Grzegorz Gorczynski

Grzegorz Gorczynski programista/operator
CNC

Temat: Formuła do sprawdzania i obliczania określonych warunków

Witam,

Nie radzę sobie z pewnym problemem obliczeniowym. Z pozoru wydawał mi się prosty, lecz gdy usiadłem do napisania formuły, wszystko się skomplikowało.
Postaram się wyjaśnić problem na podstawie gry w kasynie na ruletce. Będziemy grać na kolory czarny i czerwony, gdzie w naszym przypadku czarny to będzie 0, a czerwony 1.
Będziemy mieli n-tą ilość graczy, stawkę wyjściową i max. oraz licznik
Mam tabelę1 (A1:D1) do której w pierwszej kolumnie będę wprowadzał dane graczy (gracz A,B,n-ty), w drugiej kolumnie stawkę po obliczeniach w trzeciej obstawiony kolor (czyli 0 i 1) i w czwartej wynik jaki padł. Obok tabeli1 mam tabelę2 (F1:G1). W pierwszej kolumnie nazwa gracza (gracz A,B itd) w drugiej potrzebuję formułę do obliczenia stawki dla danego gracza. W komórkach obok stawka wyjściowa (I1) np. 1 i licznik (J1) 2 oraz stawkę max (K1).
Formuła ma sprawdzić jaki ostatni wynik osiągnął dany gracz i obliczyć stawkę w określony sposób.
Postaram się wyjaśnić zasadę na podstawie jednego gracza.
Gracz A obstawia za stawkę wyjściową 1, jeżeli trafił to stawka przy następnym losowaniu się nie zmienia. Jeżeli nie trafił to dodajemy licznik +2 (J1), jeżeli znowu nie trafił to znowu dodajemy do stawki +2 (J1) czyli 3+2 (J1) itd aż do osiągnięcia stawki max. (K1) np. 30. Jeżeli przy następnym losowaniu uda mu się trafić to odejmujemy licznik -2 czyli 5-2, itd. aż do osiągnięcia stawki wyjściowej.
Mam nadzieję, że w miarę zrozumiały sposób to przedstawiłem.
Pozdrawiam i dziękuje z góry za pomoc.Ten post został edytowany przez Autora dnia 14.03.15 o godzinie 10:26