Wojciechowski M.

Wojciechowski M. Psycholog biznesu |
szkolenia &
consulting sprzedaży

Temat: Koniecznie :)

"Korporacja" to jeden z najgłośniejszych dokumentów ostatnich dwóch lat - krytyczna analiza historii, wewnętrznej struktury, kontrowersyjnych mechanizmów i potencjalnych kierunków rozwoju korporacji międzynarodowych.

Dwójka kanadyjskich twórców wzięła wnikliwie pod lupę (łączny czas projekcji to 145 minut) międzynarodowe korporacje przemysłowe. Zaczęli od definicji z encyklopedii, według której korporacja to stowarzyszenie zrzeszające osoby, które mają wspólne cele i zadania. W rozumieniu paragrafów związek taki uznany jest za "osobę prawną" i tego rodzaju tworów są na świecie tysiące. Z historycznego punktu widzenia korporacje to fenomen związany z intensywnym rozwojem gospodarczym. Jeszcze w połowie XIX wieku funkcjonowały one na marginesie życia publicznego i rekrutowały niewielu członków. Dziś te przemysłowe zrzeszające kilka większych i mniejszych firm potrafią zdominować życie publiczne. Sprzedając swoje produkty często uciekają się do manipulacji, najczęściej ludzką podświadomością. Pozycja niektórych z nich jest tak silna, że mogą konkurować na rynku nawet z całymi państwami. Film został wyprodukowany w dobie największych batalii antyglobalistycznych i spektakularnych upadków korporacji (np. Enronu).

Twórcy podeszli do skomplikowanego tematu w sposób pozwalający widzowi łatwo podążać za wieloma wątkami filmu, często sensacyjnymi, a nawet humorystycznymi. Realizowali go przez sześć lat i udało im się przedstawić nie tylko historię zjawiska, ale też relacje zachodzące wewnątrz korporacji. Stawiają pytanie czy korporacje nie zagrażają demokracji, a nawet środowisku naturalnemu na Ziemi. Czy nasza planeta ma szansę przetrwać, jeśli dajemy tak wielką władzę instytucji, która jest z założenia amoralna i zorientowana głównie na generowanie zysku dla swoich udziałowców?

W wielowątkowym filmie zabierają głos znawcy przedmiotu po obu stronach barykady. Są to zarówno prezesi wielkich firm, jak i liderzy ruchu antyglobalistycznego. Przed kamerą pojawiają się m.in. krytycy XX-wiecznego kapitalizmu (Noam Chomsky, Peter Drucker, Milton Friedman, Naomi Klein), prezesi Shella, Pfizera, IBM, specjaliści ze świata reklamy (Landor, Initiative Media), reżyser Michael Moore, a nawet szpiedzy gospodarczy. Ich wypowiedzi ilustrują współczesne i archiwalne reklamy telewizyjne, fragmenty serwisów informacyjnych i filmów propagandowych realizowanych na zamówienie korporacji.

"Korporacja" otrzymała wiele innych prestiżowych wyróżnień. Są wśród nich: Nagroda Specjalna Jury na MFF w Toronto'03, Nagroda Jury IDFA'03 oraz Nagrody Publiczności na MFF w Salonikach'04 i Sundance'04. Dokument był pokazywany podczas PLANETE DOC REVIEW w 2005 i 2006 roku.

TV Planete | 8.11, niedziela, godz. 21.45
http://www.planete.pl/

http://www.youtube.com/watch?v=cix7B0S1MVE

konto usunięte

Temat: Koniecznie :)

Super film o kanale pracy w K
Katarzyna Kubat

Katarzyna Kubat KABAPOL - produkcja
odzieży -
właścicielka

Temat: Koniecznie :)

I tak jesteśmy bezradni wobec siły korporacji :(
Dzięki za tę informację. Z ciekawością obejrzę ten dokument.Katarzyna KUBAT edytował(a) ten post dnia 29.10.09 o godzinie 21:21
Arkadiusz B.

Arkadiusz B. Biznes komputerowy

Temat: Koniecznie :)

Film z tezą: „Korporacja jest odpowiedzialna za całe zło, jedynie rząd i nacjonalizacja może nas uratować”.

Być może ludzie na zachodzie i nasza młodzież ochoczo to łyka ale Ci co jeszcze pamiętają Realny Socjalizm wiedzą, że wcale nie trzeba żądnej zysku korporacji aby skutecznie zniszczyć i zatruć środowisko naturalne, a ludzi pozamieniać w bezwolne roboty.

Najbardziej rozczarowałem się p. Moorem, który pod koniec filmu radośnie dzieli sie anegdotą wymyśloną przez ...Lenina. Wydaje się, że ten człowiek w ogóle nie rozumie co oznacza wolność słowa, aż strach pomyśleć co by było gdyby tacy jak on zasiedli w rządzie...Arkadiusz B. edytował(a) ten post dnia 04.07.10 o godzinie 18:11

Następna dyskusja:

pedagog-nie koniecznie w za...




Wyślij zaproszenie do