Skuteczna rekrutacja

Wypowiedzi

 • Rafał Nowak
  Wpis na grupie PHP w temacie Studia dzienne czy zaoczne - informatyka na politechnice
  10.07.2013, 14:13

  Piotr L.:
  Na drugim / trzecim roku są najciekawsze wykłady - bo już kończą się te obowiązkowe i zostają te na które warto chodzić. Po co takie studia bez wykładów? Dla papierka?

  Zależy jakim typem studenta jesteś i w jaki sposób najwięcej się uczysz, do mnie wykłady nie bardzo trafiają, dużo bardziej ceniłem ćwiczenia i laboratoria + uzupełnienie teoretycznej wiedzy książkowo. No i oczywiście dużo zależy od wykładowcy, ciekawy temat != ciekawy wykład.

 • Rafał Nowak
  Wpis na grupie PHP w temacie Studia dzienne czy zaoczne - informatyka na politechnice
  10.07.2013, 11:45

  Paweł Z.:
  Rafał N.:
  Sam tak zaczynałem, wygląda to tak, że wykreślasz z planu wszystkie wykłady i masz zwykle odpowiednią ilość
  czasu. Do tego wybierasz firmę jak najbliżej wydziału i to może działać. Aczkolwiek raczej dopiero na 2-3 roku.

  Czemu nie na pierwszym? Nie ma możliwość wykreślenia wykładów, ciężko się na studiach utrzymać, czy co jest przyczyną?

  Wszystko się da, ale po prostu na pierwszym roku warto się zorientować co można, a czego nie można na Twojej uczelni, jest dużo materiału nowego i teoretycznego, łatwo zawalić wtedy rok. Później jest coraz więcej zajęć praktycznych, laboratoriów, projektów, łatwiej to czasowo rozplanować.

  Zakładam oczywiście, że chcesz coś jednak z tych studiów wynieść, jeśli chcesz je jakoś przebrnąć dla papierka, to oczywiście możesz już na pierwszym roku pracować i poświęcać na studia wymagane minimum, ale wtedy chyba nie ma sensu w ogóle ich robić.

 • Rafał Nowak
  Wpis na grupie PHP w temacie Studia dzienne czy zaoczne - informatyka na politechnice
  10.07.2013, 09:36

  Jako pracodawca w PIDI - zatrudniamy studentów dziennych na około 20 godzin w tygodniu, zwykle dają radę to wyrobić. Sam tak zaczynałem, wygląda to tak, że wykreślasz z planu wszystkie wykłady i masz zwykle odpowiednią ilość czasu. Do tego wybierasz firmę jak najbliżej wydziału i to może działać. Aczkolwiek raczej dopiero na 2-3 roku.

  Minusy są oczywiste, zapomnij o tradycyjnym życiu studenckim ;) Za to masz po studiach już ważne doświadczenie pracy w firmie, a to jest mocno istotne.

  Osobiście uważam, że studia informatyczne są dla programisty bardzo przydatne, różnorodność podejmowanych tam tematów często otwiera nowe horyzonty. Natomiast wykształcenie nie jest najczęściej dla mnie istotne, jeśli osoba przychodząca do pracy wykazuje się konkretnymi umiejętnościami, własnymi projektami itp. Z powodzeniem pracują u nas osoby prosto po technikum, które teraz studiują zaocznie informatykę.

 • Rafał Nowak
  Wpis na grupie Programiści QT w temacie Unity zostanie przepisane do Qt/QML
  12.03.2013, 13:12

  Przemek Czekaj:
  A wystarczyłoby gdyby wpompował trochę kasy na rzecz KDE e.V. to projekty rozwijały by się szybciej, miałby środowisko graficzne oparte o qt. No cóż, szkoda mnie się tu wywodzić. Zawiodłem się na działaniach Canonical.

  Obawiam się, że tu chodzi o to, czego Open Source nigdy specjalnie nie miał, a co jest obecnie coraz ważniejsze - spójność interfejsu użytkownika i kontrola nie nad softem, ale nad designem systemu operacyjnego jako całości. Dzisiejsze systemy nie walczą powoli na poziomie obsługi sprzętu, jakości aplikacji desktop, ale wyzwaniem jest dostarczenie spójnego doświadczenia użytkownika na wielu urządzeniach, synchronizacja itp. W tym kontekście ani KDE, ani Gnome nie są do końca zadowalające, stąd Mark pewnie pcha wszystko do Canonical, gdzie ma kontrolę.

 • Rafał Nowak
  Wpis na grupie Gliwice w temacie grupon
  1.06.2012, 14:20

  Generalnie teraz jest już trochę lepiej, ale trzeba pamiętać, że właściciel musi dać minimum 50% zniżki, a z ceny, którą zaoferował, Groupon bierze połowę. Właściciel robi więc swoją usługę za 25% ceny - czasami po prostu trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, czy uważamy, że ten biznes na taką akcję stać. Na moim osiedlu jeden fryzjer zwijał manatki po Grouponie - sprzedano tyle kuponów, że nie było czasu na obsługę normalnych klientów i biznes siadł. Ja zwracam uwagę na to, czy nie ma kuponów za dużo, czy rodzaj usługi pozwala na taką zniżkę, czy firma sprawia wrażenie odpowiednio sprawnej, żeby ponieść koszt promocji.Rafał Nowak edytował(a) ten post dnia 01.06.12 o godzinie 14:20

 • Rafał Nowak
  Wpis na grupie PHP w temacie [php] problem z wyłuskaniem "parametrów" w obiekcie
  23.05.2012, 14:19

  A czy to przypadkiem nie jest odpowiedź z jakiegoś SOAP API?

  Nie ma takiego sposobu, ale jeśli obiekty znienacka Ci się pojawiają w SOAP, to da się kazać klientowi zunifikować zwracane dane: http://eirikhoem.wordpress.com/2008/03/13/array-proble...

 • Rafał Nowak
  Wpis na grupie Programiści WWW w temacie Pytanie w sprawie projektu portalu tematycznego.
  17.04.2012, 10:43

  Tomasz K.:
  Rafał Nowak:
  Makietę i grafiki nie da się robić równolegle, bo grafikę tworzy się właśnie na podstawie makiety. Przykładowa makieta:
  Nieźle wygląda ta makieta. W jakim sofcie została zrobiona?

  http://www.balsamiq.com/products/mockups

  Fajny program, ale przy większych projektach robi się trochę uciążliwy. W każdym razie szkicować można szybko i sprawnie, a o to w sumie chodzi.

 • Rafał Nowak
  Wpis na grupie Programiści WWW w temacie Pytanie w sprawie projektu portalu tematycznego.
  17.04.2012, 10:05

  Dariusz Rojek:
  Czyli jednak pracę zaczyna programista i na podstawie szkieletu, do pracy zabiera się grafik ?? I jest to jedyna kolejność, czy można na podstawie stworzonej grafiki zlecić programiście makietę...??

  Makieta to wizualizacja interfejsu - generalnie robi to projektant. Kto będzie pełnił role projektanta, to zależy od Ciebie ;) Może to być programista, jeśli czuje się w tym dobry, a na pewno w konsultacji z programistą - wtedy będzie pewność, że grafik nie zaprojektuje czegoś, czego w danym systemie nie da się osiągnąć.

  Makietę i grafiki nie da się robić równolegle, bo grafikę tworzy się właśnie na podstawie makiety. Przykładowa makieta:

  Obrazek


  A tu już gotowa strona, która powstała na podstawie makiety: http://e-cop.pl/products/

  Jak widzisz, czasami między etapem makiety, a gotowej strony coś się zmienia (np kamery poszły do góry), ale generalny szkic zachowany, wiadomo jakie elementy programista musiał zaprogramować. Makieta była ustalana z klientem, na jej podstawie dopiero grafik stworzył końcowy efekt.

 • Rafał Nowak
  Wpis na grupie Programiści WWW w temacie Pytanie w sprawie projektu portalu tematycznego.
  16.04.2012, 11:53

  Dariusz Rojek:
  Witam serdecznie,

  jestem na etapie wyboru programisty / agencji, która stworzy architekturę dla portalu tematycznego - serwis informacyjny, forum i wszystkie podstawowe funkcje dla typowego wortalu (kalendarium, ankiety, moduł do tworzenia rozszerzonych profili, CMS).
  Nie podjąłem jeszcze decyzji czy zlecić wykonanie dedykowanego projektu, czy wykorzystać gotowy szablon np. WordPress, Joomla, natomiast wybrałem grafika.

  Problem w tym, że mam kłopot z określeniem tego w jakiej kolejności powinien być tworzony projekt. Człowiek, który tworzy grafikę i jeden ze znajomych programistów twierdzą, że najpierw powinien powstać projekt graficzny, a dopiero do niego powinien dostosować architekturę webmaster, ale w rozmowie z innym bardzo doświadczonym programistą, dowiedziałem się, że najpierw powinienem dokładnie określić swoje oczekiwania i dopiero do utworzonego programu, grafikę powinien stworzyć webdesigner... Na ten argument grafik, stwierdził, że programista chce sobie ułatwić zadanie.

  Hej!

  Ostatnio dużą karierę robi hasło "projektowanie usług", które priorytet nadaje dobremu przemyśleniu samej usługi - interfejs to mniejsze znaczenie.
  Strona WWW, zwłaszcza taki wortal tematyczny to też oprogramowanie, nie widzę powodu, żeby nie stosować tu doświadczenia inżynierii oprogramowania. Tak więc przede wszystkim zaczyna się od zdefiniowania przypadków użycia. Rozumiem, że ten etap masz już za sobą, skoro określiłeś, co od grafika/programisty potrzebujesz. Określasz, co chcesz mieć w serwisie, jak ma w nim się poruszać użytkownik itp.

  Dalej powinieneś zaprojektować (lub zlecić zaprojektowanie) makiety, tak jak radzi Michał. Zastanów się, co i gdzie chcesz mieć, jak to ma być rozmieszczone, jakie funkcje realizować. To wszystko daj grafikowi i niech zrobi z tego ładną grafikę. Zakoduj to do HTML + CSS i daj programiście.

  Z doświadczenia mogę Ci powiedzieć, że jeśli chcesz zrobić dobry portal / usługę to rób w tej kolejności. Kilka razy zdarzało nam się pracować w sposób proponowany przez programistę, czyli najpierw mając oprogramowanie i mówię Ci - nie idź tą drogą :) Tak samo nie modyfikuj gotowych szablonów, na dostosowaniu programista spędzi tyle samo czasu i więcej nerwów niż na wdrożeniu gotowego, nowego widoku.

  Podsumowując: programista chce sobie ułatwić, ale chyba nie do końca wie, że sobie kopie dołek ;) A ty nie idź tą drogą, jeśli chcesz mieć jakiś wpływ na końcowy efekt. To program ma być dopasowany do Ciebie, a nie odwrotnie.

 • Rafał Nowak
  Wpis na grupie Agencje interaktywne w temacie Pierwsza firma po studiach... :)
  11.04.2012, 09:52

  Lukasz Marecki:
  Te ulotki to chybiony pomysł? Co ewentualnie myślicie o wrzucaniu kopert z listami po skrzynkach firm? Jakaś kartka z krótką ofertą i zaproszeniem na www/kontakt.... ma to sens?

  Moim zdaniem ma, ja dostałem kilka takich liścików od biur księgowych tuż po założeniu firmy. Nawet nie myśli się o tym jak o spamie, bo na skrzynkę fizyczną firmy trafia tego wbrew pozorom dużo mniej niż przez e-mail. Pamiętaj tylko o zasadach skutecznej ulotki - niech zachęca do akcji i daje jakiś bonus (np. 10% rabatu, analiza strony gratis). Warto na niej też umieścić jakiś konkretny adres np http://firma.pl/ulotka, wtedy będziesz od razu w Google Analitycs widział skuteczność takiej akcji ulotkowej.

 • Rafał Nowak
  Wpis na grupie Agencje interaktywne w temacie Pierwsza firma po studiach... :)
  10.04.2012, 11:03

  Michał Mikłowski:
  Mieszkam pod warszawą, więc wiem jak wyglądają obsrane tablicami pobocza dróg, ale to nie jest miejsce dla branży IT.
  Jeśli robimy strony internetowe to reklamujmy się w miejscu swojego działania, czyli w internecie. Poza tym najlepsza reklamą będzie zawsze mocne portfolio, a miejsc, w których możemy je pokazać (i to za darmo) jest całe mnóstwo.

  Tak się tylko wtrącę, ale ja na początek znalazłem kilkanaście firm z okolicy bez stron i z brzydkimi stronami i uderzałem do nich bezpośrednio. Na początek nie ma to jak bezpośredni kontakt i uścisk ręki, w sieci kolega zniknie w tłumie i nie ma szans się wyróżnić. Poza tym teza o reklamie w internecie byłaby prawdziwa, gdyby jego klientami też była branża IT, a tak nie jest. Kolega chce upolować ludzi, którzy właśnie nie potrafią/nie chcą/nie mają czasu znaleźć sobie w sieci wykonawcy.
  Dlatego również plusik dla promocji na banerze, ulotek i innych. Mówimy o jednoosobowej działalności, która musi jakoś zacząć, najlepiej bezpośrednio.

  Powodzenia!

 • Rafał Nowak
  Wpis na tablicy
  #praca o, GoldenLine zintegrowało się z Blipem
  • 3.09.2011, 11:39
 • Rafał Nowak
  Wpis na grupie PHP w temacie nowy pracownik
  25.08.2011, 21:24

  Dariusz Półtorak:
  ~ warto wywiesić coś na uczelni informatycznej. Większość z nas to samouki więc student wcale nie oznacza brak doświadczenia.

  Tak mi się przypomniała nasza ostatnia rekrutacja - obwiesiliśmy ogłoszeniami cały wydział na politechnice w gliwicach, akademiki, biuro karier studenckich, no i rzeczywiście, zjawili się sami studenci, ale każdy ogłoszenie znalazł na infopraca, żaden nie zauważył plakatów na uczelni, ani w akademiku :))
  Żeby w Gliwicach studenta zachęcić do pracy to się trzeba nieźle nagimnastykować ;-)

 • Rafał Nowak
  Wpis na grupie PHP w temacie Problem ze sprawdzeniem checkbox
  17.08.2011, 20:33

  Mateusz H.:

  Chyba nie jest to aż tak bardzo nieeleganckie, skoro helper w ZF tworzący checkboxa działa właśnie w sposób zaproponowany przez Piotra ;)

  To jeszcze nie świadczy o jego elegancji. W myśl specyfikacji w kodzie nie mają prawa znaleźć się dwa elementy o tym samym atrybucie "name", a rozwiązanie bazuje na tym, że przeglądarki wysyłają ten "późniejszy" w kodzie, jeśli należy w ogóle go wysyłać. Rozwiązania bazujące na tym jak przeglądarki obsługują błędy jest nieeleganckie.

  Prawidłowa odpowiedź to

  if(array_key_exists('checkbox',$_POST)) //alternatywnie isset


  Sprawdzanie wartości checkboksa jest opcjonalne, ale można się w to bawić. Rozwiązanie z porównaniem od razu, bez wcześniejszego isset lub array_key_exists jest niefajne, bo rzuci E_WARNING, że nie ma takiego elementu w tablicy w przypadku niezaznaczenia checkboksa.Rafał Nowak edytował(a) ten post dnia 17.08.11 o godzinie 20:34

 • Rafał Nowak
  Wpis na grupie Spodek 2.0 w temacie Spodek po szychcie?
  13.07.2011, 13:31

  Jakieś piwo? Pogoda sprzyjająca, a tematów do rozmowy też pewnie nie zabraknie ;)

 • Rafał Nowak
  Wpis na grupie KohanaPHP w temacie Nasze projekty @ KohanaPHP
  8.06.2011, 12:23

  Cały panel klienta w http://mobile4biznes.pl/ stoi na Kohanie 3 :)

 • Rafał Nowak
  Wpis na grupie JavaScript w temacie jQuery działa na statycznej stronie lokalnie, na SOTE już...
  6.06.2011, 14:10

  O ile dobrze wywróżyłem z Twojego skryptu, to problem chyba przy kalkulowaniu width obrazka - funkcja wywołuje się dla document.ready, ale wtedy niekoniecznie muszą być załadowane obrazki, więc .width() zwraca zero, dając Ci zerowe przesunięcie. Na lokalu działa, bo czas ładowania obrazków jest tak znikomy, że prawie nie ma różnicy między window.onload a document.ready, na serwerze już to nie zachodzi.
  Albo musisz korzystać z window.onload, albo przyjąć sztywną wysokość/szerokość obrazków do przesuwania.

  Debugger w Google Chrome Twoim przyjacielem :)

 • Rafał Nowak
  Wpis na grupie Programiści WWW w temacie Masowe wysyłanie SMS - technologia
  10.05.2011, 16:07

  Piotr P.:
  Czyli koszt takiej zabawy to kilka tysięcy złotych miesięcznie? To wymaga już sporego ruchu. Myślałem, że to może działać na zasadzie postpay.

  Musisz zadeklarować ruch, z tego co wiem, a jeśli go nie wypełniasz to lecą kary, więc trochę kasy trzeba mieć.

  Zanim dojdziesz do tego poziomu to serwery + stare nokie + gnokii (albo dedykowane bramki gsm) + prepaidy + pakiety SMSów do sieci + rozpoznawanie z jakiej sieci jest numer (http://www.jelcyn.com/porady/przenoszenie_numeru.htm) i masz infrastrukturę :)

 • Rafał Nowak
  Wpis na grupie ChOrZóW w temacie Dziwne telefony o czujnikach gazu
  11.03.2011, 11:16

  Witam!

  Czy do was też ktoś dzwonił podając się za osobę z UM z informacją, że od przyszłego miesiąca obowiązkowo będzie trzeba instalować czujniki gazu w mieszkaniach? Do tego z propozycją, że podjedzie monter i za 150zł taki czujnik zamontuje (obniżka z 300 zł, rzekome dofinansowanie z UE)? Coś mi tu śmierdzi - nie zapytałem o nazwisko, ale mają dzwonić jeszcze popołudniu to dopytam. Ktoś też odebrał podobny telefon?

  EDIT: Urząd Miasta oczywiście nic o tym nie wie.Rafał Nowak edytował(a) ten post dnia 11.03.11 o godzinie 11:28

 • Rafał Nowak
  Wpis na grupie PHP w temacie Matematyka a programowanie
  8.03.2011, 11:59

  Sebastian Śląski:
  Czy programista musi byc dobry z matematyki?

  Nie, ale musi mieć nieźle rozwinięte abstrakcyjne myślenie, a z takim nie powinien mieć specjalnych problemów z matematyką ;-)

Dołącz do GoldenLine

Oferty pracy

Sprawdź aktualne oferty pracy

Aplikuj w łatwy sposób

Aplikuj jednym kliknięciem

Wyślij zaproszenie do