Skuteczna rekrutacja
Piotr Bielecki

offline

Piotr Bielecki

Front-end Developer, Wordpress Developer

Wypowiedzi

 • Piotr Bielecki
  Wpis na grupie Fani WordPressa w temacie Kopia zapasowa strony
  2.02.2014, 22:30

  Jeżeli Wordpress nie jest w trybie multisite - czyli używasz do każdej strony innego panelu, to najbardziej prawdopodobna jest instalacja na oddzielnych bazach danych. Można to łatwo sprawdzić. Jeżeli masz oddzielne katalogi na każdą instalację, w każdym z nich powinien znajdować się plik wp-config.php. Otwórz go sobie w jakimś edytorze, na samej górze będziesz miał definicje, mniej więcej takie jak tu:


  // ** Ustawienia MySQL-a - możesz uzyskać je od administratora Twojego serwera ** //
  /** Nazwa bazy danych, której używać ma WordPress */
  define('DB_NAME', 'nazwa-bazy');

  /** Nazwa użytkownika bazy danych MySQL */
  define('DB_USER', 'nazwa-uzytkownika');

  /** Hasło użytkownika bazy danych MySQL */
  define('DB_PASSWORD', 'jakies haslo');

  /** Nazwa hosta serwera MySQL */
  define('DB_HOST', 'localhost');

  Mówiąc najogólniej to jest miejsce, w którym możesz sprawdzić do jakiej bazy jest przypisana dana instalacja. Jeżeli chcesz dostać się do konkretnej bazy i zrobić jej kopię po prostu przejdź do phpmyadmin i zaloguj się na dane, które masz w miejscu 'nazwa-uzytkownika' oraz 'jakies haslo' (odwołuję się do przykładu powyżej).

  Do jednego użytkownika możesz mieć przypisaną więcej niż jedną bazę danych, Ciebie interesuje tylko to co masz w miejscu 'nazwa-bazy' (i tu znowu odwołanie do przykładu powyżej). Dalej kopia bazy danych odbywa się tak, opisałem wcześniej.

  Jest ewentualność, że masz wszystko na jednej bazie danych w przypadku gdy tabele mają różne prefixy, jednak na początku proponuję otworzyć wp-config.php.

  Powodzenia :)

 • Piotr Bielecki
  Wpis na grupie Fani WordPressa w temacie Kopia zapasowa strony
  27.01.2014, 22:54

  Cześć

  Ja proponuję skorzystać z phpMyAdmin, jak będziesz chciał kiedyś przenieść to co skopiowałeś na inny serwer to i tak będziesz musiał się raczej zaprzyjaźnić z tym narzędziem. Robienie kopii zapasowej nie wymaga wnikania w strukturę bazy danych. Po zalogowaniu i wybraniu bazy danych (lewa strona), przechodzisz do zakładki Export, na liście znajdują się tabele wchodzące w skład bazy. W Twoim wypadku po prostu zaznaczasz wszystkie, klikasz wykonaj i wszystko wypluwa Ci do pliku. I już masz kopię bazy :)

  Tu zobaczysz jak to powinno wyglądać krok po kroku: http://www.youtube.com/watch?v=ffmCGVse8yg

  No i wiadomo, jeszcze skopiowanie wszystkich plików przez FTP i masz pełny backup :)

  Powodzenia

 • Piotr Bielecki
  Wpis na grupie Fani WordPressa w temacie Wordpress a google
  19.11.2013, 21:49

  Jeżeli prawidłowo dodałeś metatagi (w sensie na tej konkretnej stronie jest meta description) to musisz poczekać chwilę na efekty. Jeśli na stronie jest tylko czysty flash warto pomyśleć o jakiejś treści alternatywnej, nie tylko w kontekście wyszukiwarki ale osób które po prostu flasha nie mają i nie będą mieć. Takie proste zabiegi mogą bardzo pozytywnie wpłynąć na jakość zindeksowanych treści i nie potrzeba do tego żadnych narzędzi.

 • Piotr Bielecki
  Wpis na grupie Fani WordPressa w temacie aktualizacja WP -> Fatal error
  27.10.2013, 21:07

  Sprawdź czy nie został uszkodzony plik: wp-admin/includes/file.php. Czasami przy aktualizacji zdarza się, że pliki mają po 0 KB (czyli są puste). Możesz jeszcze raz przekopiować cały katalog wp-admin profilaktycznie i sprawdzić co się stanie.

  Co do zasady przy większych aktualizacjach w przypadku braku kopii bazy danych, powrót do poprzedniej wersji moż e być niemożliwy. Jeśli chodzi o pliki zawsze możesz sobie ściągnąć wcześniejszą wersję, ale to raczej mija się z celem, lepiej zbadać co jest przyczyną błędu.Ten post został edytowany przez Autora dnia 27.10.13 o godzinie 21:07

 • Piotr Bielecki
  Wpis na grupie Fani WordPressa w temacie kilka stron na jednym wp
  26.10.2013, 13:34

  Nie, nie musisz tworzyć oddzielnych instalacji dla każdej organizacji, instalujesz Wordpressa raz, uruchamiasz multisite i z poziomu panelu dodajesz kolejne podserwisy (w subdomenach lub w katalogu)

 • Piotr Bielecki
  Wpis na grupie Fani WordPressa w temacie kilka stron na jednym wp
  26.10.2013, 12:11

  Wydaje mi się, że w Twoim projekcie idealnie sprawdzi się Wordpress z włączonym trybem multisite. Dzięki temu w jednej domenie możesz tworzyć kilka instancji WordPress i obsługiwać wszystko przez jeden panel łącznie z globalnymi ustawieniami dla stworzonej w ten sposób sieci.

  Dokładne informacje znajdziesz tu: http://codex.wordpress.org/Create_A_Network

  lub przykładowy tutorial: http://netbloger.eu/wordpress-multisite/

  Jeżeli masz włączony wildcard w domenie nowe organizacje możesz tworzyć w dubdomenach. Proste i wygodne.

  Jeśli chodzi o szablony to możesz przygotować jeden bazowy szablon a do każdej podsieci stworzyć skórki potomne: http://codex.wordpress.org/Child_Themes. Ogólna zasada jest taka, że pliki potomne nadpisują pliki skórki bazowej, trzeba tylko przestrzegać kilku podstawowych zasad, wszystko opisane dokładnie w powyższym linku.Ten post został edytowany przez Autora dnia 26.10.13 o godzinie 12:15

 • Piotr Bielecki
  Wpis na grupie Fani WordPressa w temacie Podpięcie domeny do WP
  19.10.2013, 14:36

  Czy możesz dokładniej określić co zonacza "klops" :)? Wczytuje Ci się strona główna i nie działają adresy czy może dostajesz jakiś błąd z serwera przy próbie wyświetlenia strony? Sprawa może być prosta np. niezaktualizowany .htaccess. Jeżeli Wordpress ma prawa zapisu tego pliku, to zaktualizowanie linków bezpośrednich przez panel powinno od razu pomóc. To przypuszczenia, bo nie wiem czym dokłądnie objawia się problem i co masz tam poinstalowane.

 • Piotr Bielecki
  Wpis na grupie Fani WordPressa w temacie WordPress czy Joomla pod dużą stronę?
  13.10.2013, 20:32

  Pod stronę typu portfolio z dużą ilością zdjęć zdecydowanie lepszy będzie WordPress. Ma zdecydowanie bardziej intuicyjny menadżer plików, zaraz po uploadzie możesz tworzyć galerię, hurtowy upload, dostosowanie miniatur i możliwość dodania galerii w każdym wpisie/stronie. Jest dużo wtyczek, które usprawniają tworzenie i zarządzanie galeriami np.: http://wordpress.org/plugins/nextgen-gallery/

  Na Joomla też oczywiście można to wdrożyć, ale moim zdaniem w kwestii zarządzania multimediami nie ma tu tak intuicyjnych darmowych rozwiązań jak w przypadku WordPress.

  Jeśli chodzi o Drupal, ze względu na rozbudowaną strukturę moim zdaniem w tym konkretnym rozwiązaniu był by najgorszym wyborem.

 • Piotr Bielecki
  Wpis na grupie Fani WordPressa w temacie like z FB podaje złą fotkę
  27.06.2013, 11:48

  Przede wszystkim zauważyłem, że wtyczka której używasz nie dodaje wpisu <meta property="og:image" w której można podać link do preferowanego obrazka, inaczej jesteśmy skazani na pełen automat.

  Druga kwestia - z racji tego, że można przypisać jeden <meta property="og:image" ... na stronę, w momencie na stronie jest kilka artykułów z like, też nie bardzo masz na to wpływ.

  W pierwszej kolejności proponuję poszukać w ustawieniach wtyczki sekcji odpowiedzialnej za ustawianie obrazków (nie sprawdzałem co to za wtyczka). Po drugie rozważył bym likwidację buttonów społecznościowych z listy artykułów, wyświetlając je tylko na podstronie z konkretnym artykułem, albo przez wtyczkę ustawił domyślny obrazek na np. logo.

 • Piotr Bielecki
  Wpis na grupie Fani WordPressa w temacie CMS admin area - nowa wersja pluginu - prośba o testy/uwagi
  25.06.2013, 15:41

  Dziękuję za ekspres test :) Menu poziome można wyłączyć, co kto lubi, dlatego dałem to w opcjach. Co do nazewnictwa, to z pewnością masz racje.

  Odległość od wpadminbar - nie zamierzałem jej przyklejać do paska, sprawdzę czy rzeczywiście nie będzie lepiej.

 • Piotr Bielecki
  Wpis na grupie Fani WordPressa w temacie CMS admin area - nowa wersja pluginu - prośba o testy/uwagi
  25.06.2013, 15:21

  Niedawno udało mi się w końcu wypuścić kolejną wersję pluginu, który w założeniu miał pomóc w konfiguracji wyglądu panelu administracyjnego w WordPress do pobrania tu:

  http://wordpress.org/plugins/cms-admin-area/

  Starałem się uwzględnić uwagi do poprzedniej wersji (która w zasadzie była tylko przymiarką do zmiany wyglądu), korzystając z WordPress settings API dodałem przede stronę z opcjami podzieloną na 3 grupy (zakładki), gdzie można zaznaczać/odznaczać poszczególne opcje, łącznie z możliwością zmiany logo w ekranie logowania. Bezpośrednio po zainstalowaniu wtyczki uruchamia się układ poziomy, który w tej chwili można sobie wyłączyć.

  Oprócz opcji związanych z wyglądem panelu dodałem też kilka ustawień związanych z wyłączaniem kilku elementów na stronie zewnętrznej: wersji WordPress, feedów, pliku RSD wlwmanifest, których i tak najczęściej muszę się pozbywać.

  Jeżeli ktoś chciałby przetestować plugin i podzielić się uwagami (zwłaszcza, jeżeli wychwycone zostaną jakieś błędy) to będę bardzo wdzięczny za informacje.

 • Piotr Bielecki
  Wpis na grupie Fani WordPressa w temacie Czas oczekiwania na dodanie do katalogu skórek
  21.04.2013, 21:03

  Paweł K.:
  A możesz podać nr. ticketa albo nazwę motywu?

  na track'u znajdziesz ją tu: http://themes.trac.wordpress.org/ticket/12010

 • Piotr Bielecki
  Wpis na grupie Fani WordPressa w temacie Czas oczekiwania na dodanie do katalogu skórek
  21.04.2013, 18:55

  mam numer tecket'a i tak sobie co jakiś czas zaglądam, skórka ciągle oczekuje na akceptację, nic nie wskazuje by ktoś zaglądał do tego. Skórka przeszła wstępną walidację przed wysłaniem, jeszcze się przy uzyciu wtyczki upewniłem czy wszystko ok. Nawet jeśli miała by być z jakiegoś powodu odrzucona to czemu trwa to tag długo ?:)

 • Piotr Bielecki
  Wpis na grupie Fani WordPressa w temacie Czas oczekiwania na dodanie do katalogu skórek
  21.04.2013, 01:39

  2 tygodnie temu postanowiłem w końcu wysłać do akceptacji swój pierwszy szablon dedykowany dla klasycznego bloga. Dziwi mnie tak długi czas oczekiwania. Czy ktoś ma może jakieś doświadczenia w tym temacie? Zauważyłem, że skórki są dodawane w bardzo różnym tempie - niektóre po paru dniach, inne wiszą tak jak moja . Zastanawiam się co o tym decyduje, może coś robię źle? :) W przypadku wtyczki akceptacja była na drugi dzień,a tu ciągle cisza.

 • Piotr Bielecki
  Wpis na grupie Fani WordPressa w temacie CMS admin area - prośba o ocenę pluginu
  11.09.2012, 10:49

  Pamiętam te czasy :) Mi w sumie pionowe menu w niczym nie przeszkadza. Zauważyłem jednak, że poziome menu jest o wiele bardziej intuicyjne dla użytkowników, którzy nie mają doświadczenia w zarządzaniu treścią na stronie. Tak więc rozpatrując to w kategoriach przystosowywania panelu Wordpressa do wymagań klienta gra jest jednak warta świeczki :) Zobaczymy co uda się z tego wycisnąć.

 • Piotr Bielecki
  Wpis na grupie Fani WordPressa w temacie CMS admin area - prośba o ocenę pluginu
  11.09.2012, 09:41

  Dzięki za screen, ogólnie ten drugi rząd psuje mi trochę koncepcję zakładek, zastanawiałem się nad tym, czy nie zwijać części opcji, obawiam się, że to może być mało intuicyjne.

  W każdym razie całkowita racja, style do poprawki, wprowadzę razem z wersją dla ie7.

 • Piotr Bielecki
  Wpis na grupie Fani WordPressa w temacie CMS admin area - prośba o ocenę pluginu
  11.09.2012, 01:03

  W tej chwili rzeczywiście jest to uporządkowany zbiór wszystkich poprawek jakie zazwyczaj musiałem nanosić w panelu. Wyłączałem po prostu niepotrzebne blogowe elementy, które zawsze wprowadzają zamieszanie. Do zwiększenia elastyczności rzeczywiście potrzebne jest zarządzanie opcjami. Na podstawie własnych testów oraz feedbacku z maili na pewno dodam:

  - możliwość ustawiania logo w formularzu logowania
  - możliwość wyboru wyłączanych metaboksów
  - opcjonalne wyłączanie komunikatów o konieczności aktualizacji wordpressa
  - opcjonalne przełączanie menu w tryb horyzontalny

  Położę też większy nacisk na role użytkowników.

 • Piotr Bielecki
  Wpis na grupie Fani WordPressa w temacie CMS admin area - prośba o ocenę pluginu
  9.09.2012, 13:04

  Jedną z najczęstszych modyfikacji, którą wykonuje podczas wdrażania WWW na Wordpress jest przekształcanie wyglądu kokpitu na bardziej CMS-owy. Postanowiłem wydzielić te wszystkie elementy do jednego pluginu - CMS admin area. Opublikowałem pierwszą podstawową wersję i zamierzam rozwijać to dalej. Uważam, że większość bezpłatnych wtyczek tego typu zbyt mocno ingeruje w wygląd Wordpressa, zaburzając czasem elastyczność panelu admina, spora część jest już nierozwijana.

  Chciałbym uzyskać jak największą ilość informacji zwrotnych odnośnie wtyczki - zwłaszcza użyteczności i ewentualne rekomendacje dotyczące dalszego jej rozwoju. Czy taka zmiana wyglądu Wam również zapewnia większą funkcjonalność? Jak Wy modyfikujecie panel admina, jakich wtyczek używacie?

  Główne założenia funkcjonalności pluginu:
  1) Zachowanie elastyczności i stylistyki Wordpressa
  2) Wyłączenie lub zmodyfikowanie wszystkiego co odwraca uwagę użytkownika od najważniejszych funkcji
  3) maksymalnie uniwersalna
  4) docelowo możliwość konfiguracji

  Link do wtyczki: http://wordpress.org/extend/plugins/cms-admin-area/

  Chciałbym od wersji 1.0 wypuścić plugin z ostatecznie dopracowaną koncepcją oraz funkcjonalnością, odpowiadający na zapotrzebowanie jak największej grupy osób, a wcześniej jednocześnie dowiedzieć się, czy powinienem rozwijać to dalej :)

 • Piotr Bielecki
  Wpis na grupie Fani WordPressa w temacie Cennik z zamówieniem - plugin
  4.09.2012, 21:10

  Pluginów bezpłatnych zapewniających identyczną funkcjonalność nie widziałem. Z bezpłatnych, które można trochę przerobić znam tylko te:

  http://wordpress.org/extend/plugins/pricing-table/

  http://wordpress.org/extend/plugins/price-calc/

 • Piotr Bielecki
  Wpis na grupie Fani WordPressa w temacie Ten zły edytor w Wordpressie :[
  28.08.2012, 15:41

  Próbowałeś pokombinować coś filtrami:
  http://codex.wordpress.org/TinyMCE

Dołącz do GoldenLine

Oferty pracy

Sprawdź aktualne oferty pracy

Aplikuj w łatwy sposób

Aplikuj jednym kliknięciem

Wyślij zaproszenie do