Aneta S.

Aneta S. trener, doradca
zawodowy, coach

Temat: Enneagram - skąd to się wzięło?

Jak to jest w przypadku wielu wielkich wynalazków, początki enneagramu giną w "pomroce dziejów". Wiemy na pewno, ze w Europie pierwszym, który znał enneagram, był Georgij Iwanowicz Gurdżijew, tajemniczy mędrzec urodzony na Kaukazie, który wiele lat spędził na podrózach po Bliskim i Dalekim Wschodzie. Gurdzijew twierdził, ze enneagram poznał od sufich - muzułmańskiego bractwa działającego głównie w Iranie i kultywującego wiedzę tajemną. W Instytucie Harmonijnego Rozwoju Człowieka, który Gurdzijew załozył i prowadził w Paryzu w latach międzywojennych, na podłodze był wyrysowany schemat dziewięcioramiennej gwiazdy enneagramu, który słuzył jako wzór do medytacyjnych tańców. Gurdzijew przekazał swoim uczniom, ze we wzorze tym zapisana jest wielka tajemnica, nic nie wiadomo jednak o tym, aby kiedykolwiek posługiwał się enneagramem jako systemem typów charakteru.

Do psychologii enneagram został wprowadzony przez nauczyciela z Chile, o nazwisku Oscar Ichazo. W 1970 roku w mieście Arica na pustyni na północy Chile Ichazo zaczął prowadzić treningi, których sława wkrótce dotarła do Ameryki północnej i zaczęła się na nie zjezdzać elita ówczesnych amerykańskich psychologów i psychoterapeutów.

System typów ennegramu w tej postaci, jaka jest znana obecnie, został opracowany przez jego ucznia Claudio Naranjo.

Wielki program badania ludzi i ich psychicznych problemów w oparciu o ów system zainicjowała w USA najbardziej chyba znana znawczyni enneagramu, Helen Palmer. Jej ksiązkę "Enneagram", przełozoną na język polski i wydaną przez Jacka Santorskiego gorąco polecam wszystkim, którzy czują, ze "to jest to".

Dziś enneagram znany jest i popularny przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych, gdzie istnieją rózne szkoły i odmiany tego systemu.
(W Europie najlepiej przyjął się we Francji, za to w Anglii jest niemal nieznany.) W USA stale odbywają się wykłady, szkolenia i treningi, na których ludzie poznają swój typ enneagramu i uczą się w oparciu o te wiedzę uwalniać się od swoich psychicznych skrzywień i sprawniej wykorzystywać własne mozliwości. Enneagram stał się w Ameryce biznesem, bowiem za wiedzę o sobie samych Amerykanie gotowi są płacić terapeutom cięzkie pieniądze. Stało się to takze powodem sporów pomiędzy szkołami enneagramu o to, kto był pierwszy i jest bardziej autentyczny, a poszczególne nazwy typów ("Szef", "Mediator" i tak dalej) zostały zastrzezone w urzędach patentowych.

Ciekawe, ze enneagramem zainteresował się kościół katolicki, a przede wszystkim jezuici. Enneagram od lat jest wykładany na prowadzonym przez ten zakon uniwersytecie w stanie Illinois, a znajomość dziewięciu typów i ich słabości okazała się skutecznym narzędziem w rękach nie tylko psychoterapeutów, ale i... spowiedników.

Autor - Wojciech JóźwiakAneta S. edytował(a) ten post dnia 16.05.10 o godzinie 07:41
Aneta S.

Aneta S. trener, doradca
zawodowy, coach

Temat: Enneagram - skąd to się wzięło?

Chrześcijańskie korzenie enneagramu

W wielu publikacjach znalezc mozna informacje, iz enneagram w postaci, w jakiej go znamy dzisiaj, wyrosl z tradycji Ojców Pustyni, tj. pierwszych mnichow chrzescijanskich. Jest to twierdzenie przesadzone, choc graficzne przedstawienie enneagramu i zasob jego czesci skladowych faktycznie mozna wywiezc z czasow wczesnego chrzescijanstwa.

Znaczaca postacia, ktorej dziela antycypuja pewne elementy z koncepcji enneagramu jest niejaki Ewagriusz z Pontu, zyjacy w IV wieku n.e. a tworzacy na Pustyni Nitryjskiej. Elementy te to:

- nauka o namietnosciach oraz

- figura liczbowa

wykazujace istotne podobienstwa do ennagramowych symboli.

Ewagriusz w jednym (i jedynym!) ze swoich dziel - De vitiis quae opposita sunt virtutibus [O wodach, ktore przeciwne sa cnotom] wymienia liste 9 "nalogow", odwodzacych od dobra "myśli", utrudniajacych droge do Boga i do wolnego od namietnosci spokoju serca:

- gniew
- pycha
- proznosc
- smutek
- chciwosc
- lęk
- obzarstwo
- nieczystosc
- gnusnosc

Papiez - Grzegorz I - w VI w n.e. zredukowal te liste do 7 [dzisiejsze 7 grzechow glownych] usuwajac z niej ewagriuszowskie smutek i lęk.

W innym swoim dziele - O modlitwie - Ewagriusz zajal sie interpretacja na pitagorejski sposob, wymienionej w Nowym Testamencie liczby 153 (tyle ryb zlowili uczniowie w jeziorze Genezaret po zmartwychwstaniu Jezusa) tworzac jej graficzny zapis jako kombinacje kwadratu, trojkata, szesciokata i kola.

Spuscizna Ewagriusza - psychologia charakterow oraz - mozna by rzec - kosmologia, to odkrycia, z ktorych wspolczesny enneagram, jak sie wydaje, zaczerpnal wyjatkowo szczodrze.

Drugą chrzescijanska postacia, ktorej owoc dokonan mozna znalezc w enneagramowej symbolice jest zyjacy w XIII wieku na Majorce Rajmund Lull.

Swoim nowatorskim jak na owe czasy podejsciem do kwestii dialogu miedzyreligijnego, szukajac nowego jezyka duchowosci, nie nalezacego do zadnej z istniejacych religii, stworzyl on swoista teorie komunikacji ludzkiej, ktora dzisiaj mozna by nazwac "hermeneutyką innego".

Punktem wyjscia bylo dla Lulla ustalenie 9 imion - atrybutow Boga, ktore nastepnie zostaly przez niego uporzadkowane graficznie jako figura A - kolo o rozstawionych w odleglosci 40 stopni od siebie punktach, z ktorych:

- B - oznacza Dobroc
- C - Wielkosc
- D - Wiecznosc
- E - Moc
- F - Madrosc
- G - Wole
- H - Prawosc
- I - Prawde
- K - Chwale

srodkowe A symbolizuje zas istote samego Boga.

Lull utworzyl takze druga figure - T, skonstruowana analogicznie do poprzedniej, a przedstawiajaca pojecia, ktore wyrazaja relacje pomiedzy stworzeniami:

- B - roznica
- C - zgodnosc
- D - sprzecznosc
- E - poczatek
- F - środek
- G - koniec
- H - mniejszosc
- I - rownosc
- K - wiekszosc


Obrazek


Podobienstwo figur Lulla do symboliki ennaegramu jest niezaprzeczalne. Podobnie jak niezaprzeczalnym jest fakt, ze zarowno Gurdżijew, jak i jego uczniowie znajdowali sie pod wplywem nauk Ojcow Pustyni.Aneta S. edytował(a) ten post dnia 16.05.10 o godzinie 16:04
Piotr S.

Piotr S. emeryt w stanie
czynnym

Temat: Enneagram - skąd to się wzięło?

Ciekawe, że akurat nauka mnichów chrześcijańskich przyczyniła się do do powstania enneagramu jako typologii osobowości (pewnie nie było to ich zamiarem). Polubiłem ich za to :)
Czytałem już wcześniej o sufich - muzułmańskim bractwie zajmującym się ascezą i poznaniem samego siebie. Nie mieli oni łatwego życia, bo bracia w wierze prześladowali ich za ascetyczne życie i zbyt ortodoksyjne pojmowanie zagadnień religijnych.
Czyżby przejęli oni od mnichów chrześcijański naukę dotyczącą "enneagramu" (oczywiście mam na myśli to co legło u podstaw)?
Byłby to ciekawy przypadek przenikania dziedzictwa duchowego religii które są ze sobą spokrewnione (jednak doktrynalnie od siebie bardzo oddalone).Piotr S. edytował(a) ten post dnia 17.05.10 o godzinie 11:46
Piotr S.

Piotr S. emeryt w stanie
czynnym

Temat: Enneagram - skąd to się wzięło?

A tak na mój "nos" to pewnie chodzi też o tradycje hellenistyczne i kontakty z judaizmem i chrześcijaństwem.



Wyślij zaproszenie do