Jolanta Chrostowska-Sufa

Jolanta Chrostowska-Sufa Redakcja, korekta,
adiustacja, kampanie
internetowe, zlec...

Temat: Windykacja

Ot, i do czego doszło. Na razie napiszę ogólnie, bez podawania nazwy wydawnictwa i nazwiska właściciela. Od sześciu tygodni bezskutecznie "windykuję" umowę za korektę 660-stronicowej powieści, którą wykonałam sumiennie i oddałam w terminie. Co kilka dni, od momentu rozpoczęcia pracy, przypominałam się z prośbą o wysłanie umowy i za każdym razem otrzymywałam odpowiedź w stylu: "Umowa została przygotowana i dzisiaj zostanie do Pani wysłana". Ponieważ jestem osobą odpowiedzialną i sumienną, czym prędzej zabrałam się do pracy, by wykonać ją rzetelnie i bez zwłoki, zwłaszcza że jak dotąd nie zdarzyła mi się sytuacja, by druga strona nie dopełniła formalności. Mijają tygodnie, a ja niezmiennie na swoje e-maile otrzymuję informację, że "umowa zostanie dzisiaj wysłana". I kwestia wynagrodzenia. Po konsultacji z prawnikiem okazuje się, że w przypadku kiedy fizycznie "nie ma" żadnej umowy, zleceniodawca jest zobowiązany wypłacić wykonawcy dzieła (zlecenia) wynagrodzenie w momencie oddania przez niego pracy. Czy mieliście już podobną sytuację? Jak taki proces wygląda od strony sądowej? Jeśli dojdzie do nagłośnienia sprawy, bez wątpienia odbije się to na wiarygodności i renomie tego wydawnictwa.
Miłosz M.

Miłosz M. PAD, nadejdzie dzień
sznura

Temat: Windykacja

Jolanta Chrostowska-Sufa:
Jak taki proces wygląda od strony sądowej?
Jolu, powtórzę moją ulubioną śpiewkę: tryb uproszczony. Ale zacząłbym od straszenia, bo to działa, zapewniam. A możesz chociaż powiedzieć, czy to znane wydawnictwo ;)?
Eliza S.

Eliza S. Mocna w słowach.
Literatura, korekta,
redakcja,
copywriti...

Temat: Windykacja

Prawnik ma rację. Przestań prosić - zacznij wymagać, bo siła argumentów jest po Twojej stronie. Miłosz słusznie prawi :) . Na początek: przedsądowe wezwanie do zapłaty.
Teraz, po fakcie, umowa nie jest Ci już tak naprawdę do niczego potrzebna, więc przestałabym się o nią dopominać. Jeśli państwo z wydawnictwa sądzą, że bez tej umowy trzymają Cię w szachu - przeżyją rozczarowanie, bo wcale tak nie jest.
Dorota S.

Dorota S. małpa
człekokształtna

Temat: Windykacja

No właśnie! Jolu, a wysyłałaś już jakieś ponaglenia, pisma windykacyjne?
Na innym wątku tej grupy ktoś ślicznie napisał jak to formalnie załatwić.

O no właśnie chodziło mi o przedsądowe wezwanie do zapłaty.Dorota S. edytował(a) ten post dnia 21.04.11 o godzinie 11:40
Dorota S.

Dorota S. małpa
człekokształtna

Temat: Windykacja

Jolu wysłałam ci na maila "firmowego" wzór takiego wezwania, pisz natychmiast i siem nie rozczulaj!

Na przyszłość zabezpieczaj się i w umowach, jakie zawierasz z klientami, niech będzie paragraf, że płatność za wykonaną usługę, jest dokonywana w ciągu (np. 14 dni) od dnia oddania dzieła. Wtedy nawet jeśli nie odeślą ci podpisanej umowy, to zawsze możesz się też na ten paragraf powołać - co i tak jest prawnie zagwarantowane, choć nie pamiętam już jakimi aktami prawnymi...

ślij wezwanie!
Miłosz M.

Miłosz M. PAD, nadejdzie dzień
sznura

Temat: Windykacja

Na 4 i 5 stronie "Nieuczciwych zleceniodawców" Eliza z moim wsparciem udziela światłych porad :).
Joanna K.

Joanna K. Radca prawny,
tłumacz przysięgły
języka angielskiego

Temat: Windykacja

Witam,

Umowa została zawarta i wykonana przez Panią. Przysługuje zatem Pani roszczenie o zapłatę. Proszę wystosować przedsądowe wezwanie do zapłaty, określić termin do zapłaty pod rygorem skierowania sprawy na drogę postępowania sądowego. Takie wezwanie proszę nadać na adres siedziby wydawnictwa - zleceniodawcy listem poleconym koniecznie za zwrotnym potwierdzeniem odbioru.

Przy okazji Wesołych Świąt dla wszytskich członków grupy!
Jolanta Chrostowska-Sufa

Jolanta Chrostowska-Sufa Redakcja, korekta,
adiustacja, kampanie
internetowe, zlec...

Temat: Windykacja

Kochani, i co ja mam napisać. Po prostu czuję się podtrzymana na duchu. :-) I tyle mądrych, konstruktywnych wskazówek. Na razie zaczekam z wysłaniem pisma, ponieważ wydawca zapewnia mnie w ostatnim e-mailu, że umowa została wysłana w tamtym tygodniu, a że jest okres przedświąteczny, możliwe, że stąd to opóźnienie. Podejrzewam, że na taką zwłokę mogły wpłynąć jakieś okoliczności, że nie jest ona aktem wyrachowania i świadomego działania na moją szkodę. Jak dotąd, nie spotkałam się z negatywnym odbiorem tego wydawcy wśród podwykonawców. Niemniej poczułam się trochę zlekceważona.

@ Pani Joanno, dziękuję za konkretne podpowiedzi. W razie konieczności na pewno się do nich zastosuję.

@ Miłosz, czytałam Wasze wypowiedzi. Okoliczności skłoniły mnie do drążenia tego tematu, zamiast radowania się z okazji świąt. Ale na razie uzbrajam się w cierpliwość.

@ Dorotko, dziękuję, zaraz zajrzę. Na pewno mi się przyda taki wzór.

@ Elizo, też tak myślę. Tymczasem zaczekam z wezwaniem do zapłaty do następnego tygodnia. Myślę, że ta sytuacja jest nauczką dla dwóch stron: dla mnie – żeby nie odsyłać pracy przed otrzymaniem umowy i dla wydawcy – że takim zwlekaniem z dopełnieniem formalności (być może niezamierzonym) może stracić na wiarygodności i doprowadzić do tego, że nikt nie będzie chciał z nim współpracować. W dobie internetu wieści rozchodzą się błyskawicznie.
Joanna K.

Joanna K. Radca prawny,
tłumacz przysięgły
języka angielskiego

Temat: Windykacja

Pani Jolu,
Mam nadzieję, że wraz z umową pójdzie przelew. A e-maili proszę nie kasować, zawsze to forma pisemnego oświadczenia dłużnika potwierdzającego choćby w części fakt zawarcia umowy.
Pozdrawiam!
Eliza S.

Eliza S. Mocna w słowach.
Literatura, korekta,
redakcja,
copywriti...

Temat: Windykacja

I pamiętaj, że dopóki Ci nie zapłacą, nie mają prawa korzystać z wykonanej przez Ciebie pracy. Gdyby zatem chcieli wykręcić się od zapłaty - w myśl zapisów Kodeksu Cywilnego muszą najpierw jednoznacznie wykazać, że Twoja korekta zawiera błędy uniemożliwiające jej akceptację, następnie wezwać Cię do tychże błędów poprawienia - a dopiero po stwierdzeniu ponownego niewywiązania się prze z Ciebie z obowiązków mają prawo powierzyć korektę osobie trzeciej (ale uwaga - wówczas mogą zażądać od Ciebie zwrotu kosztów; co jednakowoż w omawianej sytuacji pozostaje tylko, jak mniemam, suchym zapisem na papierze).

PS. I uważnie przeczytaj treść tej umowy, jeżeli dojdzie - żebyś sobie, podpisując, niechcący nie ukręciła stryczka na szyję.Eliza S. edytował(a) ten post dnia 21.04.11 o godzinie 16:34
Jolanta Chrostowska-Sufa

Jolanta Chrostowska-Sufa Redakcja, korekta,
adiustacja, kampanie
internetowe, zlec...

Temat: Windykacja

Zaczynam się zastanawiać nad sensem pracy, którą kocham, ale która nie zapewnia mi środków na utrzymanie, gdyż de facto pracuję za darmo, a moje e-maile z prośbami o wynagrodzenie pozostają bez echa. Illuminatio i Bullet Books. Dwa wydawnictwa, które należy wpisać na czarną listę i ostrzegać innych przed nawiązywaniem z nimi współpracy. Współpraca z tymi wydawnictwami nie ma sensu, czeka Was bowiem konieczność przeznaczenia czasu i energii na egzekwowanie wynagrodzenia. Mało tego, w przypadku Bullet Books nie doczekacie się nawet umowy, a jedynie mętnych wyjaśnień mających na celu zyskanie na czasie. Illuminatio i Bullet Books – nie polecam!!!Jolanta Chrostowska-Sufa edytował(a) ten post dnia 29.04.11 o godzinie 19:44
Miłosz M.

Miłosz M. PAD, nadejdzie dzień
sznura

Temat: Windykacja

No to Illuminatio ma już dwa głosy przeciw... Ci uiścili należność po postraszeniu sądem: http://www.goldenline.pl/forum/250740/uwaga-nieuczciwi...
Jolanta Chrostowska-Sufa

Jolanta Chrostowska-Sufa Redakcja, korekta,
adiustacja, kampanie
internetowe, zlec...

Temat: Windykacja

Illuminatio wywiązało się ze zobowiązania.

Właściciel Bullet Books wciąż udaje Greka. Ciekawe, jak zareaguje na przedsądowe wezwanie do zapłaty.
Miłosz M.

Miłosz M. PAD, nadejdzie dzień
sznura

Temat: Windykacja

Jolanta Chrostowska-Sufa:
Właściciel Bullet Books wciąż udaje Greka. Ciekawe, jak zareaguje na przedsądowe wezwanie do zapłaty.
Wpadł mi do głowy jeszcze jeden środek wojny psychologicznej. Dobrze jest uświadomić pracownikom, jaki to cwaniaczek z ich szefa - jeśli tak jak Bullet Books mają kilka adresów mejlowych, można kierować korespondencję na każdy z nich.
Olga Martyniak

Olga Martyniak Chciałabym zmienić
branżę.

Temat: Windykacja

Jolu, Bullet Books będzie na WTK w Pałacu Kultury. Z twojego profilu wynika, że nie jesteś z Warszawy, ale gdybyś zajrzała na targi, mogłabyś wpaść na ich stoisko.
Jolanta Chrostowska-Sufa

Jolanta Chrostowska-Sufa Redakcja, korekta,
adiustacja, kampanie
internetowe, zlec...

Temat: Windykacja

Z komornikiem na przykład. :-)
Miłosz M.

Miłosz M. PAD, nadejdzie dzień
sznura

Temat: Windykacja

Jolanta Chrostowska-Sufa:
Z komornikiem na przykład. :-)
Albo z osobą rosyjskojęzyczną np. ;).
Jolanta Chrostowska-Sufa

Jolanta Chrostowska-Sufa Redakcja, korekta,
adiustacja, kampanie
internetowe, zlec...

Temat: Windykacja

No i sprawa się wyjaśniła

http://www.goldenline.pl/forum/250740/uwaga-nieuczciwi...
Jolanta Chrostowska-Sufa

Jolanta Chrostowska-Sufa Redakcja, korekta,
adiustacja, kampanie
internetowe, zlec...

Emilia Nowakowska

Emilia Nowakowska korektorka tekstów

Temat: Windykacja

Eliza S.:
I pamiętaj, że dopóki Ci nie zapłacą, nie mają prawa korzystać z wykonanej przez Ciebie pracy.

A jeśli jednak nie zapłacą, a z efektów pracy korzystają, to jakie mogą być konsekwencje takiego działania?



Wyślij zaproszenie do