Marcin Kargula

Marcin Kargula Production
Supervisor

Temat: Planowanie produkcji / zasobów ludzkich - grafik

Witam!
Obecnie chcemy przebudować w firmie planowanie produkcji.
W skrócie:
mamy do dyspozycji około 200 osób
3 zmiany produkcyjne
5 specyficznych sektorów
możliwość zatrudnienia ludzi od pośrednika
do dyspozycji 3 zmiany robocze (w razie potrzeby- normalnie 2)
oczywiście nie wszyscy pracownicy mogą pracować we wszystkich sektorach (umiejętności)
do tego zwolnienia lekarskie i urlopy
ograniczenia do pracy np na 3 zmianie lub w którymś z sektorów (zdrowotne)
Plan rozpoczynamy od ustalenia jakie ilości osób są potrzebne w każdym sektorze (to wiemy)

Problem jest z szybkim rozplanowaniem ludzi zgodnie ze wszystkimi ograniczeniami, rotacją zmianową w sektorach.
Robimy to bardzo manualnie, a zmiany wiążą się z koniecznością ponownej analizy tego wszystkiego.

Planowanie ilości osób dostępnych odbywa się z wyprzedzeniem tygodniowym a personalne przypisanie powinno być możliwe codziennie w ramach dostępnych osób i potrzeb.

Używacie oprogramowania, które potrafi zrobić to automatycznie?
Może zlecał ktoś napisanie takiej aplikacji?
Macie jakieś doświadczenia z tego typu planowaniem?
Dariusz J.

Dariusz J. Administrator sieci
komputerowej

Temat: Planowanie produkcji / zasobów ludzkich - grafik

Suche dane, szukasz bardziej programu do ogarnięcia HR czy do planowania produkcji jak np. Preactor ?. Typ rodzaj produkcji rodzaj stosowanego programu ERP itp brak takich danych nie pozwala na konkretne odpowiedzi :-).

Temat: Planowanie produkcji / zasobów ludzkich - grafik

Panie Marcinie,
Tworzymy dedykowane oprogramowania. Ostatnio wykonaliśmy aplikację, która w dużej części spełnia Pana oczekiwania. Proszę o kontakt, abyśmy mogli porozmawiać o Pana oczekiwaniach . Chętnie wyjaśnię jak działa stworzona aplikacja.
http://kamee.pl

Zapraszam na naszą stronę i bloga o oprogramowaniach dedykowanych.
Adam Gębski

Adam Gębski Doradca
....................
....................
............

Temat: Planowanie produkcji / zasobów ludzkich - grafik

Fakt trochę mało danych.

Generalnie widzę 2 elementy które wymagają rozpracowania.

1. Pierwszy to źródła danych.
Z tego co Pan napisał Panie Marcinie K. chodzi Panu o zasoby ludzkie (pracowników). Zasygnalizowane przez Pana Dariusza pytanie o ERP jest jak najbardziej na miejscu. Zazwyczaj to tam posiadamy kalendarze pracy. Występują one zazwyczaj w 2 miejscach: w systemach kadrowych oraz kalendarzach zasobów (jeżeli pracownik traktowany jest jako zasób). I w jednym i drugim przypadku wymagane są dodatkowe informacji w zakresie uprawnień, umiejętności itd. Tak aby można było na bazie takich informacji szacować zdolności produkcyjne dla danego stanowiska czy danego typu operacji.

I tutaj pytanie kolejne gdzie znajduje się miejsce, w którym jako pierwsze pojawia się informacja o absencji danego pracownika ? W przypadku dłuższych zwolnień zapewne w kadrach w przypadku urlopów na żądanie (syndrom dnia wczorajszego) u kierownika produkcji. Jedno jest pewne, aby móc coś planować należy ustalić gdzie jest źródło takich danych na bazie których będziemy chcieli szacować potrzebne zasoby ludzkie.

Dane z kalendarzy kadrowych jak i zasobów (produkcyjnych) musza być ujednolicone.

2. Drugi to narzędzie, miejsce gdzie te dane można zebrać i przeliczyć. Część systemów ERP a także systemy APS są w stanie to przeliczyć. jeżeli posiadają informacje o technologii wykonania , konkretnych operacjach dla, których potrzebny jest pracownik z danymi umiejętnościami.

Przypisanie pracowników do konkretnych operacji i zleceń zazwyczaj odbywa się w danym dniu, kiedy kierownik zmiany wie kogo ma do dyspozycji. Lista obecności może być pozyskiwana np. w taki sposób: rejestracja RCP - > system kadrowy -> system produkcyjny (kalendarze zasobów) -> Planowanie zasobów na dany dzień. Ale fakt może być to trudne przy 200 pracownikach na zmianie jeżeli miałoby być to ręcznie przypisywane. Zazwyczaj systemy ERP pokazują po prostu jaka grupa zasobów ludzkich z jakimi umiejętnościami jest potrzebny do wykonania danej operacji.

Firmy radzą sobie z tym różnie - czasem po prostu umiejętności są przypisywane do stanowiska (jeżeli jakiś pracownik podchodzi do stanowiska wiercenie i raportuje rozpoczęcie operacji to system może zweryfikować czy ma takie uprawnienia /umiejętności i dopiero wtedy pozwolić mu zarejestrować takie rozpoczęcie). Trochę to pachnie chaosem ale przecież wiadomo ze ktoś kto nie umie spawać nie zabierze się za taka robotę.

Z drugiej strony mogę sobie wyobrazić system w którym na poziomie planowania tygodniowe będą przypisywane konkretne zasoby (pracownicy) zgodnie ich kalendarzami, a danego dnia kierownik zmiany sprawdza tylko czy któryś z zasobów mu nie "wypadł" i robi korekty.
Taki system planowania dostępny jest w większości rasowych systemów ERP ERP i MES.

W zależności od systemu jakiego używa dana firma i jego funkcjonalności - może być ona wystarczająca lub nie. W drugim przypadku pojawia się miejsce dla systemów dedykowanych pisanych na zamówienie.

Zakładam że takiej fabryce jak Schneider Planowanie jest bardzo rozwinięte. Pytanie tylko czy poza niezbędnymi surowcami i maszynami (w tym narzędziami) obejmuje ono tak szczegółowo również zasoby jakimi są również pracownicy.

Ze względu na duża fluktuację zasobu jakim są pracownicy (urlopy, syndromy, zmiany pracy) często planowanie takie nie jest realizowane w podstawowym systemie ERP czy Mes (w sensie z dokładnością do pojedynczego pracownika). Powód ? Wymagałoby to bardzo częstego uruchamiania przeplanowywania realizacji produkcji a nikt tego nie lubi.

Reasumując w przypadku planowania zasobów ludzkich w tygodniowym szedłbym w kierunku przypisywania konkretnych pracowników i w danym dniu skupiał się na wyjątkach - nieobecności konkretnego pracownika i jego podmiany . Chyba byłoby z tym najmniej roboty.

Temat: Planowanie produkcji / zasobów ludzkich - grafik

Witam
kilku moich klientów myślało o wprowadzeniu takiego planowania - jednak na razie nikt tego nie uruchomił produkcyjnie. Problemów jest b. dużo.
Pierwszym jak już wspomniano konieczność posiadania (i utrzymywania) danych na temat umiejętności pracowników przebytych szkoleń, posiadanych certyfikatów itp (należy pamiętać o tym że część certyfikatów itp jest wydawanych czasowo - więc przy okazji aż prosi się żeby taki system pilnował aby pracownicy odświeżali wymagane certyfikaty od tak standardowych jak aktualne BHP czy zaświadczenia lekarskie przez uprawnienia do wózków widłowych itp). Ale to dobry HR może opanować
Drugim dostępność - czyli także wspomniane już urlopy, zwolnienia lekarskie ... - informacja o tym który pracownik pracuje na której zmianie .... to także w zakresie HR i do wyciągnięcia.
Teraz zaczynają się trudności ;-)
Kolejnym zasady przydzielania zasobów (w tym przypadku zasobów ludzkich) i ograniczenia. Tutaj występuje wiele ograniczeń organizacyjnych i biznesowych. W zależności od organizacji produkcji np w jednej z firm pracowały brygady które osobowo były mniej więcej stałe - natomiast w zależności od ilości osób dostępnych danego dnia i ich umiejętności - brygady takie miały przydzielane konkretne zadania - czyli zadania przez nich realizowane mogły się wydłużyć - jednak zawsze jedna brygada odpowiadał za produkt gotowy co w tej firmie było b. ważne. W innym przypadku - praca na linii produkcyjnej - osoby były dynamicznie przydzielane do stanowiska na danej linii. W kolejnym brygady były budowane ad hoc pod konkretne potrzeby.......
Zawsze problem jest ten sam - do wykonania jednej pracy mamy zasoby ludzkie a nie mamy maszyn lub materiałów, do innej odwrotnie - jeżeli ma tym sterować automat to musimy mieć algorytm - lub człowieka który zdecyduje które zadanie jest ważniejsze - a to już niektórzy chcą odnosić do zarządzania ryzykiem - bo czy lepiej zakładać bufory - czy planować każdą minutę i w przypadku jednego niedotrzymania terminu może się wszystko.
Osobiście uważam że największy problem to jest określenie wszystkich ograniczeń -( i jak zwykle - wyjątków) i sposób przydzielania zadań do zasobów. A pomysły typu chcemy "optymalnie" - to już budzą zawsze mój uśmiech - bo co to znaczy optymalnie? Najszybciej? Najtaniej? Najmniejsze ryzyko? Największy zysk? Największe wykorzystanie pracowników? Największe wykorzystanie maszyn?......
Na dodatek zasady nie mogą być stałe - np jeżeli mam porównywalną ilość pracy dla montażystów i spawaczy - to inaczej planuję jeżeli mam 1 spawaczy i 10 montażystów a diametralnie inaczej jeżeli mam 10 spawaczy i 1 montażystę (takie dynamiczne wąskie gardła w planowaniu -ale to znane tak samo przy planowaniu maszyn jak i zasobów ludzkich).
Porównując jeszcze do planowania zasobów (maszyn i urządzeń) - to podobna sytuacja może występować w przypadku takim
Mam pracować na maszynie X (lub o możliwościach wykonywania X)
Przygotować ją do pracy musi pracownik o umiejętnościach Y (ale ten pracownik ma także inne umiejętności - więc pytanie czy na pewno ma robić to - bo może coś innego jest ważniejsze)
Do pracy ta maszyna potrzebuje 3 narzędzi które trzeba zainstalować
2 z tych narzędzi trzeba kalibrować przed użyciem
każde z narzędzi ma określony czas pracy (MTBF)
........................
Przy pracownikach mogą dojść wymagania dotyczące innego czasu pracy w warunkach szkodliwych .....
.......
Zazwyczaj po wstępnym projekcie klienta jak usiądzie do tego zdolny analityk to okazuje się żeby coś takiego działało .... to naprawdę musi ... być przemyślane .
A jeżeli występuje nawet jedno ograniczenie którego twórca oprogramowania nie przemyślał ... to mamy duży kłopot.

Wszystkim którzy podejmują się takich wyzwań - duży szacunek.
Pozdrawiam
Mariusz Walicki

Mariusz Walicki Konsulant systemowy
MES/APS/CMMS, PROXIA
Polska sp. z o.o.

Temat: Planowanie produkcji / zasobów ludzkich - grafik

W PROXIA APS, jest dostępna opcja planowania obsady stanowisk przy określeniu anonimowej ilości roboczogodzin określonych umiejętności do dyspozycji do poziomu zamiany na każdy dzień kalendarzowy.

Wygląda to tak, iż mamy powiedzmy (jak u Pana w opisie): 5 sektorów, dla których z dowolnym wyprzedzeniem planujemy dostępną pulę roboczogodzin o określonych umiejętnościach do wykorzystania (np.192 rbg na I zmianę N-tego listopada, itd.).

Wtedy na wykresie Gantta, osi czasu, widzimy obłożenie dla każdego z 5 sektorów (miejsc pracy) odpowiednią dostępną ilością roboczogodzin określonych umiejętności w powiązaniu oczywiście do planowanych zleceń produkcyjnych.

Temat: Planowanie produkcji / zasobów ludzkich - grafik

Istnieją takie narzędzia IT, które w swoich funkcjonalnościach posiadają zarówno planowanie produkcji, jak i automatyczne planowanie obsady. Ten system to XPRIMER. Oprócz wcześniej wymienionych to platforma, który służy także do ewidencji produkcji, harmonogramowania produkcji, zarządzania magazynem, zarządzania technologiami, a także wspiera utrzymanie ruchu.
Zapraszamy do zapoznania się z systemem XPRIMER na http://eqsystem.pl

Następna dyskusja:

Planowanie produkcji na pod...




Wyślij zaproszenie do