Radosław K.

Radosław K. Retail | Konsulting
| Marketing & PR &
EB

Temat: Kariery przyszłych inżynierów (dla studentów politechnik)

Witam,

zapraszam studentów politechnik do zadawania pytań starszym kolegom. Pytania mogą dotyczyć:

- poszukiwanych specjalności inżynierskich po waszych kierunkach
- sugestii jak i gdzie szukac pracy po moim kierunku
- co mogę robić na jeszcze studiach
- ile przykładowo mogę zarobić pracując na danym stanowisku
itp

Sugeruję takie wątki tytułować kierunkami studiów/ branżami aby łatwiej było znaleźć odpowiedzi innym, nowym grupowiczom.

Pozdrawiam,
Radek Knap
Adam Łatacha

Adam Łatacha Product owner;
Rockwell Automation

Temat: Kariery przyszłych inżynierów (dla studentów politechnik)

Ma pytanie do ekspertów - jak wygląda na rynku pracy sytuacja z inżynierami produkcji/produktu/procesu/organizacji produkcji?

Czy mamy w kraju deficyt tego typu specjalistów, czy jest ich zbyt wielu, a może nie istnieje duże zapotrzebowanie na takich inżynierów, bo inżynierowie technolodzy, mechanicy, czy konstruktorzy radzą sobie dobrze z zarządzaniem produkcją?
Krzysztof S.

Krzysztof S. Projektant /
konstruktor
/Programista CNC /
wdrożeniowiec...

Temat: Kariery przyszłych inżynierów (dla studentów politechnik)

[author]Adam
Radosław K.

Radosław K. Retail | Konsulting
| Marketing & PR &
EB

Temat: Kariery przyszłych inżynierów (dla studentów politechnik)

[author]Adam
Krzysztof S.

Krzysztof S. Projektant /
konstruktor
/Programista CNC /
wdrożeniowiec...

Temat: Kariery przyszłych inżynierów (dla studentów politechnik)

Ja nwet pisałem prace na temat "Restrukturyzacji przedsiębiorstw produkcyjnych - analiza stanu obecnego i projekt rozszerzenia produkcji" właśnie za pomocą narzędzi sterowania, kontroli czy zarządzania produkcją, a stało się tak że robie co innego, może kiedyś i w omojej firmie będzie potrzebny taki pracownik to wtedy się tym zajmę, choć obecne stanowisko mi bardzo odpowiada :-)

konto usunięte

Temat: Kariery przyszłych inżynierów (dla studentów politechnik)

Jestem studentką V roku Politechniki Gdańskiej na Wydziale Inżynierii Lądowej i Środowiska.Obecnie piszę prace magisterską oraz studiuje na studiach uzupełniających równiez na PG.

Powoli zbliża sie czas wyborów "drogi zyciowej", a ja musze przyznać iz jestem w rozterce. Mam możliwość pracy za granicą, gdzie odbywałam juz praktyki (duża firma budowlana w Anglii, podwykonawca Kellera), ale poki co nie widze podobnej opcji w Polsce, gdzie nie ukrywam wolalabym pozostać.

Dlatego tez kieruje do was, doświadczonych kolegów i kolezanek z branży pytanie: jakie firmy w Polsce pomogą mi w dobrym starcie??
Mam na myśli raczej duże firmy, które umożliwiają rozwój pracownikom, i nie ukrywam iż płaca tez jest istotna.

Temat: Kariery przyszłych inżynierów (dla studentów politechnik)

Magdalena Ewa K.:
Dlatego tez kieruje do was, doświadczonych kolegów i kolezanek z > branży pytanie: jakie firmy w Polsce pomogą mi w dobrym starcie??
Mam na myśli raczej duże firmy, które umożliwiają rozwój pracownikom, i nie ukrywam iż płaca tez jest istotna.

Polecam Ci
SKANSKA - NDI Joint Venture
Budowa Autostrady A1
83-115 Swarożyn
http://www.skanska.pl

blisko Gdańska, cały czas szukają inżynierów, a nawet na forum jest Pani Małgorzata Wosik :)
W okolicy buduje również MSF i Dromex obie dobre firmy :) Jeszcze zapomniałem o Hydrobudowie http://www.hydrobudowa.com.pl/ należącej do NCC Polska, nie mylić z NCC Roads kupionej przez Strabaga.

Omijałbym szerokim łukiem niemieckie firmy :( (bawią się w obozy pracy w Polsce).Krzysztof W. edytował(a) ten post dnia 22.03.07 o godzinie 15:40

Temat: Kariery przyszłych inżynierów (dla studentów politechnik)

Magdalena Ewa Kankowska
...
Powoli zbliża sie czas wyborów "drogi zyciowej", a ja musze przyznać iz jestem w rozterce. Mam możliwość pracy za granicą, gdzie odbywałam juz praktyki (duża firma budowlana wAnglii, podwykonawca Kellera), ale poki co nie widze podobnej
opcji w Polsce, gdzie nie ukrywam wolalabym pozostać.
...
A ja tam bym jednak pomyslal o tej Anglii, tym bardziej, ze znasz juz firme i jak mysle jezyk.
W Polsce czeka cie (chyba, ze sie cos zmienilo...):
-nadgodziny nieplatne (Anglia-nadgodziny platne 150% stawki podst.-no chyba, ze sie z polskim kierownictwem pracuje, to pewnie cos wymysla, by ominac)
-wieczny balagan (zalezy od kierownictwa)
-malo checi pomocy ze strony mlodych kolezanek i kolegow (zalezy od kadry)
Nie chce, by to wygladalo zniechecajaco, ale sajgon polskiej budowy, to dobra szkola. Jesli jestes delikatna kobieta, to ciezko bedzie na placu budowy i wyladujesz w papierach w przygotowaniu produkcji, ale w wypadku silnej jednostki (w slangu budowlancow: kobieta z ja..mi) to przetarcie sie w realiach naszego rynku pomaga:-)) (mnie pomoglo w poszukiwaniu pracy za granica)
Choc co do SKANSKA, to slyszalem dobre opinie i obecnie firma HAYS szuka na budowe A1, tak jak pisal Krzysiek- http://hays.pl =>construction
pzodrawiam
Przemek Wojtasik
PS !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Oczywiscie moze za bardzo ubarwilem, nie chcialbym by kolezanka szla na budowe z obawami i negatywnie nastawiona, tam tez pracuja ludzie, zalezy na jaka zaloge sie trafi :-)Przemysław W. edytował(a) ten post dnia 22.03.07 o godzinie 18:09
Radosław K.

Radosław K. Retail | Konsulting
| Marketing & PR &
EB

Temat: Kariery przyszłych inżynierów (dla studentów politechnik)

Ponieważ padają nazwy firm budowlanych i firm rekrutacyjnych, które zaczynają działać na rynku inżynierów. Podam dla wielu dość oczywistą informację, ale polecam stronę Banku Danych o Inżynierach. http://bdi.com.pl gdzie są oferty zarówno dla młodych specjalistów jak i doświadczonych inżynierów - menedżerów. Trochę patriotyzmu lokalnego :)

Radek
Robert K.

Robert K. mgr inż. elektryk

Temat: Kariery przyszłych inżynierów (dla studentów politechnik)

Właśnie dla doświadczonych inżynierów - menedżerów. A co z pozostałymi, którzy nie są menedżerami, jak np. ja? Mnie np. nie odpowiada praca menedżera, czy doradcy albo konsultanta technicznego, jak zwał, tak zwał, wiadomo o co chodzi.
Szymon Piwowarski

Szymon Piwowarski Executive Manager,
GE Polska - Zawsze
zaczyna sie od ludzi

Temat: Kariery przyszłych inżynierów (dla studentów politechnik)

firmy inzynierskie szukaja wlasnie mlodych inzynierow tak jak wy - nasza firma szuka intensywnie teraz akurat inz. mechanikow :)

nie tylko managerowie sa potrzebni ale rowniez ci ktorzy moga w przyszlosci nimi zostac oraz ci ktorzy chca sie rozwijac w zawodzie :)
Radosław K.

Radosław K. Retail | Konsulting
| Marketing & PR &
EB

Temat: Kariery przyszłych inżynierów (dla studentów politechnik)

Robert K.:
Właśnie dla doświadczonych inżynierów - menedżerów. A co z pozostałymi, którzy nie są menedżerami, jak np. ja?

Sugeruję uruchomić wyszukiwarkę - jest także b. dużo ofert dla specjalistów. Poza tym chyba napisałem "zarówno" :)
Poza tym warto wysyłać samemu aplikacje do firm podając stanowiska, które Pana interesują- to b. skuteczny sposób.Radosław K. edytował(a) ten post dnia 04.04.07 o godzinie 22:25

konto usunięte

Temat: Kariery przyszłych inżynierów (dla studentów politechnik)

Witam,

Ja może nie na temat, ale:
Krzysztof W.:
Omijałbym szerokim łukiem niemieckie firmy :( (bawią się w obozy pracy w Polsce).
Odważne stwierdzenie, ale prawdziwe, jak diabli :-( Chociaż napiszę też coś o studentach: mogę potwierdzić, że znakomita większość z nich, nie szuka od razu wysokiego stołka, ale zdecydowanie chce do niego dochodzić metodą mniejszych, bądź większych kroków. Tak, jak np. ja to robiłem. Trzeba jednak uważać na stanowiskach nie-inżynierskich: nie znasz dnia, ani godziny.

Pozdrawiam.

konto usunięte

Temat: Kariery przyszłych inżynierów (dla studentów politechnik)

Witam.

Mam następujące pytanie - jak wygląda sytuacja na rynku pracy dla inżynierów związanych z elektroenergetyką?

Na co zwrócić uwagę?
Może jakieś kursy/szkolenia warte polecenia?

Z góry dziękuje za odpowiedź.
Stanisław Rzewuski

Stanisław Rzewuski Nothing moves
without Mechanical
Engineering

Temat: Kariery przyszłych inżynierów (dla studentów politechnik)

Witam Wszystkich

Postanowie sie wtrącić i opowiem trochę o swoim przypadku.
niecały rok temu skończyłem pierwszy kierunek swoich studiów Politechniki Warszawskiej - Wydział MEL.
(został jeszcze drugi na EITI - ale o tym później)
Jestem obliczeniowcem, aczkolwiek CAD-u sie nie boję bo pracowałem nieco na systemach CAD i wykraczało to poza działalność akademicką.

Teoretycznie nie powinienem narzekać na brak pracy. Zgadza się propozycje (jestem z Warszawy) były następujące

GE EDC / Instytut Lotnictwa - obliczenia projektowanie technologia kto co lubi tylko troche policyjna firma ale która podobno płaci najlepiej na rynku ale nie takim szkrabom jak ja.

EADS PZL - hmmm byli za moich czasów potrzebni technolodzy struktur kompozytowych.. mnie to średnio interesowało. Pozatym płace też nie ciekawe.

Faurecia - tu pracuje zapłacili najlepiej i dali nawet dobry pakiet socjalny firmy z branży IT nie dawałay tak dobrych stawek na poczatku, nie mieli restrykcji jak EDC więc mogę robić zlecenia na zewnątrz (podczas studiów żyłem z utrzymywania infrastruktury IT w małym biurze i nadal sobie spokojnie dorabiam).

Poza Wrszawą:

TRW - hmmm nie wiem co myśleć Bank Danych o Inżynierach mnie tam rekrutować chciał.. pojechałem na rozmowe kwalifikacyjną (szmat drogi) i wielkie nic.. BDI się odgrażało że cena będzie dobra niestety tak nie było. Wtedy nauczyłem się zę jak cie ktoś ciągnie dalej niż 100 km i chce do pracy to niech sie dołoży do paliwa lub biletu. To w dobrym tonie i potwierdza zainteresowanie firmy. (kadorwa/y będą musieli wziąć skądś kilka pln - czyli przejść kilka procedur wewnętrznych)

Teneco - czyli amorki Monroe - ci sie nie zgodzili akurat
na dofinansowanie przejazdu Gliwice sa daleko od Warszawy.

No i chyba tyle są jeszcze instytucje naukowe ale niestety straszne bagno - śmierdzi socjalizmem i układami wasalnymi (3 miesiace poporacowałem w takim zespole naukowo badawczym dla jednego profesora i doszedłem do wniosku ze to pomyłka i nie za te pieniądze)

Generalne konkluzje:

Pracuje się jako biały murzyn, na zlecenie ludzi z firmy ale poza polską. Podstawowa cehca dobrego inżyniera to skrupulatność księgowego i brak podejścia emocjonalnego (motywacje wykorzystaj do naprawiania błedów)

Pensje... oo i tu jest gorzej. Niby branża obliczeniowa wymaga wielkiej wiedzy i dużej ilości doświadczenia niestety nie jest rewelacyjnie opłacana - znajoma jak dowiedziała się jak zarabiam powiedziała ... Stać cię na więcej - to nie było miłe.

Inwestycja w pracownika i prestiż pracy w firmie - no cóż wagony z pieniędzmi to może i są w tej firmie ale nie zawsze są inwestycją w pracownika. Nie spotkałem sie z inżynierami z mojej branży studiujacych np MBA, spotykam natomiast przypadki ludzi którzy robią doktorat po godzinach w jednych firmach jest to bardzo dobrze widziane w innych wręcz postrzegane jako zagrożenie.

Co moge zasugerować młodym, stara zasada jaką sprzedał mi pewien prezes:

Pozyskaj najlepsze wykształcenie na jakie cię stać intelektualnie.
Ja dodam naucz się jak najszybciej "jak umiejętnie je sprzedać".

Pozdrawiam wszystkich grupowiczów
Karol Krzysztof P.

Karol Krzysztof P. Business
Intelligence Analyst

Temat: Kariery przyszłych inżynierów (dla studentów politechnik)

witam!

Kończę studia na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej (specjalność: Mechanika i Informatyka Stosowana). Prace dyplomową mam związaną z inżynierią odwrotną. Mieszkam w Białymstoku a jak wiadomo na Podlasiu nie ma za wiele pracy dla inżynierów.

Myśle o wyjeździe do Wrocławia. Może są osoby które są z dolnego śląska i mogły by mi przedstawić sytuacją jaka panuje na tamtym rynku pracy?

z góry dziękuje za pomoc
Radosław K.

Radosław K. Retail | Konsulting
| Marketing & PR &
EB

Temat: Kariery przyszłych inżynierów (dla studentów politechnik)

Dla studentów politechnik:
Dzisiaj Polska Izba Motoryzacji uruchamia oficjalnie portal praktyk dla studentów i absolwentów szkół wyższych.

http://www.pim.org.pl/index.php?id=207

W chwili obecnej na portalu jest umieszczonych pierwszych kilkanaście ofert praktyk, z takich firm jak:

*
Delphi Poland
*
DSE Draexlmaier Systemy Elektryczne Sp. z o.o.
*
Gerda Hydomat
*
Johnson Controls International
*
Konsberg Automotive
*
Remy Automotive Poland
*
Valeo Systemy Chłodzenia Silnika
*
Tenneco Automotive Polska

Temat: Kariery przyszłych inżynierów (dla studentów politechnik)

Wkleję to tutaj :) Ale chyba powinien być nowy post "Staże"

ZWIĄZEK PRACODAWCÓW POLSKA MIEDŹ ZAPRASZA STUDENTÓW DO WZIĘCIA UDZIAŁU W "PROGRAMIE ABSOLWENT"
W konkursie mogą wziąć udział absolwenci studiów, którzy nie ukończyli 28. roku życia, lub studenci ostatnich lat studiów.
Biorąc udział w Konkursie, masz szansę na płatny, 2-miesięczny staż w firmach Grupy Kapitałowej KGHM Polska Miedź SA oraz innych firmach Zagłębia Miedziowego.
Regulamin, zadania konkursowe i inne informacje dostępne są w BIURZE ZWIĄZKU PRACODAWCÓW POLSKA MIEDŹ - TEL.: (076) 847 85 85, 847 85 86, FAX: (076) 847 85 88, E-MAIL: sekretariat@pracodawcy.pl
Wybierz zadanie, rozwiąż je i prześlij do nas wraz z formularzem zgłoszeniowym, CV i listem motywacyjnym do 6 czerwca 2007 roku.
PROFILE WYKSZTAŁCENIA:
TECHNICZNE - WYDZIAŁY:
mechaniczny (budowa, eksploatacja maszyn, transport linowy), elektryczny (elektrotechnika, automatyka i robotyka), górniczy (geologia, górnictwo, eksploatacja złóż), metalurgiczno-odlewniczy, podstawowych problemów techniki, inżynierii środowiska
EKONOMICZNE, ZARZĄDZANIE - HR, ekonomia, zarządzanie, logistyka, marketing
PRAWO, INFORMATYKA, CHEMIA, INŻYNIERIA CHEMICZNA, OCHRONA ŚRODOWISKA
Dariusz Wowro

Dariusz Wowro Kierownik Jakości
Industrializacji

Temat: Kariery przyszłych inżynierów (dla studentów politechnik)

Witam, może tutaj zadam swoje pytanie.

Zastanawia mnie jaką opinią cieszą się tak rozpowszechnione ostatnio "agencje pracy".

Z jednej strony wydaje mi się, że jednak zdecydowanie uderzać od razu do pracodawcy! Z drugiej strony ostatnio coraz częściej pracodawcy zwyczajnie kupują tego typu usługi zamiast samemu prowadzić rekrutację. Wiele też ofert (przynajmniej tych internetowych), jest już "oferowana" właśnie przez tego typu biura, a nie bezpośrednio przez pracodawcę.

Ktoś ma jakieś ciekawe doświadczenia? Próbować na pewno warto? A może to strata czasu. Gdzieś "ktoś" (w sensie firma) reklamował się, że wyręcza pracownika w procedurze aplikacyjnej - mało tego prowadzi negocjacje finansowe i gwarantuje średnie zarobki odpowiadające stanowisku. No, ale niby dlaczego "należałoby" zarabiać średnio zamiast dużo? :)

konto usunięte

Temat: Kariery przyszłych inżynierów (dla studentów politechnik)

Darku,

Powiem krótko: nigdy HR-wiec nie znalazł dla mnie pracy w branży. Wszystko sobie sam wychodziłem. I tak jest tym razem. Wnioski chyba oczywiste.

p.s. na ich usprawiedliwienie mogę powiedzieć, że moja branża jest wąska, poza tym podoba mi się Warszawa, a to pustynia produkcyjna, nawet z okolicami :-(((

Pozdrawiam.

Następna dyskusja:

V Dni Kariery dla Inżynierów




Wyślij zaproszenie do