytuje starszego kolegę programistę, który na zadane mu pytanie "którego języka programowania mam się uczyć" odparł: nie ucz się języków tylko ucz się programować....

To wg mnie powinno być koronnym wnioskiem całej tej dyskusji.
Ale niestety: niektórzy szukają jasnej i prostej odpowiedzi na wszystko, kierunku wytyczonego przez KOGOŚ. Boją się improwizacji, użycia własnej wyobraźni, elastyczności, szukania własnych odpowiedzi - najlepiej w oparciu o własne doświadczenia. Bez tego - są zagubieni i ciągle niepewni siebie :)
Istnieje cała masa standardów, notacji, zasad, z których żadna nie jest idealna i nigdy nie będzie pasować do wszystkich okoliczności...

Następna dyskusja:

Polecam artykuł o BPMN i UML




Wyślij zaproszenie do