Marcin L.

Marcin L. Ekspert Storage
(NAS/SAN) z 10
letnim
doświadczeniem -
ot...

Temat: Rozliczenie z polskim US przy pracy w Polsce i Czechach

Witam
Będę musiał się rozliczyć z polskim US bo mam zarobki zarówno w Polsce jak i w Czechach. Ktoś ma podobną sytuacje i orientuje się jak to wygląda?
W Czechach muszę podać też polskie dochody (za dużo tego nie ma ale zawsze)? a w Polsce czeskie?
Czy rozliczam się tylko w jednym US?
Dodatkowo zmieniałem w Polsce zameldowanie tymczasowe a w Czechach nie mam meldunku (nie wiem czy to ma jakieś znaczenie).

konto usunięte

Temat: Rozliczenie z polskim US przy pracy w Polsce i Czechach

Rozliczasz się tylko w PL. Polskiemu fiskusowi musisz wykazać dochody z Czech.
Miejsce zamieszkania nie ma nic do znaczenia - i tak musisz donieść NIP3 chyba z info o adresie w Czechach (kontakt). Tak ja to pamiętam.
Marcin L.

Marcin L. Ekspert Storage
(NAS/SAN) z 10
letnim
doświadczeniem -
ot...

Temat: Rozliczenie z polskim US przy pracy w Polsce i Czechach

Jesteś pewny że tylko w Polsce?
Czeski podatek zapłacony wg czeskiej skali będzie przeliczony na polską skalę podatkową czy to zostaje jak jest? Bo w Polsce to chyba wpadne w drugi próg licząc zarobki czeskie :/
Marcin L.

Marcin L. Ekspert Storage
(NAS/SAN) z 10
letnim
doświadczeniem -
ot...

Temat: Rozliczenie z polskim US przy pracy w Polsce i Czechach

Tu jest coś więcej napisane http://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/13696,jak_rozl...

Pytanie - jak oni liczą te 183 dni? Ja nie mam nawet meldunku tymczasowego :P no ale musiałem tu być bo w końcu pracę mam od początku marca (wychodzi 303 dni).

konto usunięte

Temat: Rozliczenie z polskim US przy pracy w Polsce i Czechach

W Czechach odprowadziłeś już podatek. W kraju macierzystym musisz się rozliczyć z dochodów w Czechach i w Polsce, ponieważ tam jesteś (byłeś) zameldowany - stosowne dokumenty składasz w urzędzie, który obejmuje Twój region. Dopóki nie masz czeskiego dokumentu potwierdzającego stały podbyt, nie ma co kombinować.
Marcin L.

Marcin L. Ekspert Storage
(NAS/SAN) z 10
letnim
doświadczeniem -
ot...

Temat: Rozliczenie z polskim US przy pracy w Polsce i Czechach

Tylko że w Polsce to na podatek pójdzie co najmniej jedna pensja dodatkowo :/

konto usunięte

Temat: Rozliczenie z polskim US przy pracy w Polsce i Czechach

Nie - w ramach umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania :-) Wykażesz dochody z obu krajów, ale rozliczasz się tylko z tych w Polsce. Problemem może być potem wspomniana stawka... która potem wyjdzie przy ustalaniu jej wysokości na podstawie dochodów z obu krajów.

No, masz jeszcze możliwość udawania, że nie masz innych dochodów. Ale to ryzyk-fizyk.
Marcin L.

Marcin L. Ekspert Storage
(NAS/SAN) z 10
letnim
doświadczeniem -
ot...

Temat: Rozliczenie z polskim US przy pracy w Polsce i Czechach

OK. Przeczytałem ten artykuł jeszcze raz - masz rację. Podatku nie zapłacę od tego co w czechach zarobiłem tylko zapłacę większy od polskiej części. Tego na szczęście (sic!) nie ma tak dużo :D
Marcin L.

Marcin L. Ekspert Storage
(NAS/SAN) z 10
letnim
doświadczeniem -
ot...

Temat: Rozliczenie z polskim US przy pracy w Polsce i Czechach

Jeszcze tylko pytanie w którym urzędzie skarbowym mam się rozliczać. W rocznym zeznaniu podatkowym z tego co pamiętam wpisuje się US dla terenu na którym się PRZEBYWAŁO 31 grudnia. Ja byłem w Brnie :P
A poza tym zmieniałem polski adres tymczasowego zameldowania (z innego tymczasowego). Zaliczka na podatek w Polsce była płacona do US dla zameldowania stałego, a przynajmniej część.

konto usunięte

Temat: Rozliczenie z polskim US przy pracy w Polsce i Czechach

Dopytaj o to w US. Mnie powiedzieli, że jeżeli do 31 grudnia chociaż raz zarobiłem nawet złotówkę, to się mam z niej rozliczyć. Jak dotąd, nikt mnie nie ściga :-)
Krzysztof Senczyna

Krzysztof Senczyna PM, Tester, Tieto,
Vendavo

Temat: Rozliczenie z polskim US przy pracy w Polsce i Czechach

rozliczasz sie i tu o tam

Po zakończeniu roku Polak pracujący w Czechach, który pozostał polskim rezydentem podatkowym, będzie zobowiązani, do złożenia w Polsce rocznego zeznania podatkowego (na formularzu PIT-36).
- W zeznaniu tym powinien on uwzględnić również dochody uzyskane za pracę na terytorium Czech. Zgodnie z postanowieniami polsko-czeskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania dochody te są wprawdzie zwolnione z opodatkowania w Polsce, ale powinny one zostać uwzględnione w zeznaniu podatkowym w celu obliczenia tzw. efektywnej stawki podatkowej,
w kazdym programie komp ktory sie pojawi w krotce do policzenia PIT jest to uwzglednione i robi sie to bez problemu
poniewaz juz to cwiczylem dwukrotnie wiadomosc raczej pewna
nie zaplacisz wcale tego co mowisz tylko moze z 18 % zrobi ci sie moze 19% wiec nie jest to tak bolesne jak piszesz
Krzysztof Senczyna

Krzysztof Senczyna PM, Tester, Tieto,
Vendavo

Temat: Rozliczenie z polskim US przy pracy w Polsce i Czechach

a w Czechach tez sie musisz rozliczyc radze na wlasna reke chyba to lepiej wychodzi , jakies zwroty moze beda

konto usunięte

Temat: Rozliczenie z polskim US przy pracy w Polsce i Czechach

rozliczasz sie tylko w jednym kraju - a jesli spedziles w Czechach ponad 183 dni i uznasz (ew. udowodnisz przed US), ze przeniosles do Czech swoje "interesy zyciowe" (rodzina, konto bankowe, etc), jestes rezydentem podatkowym Czech i wowczas mozesz rozliczac sie tylko w CR. Z tego co pamietam, to nie ma juz znaczenia gdzie jestes zameldowany.

Mialam ten sam problem w zeszlym roku, ale poniewaz spedzilam w PL i CR po pol roku, musialam wybrac PL do rozliczenia ze wzgledu na obywatelstwo (ostatnie kryterium jakie berze sie pod uwage w razie watpliwosci).

dla rozwiania watpliwosci:
"Nieobowiązujący już art. 3 ust. 1 ustawy o PIT łączył rezydencję podatkową z miejscem zamieszkania osoby fizycznej. Ze względu na niezdefiniowanie tego pojęcia w przepisach podatkowych konieczne było stosowanie przepisów kodeksu cywilnego (por. wyrok NSA z 7 marca 1987 r., III SA 393/87), gdzie przez miejsce zamieszkania osoby fizycznej rozumie się miejscowość, w której dana osoba przebywa z zamiarem stałego pobytu (art. 25 k.c.)."

Na twoim miejscu udalabym sie do czeskiego odpowiednika naszego US z wnioskiem o wydanie zaswiadczenia o rezydencji podatkowej w Czechach - jesli masz umowe o prace, umowe wynajmu mieszkania i kilka innych zaswiadczen z pracy nie bedziesz mial z tym najmniejszego problemu. I jesli uznajesz, ze przeniosles do Czech osrodek interesow zyciowych - korzystaj :)

konto usunięte

Temat: Rozliczenie z polskim US przy pracy w Polsce i Czechach

tu jest to bardzo dobrze opisane :)

powodzenia!

http://centrumpr.pl/artykul/osrodek-interesow-zyciowyc...
Michał Oleksiński

Michał Oleksiński Kierownik Marketingu

Temat: Rozliczenie z polskim US przy pracy w Polsce i Czechach

A jezeli pracowalo sie w czechach tylko 3 miesiace i potem wrocilo sie do Polski to jak to trzeba zalatwic zostawic cos w czechach czy wystarczy tylko w Polsce wykazac te dochody ?

konto usunięte

Temat: Rozliczenie z polskim US przy pracy w Polsce i Czechach

To tak czy owak powinieneś otrzymać potvrzeni o zdanitelných příjmech v roce 2008 i je uwzględnić przy rozliczeniu z polskim fiskusem (zgodnie z obowiązującym kursem średnim waluty dla całego roku, o ile się nie mylę). Podejrzwam, że w Twoim przypadku mogą Ci jeszcze zwrócić zapłacony tam podatek, ale lepiej dopytaj u byłego pracodawcy - ja z polskim fiskusem rozliczałem się ostatni raz trzy lata temu :D
Krzysztof Senczyna

Krzysztof Senczyna PM, Tester, Tieto,
Vendavo

Temat: Rozliczenie z polskim US przy pracy w Polsce i Czechach

mam wrazenie ze jest pare nieścisłości :
Damian - nawet jeśli już nie zarabiasz w Polsce to dla świętego spokoju powinieneś złożyć deklaracje w Polsce . Nic nie zapłacisz ponieważ Twoje dochody były już opodatkowane w Czechach ale kiedyś może być problem dlaczego nie składasz deklaracji w Polsce, i US może sie o to pytać szczególnie gdybyś znów zaczął zarabiać w Polsce. Dla US jeżeli raz złożyłeś deklarację masz ją składać co roku nawet tylko dla informacji , chyba że zrzekniesz się obywatelstwa polskiego.Ta informacja jest pewna ponieważ mój kolega miał z tego tytułu techniczne problemy.
Jeżeli ktoś pracował troche w Polsce trochę w Czechach to skłąda deklarację i w Polsce ( z uwzglednieniem czeskich dochodów od których nie płaci w Polsce podatku - tylko uwzglednia tą kwotę w zeznaniu jako wolną od podatku ) i w Czechach normalnie może to zrobić czeska firma ale lepiej zrobić to samemu.
Michał powinien złożyć deklarację w Czechach ( tylko czeskie ) i w Polsce ( czeskie i polskie dochody )
cały czas chyba nie jest jasne że od dochodów czeskich nie płaci się w Polsce podatku !!!! są już opodatkowane w Czechach
Krzysztof Senczyna

Krzysztof Senczyna PM, Tester, Tieto,
Vendavo

Temat: Rozliczenie z polskim US przy pracy w Polsce i Czechach

do Małgosi - rezydencja podatkowa ma znaczenie jeśli zarabiasz w Anglii, i kilku innych krajach gdzie jest inny system podatkowy.
Jezeli zarabiało się tylko w Czechach np to w Polsce skłąda się tylko informacyjnie deklarację do US i nie płaci sie podatku !!!!
Brak takiej deklaracji teoretycznie oznacza że US może chcieć wezwać a wtedy trzeba się stawić i wyjaśniać - strata czasu i urlopu .
Radze złożyć deklarację i mieć święty spokój, Mój kolega przerabiał to w Rybnickim US ( dzień urlopu stracony )

konto usunięte

Temat: Rozliczenie z polskim US przy pracy w Polsce i Czechach

Krzysztof Senczyna:
mam wrazenie ze jest pare nieścisłości :
Damian - nawet jeśli już nie zarabiasz w Polsce to dla świętego spokoju powinieneś złożyć deklaracje w Polsce .

Wiem, ale nie muszę tego robić.
Nic nie zapłacisz ponieważ Twoje dochody były już
opodatkowane

To też wiem - umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania.
w Czechach ale kiedyś może być problem dlaczego nie składasz deklaracji w Polsce, i US może sie o to pytać szczególnie gdybyś znów zaczął zarabiać w Polsce.

Nie muszę sie z tego tłumaczyć - wymeldowany jestem na stałe, złożyłem stosowne dokumenty do US (obowiązek aktualizacji danych, itp.) - więc po stosownym, formalnym zapewnieniu z ich strony mogę spać spokojnie. Zresztą US ma 5 lat na poinformowanie mnie i wszczęście ew. postępowania wyjaśniającego. Na jednego z rodziców mam ustanowione pełnomocnictwo. Tyle.
Dla US jeżeli raz złożyłeś deklarację masz ją składać co roku nawet tylko dla informacji , chyba że zrzekniesz się obywatelstwa polskiego.

Wiem, ale patrz powyżej. Ludzie zamiast pytać się w swoich urzędach skarbowych pytają się na forum. Każdy ma z tym inne doświadczenie. Rozliczałem się dwa lata (a nie trzy) temu, zapłaciłem stosowną różnicę wynikającą ze stawek podatkowych w obu krajach (wg ściągi z US to właśnie za to można zapłacić i często to ludzie mylą z tym opodatkowaniem) - w moim przypadku nieco ponad 80 Zł. "Mój" US udziela konkretnych informacji, nawet daje broszurki informacyjne - nie miałem z nimi problemu ani razu.
Krzysztof Senczyna

Krzysztof Senczyna PM, Tester, Tieto,
Vendavo

Temat: Rozliczenie z polskim US przy pracy w Polsce i Czechach

jasne jezeli poinformowales US to no comments
miedzy Polska i Czechami jest umowa o unikaniu wzajemnego podwojnego opodatkowania co powoduje ze od czeskich dochodow nie placisz w Polsce podatku. Wplywaja one tylko na zmiane ( nieduza stopy procentowej ) jezeli masz w Polsce jakies dochody.
Jezeli nie masz zadnych , to tylko sie zglasza tak jak ja bo mieszkam na stale w Rybniku i nic wiecej nie placi sie ani zlotowki.
Faktem jest ze ludzie zapominaja ze taki problem dotyczyl Anglii, Irlandii ale wtedy nie byla podpisana umowa , a teraz juz chyba jest.
co do szczegolow nie mogles placic podatku w polskim US wynikajacego z roznic podatkowych pomiedzy Polska a Czechami cos mi tu nie gra ? - jezeli zaplaciles to byl blad US tak mysle.



Wyślij zaproszenie do