Izabela L.

Izabela L. szukam nowych
wyzwańw nowej pracy

Temat: praca zmianowa- pytanie

Zgubiłam gdzieś kodeks pracy, a potrzebuje odpowiedzi na nastęujące zagadnienie .
Sytuacja wygląda następująco: Pracownik ma podpisaną umowę o pracę. Zapis w umowie jest, że pracuje X godzin tygodniowo. W tym momencie chcą wprowadzić system zmianowy (praca przed i po południu). I tu nasówa mi się pytanie czy w takim wypadku, potrzebny jest aneks do umowy z informacją o systemie pracy zmianowej czy nie? Co mówi o tym Kodeks Pracy
Z góry dziękuje za odpowiedz
Bogda W.

Bogda W. lubię ludzi , ...
którzy mnie lubią

Temat: praca zmianowa- pytanie

w umowie jest prawdopodobie zapis o normie średniotygodniowej i o systemie czasu pracy ( jaki ? )
informacja o godzinach pracy może być ( powinna ) w regulaminie pracy i ew. w wewnętrznych procedurach

przy zmianie prawdopodobie wystarczy aneks do regulaminu,

ps. kodeks pracy jest dostępny w internecie
Krzysztof Bukowski

Krzysztof Bukowski BUKOWSKI doradztwo
organizacyjne

Temat: praca zmianowa- pytanie

W umowę o pracę wg art. 29 par. 1 p. 4 kodeksu pracy obowiązkowo należy wpisać wyłącznie wymiar czasu pracy (pełny etat, pół etatu itp.). Czasami (choć nie jest to obowiązek i praktycznie jest to rzadkość) w umowach wpisany jest system czasu pracy (podstawowy, równoważny itp.) będący tak naprawdę systemem rozliczania czasu pracy (właściwe miejsce na taki wpis to regulamin pracy). Praca zmianowa jest natomiast systemem organizacji czasu pracy, a za organizację pracy wg art. 94 p. 2 kodeksu pracy odpowiada pracodawca - zasadniczo nie jest to przedmiotem umowy o pracę. Oczywiście, pracodawca wprowadzając jednostronnie zmianę w organizacji czasu pracy (np. poprzez wprowadzenie pracy zmianowej) ma obowiązek przestrzegania zasad współżycia społecznego (np. nie może o zmianach informować z dnia na dzień), mówi o tym art 8 kodeksu pracy.

Konkludując: jeśli w umowie o pracę umieszczono wpis, że praca odbywa się na jedną zmianę w godzinach od-do, w ten sposób organizacji pracy nadano rangę warunku umowy o pracę i wymagane jest tzw. wypowiedzenie zmieniające (art. 42 par. 1-3 kodeksu pracy), jeśli nie ma takiego wpisu, decyzję podejmuje jednostronnie pracodawca, z zachowaniem zasad współżycia społecznego przy wprowadzaniu zmiany.

Uwaga: Jeśli u tego konkretnego pracodawcy regulamin pracy zawiera zapisy wykluczające pracę zmianową (np. jest zapis, że praca w zakładzie odbywa się na jedną zmianę), to przejście na pracę zmianową pracodawca musi poprzedzić zmianą wprowadzoną do regulaminu pracy, a to wymaga dwóch tygodni! (art. 104''' par. 1 kodeksu pracy)



Wyślij zaproszenie do