Anna A.

Anna A. Transport, obsługa
klienta,
administracja. ,

Temat: "Lądowanie w Smoleńsku to był błąd - piloci nie mieli...

Informacje o pogodzie załodze Tu-154 powinien przekazać kontroler z lotniska Siewiernyj. Jeżeli warunki nie spełniały kryteriów, piloci nie mieli prawa lądować - powiedział radiu RMF FM gen. dyw. Anatol Czaban. Szef Szkolenia Sił Powietrznych WP dodał, że nawet jeśli lotniska nie było w bazie TAWS (specjalny system komputerowy, który z wyprzedzeniem ostrzega pilotów przed np. wzgórzami lub masztami antenowymi, które mogą napotkać, podchodząc do lądowania), pilot i tak powinien zareagować na ostrzeżenia systemu. Zdaniem generała załoga powinna powiadomić prezydenta o trudnych warunkach.

Anatol Czaban powiedział, że jeśli widzialność na lotnisku w Smoleńsku wynosiła 500 metrów, to były to warunki, w których pilot nie powinien lądować. Przypomniał, że dla tego samolotu minimalna widzialność przy lądowaniu powinna wynosić 1,8 tys. metrów lub - w szczególnych przypadkach - 1,2 tys. metrów. - Decyzja o lądowaniu była błędna. Przy tych warunkach, piloci nie mieli prawa tam lądować. - powiedział generał.

Szef Szkolenia Sił Powietrznych Wojska Polskiego zaznaczył, że przy lotach o statusie HEAD, gdy przewożone są ważne osoby piloci nie są uczeni podejmowania jakiegokolwiek ryzyka. Nadaje go Szef Biura Ochrony Rządu, który informuje o tym instytucję organizująca lot. Takie samoloty są wyłączone z ograniczeń obowiązujących inne samoloty nieuprzywilejowane.

- Nie wiem, co mogło się stać, że załoga tę wysokość przekroczyła - powiedział generał. Anatol Czaban wykluczył wersję wydarzeń, wg której do lądowania w trudnych warunkach mógł załogę samolotu zmusić prezydent.

Czaban przypuszcza, że piloci mieli komplet informacji o warunkach pogodowych. - Kontroler lotniska w swoim zakresie obowiązków ma przekazanie kompletnych informacji o stanie pogody, a więc o podstawie chmur, o widzialności, o zjawiskach niebezpiecznych, o wietrze - zaznaczył.

Jak powiedział, wiedzę taką piloci mogli mieć z trzech źródeł: z kontroli obszaru nad Białorusią, od kontrolera lotniska Siewiernyj - i to była najwłaściwsza i najbardziej wiarygodna informacja - i od załogi Jaka, który lądował na tym lotnisku godzinę wcześniej, przy widoczności 1,5 tys.-2 tys. metrów.

Czaban pytany, czy informacji na temat pogody nie powinno przekazać Wojskowe Centrum Hydrometeorologii Sił Zbrojnych RP (jak donosiły media), powiedział, że "nie ma (ono) w swoich obowiązkach informowania załogi w locie". - To należy do dyżurnego operacyjnego Centrum Operacji Powietrznych (COP) - dodał. Zaznaczył jednak, że Centrum nie mogło tego zrobić.

- Prognoza pogody z lotniska Siewiernyj przyszła gdzieś o 8.20, przekazana była na COP 8.22, start samolotu był o 7.54. Informacja przyszła więc 28 minut po starcie. Ten samolot był już na trawersie Mińska białoruskiego. COP odpowiada za przekazanie mu informacji w granicach Rzeczpospolitej - powiedział.

Czaban, pytany o funkcjonowanie systemu TAWS w samolocie, który ostrzegał, że istnieje ryzyko zderzenia z ziemią, przyznał, że jeżeli komputer obliczył, że za 30 sekund istnieje prawdopodobieństwo zderzenia z ziemią, to krzyczał "nabieraj wysokości". - Jeżeli lotnik nie widzi pasa - nabiera. To jest kardynalna zasada w lotnictwie - dodał. Pytany, dlaczego zatem pilot nie nabierał wysokości, powiedział, że to ustali komisja i na pewno nie będzie to łatwe.

Jak dodał, dzisiaj nie wiemy, czy to lotnisko było wprowadzone do tego systemu TAWS. Przypuszcza, że chyba nie.

Pytany, czy w przypadku złych warunków pogodowych piloci powiadamiają najważniejsze osoby: premiera czy prezydenta o tym, że są kłopoty z lotem, powiedział, że powinni powiadomić. Na pytanie, czy w takiej sytuacji prezydent lub premier mogli kazać lądować mimo wszystko, odpowiedział, że nigdy by takiej wersji nie rozpatrywał.

- Jeżeli warunki są trudne, to wybieramy wersję optymalną, a tych wersji było kilka - dodał. - Nigdy nie uczymy, żeby podejmować jakiekolwiek ryzyko, szczególnie przy lotach osób ważnych. Jeżeli jakiekolwiek z kryteriów nie jest spełnione - czyli podstawa (chmur) czy widzialność jest poniżej minimum pilota - to po prostu się nie ląduje. Nie wiem, co mogło się stać, że załoga tę wysokość przekroczyła - powiedział.

Na pytanie, czy dopuszcza myśl, że w ostatnich kilkudziesięciu sekundach piloci zaczęli się spierać, co tak naprawdę robić, powiedział, że nie sądzi. - Zawsze dowodzi kapitan, czyli pilot, który jest na lewym fotelu. To jest pan i władca w samolocie. Nie jest możliwe, żeby załoga przeszkadzała mu w czymkolwiek - powiedział.

Samolot z 96 osobami na pokładzie, wśród nich prezydent Lech Kaczyński z żoną Marią, przedstawiciele parlamentu, rządu, Rodzin Katyńskich, rozbił się 10 kwietnia pod Smoleńskiem. Delegacja udawała się na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,title,Ladowanie-w-Smo...

Amerykę odkryli- ciekawe czemu prognoza pogody nie dotarła do pilotów na czas??

A pozatym pilot, co oślepł i nie widział, że nie widzi(he he). czemu dowódca sił powietrznych usiłuje zwalić winę na pilotów????Anna Antosiewicz edytował(a) ten post dnia 05.05.10 o godzinie 14:36
Ewka Kira C.

Ewka Kira C. blogerka do
wynajęcia szuka
miłej redakcji
cyber-girl.net

Temat: "Lądowanie w Smoleńsku to był błąd - piloci nie mieli...

Jeżeli kogoś interesuje, to tutaj:

http://153.19.38.189/im/met/smolensk/analiza.htm

jest świetnie zrobiona analiza warunków pogodowych w Smoleńsku w tamtym okresie.

Na moim chomiku - http://chomikuj.pl/kira_f folder "smolensk" - jest to zrzucone do PDF, z wklejonymi od razu i opisanymi fotkami spod linków.

konto usunięte

Temat: "Lądowanie w Smoleńsku to był błąd - piloci nie mieli...

Kilka dni po katastrofie ktoś ze służby meteorologicznej wypowiadał się w telewizji, że nad lotniskiem w Smoleńsku wcale nie musiała wisieć mgła, ale CHMURA. Wyjaśnił także, że w takiej chmurze ciśnienie atmosferyczne nie jest jednolite.
Nie wiem w szczegółach jakie to miałoby mieć wpływ na instrumenty barometryczne w samolocie, ale może miało?
Spekulacje, spekulacje.
Ewka Kira C.

Ewka Kira C. blogerka do
wynajęcia szuka
miłej redakcji
cyber-girl.net

Temat: "Lądowanie w Smoleńsku to był błąd - piloci nie mieli...

Janusz S.:
Kilka dni po katastrofie ktoś ze służby meteorologicznej wypowiadał się w telewizji, że nad lotniskiem w Smoleńsku wcale nie musiała wisieć mgła, ale CHMURA.

Z tej analizy wychodzi, że i jedno, i drugie. Nie wiem czy kojarzysz taki filmik, który puszczali, właśnie z nagraniem tej mgły-chmury. Gość, który filmował, zamierzał złapać właśnie tą ciekawą konfigurację chmur, bo bardzo niskie były - i nagrał ogólnie warunki przy okazji.

konto usunięte

Temat: "Lądowanie w Smoleńsku to był błąd - piloci nie mieli...

Ewka Kira C.:
Janusz S.:
Kilka dni po katastrofie ktoś ze służby meteorologicznej wypowiadał się w telewizji, że nad lotniskiem w Smoleńsku wcale nie musiała wisieć mgła, ale CHMURA.

Z tej analizy wychodzi, że i jedno, i drugie. Nie wiem czy kojarzysz taki filmik, który puszczali, właśnie z nagraniem tej mgły-chmury. Gość, który filmował, zamierzał złapać właśnie tą ciekawą konfigurację chmur, bo bardzo niskie były - i nagrał ogólnie warunki przy okazji.

Tak, pamiętam ten filmik.
Warunki były tragiczne. Nie uwierzę, że pilot sam zdecydował o podejściu do lądowania. Nie uwierzę!
Ewka Kira C.

Ewka Kira C. blogerka do
wynajęcia szuka
miłej redakcji
cyber-girl.net

Temat: "Lądowanie w Smoleńsku to był błąd - piloci nie mieli...

Janusz S.:

Tak, pamiętam ten filmik.
Warunki były tragiczne. Nie uwierzę, że pilot sam zdecydował o podejściu do lądowania. Nie uwierzę!

Ja też nie. To nie był kamikaze przecież w końcu.

konto usunięte

Temat: "Lądowanie w Smoleńsku to był błąd - piloci nie mieli...

Świadkowie mówili o bardzo dobrej widoczności.
A poza tym, gdyby było tak jak mówicie, to chyba jednak byłby kamikadze.

konto usunięte

Temat: "Lądowanie w Smoleńsku to był błąd - piloci nie mieli...

Tomasz G.:
Świadkowie mówili o bardzo dobrej widoczności.
A poza tym, gdyby było tak jak mówicie, to chyba jednak byłby kamikadze.

"Świadkowie"? Jacy "świadkowie"? I co to znaczy "bardzo dobra widoczność"? Bo na filmiku widać chmury wiszące bardzo nisko nad ziemią, a dla człowieka na ziemi widoczność oceniana jest inaczej niż w samolocie lecącym 280km/h.
I NIECH SOBIE WBIJĄ W SWOJE PUSTE ŁBY wszyscy ci, którzy chrzanią o spisku, że PILOT MIAŁ INSTRUKCJĘ, którą złamał, bo nie miał prawa lądować przy widoczności poziomej mniejszej niż 1800m.
A widoczność pozioma w czasie lądowania wynosiła max 500m...
Czyli prawie czterokrotnie mniej niż przewiduje instrukcja.
Jak-40 lądował tego samego dnia przy widoczności poziomej ok.2000m.
I wylądował.
A więc co się stało na pokładzie?Janusz S. edytował(a) ten post dnia 06.05.10 o godzinie 10:02
Ewka Kira C.

Ewka Kira C. blogerka do
wynajęcia szuka
miłej redakcji
cyber-girl.net

Temat: "Lądowanie w Smoleńsku to był błąd - piloci nie mieli...

Tomasz G.:
Świadkowie mówili o bardzo dobrej widoczności.

Świadkowie stali na ziemi. Samolot był sporo ponad tą ziemią. Różnica jest chyba dość oczywista.
Filmik kręcony był z balkonu, parę metrów wyżej - i na nim świetnie było widać, jak ta "widoczność" wyglądała w powietrzu:

http://www.youtube.com/watch?v=avZ8_HbEdow&feature=pla...
A poza tym, gdyby było tak jak mówicie, to chyba jednak byłby kamikadze.

Pytanie czy dobrowolny.

konto usunięte

Temat: "Lądowanie w Smoleńsku to był błąd - piloci nie mieli...

"Świadkowie"? Jacy "świadkowie"? I co to znaczy "bardzo dobra widoczność"? Bo na filmiku widać chmury wiszące bardzo nisko
Chociażby Piotr Kraśko.

konto usunięte

Temat: "Lądowanie w Smoleńsku to był błąd - piloci nie mieli...

Tomasz G.:
"Świadkowie"? Jacy "świadkowie"? I co to znaczy "bardzo dobra widoczność"? Bo na filmiku widać chmury wiszące bardzo nisko
Chociażby Piotr Kraśko.

A co Piotr Kraśko?
On robi dla TVP, a więc jego kredybilność równa jest zeru.Janusz S. edytował(a) ten post dnia 06.05.10 o godzinie 10:27
Ewka Kira C.

Ewka Kira C. blogerka do
wynajęcia szuka
miłej redakcji
cyber-girl.net

Temat: "Lądowanie w Smoleńsku to był błąd - piloci nie mieli...

Tomasz G.:
"Świadkowie"? Jacy "świadkowie"? I co to znaczy "bardzo dobra widoczność"? Bo na filmiku widać chmury wiszące bardzo nisko
Chociażby Piotr Kraśko.

Unosił się swobodnie kilkanaście metrów nad ziemią kiedy tą widoczność sprawdzał...? Bo jeśli nie, to nic nie wie o tym, jak to wyglądało z powietrza w momencie katastrofy. Godzinę wcześniej wyglądało zupełnie inaczej.

konto usunięte

Temat: "Lądowanie w Smoleńsku to był błąd - piloci nie mieli...

Nie wiem, jakie były warunki. Kluczową sprawą dla oceny, czy pilot mógł lądować, jest to, czy lotnisko było zamknięte. Jeżeli nie było tzn., że według kontrolerów lotu warunki pozwalały na lądowanie.
Może więc pilot został wprowadzony w błąd, co od warunków pogodowych przez kontrolerów lotu. Niekoniecznie nawet umyślnie.
Ewa K.

Ewa K. bo życie jest nie
tylko po to, żeby
brać...

Temat: "Lądowanie w Smoleńsku to był błąd - piloci nie mieli...

Tak, pamiętam ten filmik.
Warunki były tragiczne. Nie uwierzę, że pilot sam zdecydował o podejściu do lądowania. Nie uwierzę!
oj Janusz, chyba w łeb sobie strzelisz, jak się okaż4e (o ile co koleiwiek się okaże), że to nie Kaczyński wymusił na pilocie lądowanie. Myślałam, że w tej nienawiści do Kaczyńskich stać Ciebie na jakiś obiektywizm. Obawiam się, że uwierzysz w każde gówno podane przez rząd Putina, o naszym nie wspomnę.

konto usunięte

Temat: "Lądowanie w Smoleńsku to był błąd - piloci nie mieli...

Ewa M.:
Tak, pamiętam ten filmik.
Warunki były tragiczne. Nie uwierzę, że pilot sam zdecydował o podejściu do lądowania. Nie uwierzę!
oj Janusz, chyba w łeb sobie strzelisz, jak się okaż4e (o ile co koleiwiek się okaże), że to nie Kaczyński wymusił na pilocie lądowanie. Myślałam, że w tej nienawiści do Kaczyńskich stać Ciebie na jakiś obiektywizm. Obawiam się, że uwierzysz w każde gówno podane przez rząd Putina, o naszym nie wspomnę.

Moje obiektywne zdanie jest takie:
NIE WIEM CO SIĘ STAŁO, ŻE SAMOLOT SPADŁ.
Reszta to moje odpowiedzi na SPEKULACJE i teorie spiskowe PiSuarków i wszelkiego rodzaju gdybania.
Moją nienawiść do Kaczyńskich może być porównana tylko do nienawiści jaką darzyłem George W. Bush'a i jego tatusia G.H.W. Bush'a oraz do ich administracji.

konto usunięte

Temat: "Lądowanie w Smoleńsku to był błąd - piloci nie mieli...

Z tego Janusza to dziwny gość. Z jednej strony wierzy bezgranicznie rządzącemu Rosją młodemu pokoleniu czekistów, z drugiej zaś strony twierdzi, ze pisowcom nie powinno się wierzyć nawet gdy podają godzinę.
Gratulujemy tej prawdziwej rewolucyjnej czujności czekisty.
Ewka Kira C.

Ewka Kira C. blogerka do
wynajęcia szuka
miłej redakcji
cyber-girl.net

Temat: "Lądowanie w Smoleńsku to był błąd - piloci nie mieli...

Tomasz G.:
Nie wiem, jakie były warunki.

Oczywiście że wiesz, powyżej wklejałam film i dawałam linka do opisu tychże warunków, z fotkami z satelity.

Tyle, że się przyznać nie chcesz, bo warunki nie zgadzają się z
teorią jakoby była śliczna pogoda i dobra widoczność.Ewka Kira C. edytował(a) ten post dnia 06.05.10 o godzinie 12:03
Igor Janicki

Igor Janicki Software maker.
Java, Perl ...

Temat: "Lądowanie w Smoleńsku to był błąd - piloci nie mieli...

Tomasz G.:
Z tego Janusza to dziwny gość. Z jednej strony wierzy bezgranicznie rządzącemu Rosją młodemu pokoleniu czekistów, z drugiej zaś strony twierdzi, ze pisowcom nie powinno się wierzyć nawet gdy podają godzinę.
Gratulujemy tej prawdziwej rewolucyjnej czujności czekisty.

z oficjalnego CV:
1975-Festiwal Piosenki Radzieckiej i Rosyjskiej w Zielonej Gorze, Laureat.
Ewka Kira C.

Ewka Kira C. blogerka do
wynajęcia szuka
miłej redakcji
cyber-girl.net

Temat: "Lądowanie w Smoleńsku to był błąd - piloci nie mieli...

Igor Janicki:

z oficjalnego CV:
1975-Festiwal Piosenki Radzieckiej i Rosyjskiej w Zielonej Gorze, Laureat.

To ja może utrącę od razu - na podobnej zasadzie jak to powyżej - podejrzenia o moich kontaktach z Rosją:
zdawałam maturę z angielskiego, a rosyjskiego nie znam.

Dziękuję za uwagę.

[Nie uważasz, że ten Twój wtręt, który powyżej cytuję, jest cokolwiek śmieszny? Kultura rosyjska jest naprawdę bogata i piękna, a to jest festiwal sztuki. Nie polityki.]
Igor Janicki

Igor Janicki Software maker.
Java, Perl ...

Temat: "Lądowanie w Smoleńsku to był błąd - piloci nie mieli...

dla ludzi, którzy pamiętają czasy PRL i ZSRR ...
(brzmi to odpowiednio)Igor Janicki edytował(a) ten post dnia 06.05.10 o godzinie 12:13

Następna dyskusja:

Jeśli to nie był zamach...




Wyślij zaproszenie do