Mateusz Rumocki

Mateusz Rumocki Specjalista ds.
Controllingu w
Aquanet SA

Temat: Początkujący gracz

Witam wszystkich serdecznie, gdyż jest to mój pierwszy post na tej grupie, jak i ogólnie w serwisie GoldenLine.

A teraz do rzeczy. Jestem studentem Uniwersytetu Ekonomicznego (1 rok) i nie dysponuję dużym kapitałem. Postanowiłem jednak spróbować swoich sił na giełdzie, niekoniecznie grając dużymi sumami pieniędzy, ale by zyskać jakieś doświadczenie i w miarę zagłębić się w giełdę w praktyce. Jednak wiadomo że bez teorii ani rusz, dlatego zakupiłem kilka książek o GPW, ale wydaje mi się że to nie wystarczy żeby być skutecznym inwestorem. Dlatego zwracam się z prośbą o wsparcie: jak Wy zaczynaliście inwestować, jakie wskazówki dalibyście początkującemu w tej dziedzinie, co jest najbardziej potrzebne? Ewentualne linki do przydatnych materiałów byłyby pomocne. Z góry dziękuję za odpowiedzi.
Roger Zacharczyk

Roger Zacharczyk Programista (gry,
webserwisy,
aplikacje użytkowe),
fotograf

Temat: Początkujący gracz

Najpierw obserwacja rynku, później inwestycje.
Conrad R.

Conrad R. rzeźbię światłem

Temat: Początkujący gracz

Z małymi kwotami można jedno i drugie.
Witold W.

Witold W. 27k Security -
Management

Temat: Początkujący gracz

Roger Zacharczyk:
Najpierw obserwacja rynku, później inwestycje.

najpierw obserwacja tematów na grupie i wyszukanie właściwego...podstawowa zasada mówi by nie mnożyć bytów

http://www.goldenline.pl/forum/gielda/1180166

Temat: Początkujący gracz

Cześć!

Nie jestem milionerem (jeszcze), więc nie będę pisał Ci co masz robić a czego nie, gdybym wszystko wiedział leżałbym na Fidżi. Pamiętam, że jak zaczynałem to ciężko było dostać od kogokolwiek jakąś sensowną odpowiedź, z reguły był to jakiś kogel mogel którego nie rozumiałem, zresztą musisz przywyknąć do tego, że w tej nazwijmy to branży wszyscy są najmądrzejsi i wiedzą najlepiej, a wygrywa tylko część z nich (nie nawiązuje tutaj do uczestników tego forum, bo uważam, że skupia bardzo dobrych graczy/inwestorów).

Lepiej napiszę jak zaczynałem:

Przede wszystkim zadaj sobie pytanie ile już wiesz, a ile wydaje Ci się, że wiesz. Jak zaczynałem średnio rozumiałem czym jest spółka akcyjna, czym jest indeks giełdowy, ile razy w roku jest raport itd..Jeżeli będziesz potrafił powiedzieć sam sobie, że czegoś nie wiesz, bardzo szybko się tego dowiesz. Pierwsza moja książka o samej giełdzie to (Giełda w praktyce -> dla początkujących czy coś podobnego). To o samej giełdzie, ale Ty będziesz musiał wiedzieć znacznie więcej niż to co czym jest WIG20 kto tu byk a kto niedźwiedź, więc czeka Cię "odrobina" lektury o ekonomii. Ja przeczytałem podręczniki, które proponują na studiach, ale czy ta wiedza mi pomogła, a to osobny temat. Jeżeli uda Ci się zdobyć to przeczytaj Makroekonomia - Burda/Wyplosz (Begg'a odradzam). Jeżeli nie lubisz to będziesz musiał polubić politykę, staraj się rozumieć i interpretować co się tam dzieje, dlaczego i kto ma w tym interes (mnie interesują austriackie teorie ekonomii/neoliberalne jak kto woli, polecam poczytać każdemu, tak z ciekawości...nie będziesz wiedział czym jest stopa procentowa, ale za to będziesz rozumiał po co i kiedy się ją podwyższa lub obniża, już nie wspomnę o inflacji (nie musisz znać na pamięć i recytować: galopująca, pełzająca, lepiej staraj się zrozumieć kiedy może wystąpić, albo np dlaczego jej nie ma skoro być powinna, albo jeszcze lepiej, czy wysoka inflacja to dla Ciebie dobra informacja czy zła..staraj się zadawać pytania i myśl, samo przeczytanie książki na nic Ci się nie zda..swoją drogą Mises/Hayek/de Soto pozwolą Ci na takie pytania odpowiadać to oczywiście moje zdanie i pewnie wiele osób się z nim nie zgodzi). A właśnie będziesz musiał nauczyć się mieć swoje zdanie i jeżeli coś założysz to nie zmieniaj tego pod wpływem uwag innych, nawet gdybyś miał zła analizę to lepiej przyznać innym rację po zamknięciu pozycji niż wycofać się przed wzrostami po namowie reszty. Kupuj gazety i czytaj (jakiś Parkiet, Forbes itd), ale w tym całym czytaniu będziesz musiał mieć trochę głowy...nie czytaj wszystkiego jak popadnie, bo można dostać zawrotu głowy...tylko to co jest Ci potrzebne i będzie miało wpływ na Twoją transakcję, resztę czytaj jeśli lubisz, ale za wiele się tym nie przejmuj (to taka rada od mojego prof.). To samo będzie dotyczyło analityków, czytaj tych których uznajesz za wiarygodnych, mówią konkretnie a nie walą "3 po 3", pamiętaj że każdy tutaj ma jakiś interes. Tak jest z rekomendacjami (o ile już dowiedziałeś się co to jest) jeżeli ma być jakiś ruch na spółce to pojawi się mnóstwo sprzecznych informacji, ja czytam takie rzeczy z przymrożeniem oka, ale zwracam uwagę jakie ceny tam padają. Pewnie już wiesz, że będziesz musiał się dowiedzieć trochę o analizach fundamentalnej i technicznej, jest jeszcze coś takiego chyba jak a. ekonomiczna, ale myślę że intuicyjnie będziesz wiedział o co chodzi. Tutaj literatura jest ogromna, o a. fundamentalnej można dużo poczytać w Internecie (nie lekceważ tego), jeżeli zaczniesz już spekulować będziesz potrzebował wiedzy o analizie technicznej..uuu a tutaj to jest tyle książek (znajdziesz na GL pozycje, które będziesz potrzebował, moja pierwsza jaką przeczytałem "Analiza techniczna rynków finansowych" _ Murphy <- wtedy to ja już myślałem, że nie ma nic lepszego odp. jest). Specjalistyczne książki kosztują sporo, ostatnio kupiłem za 160 zł, po przeczytaniu 10 minut i masz odrobione na giełdzie inwestując odpowiednie pieniądze oczywiście i przy dobrej transakcji. Na te książki nie żałuj!!! I kup je sobie żeby mieć je zawsze pod ręką! Każdy tak piszę, że lepiej kupić te książki przed jakąkolwiek inwestycją i jeżeli myślisz, że czytać tego nie musisz to hmm musisz. Wcale nie jest głupim pomysłem także, żebyś grał wirtualnie, to pomaga, ale uważam, że możesz sobie pozwolić małymi kwotami od razu na giełdzie, żeby zobaczyć jak składać zlecenie itd. itp. Odnośnie zleceń to GPW wydała jakąś dobrą książkę, musisz wiedzieć czym jest LimAct, Stop Loss, PKC itd bo tego będziesz używał codziennie. Informacje na bieżąco będziesz musiał wyszukać najlepiej w Internecie: stooq.pl, bankier.pl, pb.pl, globtrex.pl i jeszcze pewnie parę innych każdy ma swoje ulubione (stooq.pl dane dostajesz szybciej niż mając konto na w BOŚ'u ot taka ciekawostka). Właśnie odnośnie konta maklerskiego najprostsze masz w MBanku usługa eMakler (chyba za darmoszke aktywujesz i wszystko śmiga ładnie), po roku jak już zarobisz 10 tys zł opłacisz sobie w BOŚ eMax 3 czy jakoś tak (wszyściuchno masz ja polecam, ale każdy poleca inne ale na początek eMakler powinien Ci wystarczyć). Właśnie będziesz musiał opanować programy do analizy technicznej: ISPAG (wiem, że jest w Boś'u), AmiBroker (w Boś też jest i Bzwbk), Statica (będziesz musiał mieć notowania 3 PRO czy jakoś tak, ale jeszcze sobie tym głowy nie zawracaj), Metastock (trochę kosztuje, ja nie używam, ale zamierzam), Fibotrader (od niedawna, banalny w obsłudze i niezwykle funkcjonalny), ale możesz sobie też robić analizy na stooq.pl tam są podstawowe funkcje które będą Ci przydatne. Zawsze pada pytanie jaką kwotą zaczynałem, to odp. pierwszą transakcję zrobiłem stówką polskich złotych :), a na początku grałem 9000zł żeby się nie stresować za wiele, ale jeżeli masz mniej to nic się nie przejmuj, na giełdę przychodzisz zarabiać ;) Poza inwestycją w książki super byłoby gdybyś zakupił i stworzył sobie dobre stanowisko pracy (jakieś 3 monitorki sobie walnij będziesz miał wygodę i spokój) jeżeli Cię nie stać to niech to będzie Twój cel inwestycyjny. Właśnie ja tutaj piszę i piszę, ale zadaj sobie pytanie po co tą forsę zarabiasz i ile jej potrzebujesz, w przeciwnym wypadku możesz się zgubić w tym...w tym wszystkim. Np mój cel to milion dolarów i kończę z tym choćby nie wiem co. Też sobie zrób jakieś założenie (np nowe Porshe i dziękuję). Psychologia nie mam o tym pojęcia, ale staram się czasami myśleć dlaczego jest tak a nie inaczej, dlaczego nie jest tak jak bym sobie tego życzył, dlaczego IMPEXMETAL przebił 2,26 skoro tutaj miałem wsparcie, co zrobili inni, co widzą na wykresie pozostali...z czasem takie pytania same będą Ci się nasuwały (przede wszystkim "co inni widzą na wykresie"). Więc o psychologii możesz poczytać tzn o psychologii inwestowania, ale przyznam się że jeszcze nic nie przeczytałem, być może właśnie dlatego jestem na forum a nie na Fidżi, to się jeszcze okaże. Odnośnie forum to szybko sobie jakieś wybierzesz, tutaj na GL nie jesteś anonimowy więc nie ma tego syfu co np na ba...pl, tutaj raczej nie znajdziesz naganiaczy, a jeżeli są to z reguły nie mają wypełnionego profilu, szybko wyczujesz. Właśnie czytaj co piszą inni, nawet tutaj na forum, czytam nie zawsze się zgadzam, ale przecież nie o to tutaj chodzi, obserwuj bardziej doświadczonych i słuchaj ich uwag, jesteśmy młodzi i się uczymy więc możemy pozwolić sobie na błędy..jak mi się coś przypomni to napiszę..jak masz pytania to wal śmiało postaram się pomóc, ale pamiętaj, że ja nie mam jeszcze tego miliona dolarów, ciągle popełniam błędy, chociaż błędy i złe transakcje popełniają prawie wszyscy, tylko nikt nie chce się do tego przyznać :) a swoją drogą to mój najczęstszy błąd jest taki -> widzę jakąś okazję, inwestuję...jest zysk powiedzmy, że mam 10% w ciągu tygodnia (w tym roku się zdarzały takie bonusy na kasowym), ciesze się jak cholera i zaczynam robić głupie rzeczy (czyli nie dbam o porządek w swoim portfelu, niemądrze zarządzam kapitałem, a co najgorsze w uczuciu euforii kolejna transakcja jest zła, ale już to zauważyłem i nad tym pracuje)..tyle

"Zasady obrotu giełdowego" - Jarosław Ziębiec
"Podstawy inwestowania w kontrakty terminowe i opcje" - Krzysztof Mejszutowicz
życzę udanych spekulacji

MaciejMaciej Zalwert edytował(a) ten post dnia 03.01.10 o godzinie 12:59

konto usunięte

Temat: Początkujący gracz

Korzystałeś może z opcji szukaj ?
Jestem pewien że temat był wałkowany kilkukrotnie, tylko ciężko jest wpisać w wyszukiwarkę na forum słów kluczowych

http://www.goldenline.pl/forum/gielda/7769
http://www.goldenline.pl/forum/gielda/638368
http://www.goldenline.pl/forum/gielda/98415

To tylko kilka, a jest dużo więcej

Jeśli szukasz odpowiedzi podanej na tacy z całym szacunkiem życzę powodzenia.
Jak będziesz się zastanawiał nad zainwestowaniem w dany walor również wrzucisz pytanie na forum?

Drugi problem dotyczy tej grupy bo co rusz pojawiają się tutaj wątki zdublowane, reklamowo - spamowe, lub odbiegające od tematyki grupy. 8 tys użytkowników prawie 2 tys tematów a moderatorów brak.

Temat: Początkujący gracz

trzeci problem jest taki, że Michał chyba niewiele na forum się udziela a do tego nie chce Ci pomóc i jest mało wiarygodny bo nie ma wypełnionego profilu, szybko nauczysz się z którymi osobami warto dyskutować :)

konto usunięte

Temat: Początkujący gracz

Przytoczyłem kilka linków, zasugerowałem skorzystanie z opcji szukaj
Czy to naprawdę przerasta ambicje Polskich studentów, że czekają na odpowiedzi podane na tacy?Michał P. edytował(a) ten post dnia 22.12.09 o godzinie 21:02

Temat: Początkujący gracz

właśnie tak sobie pomagamy tutaj na forum :) pzdr

konto usunięte

Temat: Początkujący gracz

Maciej Zalwert:
trzeci problem jest taki, że Michał chyba niewiele na forum się udziela a do tego nie chce Ci pomóc i jest mało wiarygodny bo nie ma wypełnionego profilu, szybko nauczysz się z którymi osobami warto dyskutować :)

poczulem sie zdyskryminowany :D

http://www.atinwestor.pl/

Dapi postanowil zniszczyc wszytskie mity AT, przciwwaga do tego co przeczytasz w ksiazkach.. ale grala nie znajdziesz ;)

Temat: Początkujący gracz

przeczytasz w ksiazkach.. ale grala nie znajdziesz ;)

ja tam wolę wiedzieć z kim rozmawiam, nie wiem jak pozostali

jeżeli udaje mi się zarabiać przy wykorzystaniu AT to nie zamierzam z tego rezygnować, swoją drogą jak opór nie zadziała to nie znaczy to samo co AT nie działa :)

za dużo wolę nie czytać jak wspomniałem..

pzdr

konto usunięte

Temat: Początkujący gracz

Maciej Zalwert:
trzeci problem jest taki, że Michał chyba niewiele na forum się udziela a do tego nie chce Ci pomóc

Owszem nie chcę pomóc osobie, która po pierwsze czeka na rozwiązanie a po drugie jest bierna w dyskusji, którą sama założyła
i jest mało wiarygodny bo nie ma wypełnionego profilu,

Mam wypełniony profil, ale jest dostępny i widoczny tylko dla moich znajomych.
szybko nauczysz się z którymi osobami warto dyskutować :)

Temat: Początkujący gracz

szybko nauczysz się z którymi osobami warto dyskutować :)

a ja pomóc chcę bo mi nikt nie chciał...

to nawet nie jest dyskusja, daj jakąś spółeczkę na jutro na której można zarobić, a dyskusja się zacznie ;) nie szukam tutaj scysji, więc pozdrawiam serdecznie

konto usunięte

Temat: Początkujący gracz

Maciej Zalwert:
szybko nauczysz się z którymi osobami warto dyskutować :)

a ja pomóc chcę bo mi nikt nie chciał...

Czytaj uważnie, że zacytuję sam siebie
"a po drugie jest bierna w dyskusji, którą sama założyła"
to nawet nie jest dyskusja, daj jakąś spółeczkę na jutro na której można zarobić, a dyskusja się zacznie ;) nie szukam tutaj scysji, więc pozdrawiam serdecznie

Owszem to nie jest dyskusja, tylko zaczyna mnie irytować nieład na tym forum i brak moderacji.

Temat: Początkujący gracz

na tym forum i brak moderacji.

spokojnie wg mnie powstało tutaj więcej głupszych wątków, ja zwyczajnie ich nie odwiedzam, mam swoje ulubione..
Tomasz J.

Tomasz J. Analiza i
zarządzanie

Temat: Początkujący gracz

Darkestlie tia:
jest mało wiarygodny bo nie ma wypełnionego profilu, szybko nauczysz się z którymi osobami warto dyskutować :)

poczulem sie zdyskryminowany :D

:-))

http://www.atinwestor.pl/

Dapi postanowil zniszczyc wszytskie mity AT,

bardzo ciekawa inicjatywa, tym bardziej, że trochę tych mitów w AT jest. Zawsze mnie bawi, gdy gracze z zacięciem matematycznym sądzą, że przez dokonanie mniej lub bardziej skomplikowanej operacji na cenie, dowiedzą się o tej cenie więcej niż mówi ona sama:-)
Mateusz Rumocki

Mateusz Rumocki Specjalista ds.
Controllingu w
Aquanet SA

Temat: Początkujący gracz

Dziękuję za odpowiedzi. Rzeczywiście mój błąd że nie przeszukałem grupy wcześniej, znalazłem bardzo dużo podobnych tematów i przeczytałem je z dużą uwagą, dlatego też przez jakiś czas nie udzielałem się w tej dyskusji. Myślałem żeby zakończyć ten temat, ale jak widać dobrze że tak się nie stało, bo Maciej napisał bardzo wiele przydatnych rad i wskazówek jakich nawet nie oczekiwałem. Chciałbym też żeby nie oceniano braci studenckiej na podstawie mojego zaniedbania, gdyż jest to zbyt wąskie myślenie.

Na chwilę obecną zbieram materiał w internecie, jak to Maciej napisał swoje ulubione strony, aby jakoś sobie to uporządkować i być na bieżąco z informacjami. Codziennie sprawdzam indeksy, jednak nie jest to żadna szczegółowa analiza, gdyż nie mam o tym zbyt dużego pojęcia i muszę poszerzyć swoją wiedzę. Polityka mnie bardzo ciekawi, dlatego z tym nie będzie problemu, grunt to znaleźć optymalne dla siebie źródło informacji. Zakupiłem pakiet książek o GPW (http://cioswnos.pl/index.php/Gielda/pakiet-ksiek-o-gpw... - pierwszy link z google, proszę mnie nie posądzać o reklamę). Zacznę na eMaklerze, gdyż posiadam konto bankowe w mBanku i będzie to dla mnie dość wygodne. Jeszcze raz dziękuję Maciejowi za dużą dawkę informacji, widać że są jeszcze ludzie którzy rozumieją potrzeby początkujących.Mateusz Rumocki edytował(a) ten post dnia 22.12.09 o godzinie 22:41

Temat: Początkujący gracz

daj se spokoj z gownianymi ksiazkami bierz demo i inwestuj praktyka a nie jakies pierd... w ksiazkach to co pisza to go.... teoria jest prosta ludzi kupuja rosnie ludzie sprzedaja spada ...
Mirosław C.

Mirosław C. Fundusze UE

Temat: Początkujący gracz

Czy mógłby mi ktoś wyjaśnić zasady przy składaniu zleceń na GPW?

Co oznacza wybór przy cenie:
Typ ceny Z LIMITEM
Typ ceny PKC
Typ ceny PCR
Typ ceny PCRO ?

Przykładowo, jeżeli kupiłem akcje za 1 zł. o godz. 12.15 w notowaniach online widzę że kosztują po 1,5 i chciałbym sprzedać je w danym momencie co muszę wybrać? Po cenie rynkowej? i Ważność z datą dzisiejszą? I wtedy mam je sprzedane po 1,5? Co gdy nie zdążę złożyć zlecenia po za chwilę spadną znowu poniżej 1 zł?

Czy mogę ustawić zlecenie sprzedaży, które samo się zaktywuje gdy akcje osiągną tą cenę? I wtedy wybieram z limitem i np. ważność tydzień?
Łukasz G.

Łukasz G. Dyrektor Finansowy,
Konecranes

Temat: Początkujący gracz

Maciej,
powinienes dostac medal za tak fajna, wyczerpujaca i pomagajaca wypowiedz!

Fajnie, ze sa ludzie, ktorzy bezinteresownie pomagaja innym.
Sam pamietam, ze jak zaczynalem przygode z gielda i pierwsza moja inwestycja przypadla na najciekawszy rok 2007 (pamietacie co sie potem dzialo? :)))
to az mi sie plakac chcialo, ze zaczalem - ale kiedys trzeba zaczac - i z wlasnego doswiadczenia wiem, ze duzo wiecej mozna sie nauczyc grajac wlasnymi pieniedzmi - prawdziwymi - bo to mocniej mobilizuje i zmusza do nauki :)
Pamietam tez, ze od samego poczatku sledzilem GL i wypowiedzi wielu osob - m.in. Macieja - zdarzalo sie, ze zupelnie nie rozumialem, o czym ten chlopak pisze, ale dzieki temu, ze pisal, a ja nie wiedzialem, szybko sie dowiadywalem, bo ciekawosc mnie zzerala!
Wiec proponuje Ci Mateusz, zebys tutaj zagladal czesto - jak czegos nie rozumiesz, pytaj - tutaj naprawde jest wiele osob, ktore Ci pomoga!

Pozdrawiam!

Następna dyskusja:

Nowy gracz na rynku TFI.




Wyślij zaproszenie do