Wojciech Paździor

Wojciech Paździor team management |
leadership | HR |
work satisfaction |
c...

Temat: motywacja do osiągania celu

W coachingu niezwykle istotna jest motywacja do rozwoju, do zmiany,
do zrealizowania celu czy marzenia. Coach nie podejmie się pracy z
kimś bez tej motywacji, chyba, że jest to polecenie służbowe.

Chcę przedstawić Wam historię o 2 osobach, których motywacja
zadziwia, wzrusza, szokuje i inspiruje.

Jeśli ktoś twierdzi, że ma słaby start, słaby potencjał,
niskie wsparcie... podzielcie się z nim/nią tą historią.

Wojtek
__
One day, a son asks his dad\
"Daddy, would you like to run a marathon with me?".
The father says "yes".
And they run their first marathon together.

Another time, the son asks his dad again
"Daddy, would you like to run a marathon with me?".
The father says "yes son".

One day, the son asks his father
"Daddy, would you run the Ironman with me?"
The Ironman is the most difficult triathlon ever (4 kms swimming,
180 kms biking, 42 km running?)
And the dad says "yes".

http://www.youtube.com/watch?v=dDnrLv6z-mM&feature=rel...
http://www.youtube.com/watch?v=VJMbk9dtpdY&feature=pla...!
Michał Mącznik

Michał Mącznik Trener Praktycznej
Improwizacji

Temat: motywacja do osiągania celu

Wojciech Paździor:
W coachingu niezwykle istotna jest motywacja do rozwoju, do zmiany, do zrealizowania celu czy marzenia. Coach nie podejmie się pracy z kimś bez tej motywacji, chyba, że jest to polecenie służbowe.

Właśnie często klienci wykupują coaching, żeby się dopiero zmotywować do czegoś. Bo skoro ktoś wykupuje coaching i ponosi już koszty swojej zmiany (lub samej chęci zmiany), to może warto jednak się do tego przyłożyć.

Czy wymagane jest aby ktoś miał motywacje do rozwoju, do zmiany, do realizacji celu i marzenia? Brzmi fajnie, ale najczęściej jest tak, że ktoś chce rozwiązać jakiś problem lub wyjść z danej sytuacji.
Wojciech Paździor

Wojciech Paździor team management |
leadership | HR |
work satisfaction |
c...

Temat: motywacja do osiągania celu

Michał,

Zgadzam się z Tobą, masz dobrą intuicję. Bardzo często się tak dzieje, że klient nie ma tej motywacji, ja też się z tym spotkałem. Z mojego doświadczenia były to trudne coachingi, gdzie się napracowałem bardzo, efekty były różne, czasami w trakcie ja bądź klient stwierdzaliśmy, że to nie ma sensu.

Po tych początkach uwierzyłem w zasadę, że coachuje się tylko tych, którzy chcą, mają motywację. Jest to wymóg efektywnego coachingu, może nawet w ogóle coachingu. Takie też jest stanowisko ICF. Inaczej to coachowi bardziej zależy, bardziej się stara, przez co realizowana może być bardziej agenda coacha, a nie klienta.

Jeśli klienta chce "rozwiązać jakiś problem lub wyjść z danej sytuacji" to właśnie chce coś zmienić, osiągnąć jakiś cel (czasami coaching pomaga go ustalić) lub zrealizować marzenie (np. zawsze marzyłam o pracy artysty).

Czasami zamiast motywacji pozytywnej (chcę tego) może być motywacja negatywna (chcę się pozbyć tego), kiedy klientowi jest już tak źle w obecnej sytuacji, że chce ją zmienić (np. mam pracę, której nienawidzę, dłużej nie wytrzymam).
Michał Bloch

Michał Bloch MCC ICF, Mentor
Freelancerów
/www.wolnylancer.pl
Mentor...

Temat: motywacja do osiągania celu

Wojciech Paździor:
Jeśli klienta chce "rozwiązać jakiś problem lub wyjść z danej sytuacji" to właśnie chce coś zmienić, osiągnąć jakiś cel (czasami coaching pomaga go ustalić) lub zrealizować marzenie (np. zawsze marzyłam o pracy artysty).

Czasami zamiast motywacji pozytywnej (chcę tego) może być motywacja negatywna (chcę się pozbyć tego), kiedy klientowi jest już tak źle w obecnej sytuacji, że chce ją zmienić (np. mam pracę, której nienawidzę, dłużej nie wytrzymam).

Podpisuję się obiema rękami.

Samo przyjście klienta na coaching jest oznaką motywacji. Warto w procesie budowania kontraktu i podkreślania partnerskiej relacji podkreślić wagę motywacji do działania i zdefiniować jasno role.

Warto też sprawdzać jaka jest motywacja klienta w trakcie procesu i stymulować ją (czasem również negatywnie, prowokująco - a co?!).
Coach ma mieć motywację do coachowania, klient to osiągania swoich rezultatów.

Inaczej tak jak piszesz - namęczysz się okrutnie - pracując za klienta...

konto usunięte

Temat: motywacja do osiągania celu

Michał Mącznik:

Właśnie często klienci wykupują coaching, żeby się dopiero zmotywować do czegoś. Bo skoro ktoś wykupuje coaching i ponosi już koszty swojej zmiany (lub samej chęci zmiany), to może warto jednak się do tego przyłożyć.
Jeżeli sam płaci, to może być zmotywowany, ale jeżeli za coaching zapłaci jego firma...



Wyślij zaproszenie do