Dariusz G.

Dariusz G. samodzielny księgowy

Temat: korekta vat u nabywcy - zmiana 23% na zw

Witam,

Za który miesiąc dokonalibyście korekty VAT w następującej sytuacji:
1. 05/2011 otrzymano fakturę za szkolenie (podatek 23%) i odliczono podatek w 05/2011;
2. 09/2011 otrzymano korektę do ww faktury (zmiana 23% na zwolnienie, brak zmiany kwoty brutto, uzasadnienie korekty to interpretacja indywidualna MF)?

Wydaje mi się, że będzie to 05/2011 ze względu na brak prawa do odliczenia (art. 88 ust. 3a pkt 2).
Grzegorz Pelc

Grzegorz Pelc radca prawny

Temat: korekta vat u nabywcy - zmiana 23% na zw

Też tak sądzę.
Tomasz Siennicki

Tomasz Siennicki Doradca podatkowy

Temat: korekta vat u nabywcy - zmiana 23% na zw

Nie ma wątpliwości, że właśnie tak.
Daniel Więckowski

Daniel Więckowski doradca podatkowy nr
11861

Temat: korekta vat u nabywcy - zmiana 23% na zw

Ok. A co z wystawcą? Korekta na bieżąco czy wstecznie? Pytam nie bez kozery, bo ostatnio wpadło mi w ręce opracowanie z seminarium podatkowego z sędziami nsa, podczas którego rozpatrywano m.in. poruszany tutaj temat korekt faktur ze 108 w toku postępowania. Wnioski nieco mnie zaskoczyły ;-) ale stwierdzono np. że faktury takie powinny być korygowane na bieżąco, po otrzymaniu zpo korekty.
Adam Bartosiewicz

Adam Bartosiewicz Tax Adviser ;
Solicitor

Temat: korekta vat u nabywcy - zmiana 23% na zw

jeśli faktura od początku wystawiona była błędnie - to moim zdaniem wstecznie.
Już w maju 2011 r. bowiem faktura była nieprawidłowa, a zatem już w maju zaistniał podatek należny, który powinien być wówczas wykazany (bo już wówczas powstał obowiązek podatkowy) [zakładając dogmat o nieomylności organu udzielającego interpretacji]

konto usunięte

Temat: korekta vat u nabywcy - zmiana 23% na zw

Dla zwykłego bezpieczeństwa skorygowałbym taką fakturę dopiero w momencie otrzymania potwierdzenia jej doręczenia nabywcy - własnie ze względu na 108. Gdyby sytuacja była odwrotna, tzn. faktura pietrwotna zaniżałaby podatek należny, to wtedy bym korygował wstecz.
Marek Gorzycki

Marek Gorzycki przedsiębiorca

Temat: korekta vat u nabywcy - zmiana 23% na zw

Wystawca powinien zastosować się do art.29.4c (jeśli - na potrzeby tego przepisu - nie będziemy zbyt mocno odróżniać "pomyłki" od "błędu").

Wystawca powinien przejrzeć też wydatki związane ze świadczoną usługą (de facto - zwolnioną) i przekwalifikować vat naliczony na niepodlegający odliczeniu lub służący sprzedaży mieszanej. W jakim - z kolei - okresie należy dokonać tych korekt (wstecznie czy na bieżąco)?

BTW i na marginesie - tego rodzaju sytuacja (podatek w fakturze pierwotnej - zwolnienie w wyniku korekty), gdzie korekta rozliczana jest na bieżąco już w następnym roku podatkowym, będzie wymagała bardzo indywidualnego potraktowania w kontekście wskaźnika proporcji (art.90). Pojawi się pytanie czy rzeczywisty wskaźnik proporcji za poprzedni rok (stosowany też jako prognoza w roku bieżącym) został ustalony prawidłowo...
Daniel Więckowski

Daniel Więckowski doradca podatkowy nr
11861

Temat: korekta vat u nabywcy - zmiana 23% na zw

Ok ;) a więc, skoro 29.4c to dlaczego nie 86.10a?
Marek Gorzycki

Marek Gorzycki przedsiębiorca

Temat: korekta vat u nabywcy - zmiana 23% na zw

Daniel Więckowski:
Ok ;) a więc, skoro 29.4c to dlaczego nie 86.10a?

:-))
IMO - art.86.10a i art.88.3a.2 należy czytać łącznie.
Rozumując inaczej musielibyśmy uznać, że przepisy art.29.4a i 4c nie mają zastosowania do omawianego przypadku. A to byłoby karkołomne, choć nie twierdzę, że niemożliwe (pisałem: jeśli - na potrzeby tego przepisu - nie będziemy zbyt mocno odróżniać "pomyłki" od "błędu")... :-)
Tomasz Siennicki

Tomasz Siennicki Doradca podatkowy

Temat: korekta vat u nabywcy - zmiana 23% na zw

Daniel Więckowski:
Ok. A co z wystawcą? Korekta na bieżąco czy wstecznie? Pytam nie bez kozery, bo ostatnio wpadło mi w ręce opracowanie z seminarium podatkowego z sędziami nsa, podczas którego rozpatrywano m.in. poruszany tutaj temat korekt faktur ze 108 w toku postępowania. Wnioski nieco mnie zaskoczyły ;-) ale stwierdzono np. że faktury takie powinny być korygowane na bieżąco, po otrzymaniu zpo korekty.


DANIELU, MOŻESZ MI PRZYBLIŻYC TE "WNIOSKI". W SZCZEGÓLNOSCI DOTYCZĄCE ROZLICZANIA TAKICH FAKTUR W DEKLARACJI LUB POZA NIĄ.
Daniel Więckowski

Daniel Więckowski doradca podatkowy nr
11861

Temat: korekta vat u nabywcy - zmiana 23% na zw

Tomasz Siennicki:

DANIELU, MOŻESZ MI PRZYBLIŻYC TE "WNIOSKI". W SZCZEGÓLNOSCI DOTYCZĄCE ROZLICZANIA TAKICH FAKTUR W DEKLARACJI LUB POZA NIĄ.
Nie żebym był szczególnie wrażliwy... ale to zacięty CapsLock, prawda? :D
Tomasz Siennicki

Tomasz Siennicki Doradca podatkowy

Temat: korekta vat u nabywcy - zmiana 23% na zw

Oczywiście. Gdyby tak nie było to dodałbym jeszcze trzy wykrzykniki.Tomasz Siennicki edytował(a) ten post dnia 16.10.11 o godzinie 13:23
Dariusz G.

Dariusz G. samodzielny księgowy

Temat: korekta vat u nabywcy - zmiana 23% na zw

Dziękuję za Wasze spostrzeżenia.
Dawid Milczarek

Dawid Milczarek AkademiaVAT.pl

Temat: korekta vat u nabywcy - zmiana 23% na zw

Marek G.:
Daniel Więckowski:
Ok ;) a więc, skoro 29.4c to dlaczego nie 86.10a?

:-))
IMO - art.86.10a i art.88.3a.2 należy czytać łącznie.
Rozumując inaczej musielibyśmy uznać, że przepisy art.29.4a i 4c nie mają zastosowania do omawianego przypadku. A to byłoby karkołomne, choć nie twierdzę, że niemożliwe (pisałem: jeśli - na potrzeby tego przepisu - nie będziemy zbyt mocno odróżniać "pomyłki" od "błędu")... :-)

Można jeszcze się próbować zastanawiać, czy "wykazanie kwoty podatku wyższej niż należna", o którym mowa w art. 29 ust. 4c obejmuje również sytuację "wykazania kwoty podatku, który w ogóle nie jest należny". Czysto literalne brzmienie przepisu odnosi się chyba tylko do sytuacji, gdy podatek był należny, ale został zawyżony. Idąc tym tropem, art. 29 ust. 4c nie będzie miał zastosowania w omawianym przypadku (korekta 23% do zw.), a zatem obie korekty (należnego i naliczonego) powinny zostać dokonane wstecznie :).

Odrębnym zagadnieniem pozostaje sensowność interpretacji prowadzącej do odmiennego traktowania korekt "z 23% na 8%" i "z 23% na zw.". Ale zdaje się wśród dyskutantów tego forum dominuje przekonanie, że poza językowe dyrektywy wykładni należy sięgać jedynie wówczas, gdy wykładnia językowa jest niejednoznaczna, a nie w przypadku, gdy jest jednoznaczna, ale prowadzi do zastanawiających wniosków.
Dawid Milczarek

Dawid Milczarek AkademiaVAT.pl

Temat: korekta vat u nabywcy - zmiana 23% na zw

Daniel Więckowski:
Ok. A co z wystawcą? Korekta na bieżąco czy wstecznie? Pytam nie bez kozery, bo ostatnio wpadło mi w ręce opracowanie z seminarium podatkowego z sędziami nsa, podczas którego rozpatrywano m.in. poruszany tutaj temat korekt faktur ze 108 w toku postępowania. Wnioski nieco mnie zaskoczyły ;-) ale stwierdzono np. że faktury takie powinny być korygowane na bieżąco, po otrzymaniu zpo korekty.

W przypadku faktur ze 108 jestem za korektą na bieżąco (i należnego i naliczonego). Dlatego, że VAT z takiej faktury podlega zapłacie nie ze względu na powstanie obowiązku podatkowego, a ze względu na samo wystawienie faktury. Skoro obowiązek podatkowy jako taki nie powstał, to po co cofać się wstecz? Korekty wsteczne są przecież po to (wtedy, gdy są wymagane), by transakcja została wykazana w prawidłowej wysokości w tym miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy. Skoro w przypadku faktur ze 108 w ogóle obowiązek podatkowy nie powstaje, to i korekta wsteczna sensu większego nie ma.
Daniel Więckowski

Daniel Więckowski doradca podatkowy nr
11861

Temat: korekta vat u nabywcy - zmiana 23% na zw

Jasne, przy założeniu, że faktura ze stawką 23% zamiast właściwej (?) zw. nie będzie uznana za fakturę o której mowa w 108 ;)
Moim zdaniem, skoro Ustawodawca wskazał tryb korygowania faktur w przypadku, gdy wykazano podatek wyższy niż należny (w tym 0 zł), to dajmy szansę Mu się wykazać :)
Myślałem, że w drugą stronę będzie podobnie (wykazano kwotę niższą niż należną) ale oczywiście, już nie jest tak prosto :)
Marek Gorzycki

Marek Gorzycki przedsiębiorca

Temat: korekta vat u nabywcy - zmiana 23% na zw

Dawid Milczarek:
Marek G.:
Daniel Więckowski:
Ok ;) a więc, skoro 29.4c to dlaczego nie 86.10a?

:-))
IMO - art.86.10a i art.88.3a.2 należy czytać łącznie.
Rozumując inaczej musielibyśmy uznać, że przepisy art.29.4a i 4c nie mają zastosowania do omawianego przypadku. A to byłoby karkołomne, choć nie twierdzę, że niemożliwe (pisałem: jeśli - na potrzeby tego przepisu - nie będziemy zbyt mocno odróżniać "pomyłki" od "błędu")... :-)

Można jeszcze się próbować zastanawiać, czy "wykazanie kwoty podatku wyższej niż należna", o którym mowa w art. 29 ust. 4c obejmuje również sytuację "wykazania kwoty podatku, który w ogóle nie jest należny". Czysto literalne brzmienie przepisu odnosi się chyba tylko do sytuacji, gdy podatek był należny, ale został zawyżony. Idąc tym tropem, art. 29 ust. 4c nie będzie miał zastosowania w omawianym przypadku (korekta 23% do zw.), a zatem obie korekty (należnego i naliczonego) powinny zostać dokonane wstecznie :).

Odrębnym zagadnieniem pozostaje sensowność interpretacji prowadzącej do odmiennego traktowania korekt "z 23% na 8%" i "z 23% na zw.". Ale zdaje się wśród dyskutantów tego forum dominuje przekonanie, że poza językowe dyrektywy wykładni należy sięgać jedynie wówczas, gdy wykładnia językowa jest niejednoznaczna, a nie w przypadku, gdy jest jednoznaczna, ale prowadzi do zastanawiających wniosków.


Rozpatrzmy - dla pełnego obrazu sytuacji - korektę z 22% na 0% (myślę o sprzedaży krajowej).
Będziemy stać na stanowisku, że w przypadku zerowej stawki vat podatek "w ogóle nie jest należny" (preferencyjne zwolnienie), czy też uznamy, że należny podatek wynosi 0zł i art.29.4c znajdzie zastosowanie? :-)
Dawid Milczarek

Dawid Milczarek AkademiaVAT.pl

Temat: korekta vat u nabywcy - zmiana 23% na zw

Marek G.:
Rozpatrzmy - dla pełnego obrazu sytuacji - korektę z 22% na 0% (myślę o sprzedaży krajowej).
Będziemy stać na stanowisku, że w przypadku zerowej stawki vat podatek "w ogóle nie jest należny" (preferencyjne zwolnienie), czy też uznamy, że należny podatek wynosi 0zł i art.29.4c znajdzie zastosowanie? :-)

To żeby obraz sytuacji był jeszcze pełniejszy - spójrzmy na art. 88 ust. 3a pkt 2, który stwierdza, że faktura nie daje prawa do odliczenia, jeżeli transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku. A co jeżeli transakcja powinna być opodatkowana stawką 0 %, a sprzedawca wystawił błędnie fakturę na 23%? Nabywca ma prawo do odliczenia? ;-).
Piotr R.

Piotr R. główny księgowy,
Warszawa, BASF
Coatings Services
Sp. z o.o.

Temat: korekta vat u nabywcy - zmiana 23% na zw

Dawid Milczarek:
Marek G.:
Rozpatrzmy - dla pełnego obrazu sytuacji - korektę z 22% na 0% (myślę o sprzedaży krajowej).
Będziemy stać na stanowisku, że w przypadku zerowej stawki vat podatek "w ogóle nie jest należny" (preferencyjne zwolnienie), czy też uznamy, że należny podatek wynosi 0zł i art.29.4c znajdzie zastosowanie? :-)

To żeby obraz sytuacji był jeszcze pełniejszy - spójrzmy na art. 88 ust. 3a pkt 2, który stwierdza, że faktura nie daje prawa do odliczenia, jeżeli transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku. A co jeżeli transakcja powinna być opodatkowana stawką 0 %, a sprzedawca wystawił błędnie fakturę na 23%? Nabywca ma prawo do odliczenia? ;-).
Na logikę :) Jeśli ktoś płaci podatek, a ja jako nabywca go odzyskuję to tak czy siak jest neutralnie :)
Daniel Więckowski

Daniel Więckowski doradca podatkowy nr
11861

Temat: korekta vat u nabywcy - zmiana 23% na zw

Idąc dalej tropem logiki ;)
Skoro wykazałem na fakturze VAT wyższy niż należny, to "dopuszczam" do zawyżenia kwoty odliczenia przez mojego kontrahenta, jeżeli wykazałem VAT niższy, to z kolei zaniżam własne zobowiązanie. Dlatego też wszelkie korekty powinny być robione wstecznie.
Pytanie, po co więc 29.4c i 86.10a? :D

Następna dyskusja:

Korekta do faktury - zmiana...




Wyślij zaproszenie do