Temat: Wybieranie fraz z tekstu w Excelu i wyszukanie ich w...

Dzień Dobry,
Szukam pomocy w sformułowaniu formuły mianowicie mam powiedzmy 4tys komórek w 2 kolumnach problem polega na tym ze zawarty w nic tekst to np : imię i nazwisko ,email, nr zamówienia itd .do 1 kolumny jest dodatkowa która podaje mi powiedzmy nr konta i teraz musze powiedzmy znaleźć fraze np nazwisko ktore pojawia sie w 1 i w 2 kolunie żeby spisać z kolumny 3 przyporządkowanej do tej 1 nr konta .Próbowałem to zrobić na milion różnych sposobów ale jestem kiepski w pisaniu formuł szukałem po przez(wyszukuj. pionowo, lewy, prawy, porównaj, jeżeli, tabele przestawna, filtry itd i nic mi nie wychodziło.)
Szukam formuły która wyciągnie z tabeli 1 frazę np nazwisko znajdzie w tabeli 2 to nazwisko jeżeli takowego nie ma to po innej frazie np emailu itd. Przykład : Pani Ola Śka Bronisława 3 Poznań ID 57 (client434569) 3695@gmail.pl
to z 1 tabeli . ID 57, Sierpa 4;16-4671 Szybki 2 tabela. Oczywiście jest opcja ctrl+f ale przy 4tys plików robił bym to bardzo bardzo długo. Będę wdzięczny za wszelka pomoc mistrzów Excela.
Pozdrawiam Paweł Fit
Oskar Shon

Oskar Shon Dodatki do Office
www.VBATools.pl

Temat: Wybieranie fraz z tekstu w Excelu i wyszukanie ich w...

Załącz link do pliku z spreparowanym przykładem.
Opis tekstem nie wiele potrafi przekazać w jakiej sytuacji obecnie jesteś i co chcesz.

Temat: Wybieranie fraz z tekstu w Excelu i wyszukanie ich w...

Przepraszam ale miałem problem z odzyskaniem konta .
Załącze plik w Excelu może to rozjaśni sytuacje .
I jeszcze raz opisze sytuacje, może być nie zrozumiała.
Mamy dwa szeregi danych opisałem to duża 1 i 2 .
W 1 mamy rożnego rodzaju dane Imię nazwisko, adres email, adres zamieszkania ceny itd. w różnych komórkach.
W 2 mamy tak zwany opis który zawiera wiele różnych informacji w tym te w 1 w jednej komórce i ceny.
Opisy zawsze są tak samo sformułowane w takim samym szyku czyli numer klienta imię i nazwisko adres itd.
tutaj załączam plik przykładowy : https://megawrzuta.pl/download/4d2ce9c5798308b9e1051249...
I teraz formuła której szukam ,chciałbym by z opisu w 2 wydzielić np.: imię i nazwisko i znaleźć je w 1 z tym ze jeżeli znajdzie to nazwisko może się ono powtarzać bo klient mógł cos kupić np. 10 razy dlatego trzeba tez dodać by chociażby jedna z kwot się zgadzała (kwota brutto, kwota neto, vat).
I kolejna taka sama formuła ale np.: adres, kolejna na nr klienta, wydaje mi się ze to wtedy będzie tylko trzeba jedna zmienna zmienić ze jeżeli nie znajdzie po imieniu i nazwisku to po adresie itd.
Niestety nie jestem tak doświadczony jak państwo wiec nie mam pojęcia jak to zrobić.
Ps: Wynikiem który szukamy jeżeli w 1 będzie się zgadzać np. imię i nazwisko i jedna kwota jest w 2 zaznaczony na czerwono "NUMER SZUKANY''. Starałem się jak najlepiej opisać problem i mam nadzieje ze ktoś mi pomoże i uratuje mi życie.
Pozdrawiam serdecznie Paweł Fit
Oskar Shon

Oskar Shon Dodatki do Office
www.VBATools.pl

Temat: Wybieranie fraz z tekstu w Excelu i wyszukanie ich w...

Pierwsza tabela ma zagregowane dane.
-Polecam takie rozwiązanie http://vbatools.pl/rozlacz-teksty/ aby po przesunięciu danych kol E do L zastosować podział na osobne komórki.
-Wydzielenie np nr ID po pow podziale można zastosować rozwiązanie: http://vbatools.pl/pobieranie-konkretnych-danych-z-kom...
-Jeśli chcesz wydzielić osobno imie i osobno nazwisko to polecam usunąć frazę "Pan/Pani " przez [Ctrl+h] i zastosowanie takiego rozwiązania http://vbatools.pl/oddziel-nazwisko-od-imienia/

Zwracając pod uwagę iż możemy spodziewać się wielu słów oraz różnej długości treści nie ma uniwersalnych formuł, które by dane te pobierały i umieszczały w odrębnej tabeli.

Tabela 2 posiada zagregowane dane w kol E również można podzielić pierwszym rozwiązaniem lub mechanizmem TJK zawartym w Excelu.

Wyszukanie danych z tab2 do tab 1 realizowane mogą być po nr kontrahenta (w polu A tab 1 mamy uszkodzony nr klienta) albo po ujednoliconych dla 2ch baz pól typu nazwisko i danych adresowych.
Niestety w przypadku zmiany danych osobowych/adresowych będą błędy, zatem tylko nr ID/Pesel/NIP to pola weryfikujące. Potem można przez formułę wyszukaj.pionowo() lub indeks(podaj.pozycje()) pobrać dane z jednej tabeli do drugiej lub obliczyć sumy np używając sumy.warunków()

Możesz poradzić sobie też przy pomocy PowerQwery, jednakże ilość operacji jaką trzeba wykonać aby przygotować dane to nie w kaszę dmuchał i jeśli chcesz iść tą drogą musisz sam się z tym zmierzyć. Ja proponuje gotowe produkty, na które możesz sobie pozwolić, a które po pobraniu pliku sprawdziłem nadają sie do dalszej obróbki danych.

Następna dyskusja:

zaokrąglanie w excelu
Wyślij zaproszenie do