Temat: waluty, banki, bankomaty itp

powoli planując wakacyjny wyjazd do cro zastanawiam się nad kwestią pieniędzy.
Mam kilka pomysłów:

1) korzystać z karty VISA (płacić i wypłacać w bankomatach). Mam kartę z mBanku, wiem że oni liczą sobie 2% od każdej transakcji
2) w Słowacji wypłacić euro z bankomatu i później w chorwacji w kantorze kupić za nie kuny - w mBanku, za wypłacanie euro nie pobierają prowizji

no i na koniec "najprostsze" sposoby
3) kupić kuny w PL (za zł)
4) kupić kuny w CRO (za zł)


Który z powyższych będzie najlepiej opłacalny ? Może jakieś inne pomysły macie ?

Na koniec jeszcze pytanie na temat dolarów US. Mam $100. Czy bardziej opłacalne jest zabrać dolary i kupić za nie kuny w CRO czy kupić złotówki u nas i potem kuny ?
Małgorzata R.

Małgorzata R. własna działalność

Temat: waluty, banki, bankomaty itp

Najprościej i najczęściej przeze mnie stosowane:
karta - płacenie gdzie się da kartą (winiety, bramki, restauracje, sklepy, zwiedzanie parku).
PLN- wymiana na kuny w CRO na wydatki na miejscu, gdy nie można płacić kartą.
EUR - bo tak płacę przeważnie kwaterę (teraz dobry kurs), również płaciłam w funtach.
Mam też zwykle troszkę kun na początek drogi np. na kawę
Ewent. wybieranie z bankomatu.
Z innymi pomysłami nie miałam styczności.

konto usunięte

Temat: waluty, banki, bankomaty itp

Grzegorz Jach:
powoli planując wakacyjny wyjazd do cro zastanawiam się nad kwestią pieniędzy.
Mam kilka pomysłów:

1) korzystać z karty VISA (płacić i wypłacać w bankomatach). Mam kartę z mBanku, wiem że oni liczą sobie 2% od każdej transakcji
2) w Słowacji wypłacić euro z bankomatu i później w chorwacji w kantorze kupić za nie kuny - w mBanku, za wypłacanie euro nie pobierają prowizji

no i na koniec "najprostsze" sposoby
3) kupić kuny w PL (za zł)
4) kupić kuny w CRO (za zł)

Który z powyższych będzie najlepiej opłacalny ? Może jakieś inne pomysły macie ?

Na koniec jeszcze pytanie na temat dolarów US. Mam $100. Czy bardziej opłacalne jest zabrać dolary i kupić za nie kuny w CRO czy kupić złotówki u nas i potem kuny ?
Grzegorzu najlepiej nie kombinować. też mam konto m bankowe i po prostu płaciłem wszędzie kartą, pewnie masz też opcje sms informacji o transakcji, więc od razu widzisz obciążenie na koncie. Kieszonkowe wypłacałem z bankomatu. Co do dollarów to Chorwaci z marek przestawili się na € , dollar nigdy nie był tam popularny- wymienił bym je w Polsce
Magdalena A.

Magdalena A. starszy referent;
Powiatowy Urząd
Pracy

Temat: waluty, banki, bankomaty itp

W zeszłym roku byłam w CRO wspólnie ze znajomymi. Każdy z nas miał inny sposób na rozliczanie płatności. Najkorzystniejsze rozwiązanie finansowe to:
- kupic EURO w Polsce (na rozliczenie platnosci za nocleg i ewentualne koszty w czasie podrózy, tj, kawa, winiety, paliwo i inne)
- za każda transakcje, realizowana kartą, bank pobiera prowizje w sporej wysokosci. Dlatego też warto przed wyjazdem zadzwonic do swojego banku i dowiedziec sie, z którym bankiem w CRO nasz bank podpisał umowa na bezprowizyjne pobieranie gotówki z bankomatu. Przed wyjazdem odszukac lokalizacje tego banku. Wówczas można bez problemu wypłacac KUNY w bankomacie wg przelicznika w Polsce, które jak sie okazało nie jest wysokie.
W ten sposób euro mamy w cenie normalnej kupione w Polsce, na biezące wydatki kuny wypłacamy w Chorwacji bez żadnej prowizji.
POLECAM

konto usunięte

Temat: waluty, banki, bankomaty itp

super rada :)) A wiesz może jaki bank ma taką umowę?

Ja 2 lata temu też bawiłem się w różne sposoby płacenia, choć o tym co koleżanka powyżej napisała nie wiedziałem. Natomiast z tych co stosowałem, to zdecydowanie najlepiej wymienić złotówki na kuny w banku - w większych miejscowościach nie będzie z tym problemu. Żadnego kupowania kun w Polsce (poza opłatami autostradowymi i opłatami za kawę).

Temat: waluty, banki, bankomaty itp

Witam,
byłem na Chorwacji w 2009r na pł. Istra,
zdecydowanie lepiej wymienić walutę w banku niż w kantorze, bo w banku jest lepszy kurs.

Zawsze jest dobrze mieć walutę kraju przez który się jedzie, tak na drobne wydatki (przynajmniej ja tak robie).Grzegorz Burzyński edytował(a) ten post dnia 15.03.10 o godzinie 21:52
Sławomir J.

Sławomir J. Kierownik sekcji
dział finansowy
Siemens Sp. z o.o. ,
Wa...

Temat: waluty, banki, bankomaty itp

pkt 1 kupuję duzo Euro - bo wtedy kupuję taniej sa one potrzebne

pkt 2 zabieram kartę - bo zawsze ją zabieram na wszelki wypadek - płace nia w innych krajach po drodze lub nie uzywam ale mam

pkt 3 zabieram pln bo zawsze je zabieram

Na miejscu z reguły wymieniam część Eur na kuny lub pln na kuny

Z reguły tak jest najlepiej

podstawa to nie przeliczac za bardzo tylko wypoczywać!!!!

aha mam też parę kun z Poolski zawsze na dobry początek (opłata za drogi czy też piwo...) choć Eur tez zapłacisz
Magdalena A.

Magdalena A. starszy referent;
Powiatowy Urząd
Pracy

Temat: waluty, banki, bankomaty itp

W każdym kraju inny bank.
Proponuje skontaktowac i dowiedziec sie u źródła. Biuro obsługi kart płatniczych przekazuje wszelkie niezbędne informacje. Dzieki temu nie ma niepotrzebnego stania w kolejce w chorwckim banku i po wypłaceniu gotówki z bankomatu mam juz KUNY w łapce:)) i stały dostęp do gotówki:))

Tomasz Czarnecki:
super rada :)) A wiesz może jaki bank ma taką umowę?

Ja 2 lata temu też bawiłem się w różne sposoby płacenia, choć o tym co koleżanka powyżej napisała nie wiedziałem. Natomiast z tych co stosowałem, to zdecydowanie najlepiej wymienić złotówki na kuny w banku - w większych miejscowościach nie będzie z tym problemu. Żadnego kupowania kun w Polsce (poza opłatami autostradowymi i opłatami za kawę).
Anna S.

Anna S. Project Manager

Temat: waluty, banki, bankomaty itp

Tomasz Czarnecki:
super rada :)) A wiesz może jaki bank ma taką umowę?

MBank w ogóle nie pobiera prowizji za wypłaty we wszystkich bankomatach na calym świecie.
UniCredit (Pekao SA) ma umowy sam ze sobą.
Andrzej L.

Andrzej L. Queentex Translation
Office

Temat: waluty, banki, bankomaty itp

Anna K.:
Tomasz Czarnecki:
super rada :)) A wiesz może jaki bank ma taką umowę?

MBank w ogóle nie pobiera prowizji za wypłaty we wszystkich bankomatach na calym świecie.

Nie do końca prawda. Za przewalutowanie do 2%.

A.
Anna S.

Anna S. Project Manager

Temat: waluty, banki, bankomaty itp

Andrzej L.:
Nie do końca prawda. Za przewalutowanie do 2%.

W MBanku nie istnieje pozycja jak "prowizja od wypłaty w bankomatu". Natomiast chyba każdy użytkownik ma swój mózg i domyśla się, ze Mbank nie przejął na siebie kosztów operacji międzybankowych w obcych walutach i to co inne banki nazywają prowizją od wypłaty w bankomatu, Mbank dodaje do kursu waluty, po jakim przelicza na złotówki.

konto usunięte

Temat: waluty, banki, bankomaty itp

czytam i czytam zastanawiam się czy nie lepiej skupić się na wypoczywaniu a nie na ciągłym liczeniu zł na euro , euro na kuny, kuny na dolary. W skali całego wyjazdu te przeliczanki dają niewielkie oszczędności. Najlepiej wziąść płetwy i maskę :)
Marta Huk

Marta Huk Student, Uniwersytet
im. Adama
Mickiewicza w
Poznaniu

Temat: waluty, banki, bankomaty itp

Jadę do Chorwacji 11 kwietnia i też się zastanawiam nad walutą, chyba zrobię tak że w Polsce wykupię sobie kuny i euro które potem też wymienię na kuny.
Mam opłacone noclegi także zostają zakupy tzw. 'swoje potrzeby' i uważam,że zawsze lepiej jest płacic w walucie narodowej, bo czasami przelicznik nie zawsze równa się z prawdziwą ceną :)

Temat: waluty, banki, bankomaty itp

Trzeba się zastanowić:

1. czy jedziemy i wypoczywamy?

2. czy jedziemy i liczymy każdy grosz?

moim zdaniem zawsze najlepiej rozliczać się w walucie narodowej
danego kraju, mamy pewność że nie będzie zaokrągleń na naszą niekorzyść, a nie ma tak dużych różnic przy wymiai walut czy to EURO; USD; PLN; GBP ...

PRZYKŁAD:
za 100 PLN kupujemy:

Euro = 25,73 wymiana na Kuny = 186,94 ( kurs 7.2654 )

GBP Funt Bryt. = 23,34 wymiana na Kuny = 186,95 ( kurs 8.0099 )

USA Dolar = 35,22 wymiana na Kuny = 186,92 ( kurs 5.3071 )

,a za 100 zł wymiana na Kuny = 186.92 ( kurs 1.8692 )

dane na podstawie średniego kursu NBP z dnia 16-03-2010r.
kalkulator walutowy money.pl

pozdrawiamGrzegorz Burzyński edytował(a) ten post dnia 16.03.10 o godzinie 21:01

Temat: waluty, banki, bankomaty itp

Jacek Parol:
czytam i czytam zastanawiam się czy nie lepiej skupić się na wypoczywaniu a nie na ciągłym liczeniu zł na euro , euro na kuny, kuny na dolary. W skali całego wyjazdu te przeliczanki dają niewielkie oszczędności. Najlepiej wziąść płetwy i maskę :)


Jasna sprawa Jacku, że jedzie się wypoczywać :) ale na razie pisze z domu/pracy, do wyjazdu jeszcze parę miesięcy więc jest czas żeby przemyśleć tą kwestie teraz niż kalkulować na wakacjach :)
Andrzej L.

Andrzej L. Queentex Translation
Office

Temat: waluty, banki, bankomaty itp

Grzegorz Burzyński:
Trzeba się zastanowić:

dane na podstawie średniego kursu NBP z dnia 16-03-2010r.
kalkulator walutowy money.pl


Co może się nijak mieć do kursów na miejscu. Dla przykładu podam, jak bandyci rąbią w Pradze (czeskiej dla jasności ;-):

Są kantory, na każdym krzyczą wielkimi literami 24, xxx korony za €, 0% prowizji!!!

Fakt, 24,xxx koron za 1 € dostaniesz, jak wymienisz co najmniej tyle euro, że wyjdzie ponad 50 000 koron, co jest napisane drobnym drukiem już wewnątrz kantoru gdzieś na ścianie.

Jak wymienisz 50 czy 100 euro, dostaniesz za 1 euro ... 19,xxx korony!!!

Dlatego nigdy nie należy wymieniać w kantorach. Lepiej wymienić w hotelu (nie wiem, czy w każdym, ja mieszkałem w Ibisie, więc dane dotyczą sieci Ibis), gdzie nawet 10 euro wymienią po kursie 24 - 25 koron za 1 euro (kursy z października ub. roku).

Wymiana czegokolwiek na cokolwiek na miejscu może być sporym ryzykiem i trzeba 3 razy sprawdzić i upewnić się, co z tego wyniknie.

A.
Sławomir J.

Sławomir J. Kierownik sekcji
dział finansowy
Siemens Sp. z o.o. ,
Wa...

Temat: waluty, banki, bankomaty itp

Jacek Parol:
czytam i czytam zastanawiam się czy nie lepiej skupić się na wypoczywaniu a nie na ciągłym liczeniu zł na euro , euro na kuny, kuny na dolary. W skali całego wyjazdu te przeliczanki dają niewielkie oszczędności. Najlepiej wziąść płetwy i maskę :)


i dokupić Cerne vino, Biele vino, Prosek, KArlovacko i zapomnieć o liczeniu

no i Paski Sir na przykład...

i małą Raki...Sławomir J. edytował(a) ten post dnia 16.03.10 o godzinie 22:56
Arkadiusz Wach

Arkadiusz Wach Własna firma tzn.
jestem właścicielem
?

Temat: waluty, banki, bankomaty itp

Grzegorzu
Organizuje wiele rejsów w Chorwacji , jestem tam czesto, więc powiem Ci jak ja to zalatwiam . Za czarter i oplaty z tym zwiazane płace wczesniej przelewm w EUR (te ceny mam podane w EUR). Na miejscu zawsze płace w KUNACH (przez nas nazywane Tchórzofretkami). Rzadko kiedy kupuje HRK w kantorach w Polsce , najczęściej wybieram z bankomatów na miejscu. Nie są to małe sumy ok. 10-15 tys.HRK. MAm konto w Citibanku i jeszcze sie nie zdażyło aby kurs tej operacji był wyższy od kursu kantorowego. Dla przykladu robiłem Rejs Sylwestrowy
2009/2010 i w Szybenniku 31 grudnia pobrałem Kuny z bankomatu. CITIBANK sciągnął z mojego konta 1PLN=0,58688 a kupowałem 23 grudnia 5000 HRK (wiecduzo i w kantorze taniej) wyszło 1PLN=0,5950 HRK. Dodam ze bankomat byl losowy.bankomatów u nich jak "psów" wiec nie bedzie problemu z wybraniem.
Acha nie we wszystkich miejscach zapłacisz karte płatnicza bez chipa ( a takich u nas jeszcze mało)z kredytowa nie zadnego problemu (chyba ze nie masz srodków hihhi). jest coraz mniej miejsc gdzie przyjmuja w EUR-o , zaczynaja dbać o własna walutę :).
100$ to jakies ok.500 Tchórzofretek wiec zostaw sobie je na czarna godzinę.
Jezdze samochodem wiec i tankowania na całej trasie zalatwiam karta (mam przygotowane na zarełko , autostrady gotówke).
Reszta nalezy do Ciebie, jak wymyslisz tak zrobisz ale uwież mi przy sumach którymi ty operujesz roznica w kursach jest tak znikaoma ze stracisz /zyskasz przysłowiowa zlotówke. Nie wiem, czy prad wykorzystany w kompie do surfowania w necie w celu dowiedzenia sie co bardziej oplacalne, nie bedzie drozszy :)
A i nie masz problemu z duza gotówka i strachem czy nie zgubiłem itp
PZ ArekArkadiusz Wach edytował(a) ten post dnia 17.03.10 o godzinie 10:26

konto usunięte

Temat: waluty, banki, bankomaty itp

Ja szczerze polecam płacić kartą za wszystko...gdzie tylko się.
Ja płaciłem kredytówką za autostrady (tu przewaga bo nie stoi się w gigantycznych korkach ), w sklepie, jak gotówka była potrzeban to wypłata z bankomatu...i na tym wszystkim porównując do zakupu HRK w kantorze byłem ponad 200zł do przodu. Kurs HRK w banku był około 0,55 zł a w kantorze 0,64 zł.
Po więcej szczegółów zapraszam na priv gg @ lub osobiście :)
Pozdrawiam

Temat: waluty, banki, bankomaty itp

Dzięki wszystkim za informację :)
Rozmawiałem z konsultantką mBanku. Wypłata z bankomatu lub płatność kartą VISA w chorwacji (lub w innym kraju gdzie niema waluty EURO) wygląda tak, że płatność przejmuje VISA która przelicza ilość kun na EURO (bo mbank rozliczna w euro) i tą wartość przesyła do mBanku, która przelicza EURO na złotówki po kursie Bre Banku, dodaje swoje 2% za przewalutowanie i tyle schodzi nam z konta.

Znalazłem kalkulator walut VISY (http://corporate.visa.com/pd/consumer_services/consume... więc zrobiłem prostą symulacje :) kupno w kantorze 1 kuny to 65gr. Za 100zł kupie prawie 154 kuny. Wydając tyle samo kun w chorwacji płacąc kartą visa z konta zostanie ujęte ok. 85zł (o ile nigdzie się nie pomyliłem, wszystkie kursy wziąłem pod uwagę z dnia dzisiejszego).

Następna dyskusja:

W drodze do Chorwacji tanie...




Wyślij zaproszenie do