Temat: koniec z ortografiom?

http://www.tvn24.pl/28385,1602296,0,1,thuz--bzoh--hzan...


Myślicie, że ortografia zostanie uproszczona niedługo?
Danuta Janakiewicz

Danuta Janakiewicz administratywista,
politolog,
muzealnik, historyk
sztuki

Temat: koniec z ortografiom?

Myślę, że nie i nawet nie powinno być mowy o czymś takim. Uważam, że rewolucja w tym kierunku ogłupiałaby mądrych, a te osoby, które nie potrafią poprawnie pisać, no cóż... Oni i tak by się nie zorientowali. Być może potrzebują czasu. Także daleka jestem od wprowadzania takich zmian. Mimo to, każdy ma prawo się ze mną nie zgodzić.

Temat: koniec z ortografiom?

Wg mnie problem polega na tym, że może i morze, każe i karze to nie to samo...

I wówczas co z tym zrobić? W jednych wyrazach dalej rozróżniać ortografię, w innych nie?

Zlikwidować tylko podział ch/h? A może tylko ó/u?

Musiałaby to być bardzo, bardzo przemyślana zmiana.
Oparta na jakichś założeniach, czemu ortografia tak naprawdę ma służyć:
-odróżnianiu wyrazów
-zachowaniu pewnej tradycji językowej?

Jednego jestem pewna: na takie zmiany nie jesteśmy gotowi.

Temat: koniec z ortografiom?

Założę się, że nasi włodarze szybciej by te zmiany wprowadzili, niż wybudowali komplet autostrad. A swoją drogą autor pomysłu sam ma chyba do niego dystans, skoro składa propozycję na ręce... posła Palikota :D:D:D

Temat: koniec z ortografiom?

Łukasz B.:
Założę się, że nasi włodarze szybciej by te zmiany wprowadzili, niż wybudowali komplet autostrad. A swoją drogą autor pomysłu sam ma chyba do niego dystans, skoro składa propozycję na ręce... posła Palikota :D:D:D
Bo ogłosić zdanie: Koniec ortografii, Proszę Państwa! jest znacznie prościej niż zbudować cokolwiek;)

Gorzej z konsekwencjami....

Temat: koniec z ortografiom?

A nie wiem, czy słuchałeś ostatnio "Wiadomości", Łukasz, ale tak wyśmiewany poseł Palikot jest jednym z najbogatszych w tym kraju....:-D

Temat: koniec z ortografiom?

I tak może mu nie starczyć na przekupienie RJP :D

Temat: koniec z ortografiom?

Łukasz B.:
I tak może mu nie starczyć na przekupienie RJP :D
Bo ja wiem, jak się okazuje, nasz kraj jest coraz bardziej przekupny....:-D
Adam B.

Adam B. korektor, tłumacz
EN>PL

Temat: koniec z ortografiom?

Maria W.:
Wg mnie problem polega na tym, że może i morze, każe i karze to nie to samo...
I wówczas co z tym zrobić? W jednych wyrazach dalej rozróżniać ortografię, w innych nie?

To akurat żaden dowód - zamek, zamek i zamek to też różne rzeczy, a pisze się tak samo.

Moim zdaniem pomysł jest pozornie słuszny, bo to prawda, że często otrografia niczemu nie służy - wyraz "rzeka" nie pomyli się znaczeniowo z wyrazem "żeka". Problem zaś dla wszystkich obcokrajowców, który usiłują spamiętać nasze zasady. I dla Polaków też problem.

Pozorność słuszności koncepcji wynika jednak z tego, że motywuje się ją uproszczeniem języka. A więc dlaczego tylko ortografia?? Nie ograniczajmy się, znieśmy jeszcze odmianę przez przypadki, wyrzućmy rodzaje, uprośćmy zaimki, anulujmy wielkie litery, wywalmy przecinki...
...no i nagle skończymy z językiem, który jest prostszy od esperanto, ale którym niewiele można przekazać treści bez długiego gadania.

Dużo reguł - duża precyzja, krótka wypowiedź. Mało reguł - mała precyzja, długa wypowiedź.
Tak to widzę.

Temat: koniec z ortografiom?


To akurat żaden dowód - zamek, zamek i zamek to też różne rzeczy, a pisze się tak samo.

No tak, ale utrwaliło się w tradycji rozróżnianie tych wyrazów (morze, może) właśnie ze względu na ortografię, a zamka i zamku nie.
I teraz, kiedy tego rozróżnienia już nie będzie, ludzie będą się gubić, czy chodzi o to czy o tamto.
Problem zaś dla wszystkich
obcokrajowców, który usiłują spamiętać nasze zasady. I dla Polaków też problem.
To prawda.

Pozorność słuszności koncepcji wynika jednak z tego, że motywuje się ją uproszczeniem języka. A więc dlaczego tylko ortografia?? Nie ograniczajmy się, znieśmy jeszcze odmianę przez przypadki, wyrzućmy rodzaje, uprośćmy zaimki, anulujmy wielkie litery, wywalmy przecinki...
...no i nagle skończymy z językiem, który jest prostszy od esperanto, ale którym niewiele można przekazać treści bez długiego gadania.

To dość katastroficzna wizja. Proponuję jednak ograniczyć się na razie do dyskutowania o ortografii;)))
>
Adam B.

Adam B. korektor, tłumacz
EN>PL

Temat: koniec z ortografiom?

Maria W.:
No tak, ale utrwaliło się w tradycji rozróżnianie tych wyrazów (morze, może) właśnie ze względu na ortografię, a zamka i zamku nie.

Tradycja zawsze jest trudnym argumentem :) Robienie czegoś zawsze tak jak zawsze, bo się tak zawsze robiło, jest dość nieracjonalne ;)
I teraz, kiedy tego rozróżnienia już nie będzie, ludzie będą się gubić, czy chodzi o to czy o tamto.

To całkiem możliwe. Aczkolwiek skoro w mowie znajdujemy znaczenie wyrazu w kontekście, to w piśmie byłoby tak samo.
To dość katastroficzna wizja. Proponuję jednak ograniczyć się na razie do dyskutowania o ortografii;)))

W takim razie jestem przeciwko jakimkolwiek zmianom.
Mnie nie sprawia to trudności. Ja z tego żyję. Ergo: nie mogę popierać upraszczania języka :) Tym bardziej, że jego zawiłości mnie ciekawią, a nie zniechęcają.

Temat: koniec z ortografiom?

I teraz, kiedy tego rozróżnienia już nie będzie, ludzie będą się gubić, czy chodzi o to czy o tamto.

To całkiem możliwe. Aczkolwiek skoro w mowie znajdujemy znaczenie wyrazu w kontekście, to w piśmie byłoby tak samo.

Zastanawiałam się również nad tym argumentem: kontekstem.

Stary człowiek i może?;)
W takim razie jestem przeciwko jakimkolwiek zmianom.
Mnie nie sprawia to trudności. Ja z tego żyję. Ergo: nie mogę popierać upraszczania języka :) Tym bardziej, że jego zawiłości mnie ciekawią, a nie zniechęcają.

To był zdaje się jeden z zarzutów tego Pana w artykule: że nauczyciele, ludzie zajmujący się zawodowo językiem czerpią rozkosz z tego, że mają tajemną wiedzę, której inne bidoki nie potrafią ogarnąć. ;)))

Ja też z tego żyję, jednak nawet gdyby uproszczono ortografię, w języku polskim pozostanie dla nas tyle ciekawostek, że pożyjemy z tego jeszcze aż do śmierci chyba.;)

konto usunięte

Temat: koniec z ortografiom?

Adam Bukowski:
[...]

Moim zdaniem pomysł jest pozornie słuszny, bo to prawda, że często otrografia niczemu nie służy - wyraz "rzeka" nie pomyli się znaczeniowo z wyrazem "żeka". Problem zaś dla wszystkich obcokrajowców, który usiłują spamiętać nasze zasady. I dla Polaków też problem.
Szczerze mówiąc - uczyłam trochę obcokrajowców. Także dzieci. I wiesz - oni nie mają tych problemów z pisownią, co Polacy. Tzn. mają, ale zupełnie inne.
To niewiarygodne, ale chłopiec w wieku 13 lat (Polak od urodzenia mieszkający w Niemczech, mówiący po Polsku, ale zupełnie nie mający wcześniej do czynienia ze słowem pisanym) świetnie opanował wszystkie regułki tłuczone jego rówieśnikom w szkole do głowy, dotyczące pisowni rz/ż, ó/u czy ch/h. Problem miał za to z dźwięcznymi/bezdźwięcznymi, a największy chyba z zapisem nosowych.

I co? To też uproszczą...?

konto usunięte

Temat: koniec z ortografiom?

A co by się stało z wszystkimi do tej pory zapisanymi tekstami? Czy za jakieś 20 lat byłyby one w ogóle czytelne dla osób, które posługiwałyby się już tylko nową ortografią? Nie mam tu wcale na myśli trzymania się tradycji, tylko najzwyklejszy pragmatyzm.

Myślę, że pomysł jest chybiony, bo język i tak ewoluuje. A ewolucja to przecież powolne zmiany, a nie ustawy, czy odgórne ustalenia. Takie decyzje powinny mieć charakter stwierdzania zaistniałego faktu, a na razie słowniki ortograficzne sprzedają się całkiem nieźle ;)

Temat: koniec z ortografiom?


Myślę, że pomysł jest chybiony, bo język i tak ewoluuje. A ewolucja to przecież powolne zmiany, a nie ustawy, czy odgórne ustalenia.

To bardzo cenna uwaga!

konto usunięte

Temat: koniec z ortografiom?

pytanie - w jakim kierunku ewoluuje ten język? ;)

Temat: koniec z ortografiom?

Joanna Felicja Bilska:
pytanie - w jakim kierunku ewoluuje ten język? ;)
Może załóżmy osobny wątek o charakterze prognostyczno-wizjonerskim? "Języku polski, dokąd zmierzasz?" :)
Adam B.

Adam B. korektor, tłumacz
EN>PL

Temat: koniec z ortografiom?

Ida K.:
Szczerze mówiąc - uczyłam trochę obcokrajowców. Także dzieci. I wiesz - oni nie mają tych problemów z pisownią, co Polacy. Tzn. mają, ale zupełnie inne.

Nie mam takich doświadczeń, to fakt.
Mam własne z uczeniem się języków obcych.
Zrozumiałe, że obcokrajowiec lepiej zna ortografię niż Polak, bo uczy się wyrazów w całości i od razu poprawnie w zapisie.
Chodziło mi może raczej o ilość zasad niż ich jakość :)
Dopiero ucząc się rosyjskiego zrozumiałem, jak trudny jest język polski, a to z uwagi na podobieństwo (i bogactwo) gramatyki. Szczególnie deklinacje...

Co do ewolucji języka polskiego - tak, ona sama upraszcza, aczkolwiek nie zawsze. Ewolucja języka podąża raczej za językiem potocznym, który nie zawsze jest logiczny, nie zawsze łatwiejszy - po prostu inny.
Wystarczy też przejrzeć teksty z lat międzywojennych, by odkryć, że pewne reguły dawniej stosowane dziś już nie obowiązują, w tym ortograficzne. To co wtedy było ortodoksją, dziś wydaje się nam niepoprawne.

Temat: koniec z ortografiom?

Dopiero ucząc się rosyjskiego zrozumiałem, jak trudny jest język polski, a to z uwagi na podobieństwo (i bogactwo) gramatyki. Szczególnie deklinacje...

Nie rozumiem. Ucząc się rosyjskiego, zrozumiałeś, jak trudny jest polski? To znaczy, że rosyjski wydał Ci się tak łatwy?

Podobieństwa są, ale różnice też. Często - ogromne:

гордиться чем = być dumnym z czego,
sklep = магазин,
krzesło to стул itp. itd. :)
Ewolucja języka podąża raczej za
językiem potocznym, który nie zawsze jest logiczny, nie zawsze łatwiejszy - po prostu inny.

Zawsze tak było i będzie. Język potoczny to ludzie, to jak mówią na co dzień, w naturalnych, nieoficjalnych sytuacjach. A zasadą jest zawsze stawianie przez językoznawców wyżej poprzeczki. Stąd różne normy językowe, podziały na język oficjalny, nieoficjalny itp.

Język w ogóle nie bywa logiczny, czy potoczny czy literacki;)

Temat: koniec z ortografiom?

A wracając do tematu, mnie cieszy jedno: że rozgorzała jakaś dyskusja na temat języka, że ktoś w Polsce się zastanowi nad językiem, coś przemyśli, że język żyje i jest żywo dyskutowany. :)

Następna dyskusja:

koniec z językiem polskim? ;)




Wyślij zaproszenie do