Waldemar Hornatkiewicz

Front-End Webdeveloper

Wypowiedzi

  • Waldemar Hornatkiewicz
    Wpis na grupie css w temacie ustawienie obrazka w określonej odległości od środka strony
    7.03.2011, 15:37

    Strona jest wyśrodkowana, ale jej rozdzielczość nie jest zmienna, więc nie masz co liczyć "od środka", tylko tworzysz sobie główny wrapper i dalej z górki - obrazki możesz przesunąć ujemnym lewym marginesem [gorzej] albo nadać im position: relative i np. left: -10px [lepiej].

    Jeśli nie wiesz, o co chodzi z wrapperem, zobacz choćby kod tej strony [tzn. godlenline.pl]

  • Waldemar Hornatkiewicz
    Wpis na grupie Programiści WWW w temacie Umiejętności dobrego programisty
    17.01.2010, 20:38

    Rafał Ziółkowski:
    Z moich doswiadczen wynika ze o ile rzeczywiscie nie jest zbyt dobrze jezeli programista kontaktuje sie z klientem zewnetrznym- to wymaga rzeczywiscie specjalnych umiejetnosci - sprzedawcy: sluchania, empatii - to niezbedne jest aby potrafil skutecznie sie porozumiec z PM oraz klientem wewnetrznym - wiec tutaj umiejetnosc komunikacji jest cecha kluczowa.

    Pełna zgoda, jako klienta nie miałem bynajmniej na myśli przecież członków zespołu ;)
    Paweł K.:
    Tudzież spoglądamy szerzej, ale wtedy koniecznie trzeba uwzględniać realia. Zupełnie inaczej wygląda praca wspomnianego wyżej programisty - freelancera i programisty pracującego w korporacji.

    Programista-freelancer od programisty z 'korporacji' (swoją drogą - jak nie freelancer, to od razu z korporacji?) różni się tym, co jakikolwiek-zawód-freelancer od jakiegokolwiek-zawodu z 'korporacji', dlatego imo bez sensu wymieniać przymioty niezbędne każdemu freelancerowi, czy każdemu pracownikowi, bo dojdziemy do truizmów typu 'dobry programista musi być punktualny i angażować się w projekt' ;)

  • Waldemar Hornatkiewicz
    Wpis na grupie Programiści WWW w temacie Umiejętności dobrego programisty
    16.01.2010, 11:15

    Chwila, chwila... Programista i kontakt z klientem? Może jeszcze programista i wypisywanie faktur? ;)

    Do (profesjonalnego) kontaktu z klientem potrzebna jest osoba ze zmysłem sprzedawcy, albo 'recepcjonisty' (niefortunne stwierdzenie, ale nie przychodzi mi nic lepszego do głowy). To jest inny typ osobowości, niż ten o umyśle ścisłym/analitycznym.

    Oczywiście zdarzają się programiści, którzy potrafią wysmażyć super-fajowskie maile do klienta, ale to nie jest w żadnym wypadku ważna umiejętność.

    A z tych naprawdę ważnych dodałbym chęci do poszerzania umiejętności (nie gotowość, a samodzielny pęd do nauki) oraz zdolność do nieszablonowego myślenia i oczywiście umiejętność krytycznej samooceny.

    To ostatnie to tak z życia, w którym większość uważa się za guru i madafaków, tylko jakoś tego nie widać po efektach pracy (i oczywiście 'bo czasu nie było', 'bo się projekt zmieniał', 'bo mało płacili' itd.)

  • Waldemar Hornatkiewicz
    Wpis na grupie Programiści WWW w temacie [Javascript] Problem z pobraniem danych z pliku zewnętrznego
    15.01.2010, 15:32

    Wojtek Kibitlewski:
    Mój problem polega na tym, że Javascript nie widzi tablicy (zmiennej Data) z wczytanego pliku, wciąż mam błąd: TypeError: Data is undefined.

    Jak prawidłowo wczytać takie dane?

    Nie chodzi o zewnętrzny plik, tylko o przecinek przed ostatnim nawiasem. A w ogóle lepiej chyba zrobić tak:

    var Data=
    [
    "Data",
    ["pierwszaA", "drugiA"],
    ["pierwszaB", "drugiB"],
    ["pierwszaC", "drugiC"]
    ];


    I ogólnie ponoć szybsze jest deklarowanie
    var tablica=[], obiekt={};
    , niż
    var tablica=new Array(),obiekt=new Object();
    Waldemar Hornatkiewicz edytował(a) ten post dnia 15.01.10 o godzinie 15:33

  • Waldemar Hornatkiewicz
    Wpis na grupie Programiści WWW w temacie Trendy w technologiach internetowych
    14.12.2009, 15:56

    Piotr Koleśnik:
    ponieważ wynagrodzenia nie są rewelacyjne w porównaniu z tym ile zarabiają programiści ASP lub JSP (z tego, co mi wiadomo).

    W ASP i JSP bardzo rzadko robi się aplikacje typu prosty cms, czy 'system newsów', stąd też i średnie wynagrodzenie zapewne jest wyższe. IMO raczej nieważne w czym robisz, tylko co i jak.
    Jakie są obecnie trendy na polskim rynku pracy? Jak sądzicie, w co warto zainwestować czas?

    W poznawanie zaawansowanych metodyk i frameworków PHPowskich ;). Albo oczywiście np. Ruby (on Rails), czy inny JSP/ASP od podstaw. Generalnie niezależnie od języka programowania najlepiej jak najszybciej opanować metodykę MVC, bo to taki wschodzący trend obecnie ;]Waldemar Hornatkiewicz edytował(a) ten post dnia 14.12.09 o godzinie 15:56

  • Waldemar Hornatkiewicz
    Wpis na grupie Programiści WWW w temacie IE6 - Stan na dzisiaj
    12.12.2009, 15:36

    Krzysztof Tomasz J.:
    Panowie większość stron da się i bez hacków robić, trzeba wiedzieć tylko skąd biorą się różnice i czego unikać... jak dobrze wiadomo dobrze przygotowany szkielet strony złagodzi wszystkie "obyczaje" przeglądarkowe, a podstawą jest wyzerowanie absolutnie wszystkich styli

    Jestem ciekaw, jak wyzerowanie styli pomoże na akcje z hasLayout, podwójne marginy, brak obsługi alpha-channel w .png, czy brak obsługi połowy CSS2 ;] o javascriptowych eventach nie wspominając (bo tu akurat co przeglądarka, to jakieś jaja ;))

    W temacie natomiast - osobiście w deklaracjach dla IE6 (jak zwykle polecę CSS browser selector, jako zbawienie na wszelkie cross-browserowe problemy) po prostu 'spłycam' stronę, tak by w ogóle działała. Jakiś czas temu stwierdziłem, że już tego wystarczy i lepiej skupić się na np. dodaniu paru js'owych wodotrysków, czy pooptymalizować to i owo, niż niepotrzebnie wrzucać tony kodu, żeby przykładowa (i tak nieogarnięta ;)) pani z urzędu zobaczyła wypasioną stronę ;]

  • Waldemar Hornatkiewicz
    Wpis na grupie css w temacie XHTML, CSS, JavaScript?
    12.12.2009, 15:20

    Maja Miarecka:

    Dlatego wlasnie to sie odbywa odwrotnie :) Na podstawie psd frontendowiec przygotowuje poprawny kod xhtml/css, do ktorego grafik tnie obrazki (na wymiar, juz do gotowego layoutu). Z tego co widzialam idzie to bardzo szybko.

    Może w czasach tabelek, czy w przypadku bardzo mocno gridowego designu miałoby to jakiś sens. Przy sprite'ach i 24-bitowych png z półprzezoczystościami nie wyobrażam sobie, żeby takie rzeczy ogarniał grafik.

    A w samym temacie, to oczywiście wszystko jest kwestią organizacji pracy. Osobiście jestem jednak zwolennikiem ścisłego oddzielenia frontendu od backendu, nawet jeśli w tym pierwszym będą javascriptowe operacje na danych, a nie tylko jquery'owe upiększacze. Nie są to aż takie ciężkie rzeczy, żeby nie można się ich było przy odrobinie dobrej woli nauczyć, zwłaszcza że js jako język programowania daje mnóstwo swobody.

  • Waldemar Hornatkiewicz
    Wpis na grupie css w temacie Wielkość kroju pisma w em?
    12.12.2009, 15:02

    Patryk Mikel:
    W pikselach szybciej się deklaruje, bo nie trzeba wykonywać obliczeń jak krój będzie wyglądał no i pamiętać o dziedziczeniu.

    Jeśli ustawiasz tylko wielkości czcionek dla kilku selektorów - być może tak, chociaż zyskany czas będzie bardzo niewielki.

    Jeśli chcesz ładnie poustawiać wielkości linii, odstępy i tym podobne pierdoły dla kilkudziesięciu selektorów - na piksele wychodzi znacznie dłużej.

  • Waldemar Hornatkiewicz
    Wpis na grupie Redesign w temacie Redesign BPH
    2.10.2009, 10:47

    Chyba jakaś moda, czy coś ;)


    Obrazek

  • Waldemar Hornatkiewicz
    Wpis na grupie jQuery w temacie Podmiana fragmentu html na wynik zapytania
    30.09.2009, 09:12

    Mateusz Ziarko:
    Jeżeli wyświetlę wynik tego zapytania i będą tam kolejne elementy, które będą wywoływać następne akcje jQuery muszę jakoś przeładowywać deklaracje js?

    Tak, najlepiej za pomocą live'a lub livequery, a w ostateczności powtarzając część kodu w tym, co Ci ajaxowo zostanie zwrócone.

    --
    http://smartweb.smartmedia.com.pl - strony internetowe, serwisy społecznościowe, rozwiązania dla biznesu

  • Waldemar Hornatkiewicz
    Wpis na grupie WEB 2.0 w temacie Ciekawe
    30.09.2009, 09:00

    Michał Grzegorz S.:
    Bogate dają dużo a my mao.

    W bodajże 2007 roku Polska wyszła na plusie z afair ~4,4mld eurosów, czyli w skali budżetu kraju - niewiele. Gdyby Miller twardo nie walczył o dopłaty dla rolników, Polska byłaby płatnikiem netto. Ogólnie - fajnie, że dostajemy, ale bynajmniej nie jest tak hiperróżowo, jak się w mediach śpiewa.
    Tak więc, nie bądźmy aż tak sceptycznie nastawieni do ludzi którzy wzięli kasę. Warto się cieszyć nawet jeśli powiedzie się pomysł tym 10%.

    Chyba nikt w temacie się źle nie wypowiadał o beneficjentach - w końcu, jak dają kasę, to się o nią stara i nie ma w tym raczej nic złego. Problem tkwi zdecydowanie po stronie dającego, a nie biorącego.
    Sumy tych rzędów mają bardzo pozytywny wpływ dla państwa z punktu widzenia makroekonomicznego.

    W myśl tej zasady nieważne, jak wysokie są podatki i na co w ogóle wydawane są pieniądze, bo i tak przecież krążą w systemie, zawsze prędzej, czy później do kogoś trafią etc. Gdyby to tylko było takie proste...
    Można jeszcze zastanawiać się czy nasi urzędnicy robią dobrą robotę przy ocenianiu i wybieraniu projektów. Tego jednak nie potrafię ocenić.

    I tu tkwi sedno - oceniają i wybierają projekty właśnie owi urzędnicy, nie ponosząc za to żadnej odpowiedzialności. Nie podoba mi się, że w teren do tej pory dosyć wolny od państwowych interwencji wchodzi powoli ta cała mechanika dotacji i reszty syfu.

    Może za parę lat wejdą koncesje i normy na konkretne serwisy? Ustalone zostaną np. limity - 5 portali sportowych, 10 dużych platform mikroblogowych i 7 porównywarek cenowych na każde 10 milionów mieszkańców kraju. Do tych kwot będą przyznawane grube dotacje na prowadzenie działalności, a powyżej - radź sobie sam. Tylko radź sobie sam w konkurencji z serwisem dostającym kilkaset tysięcy rocznie na starcie za nic - zupełnie jak afrykańskie rolnictwo vs europejskie.

    I właśnie taka powyższa wizja jawi mi się w koszmarach nocnych - swego rodzaju internetowy socjalizm. Już się mówi o dostępie do netu, jako podstawowym dobru cywilizacyjnym, ergo każdy powinien mieć i najlepiej za darmo. Wiadomo, jak to się kończy (jak bezpłatna i powszechna edukacja, czy służba zdrowia)...

    --
    http://smartweb.smartmedia.com.pl - strony internetowe, serwisy społecznościowe, rozwiązania dla biznesu

  • Waldemar Hornatkiewicz
    Wpis na grupie WEB 2.0 w temacie Ciekawe
    29.09.2009, 15:18

    Piotr Lewandowski:
    Dopóki nie zmieni się podejście ludzi zawsze będą takie narzekania, robienie przekrętów, itp...

    Ale ja tu bym żadnego przekrętu, czy polskiej specyfiki akurat nie widział, co najwyżej niekompetencję. A i śmiem twierdzić, że w krajach zachodniej Europy zapewne większe (i do tego mniej efektywnie lokowane) kwoty lecą.

    --
    http://smartweb.smartmedia.com.pl - strony internetowe, serwisy społecznościowe, rozwiązania dla biznesu

  • Waldemar Hornatkiewicz
    Wpis na grupie WEB 2.0 w temacie Ciekawe
    29.09.2009, 12:44

    Michał O.:
    Narzekania na dotacje pochodzą od tych, którzy nie zabrali się i nie złożyli wniosków a teraz zazdroszczą tym bardziej operatywnym (żeby nie było - ja też nie złożyłem ;)

    Akurat niekoniecznie ;>
    Jestem pewien (no dobrze, prawie pewien), że sposób wydawania środków będzie dokładnie kontrolowany. Wszelkie nieprawidłowości będą przecież wodą na młyn różnych opcji politycznych, konkurencji która nie dostała, zawistnych sąsiadów, etc itp. Jeśli ktoś chce robić wałki, to ma przewalone - jest dokładnie na widelcu opinii publicznej.

    Wolne żarty ;). Na ten przykład parę lat temu za ówczesne Wrota Pomorza wykonawca dostał bodajże 300k z Urzędu Marszałkowskiego (zapewne większość to była właśnie dotacja). Sam 'portal' był zwykłym phpbb ze skórką :). Jakoś żadnej afery, poza wzburzeniem w 'środowisku', nie zauważyłem.

    Inaczej ujmując - to nie jest temat nośny poza branżą (która zapewne woli i tak siedzieć cicho, bo i po co się narażać 'potencjalnemu klientowi' dysponującymi dużymi nieswoimi pieniędzmi do wydania), nie mówiąc już o niezbyt rozgarniętych politykach...

    --
    http://smartweb.smartmedia.com.pl - strony internetowe, serwisy społecznościowe, rozwiązania dla biznesu

  • Waldemar Hornatkiewicz
    Wpis na grupie WEB 2.0 w temacie Ciekawe
    29.09.2009, 11:22

    Michał O.:
    Wszystkim ochoczo krytykującym przypominam, że aby dostać dofinansowanie to najpierw trzeba tę kasę wydać, pieniądze z unii to refundacja. Sądzę, że większość wybranych projektów nie wykorzysta w pełni tej dotacji.

    Sądzę, że wydać nie jest trudno, gdyż patrz niżej:
    PS. Internet nie wymaga inwestycji? A koszty pracy ludzi? Policzcie sobie, jaki jest koszt zatrudnienia np. 5-osobowego zespołu w horyzoncie kilka lat.

    I koszty te można sobie spokojnie z dupy wziąć, podobnie czasy wykonania i mnóstwo innych czynników, które są nieweryfikowalne przez panią/pana urzędnik(a), zresztą zapewne niekoniecznie ku temu skorego.

    Oczywiście powyższe to czysta spekulacja i domysł, więc jeśli ktoś jest w stanie zdementować, niezmiernie się ucieszę ;]

    Naprawdę trudno mi sobie wyobrazić 5-osobowy zespół pracujący kilka lat po 8 godzin dziennie nad np. (cytuję) stworzeniem wirtualnego portalu informacyjno-społecznościowego dla Łodzian.

    Prawda jest taka, że w 'branży' można się cieszyć, bo dostaje potężny zastrzyk żywej gotówki. Ale, czy gdyby te pieniądze zostały wydane na np. refundację kupna winiacza przez wyselekcjonowanych amatorów tego trunku, też by było fajnie?

    Osobiście nie podoba mi się do końca taka ingerencja w rynek, bo im więcej państwa (UE nosi powoli jego wszelkie znamiona) w jakiejkolwiek dziedzinie, tym zazwyczaj gorzej ;]

    --
    http://smartweb.smartmedia.com.pl - strony internetowe, serwisy społecznościowe, rozwiązania dla biznesu

  • Waldemar Hornatkiewicz
    Wpis na grupie WEB 2.0 w temacie Ciekawe
    29.09.2009, 09:15

    A najfajniejsze te zestawienie w wymarzonym, idealnym do tego typu prezentacji, pozwalającym na łatwe sortowanie danych, powszechnie obsługiwanym, o minimalnej objętości formacie .xls. Cud chyba jakiś, że w ogóle jest to jakoś posortowane (województwami). Swoją drogą, ciekawi np. brak pomorskiego i lubuskiego, ale w temacie zbyt nieogarnięty jestem, by jakieś teorie spiskowe wysnuwać.

    Po raz kolejny aparat urzędniczo-administracyjny udowadnia, że istnieje w jakimś równoległym wszechświecie, gdzie działają inne prawa fizyki, relacji międzyludzkich, ekonomii, a w tym partykularnym przypadku - wartość złotówki (prawie, że sprzed denominacji) ;]

    Przemysław Jażło:
    Zwykłe "pompowanie" kasy z Unii. Ot co!

    Ale lepiej, niż w rolników. Prawda? (prawda?) ;)

    --
    http://smartweb.smartmedia.com.pl - strony internetowe, serwisy społecznościowe, rozwiązania dla biznesu

  • Waldemar Hornatkiewicz
    Wpis na grupie Polityka w temacie Zdrowy patriotyzm, nowy patriotyzm.. ;)

    Aby mieć możliwość przeczytania tego posta musisz być członkiem grupy Polityka

  • Waldemar Hornatkiewicz
    Wpis na grupie Polityka w temacie Zdrowy patriotyzm, nowy patriotyzm.. ;)

    Aby mieć możliwość przeczytania tego posta musisz być członkiem grupy Polityka

  • Waldemar Hornatkiewicz
    Wpis na grupie Polityka w temacie Zdrowy patriotyzm, nowy patriotyzm.. ;)

    Aby mieć możliwość przeczytania tego posta musisz być członkiem grupy Polityka

  • Waldemar Hornatkiewicz
    Wpis na grupie PHP w temacie Biblioteka do konwersjia html => pdf
    22.09.2009, 10:32

    Peter K.:
    Chyba sporo czcionek osadzasz w pdf'ie.

    Nie sporo, tylko jedną, za to ważącą 350kb w pliku .z ;)

    --
    http://smartweb.smartmedia.com.pl - strony internetowe, serwisy społecznościowe, rozwiązania dla biznesu

  • Waldemar Hornatkiewicz
    Wpis na grupie PHP w temacie Biblioteka do konwersjia html => pdf
    22.09.2009, 09:13

    Po przemęczeniu się z paroma różnymi rozwiązaniami zdecydowanie polecam bibliotekę tcpdf, do której jest już sporo gotowych czcionek z polskimi znakami (ważne!), i która całkiem sprawnie radzi sobie z html'em.

    Minus to duża objętość generowanych plików (pusty plik - 500kb :P), ale to taka cena za nieciekawą funkcjonalność (rtf jest po stokroć lepszym formatem)

    --
    http://smartweb.smartmedia.com.pl - strony internetowe, serwisy społecznościowe, rozwiązania dla biznesu

Dołącz do GoldenLine

Oferty pracy

Sprawdź aktualne oferty pracy

Aplikuj w łatwy sposób

Aplikuj jednym kliknięciem

Wyślij zaproszenie do