konto usunięte

Temat: pdf

Joanna Gutowska:

Jak się nanosi poprawki na pdf-a? Wiem, wiem, powinnam to wiedzieć, ale nie wiem <wstyd>. Zawsze myślałam, że pdf-y są nieedytowalne. Pliki .doc są edytowalne i ja zawsze w Wordzie nanoszę poprawki przy włączonej opcji "Śledź zmiany". Jeśli pliki są w formacie .pdf to tylko wydruk zawsze wchodził w grę, nigdy nie poprawiałam w wersji elektronicznej.
Jolanta Chrostowska-Sufa

Jolanta Chrostowska-Sufa Redakcja, korekta,
adiustacja, kampanie
internetowe, zlec...

Temat: pdf

Ja nanoszę poprawki w komentarzach, korzystając z takiej wersji PDF-a:

http://download.chip.eu/pl/PDF-XChange-Viewer_504209.html

Ale potem łamacz musi także z niej korzystać, by móc odczytać komentarze do poprawek.Jolanta Chrostowska-Sufa edytował(a) ten post dnia 13.01.10 o godzinie 09:31

konto usunięte

Temat: pdf

Rafał Sylwester Świątek:
Joanna G.:
Jak się nanosi poprawki na pdf-a? Wiem, wiem, powinnam to wiedzieć, ale nie wiem <wstyd>.

Żaden wstyd.
Zawsze myślałam, że pdf-y są nieedytowalne. Pliki .doc są edytowalne i ja zawsze w Wordzie nanoszę poprawki przy włączonej opcji "Śledź zmiany". Jeśli pliki są w formacie .pdf to tylko wydruk zawsze wchodził w grę, nigdy nie poprawiałam w wersji elektronicznej.

W pdf można robić korektę dodając komentarze (potrzebny program Acrobat, nie Reader). Wprowadzanie zmian wprost w tekście nie jest możliwe bez popełnienia błędów technologicznych.

R.S.Magdalena W. edytował(a) ten post dnia 13.01.10 o godzinie 09:41

konto usunięte

Temat: pdf

Adam Bukowski:

Joanna G.:
Jak się nanosi poprawki na pdf-a?


Można zainwestować w InDesign (ech...) albo używając darmowego czytnika, np. Foxit Reader, poprawki wprowadzać jako komentarze.
W pierwszym przypadku edytuje się po prostu gotowy PDF.
Opcja druga jest bardziej czaso- i pracochłonna - wstawia się komentarze z informacją o sugerowanej zmianie, podświetlając błąd. PDF z komentarzami można następnie zapisać (darmowy Foxit Reader dodaje swój reklamowy tekst na pierwszej stronie). Właściwy składacz przejrzy go, wyłapie komentarze i naniesie poprawki w swojej, oryginalnej wersji pliku.

Edit: spóźniłem się ;)
Rafał Sylwester Świątek:
Wprowadzanie zmian wprost w tekście nie jest możliwe bez popełniania błędów.


Ale widzę niezgodność w naszych komentarzach... Ja nanoszę poprawki właśnie Readerem (może Acrobat Reader rzeczywiście nie potrafi, nie wiem). Czy błędny jest też mój pogląd, że InDesign korektora potrafiłby otworzyć poprawnie PDF stworzony w InDesign składacza?Magdalena W. edytował(a) ten post dnia 13.01.10 o godzinie 09:40

konto usunięte

Temat: pdf

Rafał Sylwester Świątek:

Adam B.:
Ale widzę niezgodność w naszych komentarzach... Ja nanoszę poprawki właśnie Readerem (może Acrobat Reader rzeczywiście nie potrafi, nie wiem).

Jeśli w Adobe Readerze tę funkcjonalność wprowadzono, to tym lepiej dla korektorów (w starszych wersjach jej nie było).
Czy błędny jest też mój pogląd, że InDesign korektora potrafiłby otworzyć poprawnie PDF stworzony w InDesign składacza?


Raczej błędny. Do naniesienia zmian w tekście potrzebujemy elementów, które podczas generowania pliku pdf zostają usunięte — w szczególności większość informacji zawartych w foncie. Pozbawienie pliku tych informacji wynika przede wszystkim z reżimu licencyjnego przypisanego do większości fontów (są objęte ochroną prawno-autorską).

Taka edycja byłaby możliwa w niektórych programach (np. Adobe Illustrator) pod warunkami:
— wszystkie osoby, pracujące nad plikiem posiadają fonty w nim użyte (dokładnie te same);
— utworzono plik edytowalny.

Adobe InDesign, w przeciwieństwie do Illustratora, nie posługuje się formatem pdf, jako natywnym.

R.S.Magdalena W. edytował(a) ten post dnia 13.01.10 o godzinie 09:39

konto usunięte

Temat: pdf

Dorota Stępień-Góra:

Ja też do nanoszenia poprawek mam program Foxit Reader. Jest tam nawet opcja takiego "pędzelka", którym dla "konserwatystów", można pisać znaki korektorskie - współpracowałam kiedyś z takim wydawnictwem, które właśnie tak sobie życzyło, ale nie ukrywam, że na początku było to b. czasochłonne - bo ja nie używam myszki - z czasem doszłam do znakomitej wprawy - ale jednak wolę na wydruku wprowadzać zmiany. Gdybym miałam w Foxit Readerze zrobić choćby 50 stron naraz - to bym chyba dostała zawału.

Program do ściągnięcia z netu bezpłatnie, ale tylko do użytku wewnętrznego, o ile dobrze pamiętam. Właściwie więc nie powinien być używany "firmowo", czy może się mylę?
ponieważ miałam wątpliwości poprosiłam pracodawcę o wykupienie licencji na "lepsiejszą" wersję programu, z którym będziemy mogli legalnie pracować.

konto usunięte

Temat: pdf

Piotr Chojnacki

Ja właśnie bawię się w korektę pdfa (zgroza, swoją drogą). W Adobe Readerze 9 jest opcja przyklejania "żółtych karteczek" z komentarzami, tylko osobnik tworzący pdfa musi nam przygotować wersję, w której dozwolone jest wstawianie komentarzy.

Temat: pdf

Ja robię tabelkę w edytorze tekstu z podaniem miejsca poprawki i opisem, na czym poprawka ma polegać. Chodzi, oczywiście, o korekty po składzie, bo maszynopisu w pdf-ie poprawiać bym się nie podjął w formie elektronicznej. To musi być jakaś masakra.
Dorota S.

Dorota S. małpa
człekokształtna

Temat: pdf

Nie jest tak źle - choć zanim się człek wdroży (uwielbiam to słowo!) to w trakcie, tak jak pisałam, może zejść na zawał.
Na pomysł z tabelą bym nie wpadła ;)

Temat: pdf

Dorota Stępień-Góra:
Na pomysł z tabelą bym nie wpadła ;)

Ups, ujawniłem tajemnicę mojego warsztatu :D
Dorota S.

Dorota S. małpa
człekokształtna

Temat: pdf

Łukasz B.:
Dorota Stępień-Góra:
Na pomysł z tabelą bym nie wpadła ;)

Ups, ujawniłem tajemnicę mojego warsztatu :D
no i już po tobie :D:D:D
Magdalena Mania-Jungiewicz

Magdalena Mania-Jungiewicz
www.Mania-Poprawiani
a.pl

Temat: pdf

Dopóki nie miałam Adobe, Foxit sprawdzał się dobrze, koniecznie z językiem polskim "wmontowanym" w narzędzia. Byłam (i jestem) z niego zadowolona, ale niestety - muszę PDF-y drukować.
Joanna Fiuk

Joanna Fiuk Rzucam okiem,
rzeźbię, szlifuję

Temat: pdf

Oświećcie mnie, proszę, bo już rozum tracę!

W niektórych ofertach pracy spotykam sformułowania typu "umiejętność obsługi aplikacji do edycji PDF-ów i zaznaczania na nich uwag" (słowo: edycja nie jest ujęte w cudzysłów). PDF-y są nieedytowalne i w tym wypadku praca korektora polega na nanoszeniu uwag, a nie samodzielnym wprowadzaniu zmian w tekście. Zmian dokonuje osoba mająca dostęp do pliku źródłowego, a co za tym idzie - możemy śmiało po takim otrzymanym do korekty PDF-ie rysować, dodawać komentarze, kreślić, dawać odnośniki itd. Zgadza się?

Jeśli dobrze wszystko pojęłam, to właśnie do tego sprowadza się edycja tego typu plików. Czy spotkaliście się z tym, aby korektor sam wprowadzał zmiany do PDF-ów? Są programy do tego, np. Adobe Acrobat XI (płatny) czy PDF-XChange Editor (wersja płatna i darmowa, przy czym odsłona darmowa pozostawia znak wodny w zapisanym tekście). Dla mnie samodzielne wprowadzanie zmian mija się z celem, ponieważ osoba, która otrzyma taki zmodyfikowany tekst, nie będzie wiedziała, co konkretnie korektor poprawił (nie ma opcji śledzenia zmian).Ten post został edytowany przez Autora dnia 14.07.14 o godzinie 23:08
Anna Mirkowska

Anna Mirkowska korektor, redaktor

Temat: pdf

Znam parę osób, które nanoszą poprawki na PDF-y w Foxit Readerze i sprawdza się to podobno całkiem nieźle. Właśnie zauważyłam, że jestem trzecią osobą, która o tym programie pisze ;)Ten post został edytowany przez Autora dnia 14.07.14 o godzinie 23:34

Temat: pdf

Spotkałam się tylko z sytuacją, kiedy to drukarnia wyjątkowo, już w trakcie drukowania, jakieś literówki była w stanie poprawić. Ale żeby korektor lub ktoś taki? Wiadomo, że to technicznie możliwe, ale bez sensu.
„Umiejętność obsługi aplikacji do edycji PDF-ów i zaznaczania na nich uwag” – moim zdaniem to tylko znaczy „umiejętność obsługi”, a nie „umiejętność edytowania PDF-ów”.
Małgorzata Denys

Małgorzata Denys korektor, redaktor,
mistrz polskiej
ortografii –
Ogólnopo...

Temat: pdf

Kiedyś rozpracowałam ten program, a przynajmniej tak mi się wydawało, i naniosłam w ten sposób poprawki, a wydawca stwierdził: "A to mnie pani zaskoczyła. Dotąd jeszcze nikomu się to nie udało". Nie był też tym specjalnie zachwycony, bo co nieco rozsypał się skład:) Odtąd już się na takie wyczyny nie porywam. Po prostu dodaję komentarze do tekstu w PDF-ie i to wszystkim wystarcza.Ten post został edytowany przez Autora dnia 16.07.14 o godzinie 10:14
Joanna Fiuk

Joanna Fiuk Rzucam okiem,
rzeźbię, szlifuję

Temat: pdf

A nanosicie znaki korektorskie? Oczywiście mam na myśli wersje elektroniczne, a nie wydruki. Ja ostatnio zainwestowałam w tablet, żeby się nie męczyć z myszką. Na razie się przyzwyczajam, ale idzie jak po grudzie :)
Dorota S.

Dorota S. małpa
człekokształtna

Temat: pdf

no właśnie w Foxit Readerze można było nanosić znaki korektorskie "piórkiem", tak jakbyś pisała normalnie długopisem, miała tablet, na którym chciałam robić m.in. korekty pdf-ów, ale było to bardzo czasochłonne, sprzedałam :( teraz trochę żałuję, bo zapewne to kwestia wprawy...

Temat: pdf

Nie ma powodu do wstydu! Istnieje wiele osób, które mają podobne pytania dotyczące edycji plików PDF. Chociaż pliki PDF są tradycyjnie uważane za nieedytowalne, istnieją narzędzia, które umożliwiają nanoszenie poprawek na plikach PDF w sposób podobny do edycji dokumentów w formacie .doc. Jeśli chcesz nałożyć poprawki na plik PDF, możesz skorzystać z narzędzi do edycji PDF, takich jak https://pdfguru.com/pl/edit-pdf . To łatwe w obsłudze narzędzie online, które umożliwia dodawanie, usuwanie i edycję tekstu, a także wstawianie, obracanie i usuwanie obrazów w plikach PDF.

Podobne tematy


Następna dyskusja:

Korekta w pliku PDF




Wyślij zaproszenie do