Marcin U.

Marcin U. Konstruktor, Kwazar

Temat: Excel VBA a rynek pracy

Dzień Dobry,

Jestem absolwentem Politechniki Warszawskiej na kierunku mechanicznym. W szkole średniej poznałem Excela i zafascynowały mnie jego formuły i użyteczność. Pracując w biurze produkcyjnym podszkoliłem swoje umiejętności dotyczące zastosowań formuł w realnych zastosowaniach. Wiele formatek używało VBA, którego się douczyłem do zautomatyzowania powtarzalnych czynności. Wcześniej miałem w szkole kontakt z Turbo Pascalem, więc łatwo było zrozumieć podstawy. Mam kursy internetowe VBA i z zaawansowanych formuł, oraz zaczynam czytać biblię Walkenbacha. Czy osoba nie będąca analitykiem finansowym bądź informatykiem ma szansę by podjąć pracę związaną głównie z programowaniem VBA? Większość ofert z wymaganą znajomością VBA to oferty dla analityków bankowych i finansistów. Czy doszkalanie się z Excela VBA jest uzasadnione po kierunku mechanika i budowa maszyn?

Z góry dziękuję za pomoc.
Tomasz Zarzyka

Tomasz Zarzyka X-mart, właściciel

Temat: Excel VBA a rynek pracy

Witam,
Jeśli patrzysz na oferty pracy to niestety odzwierciedlają one powszechny pogląd na temat Excela, gdyż bardzo mało osób zna jego prawdziwe możliwości. Excela i VBA większość informatyków nie traktuje poważnie, uważając go za narzędzia "gorszej" kategorii. Taka jest niestety smutna rzeczywistość.
Nie oznacza to jednak, że nie warto uczyć się VBA - wręcz przeciwnie. To jest nisza, w której możesz się bardzo dobrze poruszać. Jednak oprócz samej wiedzy merytorycznej potrzebujesz jeszcze jednej, bardzo ważnej umiejętności: modelowania procesów, zwłaszcza w dziedzinie zbliżonej do Twoje specjalizacji. Chodzi o to, abyś potrafił przełożyć potrzeby użytkowników na język informatyczny i mógł zmodelować w Excelu proces, który chcesz usprawnić. I właśnie w tej dziedzinie Excela nic nie pobije. Nie są to już jednak tylko formuły, czy też kilka makr przyspieszających pracę, ale gotowe aplikacje do zarządzania wybranymi procesami.
Natomiast w kontekście pracy związanej z VBA sytuacja wygląda następująco: nie licz, że ktoś da ogłoszenie o poszukiwaniu specjalisty VBA, bo najzwyczajniej firmy nie wiedzą nawet, do czego można go wykorzystać. To Ty sam będziesz musiał zaprezentować, co można zrobić z VBA i znaleźć takiego pracodawcę, który będzie potrzebował takich umiejętności. Jak usłyszysz stwierdzenie: "Nie miałem pojęcia, że coś takiego można zrobić w Excelu" - to znak, że jesteś na dobrej drodze.
Myślę też, że temat który poruszyłeś powinien być też wyzwaniem do wszystkich fanów Excela: zróbmy coś więcej na rzecz propagowania idei zastosowań Excela w biznesie. Firmy mają ogromne potrzeby w tym obszarze, ale nie mają zielonego pojęcia, że tak wiele tematów można rozwiązać właśnie za pomocą Excela.
Pozdrawiam
Oskar Shon

Oskar Shon Dodatki do Office
www.VBATools.pl

Temat: Excel VBA a rynek pracy

Jeśli nie będzie ci przeszkadzała lawinowa redukcja etatów, spowodowana automatyzacją jaką przygotujesz w VBA dla MSOffice, to praca dla ciebie :)

Niestety/stety większość pracy biurowej można ograniczyć do przysłowiowego jednego kliknięcia. Ale przede wszystkim liczy się człowiek, jego wiedza i umiejętności, aby przygotować tak dane aby proces ten się powiódł i był kontynuowany. To nic innego jak moment, w którym można się zdystansować od absorbujących działań. W tym momencie firma może skupić się nad dalszym rozwojem. Szybko wychodzi kto zabierał niepotrzebnie tlen w biurowcu, a kto jest naprawdę kreatywny.

Twoja rola jednak będzie musiała sprowadzić się do molowania za biurkiem, siedzącego po nocach aby przepisać w kod procesy, które poznasz w zakładzie pracy. Niezliczone poprawki, presja wywołana czasem wdrożenia oraz pretensje tych którym odebrałeś sens pracy,
Zastanów się czy to dobry pomysł na życie.
Jan Nowak

Jan Nowak Student,
Politechnika Opolska

Temat: Excel VBA a rynek pracy

W sumie jestem w podobnej sytuacji co autor tematu. To samo wykształcenie i ta sama chęć polepszenia swojego bytu materialnego.

Czy coś się zmieniło biorąc pod uwagę "najazd" zagranicznych BPO/SSC do Polski?
Maciej Maciej

Maciej Maciej Inżynier procesu

Temat: Excel VBA a rynek pracy

Uczyć, uczyć, uczyć... Język jak każdy wykona każde polecenie, które mu zlecisz. Dodatkowo, Excel, który jest "podkładką" daje możliwość łatwej konfiguracji wydruków. I co ważne jest świetnym nośnikiem bazy danych. Przy odpowiednim zabezpieczeniu kodu masz możliwość stworzenia potężnych zautomatyzowanych baz danych, włącznie ze śledzeniem ruchów użytkownika, zbieraniem logów zdarzeń i blokowaniem niechcianych zachowań. Biznesowo, bezkonkurencyjne rozwiązanie postawiłem na tym firmy robiące od kilkuset tysięcy do kilkudziesięciu milionów dochodu rocznie, od rejestracji zapytań, przez zlecenia produkcyjne, technologię produkcji, zarządzanie procesami wspomagającymi po gospodarkę magazynową. Pracują na tym sofcie bezawaryjnie od lat.

Pozdrawiam:)

Następna dyskusja:

(Excel) zakres konkretnego ...
Wyślij zaproszenie do