Janusz K.

Janusz K. Ekspert rozwoju i
przyszłości firm,
struktur, systemów
or...

Temat: Zanim napiszesz na forum - przeczytaj to:

Mam nadzieję, że zaproponowane niżej innowacje uporządkują forum - i dzięki nim łatwiej będzie potrzebującym znaleźć lekarstwo na kłopoty z Excelem, znawcom - łatwiej będzie udzielać porad, a nam wszystkim - przyjemniej czytać i pisać.

1. Przed dokonaniem wpisu przejrzyj forum - być może Twój problem był już omawiany i zastał skutecznie rozstrzygnięty.

2. Przed dokonaniem wpisu rozważ jego treść - szczególnie wtedy, kiedy zadajesz pytanie. Ty doskonale wiesz, jak dolegliwy i trudny to problem, ale inni muszą go dopiero zrozumieć. Dlatego napisz sobie na kartce, o co Ci chodzi, i dopóty poprawiaj treść, dopóki nie dojdziesz do przekonania, że problem jest przedstawiony jasno i zwięźle.

3. Przed dokonaniem wpisu poszukaj rozwiązania w Pomocy i w dostępnej Ci literaturze - fan Excela nie traktuje innych fanów jak chłopców na posyłki, zadając pytanie tylko dlatego, że nie chce się samemu szukać.

4. Wydzielone obszary tematów służą do systematyzacji dyskusji - osobne wątki zakładaj tylko w wypadku niedającej się inaczej zaspokoić potrzeby.

5. Pamiętaj, że także dzięki Tobie to forum może być coraz lepsze - pisz rozważnie, a pomysły na nowe funkcjonalności zgłaszaj wprost do mnie (albo do Tomka, oczywiście).

--------------

Teraz nieco o technice wpisów:
obszary tematów zostały ujęte tak, jak jest w starszych podręcznikach Microsoftu, w moim mniemaniu ten układ się sprawdził.
Oto lista tematów. Przejrzyj opisy w topikach poszczególnych wątków - zapewne znajdziesz miejsce dla swojego problemu. Jeśli nie - przejrzyj forum, i jeżeli tam nie znajdziesz, dopiero wtedy załóż kolejny wątek:
Publikacje dotyczące Excela, VBA, VB
Paski narzędzi i menu Excela
Budowanie formuł
Formatowanie arkusza
Edycja arkusza
Grafika w Excelu
Drukowanie i prezentacja
Podstawowe funkcje arkusza
Analiza finansowa
Analiza statystyczna
Analiza "co - jeśli". Solver
Twój Excel i reszta świata
Wykresy
Zarządzanie bazami danych
Makra i Visual Basic
Tricki i "myki" w Excelu

Zgłaszając problem opatrz go kolejnym numerem* i kodem zgłoszenia: "P", umieszczając te informacje w ramce, w sposób jak niżej:
P xx.
Problem z ,,([i]tu element sprawiający kłopot[/i])

Odpowiedzi mogą należeć do jednej z trzech kategorii:
a) rozwiązanie (kod "R"),
b) komentarz (kod "K"),
c) inne (kod "I")
i takim kodem powinna być opatrzona odpowiedź:
xx R
Problem z ,,([i]tu element sprawiający kłopot[/i])


Taki sposób zapisu powinien ułatwić wyszukiwanie rozwiązań, zwłaszcza tych problemów, które dopiero chcemy zgłosić - przeszukiwanie całego forum jest czasochłonne, a redundancja rośnie.

--------------

Informuję też, że moderator na forach GL nie może ani zmienić tytułu wątku, ani przenieść wpisu w inne miejsce - mogę jedynie usunąć wpis oraz zamknąć lub usunąć cały wątek.
Także z tego powodu proszę o solidny namysł przed dokonaniem wpisu i kliknięciem w przycisk [Wyślij]

--------------

Zaproponowana formuła jest oczywiście podstawą do doskonalenia - aby jednak było co doskonalić, powinna być stosowana. Bardzo o to proszę.
Oczywiście nie będę ciął wpisów nie trzymających się zaproponowanej formuły, ale mam nadzieję, że ułatwi ona wzajemne kontakty.
Proszę o opinie - jak zwykle na priv.Janusz K. edytował(a) ten post dnia 14.01.11 o godzinie 17:56