Jarosław Żabówka

Jarosław Żabówka Administrator
Bezpieczeństwa
Informacji (ABI).

Temat: JOWISZ

Jakiś czas temu powstawał system Sepi, mający umożliwić wymianę danych pomiędzy instytucjami publicznymi. Twórcy zignorowali zastrzeżenia abi-ch i w pierwszej wersji system tworzył własną bazę danych, w której były umieszczane dane osób, ze wszystkich podłączonych urzędów. Po interwencji GIODO system przepisano i system umożliwia jedynie udostępnienie danych na wniosek.

Trafiła do mnie ostatnio informacja o systemie Jowisz http://www.innowacjepokl.pl/, i mam chyba deja vu.

Program ma ułatwić współpracę pomiędzy ośrodkami pomocy społecznej i urzędami pracy. Idea szczytna, tylko:

-jest tworzona nowa baza danych, przechowywana w urzędach pracy,

-nie wiadomo kto jest administratorem tej bazy. To znaczy wiadomo - autorzy projektu przewidzieli, że będzie zgłoszony zarówno pup jak i ops…

-być może podstawę przetwarzania, autorzy widzą w zgodzie podpisywanej przez klientów tych instytucji, ale jak ma się to do dobrowolności wyrażenia zgody?

-w treści zgody czytamy m.in. „(…)Dane będą przetwarzane przez Powiatowy/ Miejski Urząd pracy w…. oraz udostępniane Ośrodkowi Pomocy Społecznej w…. w celu świadczenia usług aktywizacji społecznej i zawodowej w zakresie ustanowionym przez ustawę o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz ustawę o pomocy społecznej, w ramach systemu zarządzania beneficjentami „Jowisz”, który jest zbiorem danych osobowych(…)” – pomijając inne detale, wyrażanie zgody na przetwarzanie danych w zakresie ustalanym ustawą, wydaje się co najmniej dziwne.

-ciekawe są też podstawy upoważniające do prowadzenia zbioru, wymienione w przygotowanym zgłoszeniu. Jest to zarówno zgoda, jak i realizacja obowiązku wynikającego z przepisu prawa (w tym, art. 15 ust. 1 ustawy o informatyzacji – ciekawe jaki rejestr publiczny miał autor na myśli), zadania realizowane dla dobra publicznego (uzasadnianie tworzenia przez urząd nowego zbioru, interesem publicznym, to już dla mnie co najmniej praktyka totalitarna), i na dodatek, prawnie usprawiedliwiony cel…

Czy ktoś z Państwa miał do czynienia z tym systemem? Chętnie poznam opinie innych osób.
I ciekawostka – podobno pilotażowe wdrożenie przeszło kontrolę GIODO…