Michał O.

Michał O. Helpdesk IT

Temat: Dane obcorajowca w zbiorze.

Dzień dobry.
Mam taki pomysł i nie wiem, czy jest on zgodny z prawem, ... , nawet nie wiem czyim. :)

Będzie strona, powiedzmy po polsku, angielsku, czesku i ukraińsku. Osoba zapisująca się na newslettera będzie miała znacznik w jakim języku przegląda stronę. Będzie też dostawać Newslettera w takim języku jakim przeglądała stronę. Strona jak i dane osobowe będzie na serwerach w Polsce.

Tak na dobrą sprawę nawet jak mam stronę po polsku, czy angielsku to i tak nie wiemy kto ją przegląda i kto się zapisze.

Czy jak zastosuje wymogi ustawy o ochronie danych i zgłoszę zbiór do GIODO to wystarczy, czy może mam jeszcze na coś zwrócić uwagę?
Jarosław Żabówka

Jarosław Żabówka Administrator
Bezpieczeństwa
Informacji (ABI).

Temat: Dane obcorajowca w zbiorze.

"Art. 3. (...) 2. Ustawę stosuje się również do:(...)
2) osób fizycznych i osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niebędących osobami prawnymi, jeżeli przetwarzają dane osobowe w związku z działalnością zarobkową, zawodową lub dla realizacji celów statutowych
- które mają siedzibę albo miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, albo w państwie trzecim, o ile przetwarzają dane osobowe przy wykorzystaniu środków technicznych znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej."


Nie ma tu znaczenia czy przetwarzamy dane obywateli polskich, czy obcokrajowców. Jeżeli dane przetwarzamy poza Polską, to też ma niewielkie znaczenie (póki nie wychodzimy poza EOG). Ważne jest, że ADO ma siedzibę na terenie Polski.

Planowane rozporządzenie unijne zakłada nieco inne podejście. Istotne będzie do obywateli którego państwa skierowana jest usługa. Ale ponieważ rozporządzenie będzie obowiązywać w całej ue, znaczenie będzie to miało jedynie dla podmiotów spoza unii.Ten post został edytowany przez Autora dnia 16.01.14 o godzinie 17:06
Michał O.

Michał O. Helpdesk IT

Temat: Dane obcorajowca w zbiorze.

Są jakieś dyrektywy, czy inne podstawy prawne mówiące o przetwarzaniu danych w EOG?

Coś więcej wiadomo kiedy to nowe rozporządzenie ma wejść? Czy nie wywoła to zmiany naszych krajowych przepisów?

Czyli np. jak bym chciał zbierać dane osób z terenu Białorusi, czy innego kraju z poza UE, to trzeba by rozpatrywać prawo lokalne, czy bardziej interesuje mnie prawo Polskie w tym przypadku.

ADO oczywiście ma siedzibę na terenie Polski.
Leszek K.

Leszek K. Zarządzanie
bezpieczeństwem
informacji. Dane
osobowe.

Temat: Dane obcorajowca w zbiorze.

Ważniejsze jest gdzie są dane osobowe przetwarzane, a nie gdzie. W sprawozdaniu GIODO za 2009 r., s. 91 Generalny Inspektor podkreśla, że "narodowość użytkowników projektowanego portalu nie ma żadnego znaczenia z uwagi na fakt, że ustawa przyznaje ochronę danym osobowym każdej osoby (art. 1 ustawy)".

Następna dyskusja:

Darmowe jednoosobowe zapros...




Wyślij zaproszenie do