Adam W.

Adam W. Technical Consultant

Temat: postfix+dyndns problem

czesc,
Ostatnio natchnelo mnie,aby postawic sobie wlasny serwer pocztowy. Szczerze mowiac nie wiem jak ugryzc temat. Mam serwerek na wirtualnej maszynie CENTOS 5.5 (na citrixie). serwer jest za NAT'em. Na routerze mam skonfigurowany ddns (dajmy na to domene adam.homelinux.net, nie chce tworzyc domeny na np nazwie.pl. Otworzylem odpowiednie porty na firewallu i przekierowalem je na serwer. Ustawilem dns'y na serwerze 192.168.1.1, 89.229.6.83 (dns mojego dostawcy) i dns google'owy 4.2.2.2. Opieralem sie o artykul http://wiki.centos.org/HowTos/postfix. stworzylem sobie konto dajmy na to adam@adam.homelinux.net. Wszystko ustawilem jak w artykule i ww. dns'y wysylam maile ale nic z tego. ani nie wychodza z serwera ani na niego nie pzychodza? czy ma ktos jakis how to jak step by step taki serwer postawic? :-) bylbym bardzo wdzieczny za porade (wskazowki), bo szczerze mowiac w tym temacie jestem kompletnie zielony
Andrzej Zieliński

Andrzej Zieliński Administrator
Systemów
Informatycznych, Sp.
z.o.o

Temat: postfix+dyndns problem

1. Serwer pocztowy musi być widziany na świecie pod prawdziwym adresem IP (chowanie go za NATem to ciekawy pomysł...) Najlepszy test - to telnet na adres serwera na port 25

2. Domena musi być poprawnie wpisana w DNSie i widoczna na świecie - czyli jak zrobisz nslookup do serwera DNS którego używasz musi być rozwiązywana.

3. W DNSie musi być wpisany rekord MX dla twojej domeny wskazujący na serwer pocztowy.
Adam W.

Adam W. Technical Consultant

Temat: postfix+dyndns problem

Andrzej Zieliński:
1. Serwer pocztowy musi być widziany na świecie pod prawdziwym adresem IP (chowanie go za NATem to ciekawy pomysł...) Najlepszy test - to telnet na adres serwera na port 25

2. Domena musi być poprawnie wpisana w DNSie i widoczna na świecie - czyli jak zrobisz nslookup do serwera DNS którego używasz musi być rozwiązywana.

3. W DNSie musi być wpisany rekord MX dla twojej domeny wskazujący na serwer pocztowy.
Ad1. serwer jest za NAT. Czyli sam serwer ma adres wewn 192.168.1.103 a public na routerze to 89.229.26.174. Na routerze jest ddns adam.homelinux.net. I chodzi mi o to, żeby tę domenę z routera wykorzystać do serwera pocztowego. Czyli suma sumarum, musi być widoczny adres, który jest na routerze? Pojawia się jeszcze jeden problem, że adres publiczny zmienia się co jakiś czas, stąd mój pomysł na wykorzystanie ddns z routera ( to chyba jedyny sposób, aby wykorzystać ddns do tego celu, żeby domena była widoczna non stop). Rzowiązywaniem nazwy domenowej na adres ip i tak zajmuje się ddns.
a)Rozumiem, ze w moim przypadku serwerem dns jest mój router?
b)Co musze ustawić na CENTOS i gdzie ;-) ? Adres wewnętrzny mojego routera 192.168.1.1 i dns'y mojego dostawcy internetu?

Ad 2.Wpis do names.conf w CENT? ale nie podstawową domene, która jest na routerze a poddomenę? np mail.adam.homelinux.net?

wpisy w resolv.conf?

Ad.3 też w CENT w resolv.conf?

Sorry za takie basiciowe pytania,ale fakt, ze serwer stoi za NAT komplikuje mi sprawę. Gdyby miał adres publiczny i nie stał za routerem, to sprawa byłaby trywialna.
Wszystko teoretycznie rozbija się o prawidłowe ustawienie dns'ów oraz MX recordu, no i oczywiscie o przekierowanie portów na routerze do tego serwera( co już uczyniłem).
pozdrawiamAdam W. edytował(a) ten post dnia 26.05.10 o godzinie 13:19
Andrzej Zieliński

Andrzej Zieliński Administrator
Systemów
Informatycznych, Sp.
z.o.o

Temat: postfix+dyndns problem

Praktycznie wszystko już napisałem...

1. Ze świata musi być widoczny port 25 serwera pocztowego pod IP zewnętrznym (musisz przepuścić ten port ze świata do serwera wewnętrznego). Próba - telnet na 25 port. Dopóki nie zadziała to nic dalej nie zrobisz.

2 i 3. nslookup i odpytuj domenę o rekord mx (set q=mx) Walcz aż w domenie będzie prawidłowy rekord mx wskazujący na zewnętrzny adres IP.

DNS i port 25 to podstawy - bez tego nic nie zadziała... ddns trochę utrudnia sprawę i może to różnie działać - nie uruchamiałem nigdy serwerów na dynamicznych adresach IP.

Jeszcze jeden "malutki" problem - twoja domena musi być zarejestrowana i wpisana na zewnętrznym serwerze (serwerach) DNS! Bo inaczej to nie zadziała bo skąd świat ma wiedzieć że coś sobie postawiłeś na jakimś adresie ?
Adam W.

Adam W. Technical Consultant

Temat: postfix+dyndns problem

Andrzej Zieliński:
Praktycznie wszystko już napisałem...

1. Ze świata musi być widoczny port 25 serwera pocztowego pod IP zewnętrznym (musisz przepuścić ten port ze świata do serwera wewnętrznego). Próba - telnet na 25 port. Dopóki nie zadziała to nic dalej nie zrobisz.

2 i 3. nslookup i odpytuj domenę o rekord mx (set q=mx) Walcz aż w domenie będzie prawidłowy rekord mx wskazujący na zewnętrzny adres IP.

DNS i port 25 to podstawy - bez tego nic nie zadziała... ddns trochę utrudnia sprawę i może to różnie działać - nie uruchamiałem nigdy serwerów na dynamicznych adresach IP.

Jeszcze jeden "malutki" problem - twoja domena musi być zarejestrowana i wpisana na zewnętrznym serwerze (serwerach) DNS! Bo inaczej to nie zadziała bo skąd świat ma wiedzieć że coś sobie postawiłeś na jakimś adresie ?
Przeslalem testowego maila i o to wynik: Tu serwer pocztowy o2.pl.

Wiadomosc zalaczona ponizej zostala zwrocona do nadawcy

Jesli chcesz zasiegnac wiecej informacji wyslij list do <postmaster>

koniecznie zalacz wtedy tresc tego listu. Inaczej nie bedziemy mogli pomoc.

Serwer pocztowy o2.pl

<adam@wasielewski.homelinux.net>: connect to
wasielewski.homelinux.net[89.229.28.174]: Connection timed out

Widocznie moj provider (Multimedia S.A) blokuje port 25. Zatelnetowac z zewnatrz tez sie nie udalo. W akcie desperacji postawilem serwer pocztowy na win 2003 i jest to samo. Ale chyba glowna przyczyna niedostarczenia jest wlasnie blokada. dzieki za porade

PS. Rzeczywiście okazało się że ISP blokuje mi ten port. Dzwoniłem i okazało się, że muszę złożyć podanie z oświadczeniem, że mój serwer nie będzie służył jako rozsyłacz spamu ;-)Adam W. edytował(a) ten post dnia 27.05.10 o godzinie 14:22

Następna dyskusja:

Postfix - dziwny problem




Wyślij zaproszenie do