Grzegorz Bogusz

Grzegorz Bogusz Ratownik Medyczny,
CSR EDU- MED
(www.edu-med.pl)

Witajcie!

Chciałem zasięgnąć waszej opinii - być może ktoś ma podobny do mojego problem, albo zna się lepiej...

Biegam od 4 lat a rok temu wykryto u mnie celiakię - nie wchodząc w szczegóły chorobę związaną z nietolerancją glutenu (białka zawartego w pszenicy, życie, jęczmieniu i owsie) który powoduje zniszczenie nabłonka jelit. Choroba o bardzo szerokim spektrum objawów, w moim przypadku głównym była anemia - rekord hemoglobiny - 8,9 g/dl (norma dla mężczyzn wynosi 12-16). Z takim wynikiem udawało mi się ciągnąć nogami w tempie 6 min/km i nic poza tym. Ponieważ jedyne leczenie tej choroby to dieta bezglutenowa, w rok po przejściu na dietę pobiegłem 10 km w 47 min.

Zachęcony wynikiem planuję atak na życiówkę w maratonie (trudno nie będzie, życiówka z czasów anemii nie powala...). Przygotowanie obejmują też planowanie dostępu do "szybkiej energii" na trasie - mówiąc krótko: odwiedziłem Decathlon i zapoznałem się ze składem dostępnych tam żeli i batonów energetycznych. Niestety - we właściwie każdym przypadku w składzie znajduje się: pszenica, słód jęczmienny, białka zbóż, maltodekstryny pszeniczne itp. Testowo zakupiłem jedyny (Aptonia) w którym nie występowało słowo "zbożowe" i "pszeniczne" a jedynie maltodekstryny i zabrałem na 30 km wybieganie.

Pierwszy spożyłem po 50 min. Jakoś poszło. Po drugim (ok 1:40) poczułem, jakby w moich jelitach zalegała smoła - niestety wpłynęło to na wydolność (ktoś chyba trzymał mnie za szelki i nie pozwalał biec szybciej :-) i głowę (nawet myśleć nie miałem siły). Wniosek - producenta "zapomniał" wspomnieć o pochodzeniu maltodekstryny...

Stąd moje pytanie - czy znacie jakiś żel, który takich domieszek nie zawiera, ewentualnie inny patent na szybkie i bezglutenowe uzupełnienie energii na trasie?
Maria Nowak

Maria Nowak redakcja
MojeAlergie.pl

http://www.goldenline.pl/forum/2445402/dieta-alergika-...

warto unikac nie tylko produktow z glutenem, ale roznych innych, ktore wzmagają nietolerancje pokarmową
Kupuje http://mesign.pl/dla-kogo-jest-dieta-bezglutenowa/ i powiem szczerze jestem bardzo zadowolona.
Andr Zwel

Andr Zwel Doradca, Grupa PZU

Dieta bezglutenowa obecnie nie jest tak trudna do wdrożenia jak jeszcze kilka czy kilkanaście lat temu. Dysponujemy wieloma przewodnikami na temat produktów, które można spożywać a których trzeba unikać, jak również wieloma gotowymi produktami niezawierającymi w sobie glutenu.

Od siebie polecam zajrzeć sobie na stronę:
https://www.dietymedicago.pl/czy-dieta-bezglutenowa-jes...

Można poczytać sobie tutaj o produktach w diecie bezglutenowej, nad którymi można się zastanowić.

Następna dyskusja:

Odżywianie ?


Wyślij zaproszenie do