Temat: Szkolenia BHP od stycznia z VATem

Witajcie,

Nie mam dla naszego grona dobrej wiadomości
os stycznia wszystkie szkolenia zostaną objęte stawką VAT 22%
w tym szkolenia BHP.

Nie wiem jeszcze na ile będzie to powiązane z tym, że Firma szkoleniowa będzie musiała mieć swoją salę szkoleniową.

Natomiast pewne jest to, że aby szkolenia nie były objęte VATem trzeba będzie założyć ośrodek szkoleniowy i podlegać pod kuratorium.

Ustawa jest co prawda w opracowaniu, ale informacja jest pewna na 90%

Postaram się to opisać szerzej jak będę znał więcej szczegółów, chyba, że wiecie coś na ten temat

konto usunięte

Temat: Szkolenia BHP od stycznia z VATem

czyli zaczyna się czyszczenie rynku z maluczkich, czyżby Seka już za mocno w.... dostała?
Adam Koźbiał

Adam Koźbiał Właściciel firmy
PROEDUKACJA Adam
Koźbiał

Temat: Szkolenia BHP od stycznia z VATem

Jak uchwalą ustawę, to przynajmniej będzie jakiś standard, w dwóch innych zawodach działam na podstawie ustawy, jest do wytrzymania.

Bo jak przyklepią rozporządzeniem, to będzie jak jest, wystarczy się tylko powołać przed organem kontrolującym na wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 5 grudnia 2007 r.,sygn. akt K 36/06.

Jestem zwolennikiem Ustawy o służbach BHP.

Mam pytanie, czy projekt ustawy został już wysłany do rozpatrzenia przez Parlament ?

Mam pytanie kolejne ?

Jeżeli znowu minister, wyda kolejne rozporządzenie o służbach bhp, trzeba będzie wziąć sprawę w własne ręce, by uchwalono ustawę o służbach bhp.

Myślę że najlepsza w tym wypadku będzie: Skarga Konstytucyjna.

Jako forum mamy przeszło 1000 osób.

Jak bym taką Skargę Konstytucyjną napisał, czy mogę liczyć, na wasze poparcie.

Mam na myśli wasze podpisy.

Proszę o wasze opinie.

Z szacunkiem

Adam KoźbiałAdam Koźbiał edytował(a) ten post dnia 31.08.10 o godzinie 10:02

konto usunięte

Temat: Szkolenia BHP od stycznia z VATem

Rzecz w tym, że takie przepisy nie tylko usuną sieroty robiące szkolenia po 15zł (dobrze) ale zablokują też uczciwych maluczkich jak np. mnie. Chciałbym prowadzić firmę, robić porządną obsługą i dobre szkolenia, ale nie będzie mnie stać na spełnienie wszystkich wymagań.

Dlatego to złe przepisy - nie uderzają w miejsce chore tylko jak chemia, walą w cały organizm.

Temat: Szkolenia BHP od stycznia z VATem

Szkolenia z VATem w ramach noweli ustawy o VAT
Tylko placówki szkoleniowe będą zwolnione na podstawie zwolnienia podmiotowego
czyli zniknie zwolnienie przedmiotowe

co za tym idzie moim skromnym zdaniem zostanie naruszona Konstytucja
To samo szkolenie będzie z VATem dla przedsiębiorcy
i bez VATu dla instytucji szkoleniowej

i nie chodzi tutaj tylko o szkolenia BHP tylko generalnie o szkolenia
ale nie jest za późno by skierować uwagi do komisji by wyłączyć z tego
przedsięwzięcia szkolenia BHP i tutaj podpisy mogą się przydać

chociaż z drugiej strony ktoś będzie miał kontrolę nad tym czy i jak są prowadzone rejestry i dzienniki szkoleń.

konto usunięte

Temat: Szkolenia BHP od stycznia z VATem

Z chęcią się podpiszę.
Mn P.

Mn P. Specjalista ds.
BHP/Inspektor p.
poż.

Temat: Szkolenia BHP od stycznia z VATem

Ten kraj jest nienormalny...jak już człowiek zaczyna stawać na nogi i rozwijać firmę to rzucają kłody pod nogi...to tylko w Polsce jest możliwe - demokratycznym państwie prawnym urzeczywistniającym zasady sprawiedliwości społecznej...
Marcin R.

Marcin R. BHP i Ochrona
Środowiska

Temat: Szkolenia BHP od stycznia z VATem

Marcin pewnie tak waśnie jest! Odkryli, że ludzie rozwijają biznes... więc im kłody pod nogi ;)

A teraz poważnie.

Pamiętam jeszcze czasy kiedy pojawiały się super i hiper markety. Mali, osiedlowi sklepikarze trzęśli się wtedy, że będą musieli biznes zamykać. Żaden ze znanych mi sklepików nie zamknął się z tego powodu. Nikt nie zbankrutował. Więcej, większość z nich nadal świetnie sobie radzi powiększając sklepy. Na każdym nowym osiedlu jest sklepik spożywczy - nawet jeśli to jakaś sieciówka typu Żabka czy Chata Polska.

Pewnie tak też się stanie i w tym przypadku.
Mali "teczkowcy" pracujący na złą opinię o profesjonalnej służbie bhp pewnie przetrwają. Bo pewnie nadal będą mało uczciwi przedsiębiorcy potrzebujący kwitów i lewych zaświadczeń.
Oczywiście część pewnie samodzielnie działających bhp'owców, profesjonalnie podchodzących do swojej pracy na tym straci i będzie musiało mocniej konkurować.
Stracą też pewnie ci, którzy hurtem rzucili się na studia podyplomowe bhp myśląc, że nagle staną się bhp'owcami i będą robić kasę na szkoleniach i protokołach powypadkowych. Tak niestety ostatnio się dzieje. Można to zauważyć czytając niektóre tematy na tym - i podobnych na GL - forum. Takie też mieli niektórzy zamiary z mojego roku.
Pewnie już część z Was myśli jak bardzo jestem w błędzie i żebym... ;)
Ale jeśli tak się stanie to może i nawet dobrze. Zgadzam się z Markiem w kwestii kontroli nad tym biznesem.
To będzie takie naturalne sito dla profesjonalnych usługodawców, gdzie amatorzy zostaną na sitku.
Mamy więc dwa możliwe scenariusze
1. Taka sytuacja trochę "rozbestwi" duże firmy. Kiedy znikną "mali" którzy robią szkolenie za 15zł/osoba, tamci podniosą ceny.
2. Może jednak nie podniosą cen a będą między sobą bardziej konkurować

Temat: Szkolenia BHP od stycznia z VATem

coraz bardziej zastanawiam się nad wprowadzeniem w życie maksymy:
"a może pier***nąć to wszystko i wyjechać w Bieszczady "
mam blisko na Mazury...
Mn P.

Mn P. Specjalista ds.
BHP/Inspektor p.
poż.

Temat: Szkolenia BHP od stycznia z VATem

Marcinie...a może rynek sam wykruszy nieudaczników ...
Jak ktoś jest beznadziejny to szybko się to rozniesie i nie będzie ten ktoś dostawał zleceń...taki sposób jest jednak naturalnym czynnikiem rynku a jak zaostrzą przepisy to ci "mali" ale zdolni, którzy póki co wszystko oddają na ZUS co zarobią jak mają konkurować np. z taką Seką ?
Oni mają nieograniczone możliwości finansowe dlatego tutaj nasze zdania są całkiem odmienne...

Temat: Szkolenia BHP od stycznia z VATem

tylko nie kumam jak posiadanie sali ma decydować o profesjonalizmie.

konto usunięte

Temat: Szkolenia BHP od stycznia z VATem

Paweł B.:
tylko nie kumam jak posiadanie sali ma decydować o profesjonalizmie.

no przecież wszystkie szkolenia okresowe odbywają się nie u klienta ale w naszych salach. Nie wiedziałeś?

Temat: Szkolenia BHP od stycznia z VATem

tak tak oczywiście ...
zaraz sanepid swoje 5 groszy dorzuci czy zaplecze sanitarne odpowiednie...
Marcin R.

Marcin R. BHP i Ochrona
Środowiska

Temat: Szkolenia BHP od stycznia z VATem

Też tego nie potrafię pojąć co ma posiadanie sali i zaplecza do jakości szkoleń.
I tak chyba z 95% szkoleń bhp odbywa się u klienta. Chyba tylko mniejsze firmy (5-10 osób) posyłają na tzw łączone szkolenia do siedziby firmy szkoleniowej ze względu na brak pomieszczeń do prowadzenia szkoleń.

Zgadzam się Marcinie, że rynek odsieje "słabszych" To naturalny mechanizm rynkowy i nic na to nie poradzimy.

Jednak moim zdaniem takie przepisy mogłyby spowodować, że Ci wszyscy - bez obrazy - politolodzy, handlowcy, ekonomiści, księgowi, poloniści, mgr od zarządzania albo uprawy rolnej itd przestaną myśleć, ze to łatwy kawałek chleba.
Poczytaj fora dot. bhp. Jest ich ostatnio coraz więcej. Wiele ludzi myśli, że pracy w tej branży jest bardzo dużo, dla każdego starczy i wystarczy zrobić studia podyplomowe. Jak im nie wychodzi to próbują handlować tzw art bhp i zakładają fora i blogi związane z bhp (w dużym uogólnieniu) Później siedzą na forach i szukają choćby bezpłatnych praktyk, etatu na 1/50 byle tylko rok gdzieś przeżyć do nabycia pełnych uprawnień służby. Wiem, że tak jest ponieważ wiele osób zwraca się do mnie o pomoc, znajomi moich rodziców dzwonią bo pociechy porobiły studia podyplomowe i potrzebują choćby papierowego etatu czy praktyk - a dalej sobie jakoś poradzą.
Dzięki takim regulacjom tacy ludzie może jeszcze raz przemyślą swoją decyzję i dobrze ją przekalkulują.
Znam też kilka osób, które mogą na tym stracić. Są świetnymi wykładowcami. Na ich prezentacjach człowiek nie musi pić redbulla czy hektolitrów kawy by nie zasnąć. I pewnie pozostanie im już tylko tzw obsługa bez szkoleń.

EDIT: zjadłem kilka wyrazów i zdanie nie miało sensu.Marcin R. edytował(a) ten post dnia 05.09.10 o godzinie 10:49

konto usunięte

Temat: Szkolenia BHP od stycznia z VATem

Marcin Sobczyk:
czyli zaczyna się czyszczenie rynku z maluczkich, czyżby Seka już za mocno w.... dostała?

argument , jak to się mówi, "po byku"
Zawsze jak coś się dzieje w światku BHP to się gdzieś pojawia ta Seka niedobra

a co do meritum, jakoś nie wydaje mi się aby wprowadzenie podatku VAT na szkolenia zmieniło zasady konkurowania.

Jak maluczki ale zdolny dobry rzetelny i ogólnie wspaniały jest taki jak sie promuje to wtedy z konkurowaniem problemów miał nie będzie

A jeśli konkuruje jedynie cenowo to wówczas faktycznie sytuacja się skomplikuje

Zaś co do sal to ja lamentu nie rozumiem. Przecież szkolimy BHP czyli tez firmy szkoleniowe jeśli zapraszają do siebie kursantów to powinny im zapewnić warunki w których można bezpiecznie i higienicznie spędzić cały dzień szkoleniowy.

konto usunięte

Temat: Szkolenia BHP od stycznia z VATem

Kolega sarkazmu/żartu nie wyczuł :)

konto usunięte

Temat: Szkolenia BHP od stycznia z VATem

grubą skórę mam
:)

Temat: Szkolenia BHP od stycznia z VATem

nie rzecz w lamencie dot. sal tylko w głupiźnie urzedasów.
Jak wymyślą że prowadzący szkolenie ma być ubrany jak snookerzysta to też powiesz że nie ma problemu bo przecież każdy w szafie jakiś garniak ma, a i tak staramy się jakoś wyglądać na szkoleniach ?
Piotr D.

Piotr D. w czym mogę pomóc?

Temat: Szkolenia BHP od stycznia z VATem

Paweł B.:
nie rzecz w lamencie dot. sal tylko w głupiźnie urzedasów.
Jak wymyślą że prowadzący szkolenie ma być ubrany jak snookerzysta to też powiesz że nie ma problemu bo przecież każdy w szafie jakiś garniak ma, a i tak staramy się jakoś wyglądać na szkoleniach ?

a jak się mają sale do szkoleń robotników "na stanowiskach pracy"? Dlatego pracuję w budowlance;)

Temat: Szkolenia BHP od stycznia z VATem

Będziesz musiał mieć kontener po tuningu ;)



Wyślij zaproszenie do