Judyta M.

Judyta M. Product Safety
Specialist - DGSA

Temat: Odpady a ADR

Witam,
Tak jak wcześniej nadmieniłam w "powitaniu" mnie najbardziej interesuje temat transportu odpadów. Powiedzcie mi proszę jakie dokumenty (oczywiście oprócz KPO) przekazujecie firmie która odbiera/transportuje od was odpady?? Wypisujecie dokumenty przewozowe?? Będę wdzięczna za burzę mózgów w tym temacie ... piszcie o swoich problemach - może wspólnymi siłami coś uda nam się rozwiązać. Wiem ze swojego doświadczenia że zagwozdek jest mnóstwo.
Pozdrawiam
Judyta
Łukasz Piszczek

Łukasz Piszczek SPECJALISTA
BHP,DORADCA ADR,
INSTRUKTOR NAUKI
JAZDY KAT.B.C

Temat: Odpady a ADR

Transport drogowy odpadów podlega ścisłym przepisom prawnym. Określa je przede wszystkim ustawa z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach. W myśl tej ustawy transport odpadów musi odbywać się zgodnie z wymaganiami w zakresie ochrony środowiska oraz bezpieczeństwa życia i zdrowia ludzi, w szczególności w sposób uwzględniający właściwości chemiczne i fizyczne odpadów, w tym stan skupienia oraz zagrożenia, które mogą powodować odpady. Kto, transportując odpady, narusza wymagania ustawy, podlega karze aresztu albo grzywny.

Zlecający usługę transportu odpadów jest obowiązany wskazać transportującemu odpady miejsce przeznaczenia odpadów oraz posiadacza odpadów, do którego należy dostarczyć odpady. Wykonujący usługę transportu odpadów jest obowiązany dostarczyć odpady do miejsca przeznaczenia odpadów i przekazać je wskazanemu posiadaczowi odpadów.

Środki transportu odpadów muszą być oznakowane w sposób zgodny z przepisami – szczegółowe wymagania dla transportu odpadów, w tym dla środków transportu i sposobu transportowania oraz oznakowanie środków transportu, biorąc pod uwagę właściwości odpadów i ich wpływ na środowisko oraz bezpieczeństwo życia i zdrowia ludzi, określa w drodze rozporządzenia minister właściwy do spraw środowiska w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw transportu.

Uwaga!!! Transport odpadów niebezpiecznych odbywa się z zachowaniem przepisów obowiązujących przy transporcie towarów niebezpiecznych. Podstawą jest tu Umowa ADR.

Wymagane dokumenty do transportu odpadów

Transportujący odpady jest zobowiązany uzyskać zezwolenie na transport odpadów. Zezwolenie na transport odpadów wydaje starosta. We wniosku o zezwolenie należy wyszczególnić:

rodzaje odpadów przewidywanych do transportu wraz z kodami odpadów zawartymi w rozporządzeniu Ministra Środowiska w sprawie katalogu odpadów,

obszar prowadzenia działalności w zakresie transportu odpadów,
sposoby i środki transportu odpadów (należy wymienić i opisać wszystkie samochody przewidziane do transportu odpadów, a w szczególności ładowność, rodzaj skrzyni ładownej, sposób zabezpieczenia ładunku a także wykazać, że sposób transportu zabezpieczy przed mieszaniem się odpadów różnego rodzaju, rozprzestrzenianiem się odpadów oraz przed przenikaniem zanieczyszczeń z odpadów do środowiska),

możliwości techniczne i organizacyjne pozwalające należycie wykonywać działalność w zakresie transportu odpadów (w szczególności sposób transportu poszczególnych rodzajów odpadów przewidzianych do transportu, informacje na temat kwalifikacji i przeszkolenia pracowników,

licencja na transport – jeśli jest wymagana z przepisów o transporcie drogowym; ADR – przy transporcie odpadów niebezpiecznych; informacja o zatrudnieniu doradcy ds. ADR itp., kopie dowodów rejestracyjnych pojazdów lub/i umowa o użyczenie pojazdu),
przewidywany okres wykonywania działalności w zakresie transportu odpadów (max 10 lat).

http://piszczekszkolenia.pl

Następna dyskusja:

odpady komunalne




Wyślij zaproszenie do