Nina Sosińska

Nina Sosińska Rozwój Talentów -
konsultant, trener,
wykładowca,
prelegent.

Temat: Psychometria w procesach selekcji i rekrutacji

Serdecznie zapraszam na warsztat w dniu 14 stycznia, 2009 w Warszawie - http://hrht.pl/page/event/144

Od osób przeprowadzających procesy rekrutacji oczekuje się obecnie poszukiwania i zatrudniania talentów – tyle tylko, że słowo talent jest słowem o bardzo wielu znaczeniach i w przypadku każdej nowej rekrutacji oznacza coś zupełnie innego. To, co jedna organizacja uznaje za talent, dla drugiej może oznaczać kompletny brak dopasowania. Można być uznanym za talent przez jednego szefa, czy też zabłysnąć w jednej fazie rozwoju firmy, a po zmianie warunków otrzymać wypowiedzenie.
W procesie rekrutacji poszukiwanie talentów jest podobne do układania puzzli i zawsze polega na dobrym dopasowaniu.
Jakie błędy najczęściej popełniamy prowadząc procesy rekrutacji?

1. Najczęściej popełnianym i najbardziej istotnym błędem jest źle przeprowadzona analiza stanowiska pracy, co prowadzi do ustalenia niewłaściwego lub niejasnego profilu poszukiwanej osoby. Jeśli nie wiesz, kogo szukasz nie masz najmniejszej szansy, aby znaleźć odpowiednią osobę.

2. Drugim, co istotnym błędem jest wykorzystywanie niewłaściwych metod i narzędzi lub niewystarczającej liczby metod i narzędzi do badania dopasowania. Rekrutacja nie jest procesem prostym i nie można w tym procesie jednej metodzie lub jednym narzędziu. Najczęściej popełnianym błędem jest traktowanie rozmowy kwalifikacyjnej, jako głównego narzędzia w rekrutacji. Jak wykazują intensywne badania prowadzone przez John i Rhonda Hunter na Uniwersytecie w Michigan sama rozmowa kwalifikacyjna zwiększa prawdopodobieństwo zatrudnienia właściwej osoby jedynie o 2%.

3. Trzeci błąd to brak dobrze zrobionej wstępnej selekcji kandydatów. Jeśli na rozmowy zapraszasz niewłaściwe osoby nie masz szansy na zatrudnienie „najlepszego” kandydata.

4. Czwarty błąd to brak planowania procesu rekrutacji i profesjonalnego przygotowania rozmowy kwalifikacyjnej.

5. Piątym błędem jest dobieranie kandydata na podstawie „chemii – czubka nosa - intuicji”, a nie kwalifikacji, doświadczenia czy dopasowania osobowości kandydata do zadań, które ma wykonywać.

6. Szósty błąd to zbyt mała „pula” kandydatów i decydowanie się na najlepszą spośród badanych w danym czasie osób. Często znacznie rozsądniej jest nie zatrudniać żadnej osoby, niż zatrudnić nieodpowiednią do danej roli osobę. Bardzo istotnym jest, aby w ogłoszeniach dotyczących poszukiwania pracowników używać właściwych przymiotników opisujących idealnych kandydatów – i w tym również mogą Ci pomóc profesjonalne narzędzia psychometryczne. Często używanie w ogłoszeniach niewłaściwych słów stanowi barierę powstrzymującą przesyłanie aplikacji na dane stanowisko przez dobrze pasujące do niego osoby.

Jak możesz eliminować tego typu błędy?
Rekrutacja jest procesem – czym wyższe jest stanowisko, na które rekrutujesz, tym bardziej rygorystyczne powinny być zasady tego procesu.
Im więcej metod i narzędzi włączysz w proces rekrutacji, im lepiej dobierzesz te narzędzia - tym bardziej zwiększasz szanse sukcesu tego procesu. Wykorzystywane narzędzia powinny mierzyć dokładnie to, czego poszukujesz i na dodatek powinny mierzyć to w precyzyjny, profesjonalny i dopasowany do potrzeb danej firmy sposób. Sztuką jest dobranie właściwych metod badania dopasowania, zasadą jest to, że nie można polegać na jednej metodzie - trzeba je umiejętnie łączyć. Rekrutacja jest procesem, który nie musi być ani drogi ani bardzo skomplikowany, ale musi być dobrze zaplanowany.
Zapraszam na warsztat: "Audition - psychometria w procesach rekrutacji", który prowadzę w dniu 14 stycznia, 2009 w Warszawie. Szczegółowy program warsztatów oraz zgłoszenie znajduje się na stronie:
http://hrht.pl/page/event/144
Polecam równeż mój newsletter na stronie http://hrht.pl - ostatni artykuł jest poświęcony właśnie rekrutacji:
http://hrht.jaaz.pl/page/show/181

Do zobaczenia,
Nina Sosińska
HR High Touch