Joanna P.

Joanna P. Cud, że mieszczę się
w sukienki- mam tak
ogromny apetyt n...

Temat: Galeria Korona zmniejszy bezrobocie

W czerwcu 2010 roku Miejski Urzęd Pracy w Kielcach odnotował ponad 11,5 tys. osób bezrobotnych, z czego blisko połowę stanowiły kobiety. W porównaniu z analogicznym okresem z ubiegłego roku udokumentowana liczba osób bez pracy wzrosła o… ponad 400. Ale już niedługo w Kielcach znacząco spadnie bezrobocie. Wszystko za sprawę galerii handlowej Korona Kielce, której budowa ruszyła pod koniec lipca.

Galeria skupiać będzie około 160 sklepów. Oznacza to, że w mieście przybędzie ogromna liczba nowych miejsc pracy. Szansę na zatrudnienie mają przede wszystkim kobiety.

Bezrobocie w Kielcach

Pod koniec czerwca stopa bezrobocia w Polsce wynosiła 11,9%. Jeśli chodzi o województwo świętokrzyskie wskaźnik ten odnotował wyższy pułap, czyli 14,4%.Natomiast w samym powiecie kieleckim stopa bezrobocia osiągnęła aż 17,4%. Miasto Kielce w statystyce tej wygląda jak zielona wyspa, która mimo lepszego wyniku, również boryka się z problemem. - W tej chwili w Kielcach jest 11,5% (11.500) osób bezrobotnych. Od kilku lat bezrobocie w naszym mieście utrzymuje się na podobnym poziomie. Dla nas to niezwykle ważny problem do rozwiązania. Dlatego chętnie wspieramy tych wszystkich, którzy chcą u nas inwestować i stwarzać nowe miejsca pracy. Zajmuje się tym m.in. działające w Urzędzie Centrum Obsługi Inwestora – informuje Tadeusz Sayor, zastępca prezydenta Kielc. Urząd włożył wiele wysiłku, by właśnie na terenie miasta powstała jedna z największych w województwie galerii handlowych. - Jako miasto staramy się stwarzać dobry klimat dla inwestorów. Potwierdza to choćby dobry wynik Kielc, osiągnięty w najnowszym rankingu Miast Przyjaznych dla Biznesu Magazynu „Forbes”. Procedury zależne od Urzędu Miasta trwały na tyle krótko, na ile to było możliwe – wyjaśnia Tedeusz Sayor. Samorząd zdaje sobie sprawę z tego, że obiekt, poza oczywistą korzyścią ekonomiczną dla miasta w postaci m.in. milionowych wpływów z podatków, czy możliwości realizacji zakupów markowych produktów, da również pensję znaczącej grupie mieszkańców.



1000 miejsc pracy

Otwarcie centrum handlowego Korona Kielce zaplanowane zostało na pierwszy kwartał 2012 roku, ale już w tej chwili inwestor prowadzi komercjalizację obiektów handlowo-usługowych, które stworzą dla miasta i powiatu nowe miejsca pracy. - Na dzień dzisiejszy już szereg firm podpisało z nami umowy. Zakładamy, że co najmniej 1000 osób znajdzie zatrudnienie w galerii handlowej Korona Kielce. Dane te podaję w oparciu o doświadczenie z naszej premierowej inwestycji tego typu, czyli Cuprum Arena w Lubinie, gdzie w samym obiekcie pracuję łącznie ok. 800 osób. Do tego dochodzą oczywiście jeszcze pracownicy firm podwykonawczych, np. sprzątających – zapowiada z ramienia inwestora galerii Lech Chudy, prezes zarządu firmy Church Land Development sp. z o.o., której udziałowcem jest Dariusz Miłek, główny akcjonariusz giełdowy NG2.



Kogo szukają do Korony Kielce?

Jedną z marek, jaka znajdzie się na terenie Korony Kielce, co oficjalnie potwierdza inwestor, będzie Intersport, sklep z akcesoriami sportowymi. - W naszym oddziale w galerii handlowej Korona Kielce planujemy zatrudnić około 15-16 osób. W zależności od stanowiska oczekiwanie są różne. Mamy trzy kategorie stanowisk, na które będziemy prowadzić rekrutację. Są to: sprzedawca, kierownik sklepu i kierownik zmiany oraz serwisant. W przypadku serwisantów nie wymagamy konkretnego wykształcenia, natomiast na pewno bierzemy pod uwagę wiedzę techniczną na temat sprzętu sportowego, doświadczenie w jego serwisowaniu. Jeżeli chodzi o stanowisko sprzedawcy mile widziane jest doświadczenie w sprzedaży w sklepie sportowym i znajomość asortymentu sportowego. Natomiast, jeżeli chodzi o stanowiska kierownicze to patrzymy na doświadczenie w tym kierunku – informuje Piotr Mierzwa, dyrektor ds. rozwoju Intersport Polska SA. Intersport, tak jak pozostałe sklepy rozpoczną rekrutację na kilka miesięcy przed otwarciem galerii. Co ważne firma ta nie traktuje wieku, jako zasadnicznego kryterium wyboru. - Nie mamy ściśle określonych wytycznych, jeżeli chodzi o wiek czy też płeć. Z reguły są to osoby w wieku od 20 do 35 lat, ponieważ z reguły właśnie tym osobom bliższy jest temat sportu, ale nie chcemy nikogo przekreślać, ponieważ zdarza się i tak, że w sklepie pracują osoby w wieku 55 lat – uzupełnia Piotr Mierzwa.



Praca dla całego powiatu

Galeria handlowa Korona Kielce z założenia ma stać się jednym z największych pracodawców w regionie. Będzie to szansa przede wszystkim dla kobiet, ale także dla młodych ludzi, którzy dopiero rozpoczną karierę zawodową. Według oczekiwań Miejskiego Urzędu Pracy, Korona Kielce stworzy okazję również tym, dla których rynek nie chciał się otworzyć. - 1000 nowych miejsc pracy, które ma powstać to nagły, bardzo duży skok ofert pracy na naszym lokalnym rynku w bardzo krótkim czasie. W 100% te oferty z pewnością nie trafią tylko do mieszkańców Kielc, ale mimo wszystko możemy spodziewać się ożywienia na rynku pracy, zmniejszenia konkurencji wśród osób poszukujących zatrudnienia co wpłynie na łatwiejszy dostęp do pracy itp. Liczę szczególnie na to, że pracę w galerii znajdą osoby młode i długotrwale bezrobotne, czyli te, które mają największy problem z rozpoczęciem ścieżki zawodowej albo powrotem na rynek pracy – analizuje Rafał Szwed, rzecznik prasowy Miejskiego Urzędu Pracy w Kielcach.





Galeria Korona Kielce

14 lipca inwestor otrzymał prawomocne pozwolenie na budowę obiektu tym samym rozpoczął się etap budowy galerii Korona Kielce. Otwarcie obiektu zaplanowano na pierwszy kwartał 2012 roku.

Powierzchnia całkowita – 93 000 m2

Powierzchnia najmu – 34 000m2

Powierzchnia handlowa – 30 000m2

Przewidywalna liczba lokali handlowo-usługowych – 160

Miejsca parkingowe - 1200

Wartość inwestycji – 100 mln euro

Dodatkowe inwestycje drogowe – 10 mln złJoanna P. edytował(a) ten post dnia 14.08.10 o godzinie 10:59