Temat: urlop wypoczynowy przy niepełnym etacie
Problematyka dana wywołuje spór.
Art. 154. § 1. Wymiar urlopu wynosi:
1) 20 dni - jeżeli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat;
2) 26 dni - jeżeli pracownik jest zatrudniony co najmniej 10 lat.
§ 2. Wymiar urlopu dla pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy tego pracownika, biorąc za podstawę wymiar urlopu określony w § 1; niepełny dzień urlopu zaokrągla się w górę do pełnego dnia.
§ 3. Wymiar urlopu w danym roku kalendarzowym, ustalony na podstawie § 1 i 2, nie może przekroczyć wymiaru określonego w § 1.
Art. 154(2). § 1. Urlopu udziela się w dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, w wymiarze godzinowym, odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy pracownika w danym dniu, z zastrzeżeniem § 4.
§ 2. Przy udzielaniu urlopu zgodnie z § 1, jeden dzień urlopu odpowiada 8 godzinom pracy.
§ 3. Przepis § 1 i 2 stosuje się odpowiednio do pracownika, dla którego dobowa norma czasu pracy, wynikająca z odrębnych przepisów, jest niższa niż 8 godzin.
§ 4. Udzielenie pracownikowi urlopu w dniu pracy w wymiarze godzinowym odpowiadającym części dobowego wymiaru czasu pracy jest dopuszczalne jedynie w przypadku, gdy część urlopu pozostała do wykorzystania jest niższa niż pełny dobowy wymiar czasu pracy pracownika w dniu, na który ma być udzielony urlop.
Powyższe przepisy wskazują zatem, że urlopu udziela się w dniach, ale rozlicza się go w godzinach. Przy udzielaniu urlopu jeden "dzień" urlopu odpowiada 8 godzinom pracy. Zatem przysługujący pracownikowi ogólny wymiar urlopu w roku kalendarzowym (por. art. 154) wyraża się dla potrzeb jego udzielania w godzinach pracy. Dla pracownika zatrudnionego na czas nieokreślony, który uprawniony jest do kolejnego urlopu, wynosi on: 160 godzin (w przypadku pracownika uprawnionego do 20 dni urlopu) lub 208 godzin (jeżeli pracownik jest uprawniony do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 26 dni).
Jeżeli weźmie się pod uwagę art. 154par. 2 kp i da mu się pozycję dominującą, to należałoby założyć, że przy 0.01 etatu dla pracownika z 10 letnim stażem pracy urlop wynosi 1 dzień tj. 8 godzin, które należy rozłożyć na jego dobowe ramy pracy.
Istnieje jeszcze jedna teoria, której zwolennikiem jest Kazimierz Jaśkowski, autor komentarza do kp, zgodnie z którym Wykładnia systemowa sprzeciwia się przyjęciu takiej metody zaokrąglania wymiaru urlopu, która prowadzi do nieuzasadnionego obiektywnie uprzywilejowania pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy. Stanowi to naruszenie konstytucyjnej zasady równości wobec prawa (art. 32 Konstytucji RP), a ustawy powinny być w miarę możliwości tak interpretowane, aby były zgodne z Konstytucją. Innego sposobu zaokrąglania niż wyżej przedstawiony wymagają także przepisy kodeksu pracy o równym traktowaniu pracowników i zakazie dyskryminacji, w tym także ze względu na wymiar czasu pracy (art. 11(2), 11(3) i 18(3a) k.p.).
Tym samym według ww. należałoby w proporcji obliczyć 26 dni urlopu przypadające na 0,01 etatu co daje 0,26 dni rulopu i przemnożyć uzyskany wynik przez 8 h co daje 2,08 godzin i ten czas przeznaczyć na urlop w poszczególnych dniach, końcówkę zaokrąglić do pełnego dnia/.
Przy takim liczeniu w zasadzie sytuacja pełnoetatowa będzie taka sama jak tego co pracuje na część etatu.
Problem w tym, że koncepcja ta jest w mniejszości.