Jacek M.

Jacek M. przedsiębiorca

Temat: Projekty nowego "polskiego" samochodu

Tadek Jacek W.:
A czym
zajmują się profesorowie ?
Czy przyszły inż może jako pracę mgr zrobić projekt " polskiego " wielofunkcyjnego
samochodu ? Niech będzie to praca zbiorowa , 30 studentów i 4 profesorów .
Przecież to proste jest.

dla kogoś kto nie zna realiów tak
Dziś auto które zaczynamy budować wyposażamy w najprostsze
i niezbędne elementy . Czyli 4 koła i kierownicę . Warunek jeden . Nie idziemy tam

.........
Oczywiście się Panowie rozpiszecie że nie ma pieniędzy i takie inne blabla bla .

a wiesz ile kosztowal prototyp wyscigówki studenckiej , za to garażowiec posklada kilka wynalazkow.....

Pozdrawiam
Tadek
-----------------------

jeden pasjonat wymiecie tych twoich 4 profesorow i 30 studentów , to raczej zaspół dauna a nie grupa do budowy ....niech się wykaża w klasie student , nie wymagaj od lepków , którzy się uczą i od kadry , ktora w wiekszości jest mocno do tyłu z tym co dzieje się dziś....bo wiekszości nawet na kiblu ( bo czs ) nie chce się aktualizowac wiedzy bo to tylko rzemieslnicy

przykład Jakub Kojder tworca emu sterownik silnika do sportu w maju 2012 mial wyklady dla profesorów , oddzielnie studentow , profesorowie z krakowskiej uczelni i nie tylko , siedzieli i nie kapowali o co chodzi w cyklu spalania i zarządzania procesem . Na koniec dodal panowie ja nie jestem profesorem z tej bajki ale trzeba miec pasję.....

inny przyklad Jerzy Pachon podskoczyl mu ktoś w dziedzinie wydechow ????Jacek M. edytował(a) ten post dnia 17.09.12 o godzinie 21:48
Tadek Jacek W.

Tadek Jacek W. Kierownik Projektu

Temat: Projekty nowego "polskiego" samochodu

Witam
Nie bez przyczyny wspomniałem Konfucjusza . Warto ustalić co rozumiemy pod danymi słowami .
" Polski " samochód . Czyli ja rozumiem że myśl konstrukcyjna jest polska , elementy z których powstał w " 51% " wyprodukowane w Polsce a zmierzające do 100% .
Panie Jacku nie obrażajmy nikogo to tylko nas stawia w złym świetle , że miast argumentów
używamy wyzwisk . Potrzeb wsparcia politechniki , zgłosili mi Mechanicy u których robię przeglądy
samochodów . Tak sobie gwarząc przy kawie zaczęli snuć opowieść o gościu który coś tam dłubał
i do nich wpadał żeby coś dorobić do tej dłubaniny . Kiedy zobaczyli to autko to im mina zrzedła .
Sami przyznali że dałoby się to robić przemysłowo . To zresztą co Pan Jacek pisze , jest dodatkowym argumentem za budową polskiego auta . Zebrać tych wszystkich ludzi : od silników, przekaźników i gaźników po wydechy i zaprojektować auto . Takie że każdy je widzący wie że polski . Do żadnego ferrari ani maserati nie podobne a piękne .
Pozdrawiam
TadekTadek Jacek W. edytował(a) ten post dnia 18.09.12 o godzinie 18:51
Stanisław K.

Stanisław K. Technical Director,
R&D and Innovation
Technologies

Temat: Projekty nowego "polskiego" samochodu

Tadek Jacek W.:
Zebrać tych wszystkich ludzi : od silników, przekaźników i gaźników po wydechy i zaprojektować auto .
Projekt to tylko bardzo drobny fragment calosci.

Potem trzeba to wyprodukowac (ilu trzeba dostawcow i skad ich wziac?), sprzedac (ile trzeba wylozyc na siec dealerska?), serwisowac.

I jeszcze trzeba na tym wszystkim zarobic.
Andrzej Z.

Andrzej Z. Sky's the limit

Temat: Projekty nowego "polskiego" samochodu

Tadek Jacek W.:
" Polski " samochód . Czyli ja rozumiem że myśl konstrukcyjna jest polska , elementy z których powstał w " 51% " wyprodukowane w Polsce a zmierzające do 100% .

Zdaje się że mam Pan trudności w odróżnieniu pojęć. Wyprodukować i wyposażyć. Owszem wyprodukować można, ale wyposażyć nową konstrukcję w technologię przystająca do współcześnie obowiązujących norm (celowo używam słowa norm zamiast oczekiwań) to już inna sprawa. Jeśli wyprodukujemy auto z ominięciem TYCH norm to albo będzie powodem do setek pozwań o naruszenie praw patentowych albo będzie to pojazd na poziomie Forda T. Pierwszy przypadek nagminnie przerabiany jest przez Chiny ale wielkość ich wewnętrznego rynku zbytu i budżetu na potencjalne kary jest tak gigantyczna że mogą sobie pozwolić na takie małe faux-pas. Pchanie się w drugi przypadek to bankructwo na własne życzenie i wydawanie pieniądza na marne.
Tadek Jacek W.

Tadek Jacek W. Kierownik Projektu

Temat: Projekty nowego "polskiego" samochodu

Witam
Cytowałem Konfucjusza , żeby inny wymiar kultury złapać . Powtórzę i zapytam : czy urośnie ktoś od tego że człowieka o innym zdaniu skróci o głowę ?
Panie Andrzeju czytam teraz książkę " Fizyka życia " John Freeslow bardzo spostrzegawczy gość .
Pisze o sprzężeniu zwrotnym . Ciekawe i wiem że Pan to zagadnienie zna lepiej niż ja . Tyle wstępu .
Proszę się zastanowić czy umysł ludzki jest w stanie coś zatrzymać ? Czy już dziś WSZYSTKO jest wymyślone . Proszę na moment zejść z postrzegania świata waszej pracy czy zainteresowań .
Wiem że to z każdym rokiem życia trudniejsze . Odważmy się .
Pozdrawiam
Tadek
Andrzej Z.

Andrzej Z. Sky's the limit

Temat: Projekty nowego "polskiego" samochodu

Teraz chyba wiem do czego Pan dąży. Wymyśleć od zera wszystkie układy auta. Iście lemowskie podejście. Ciekawe, ale obawiam się że to zadanie na minimum dekadę, a i tak chyba wszystkiego nie dałoby się zastąpić tak łatwo. Zdecydowanie to nie jest wyzwanie dla wszystkich uczelni bo niektóre reprezentują żenujący poziom nauczania a nawet w tych prestiżowych zdarzają się tematy-gnioty na pracę dyplomowe. Nie jestem też przekonany co do wystarczającej ilości środków w kiesach ministerstw, bo na wsparcie naszego przemysłu nie liczyłbym, a zagraniczny nie będzie miał w tym interesu. Mając w pamięci jak skończyły takie cudeńka jak Syrena Sport, lub samoloty RWD w pokrewnej branży dostrzegam małe szanse aby to było możliwe. ...a jeśli już to dłuuuuuga droga do wybudowania fabryki, bo ta kwestia też jest "męczona" przez Pana chyba w odniesieniu do tego tego tematu.

PozdrawiamAndrzej Z. edytował(a) ten post dnia 18.09.12 o godzinie 23:04
Tadek Jacek W.

Tadek Jacek W. Kierownik Projektu

Temat: Projekty nowego "polskiego" samochodu

Witam
Znów mi przykro że męczę . Dzięki Panie Andrzeju za wsparcie i pomoc . Cieszy mnie szerokość Pana spojrzenia na umiłowana Naszą ,pozwolę sobie tak górnolotnie powiedzieć , branżę samochodową . Wiemy wszyscy na tym forum że trzeba decyzji politycznych na otwarcie w Polsce jakiejkolwiek fabryki zatrudniającej > 200 ludzi . Piszę i będę pisał pieniądze są wtórne .
Jestem prostym gościem po Zasadniczej Szkole Rolniczej uczyłem się Czernichowie pod Krakowem . Nie miałem z branżą do czynienia 40 lat ale żyję tu , trochę jeździłem po świecie i widziałem !!!!!widziałem !!!!!!widziałem!!!! widziałem !!!!widziałem !!!!
Poydrawiam
Tadek
Andrzej Z.

Andrzej Z. Sky's the limit

Temat: Projekty nowego "polskiego" samochodu

Tadek Jacek W.:
Jestem prostym gościem po Zasadniczej Szkole Rolniczej uczyłem się Czernichowie pod Krakowem . Nie miałem z branżą do czynienia 40 lat ale żyję tu , trochę jeździłem po świecie i widziałem !!!!!widziałem !!!!!!widziałem!!!! widziałem !!!!widziałem !!!!

Lem też nie był z wykształcenia orłem, a torował ścieżki koncepcjom które jak na jego czasy były czystą fantazja lecz teraz okazuje się że jest natchnieniem najmądrzejszych głów w branży kosmicznej.

Nie zgodzę się że pieniądze są wtórne bo tez jeździłem po świecie i widziałem dużo więcej niż niejeden zasiedziały w Polsce inżynier mógłby marzyć. Widziałem jak odbywają się badania naukowe w Polsce a jak w Szwajcarii i Niemczech. Widziałem lub projektowałem tez niejedną linie produkcyjna na całym świecie, ale nie o chwalenie się tu chodzi. Celowo przytoczyłem przykład RWD (okoliczności powojenne) i SyrenyS bo podobnie jak wtedy sami nie jesteśmy w stanie sfinansować procesu badawczo-rozwojowego naszych szufladowych projektów. Na nasz przemysł nie mam co liczyć podobnie jak na nasz budżet narodowy. Jesteśmy pod ogromną presją zagranicznych lobbistów przemysłowych w których interesie jest to aby sprzedać nam swoje technologie. Ci sami lobbyści nie są zainteresowani naszymi technologiami, a jeśli już okażą się innowacyjne to biorą je pod swoje skrzydła i znów wciskają nam jako swoje. Z tych samych powodów nie mamy od ponad półtorej dekady kilku ośrodków naukowo-badawczo-produkcyjnych które mogłyby "dostarczyć" rozwiązań do polskiego samochodu. Możemy więc sobie rysować, marzyć, projektować do szuflady a i tak jeśli nie trafimy w niszę to strata czasu.

To trafianie w nisze można zobrazować bardzo trafnie na tym ciągle przytaczanym RWD. Do tej pory jest to samolot który został wyprodukowany w rekordowej ilości jako wytwór produkcji nieliniowej prawie manufaktury. Pomimo tego że już wtedy manufaktury w przemyśle maszynowym były przestarzałe chłopakom się udało. Powód? Był rynek zbytu bo rynek był świeży i chłonny na takie maszyny.

W świetle tego nadal nie widzę sensu pchać się w przepełniony rynek automotive, chyba że konstrukcjami rodem z Lema, Filipiuka i innych.

Ten przypadek RWD też świetnie służy do zobrazowania jak zabijało się polską myśl techniczną (podobnie czyni się do dziś). Po wojnie cudem ocalały projekt z roku '39 ostatniego i najbardziej technicznie zaawansowanego do czasów wojny samolotu RWD został utrącony na rzecz przestarzałego już wtedy Po-2 (projekt chyba z '28 r.).

Z mojej strony uważam dyskusję za skończoną.Andrzej Z. edytował(a) ten post dnia 19.09.12 o godzinie 09:34
Tadek Jacek W.

Tadek Jacek W. Kierownik Projektu

Temat: Projekty nowego "polskiego" samochodu

Witam
Panie Andrzeju , Bardzo dziękuję za to co wyżej . Rewelacja . Taka rozmowa i wymiana myśli i doświadczeń mi odpowiada . I puenta jak napisałem , a Pan wyjaśnił w szczegółach , bez politycznej decyzji nie zbudujemy nic co zatrudnia więcej niż 200 osób . Lem jest jeden na pokolenie . Czy Pan chce zostać "Lemem " tego pokolenia w branży samochodowej ?
Ma Pan wszystkie kwalifikacje i ogromną wiedzę , może zrobimy "maszoperię" do budowy autka dla kowalskiego? Proszę w siebie uwierzyć .
Ja mam pomysł , Pan wiedzę techniczną ,potrzeba 30 tys zł . Znajdziemy je wciągu miesiąca .
Oczywiście resztę kolegów też zapraszamy .
Pozdrawiam
Tadek
Wybaczcie Panowie te moje posty , muszę co chwilę odchodzić więc tracę wątek i rozpęd
i rzeczywiście czasami duże skróty myślowe wychodzą .

konto usunięte

Temat: Projekty nowego "polskiego" samochodu

Młody wrocławianin opracował i zrealizował projekt nowej Syreny. Teraz "wziął się" za Warszawę. Polecam wywiad! :)

http://magazynconsido.pl/wywiady/warszawa-jutra


Obrazek
Jacek Szczesny

Jacek Szczesny niezalezny
specjalista

Temat: Projekty nowego "polskiego" samochodu

Jacek M.:
Tadek Jacek W.:
A czym
zajmują się profesorowie ?
Czy przyszły inż może jako pracę mgr zrobić projekt " polskiego " wielofunkcyjnego
samochodu ? Niech będzie to praca zbiorowa , 30 studentów i 4 profesorów .
Przecież to proste jest.


Zastanawiacie się czym zajmują się profesorowie czym studenci. Sprawdźcie to:

http://krakow.gazeta.pl/krakow/1,44425,10381512,Bombus...

samochodu z napędem elektrycznym i przyzwoitymi osiągami projekt został zrealizowany jako praca magisterska dwóch studentów Wydziału Mechanicznego Politechniki Krakowskiej
Andrzej S.

Andrzej S. Konstruktor

Temat: Projekty nowego "polskiego" samochodu

Jolanta Staciwa:
Młody wrocławianin opracował i zrealizował projekt nowej Syreny. Teraz "wziął się" za Warszawę. Polecam wywiad! :)

http://magazynconsido.pl/wywiady/warszawa-jutra


Obrazek


Raczej przedstawił wizję nowej warszawy. Proszę zerknąć co robią w Kutnie tam przedstawno wizję nowej warszawy która naprawdę przypomina współczesny dobry projekt samochodu

http://www.kutno.com.pl/nowoczesne-koncepcje-na-polski...

z tego co słyszałem mają pokazać koncept w Poznaniu na targach.
Pozdrawiam
Andrzej S.

Andrzej S. Konstruktor

Temat: Projekty nowego "polskiego" samochodu

A jeszcze zapraszam do lektury nowego AutoRoku tam też opisano dalsze prace nad projektem i przedstawiono zdjęcia modelu w skali 1:10
Jacek M.

Jacek M. przedsiębiorca

Temat: Projekty nowego "polskiego" samochodu

Andrzej Stasiak:
A jeszcze zapraszam do lektury nowego AutoRoku tam też opisano dalsze prace nad projektem i przedstawiono zdjęcia modelu w skali 1:10


daj linka
Andrzej S.

Andrzej S. Konstruktor

Temat: Projekty nowego "polskiego" samochodu

Niestety :( dostępny jest tylko w wersji papierowej
Pozdrawiam
Jacek M.

Jacek M. przedsiębiorca

Temat: Projekty nowego "polskiego" samochodu

Jacek Szczesny:
samochodu z napędem elektrycznym i przyzwoitymi osiągami projekt został zrealizowany jako praca magisterska dwóch studentów Wydziału Mechanicznego Politechniki Krakowskiej
----------------------------

zawsze trafią się w jakiejs duzej grupie indywidualne i twórcze jednostki jak ci dwaj studenci , co nie zmienia obrazu całości . na pewno taki projekt wzbogaci zasoby wiedzy i doswiadczenia uczelni pozzytywnie , jednak nie jest to pojazd ktory móglby wypromowac polski przemysl motoryzacyjny i zaistniec wsektorze aut malych itp ,ale zawsze jakis to dobry krok do przoduJacek M. edytował(a) ten post dnia 18.02.13 o godzinie 00:44

konto usunięte

Temat: Projekty nowego "polskiego" samochodu

Tomasz Prygiel - t.prygiel@wp.pl Kielce
http://tomaszprygiel.blogspot.com

Stary projekt Syreny i Syreny Sport.

Obrazek


Obrazek

Projekty nowego Mikrusa

Obrazek

Projekt Polonez (w trakcie realizacji)

Obrazek


Inne rzeczy na tomaszprygiel.blogspot.com

Obrazek


Pozdrawiam
Jacek M.

Jacek M. przedsiębiorca

Temat: Projekty nowego "polskiego" samochodu

fajne ...tyle że wszystko jest na papierze lub 3d , wirtualnych samochodow są setki a rzeczywistego ani jednego ....to tak jak w przedszkolu , dzieciaki tam też ładnie rysują...puki co w kwestii polskiego samochodu ne ma różnicy pomiędzy marzeniami dorosłych i przedszkolakówJacek M. edytował(a) ten post dnia 15.02.13 o godzinie 09:35
Andrzej S.

Andrzej S. Konstruktor

Temat: Projekty nowego "polskiego" samochodu

Jacek M.:
fajne ...tyle że wszystko jest na papierze lub 3d , wirtualnych samochodow są setki a rzeczywistego ani jednego ....to tak jak w przedszkolu , dzieciaki tam też ładnie rysują...puki co w kwestii polskiego samochodu ne ma różnicy pomiędzy marzeniami dorosłych i przedszkolaków


Spokojnie... Budujemy - Budujemy :) ciekawy model, mocno nawiązujący do historii rodzimej motoryzacji. Postaramy się pokazać go w Poznaniu na targach. Prawdziwy w skali 1:1 zrobiony profesjonalnie przez ludzi z branży.
A co do osób takich jak Tomasz, to właśnie oni są po to aby te wizje na papierze produkować bo to właśnie tam się wszystko zaczyna. :)
P.S
Projekt poloneza od Tomasza jest świetny mam nadzieje że kiedyś zobaczę go na ulicy.
Pozdrawiam
as
Jacek M.

Jacek M. przedsiębiorca

Temat: Projekty nowego "polskiego" samochodu

Andrzej Stasiak:
Spokojnie... Budujemy - Budujemy :) ciekawy model, mocno nawiązujący do historii rodzimej motoryzacji. Postaramy się pokazać go w Poznaniu na targach. Prawdziwy w skali 1:1 zrobiony profesjonalnie przez ludzi z branży.


----------------------

no to fajnie ze wreszcie powstanie coś wiecej niż wirtualne cuda ( już obawiałem sie , że prędzej lasy znikną z ziemi na papier , bo co nieco projektów jest )

pytanko konkretne i nie zlozliwe , w jakim roku odwiedzic te targi poznanskie no bo nie sprecyzowałeś i wyszlo "pojęcie względne"

no i mam nadzieje że to nie coś na płycie np chryslera czy innego padlinodawcy ....sugerującego tuning ,nie budowę czegoś nowegoJacek M. edytował(a) ten post dnia 18.02.13 o godzinie 00:46

Następna dyskusja:

Budowa polskiego, sportoweg...




Wyślij zaproszenie do