Mona S.

Mona S. plastyk,
arteterapeuta

Temat: Ile powinien zarabiać nauczyciel?

Niech Ci będzie:)
Magdalena Domaradzka

Magdalena Domaradzka tłumaczka i lektorka
czeskiego i
słowackiego

Temat: Ile powinien zarabiać nauczyciel?

Mona S.:
Co prawda wszystkie/3/ studia podyplomowe skończyłam za... własne pieniądze, pracuję na kompie i notebooku kupionym za... własne pieniądze, korzystam z albumów i programów komputerowych kupionych za... własne pieniądze, uczestniczę w wielu fantastycznych warsztatach za... własne pieniądze...


A przepraszam bardzo, za czyje pieniądze miałyby być?
Mona S.

Mona S. plastyk,
arteterapeuta

Temat: Ile powinien zarabiać nauczyciel?

...jak się więcej "wkłada niż wyjmuje" z naciskiem na dużo więcej ...

I nie przepraszaj, jeszcze nie masz za co;)
Magdalena Domaradzka

Magdalena Domaradzka tłumaczka i lektorka
czeskiego i
słowackiego

Temat: Ile powinien zarabiać nauczyciel?

Co nie zmienia faktu, że to zupełnie normalne, że za swoje studia podyplomowe, komputer w domu, albumy itd., podobnie jak za ubranie i pastę do zębów płacisz Ty.
Mona S.

Mona S. plastyk,
arteterapeuta

Temat: Ile powinien zarabiać nauczyciel?

..."Zgadzam się, że nalezy gratyfikować za dodatkowe kwalifikacje!!! Ale nie tak ubogo.............. w końcu semestr takich studiów kosztował ok 1500 zł, co daje ok 6000zł za studia 4 semestralne, więc niechże dodatek będzie taki, by zwróciło się to przynajmniej w czasie równym długości studiów (niech zachęca to do dalszego kształcenia, a nie będzie chlebem odbieranym własnym dzieciom)...."/j.w./

/dokładanie do "lnteresu" to przerost formy nad treścią/
NIE.NIE JEST TO NORMALNE.

konto usunięte

Temat: Ile powinien zarabiać nauczyciel?

Pora sprostować kilka błędów:
1. Rafał Pawlak - "Nie mogę pojąć dlaczego nauczyciele tak bronią się przed kapitalizmem i wolnym rynkiem pracy?" To nie nauczyciele bronią się przed kapitalizmem i wolnym rynkiem, lecz społeczeństwo jako całość. Podstawą kapitalizmu i wolnego rynku jest zasada bezpośredniego płacenia za usługę przez tego kto jej potrzebuje, taką cenę jaka jest w sposób wolnorynkowy wynegocjowana pomiędzy usługodawcą a usługobiorcą. Innymi słowy wolny rynek w edukacji nie może się rozpocząć bez wprowadzenia zasady - za naukę dziecka płacą rodzice bezpośrednio szkole - coś pomiędzy tym ile szkoła chce dostać, a tym ile rodzic chce dać ze względu na to jaką ma opinię o danej placówce. Czy społeczeństwo na to się zgodzi??? Wątpię. A z drugiej strony - czy jakikolwiek piekarz, lub inny wolny przedsiębiorca zgodziłby się działać według zasady - świadcz swoje usługi wszystkim bezpłatnie, a władza ci coś sypnie z ogólnych podatków. Tyle sypnie ile zechce, a jak przyjdzie kryzys to może sypnąć piaskiem w oczy.
2. Rafał Pawlak – „Uważam, że problem jest bardziej złożony i błędem jest sprowadzanie go jedynie do podwyżek wynagrodzenia. […] Nie można żądać tak radykalnych podwyżek, rzędu 2-3 krotności, bo po porostu jest to nierealne”. – Wobec tego nie można oczekiwać, że studenci będą wybierali specjalność nauczycielską z myślą, że jest to ich wymarzony zawód, nie będą przykładali się do zdobywania kwalifikacji nauczycielskich, do pracy w szkole pójdą w ostateczności, a szkolne realia szybko sprowadzą ich do parteru, co będzie przejawiało się taką jakością pracy jaką najczęściej możemy obecnie obserwować i na jaką narzekamy. Społeczeństwo musi zrozumieć prostą zasadę. Szkoła stoi nauczycielem, dobry da sobie radę za pomocą wyłącznie kredy i tablicy, a kiepskiemu nie pomoże nawet pracownia komputerowa. Jakość szkolnych kadr bezpośrednio zależy od tego jakie są tu zarobki. Jeżeli są takie jak obecnie, to mamy obecna jakość i nic jej nie zmieni, żadne reorganizacje, przedsięwzięcia dyscyplinujące, reformy itp. Problem jakość kadr oświatowych zaczyna się na studiach i nie rozwiążemy go bez powszechnego przekonania młodych ludzi, że szkoła jest atrakcyjnym finansowo miejscem pracy. Kolejny problem polega na przekonaniu, że oświatę można uzdrowić typowymi zasadami biznesowymi – „Najpierw produkt, później płaca”. Nie tędy droga. W oświacie musi być odwrotnie. Znam historię reform oświatowych w Polsce od początku XX wieku. Robiono już różne „cuda” a oświata i tak nigdy nie funkcjonowała zgodnie z oczekiwaniami społecznymi. Powód – zawsze stosowano zasadę „najpierw produkt, później płaca”.

konto usunięte

Temat: Ile powinien zarabiać nauczyciel?

Jak widać, każdy ma różne zdanie co do finansowania oświaty.
Tak czy owak nie jest dobrze i nie klaruje się żadna dobra reforma.

Niestety, rząd gołoci obywateli z pieniędzy, a nie jest już taki skory aby je racjonalnie wydawać.

Ja też bym chciał coś sprostować. Mianowicie moje wypowiedzi nie są błędne. To, iż mam inne zdanie nie oznacza, iż jest błędne. Bo błędne w stosunku do czego/kogo? Jest jakaś ogólna zasada opisująca błędną wypowiedź?

Niestety, nie da się zrobić tak aby cześć gospodarki była centralnie planowana a cześć wolnorynkowa. OK, da się ale efekty widać.

Jeżeli ma być najpierw płaca później produkt, to oświata będzie wyróżniona na tle innych profesji. Tak ma być?Rafał Pawlak edytował(a) ten post dnia 30.06.09 o godzinie 19:32
Beata D.

Beata D. nauczyciel

Temat: Ile powinien zarabiać nauczyciel?

Mona S.:
I NAJWAZNIEJSZE-JAKBYM NIE CHCIALA TOBYM TEGO NIE ROBIŁA, O!

bardzo trafne stwierdzenie - również się pod nim podpisuję ... mój staż 23 lata - pewnie ,że jak zaczynałam w czasach "komuny" normą było 1,5 etatu , wyjazdy na zawody sportowe - płatne , SKS - 6 godz. tygodniowo , studia finansowane przez dyrektora w 100 % -- teraz tego nie ma , ale nie wyobrażam sobie robić czegoś innego :)))

konto usunięte

Temat: Ile powinien zarabiać nauczyciel?

Rafał Pawlak:
Widziałaś kiedyś strajkującego informatyka, mimo, iż wielu zarabia podobnie do nauczycieli?

:)) To musi być kiepski informatyk, albo absolwent uczelni w pierwszym roku pracy. :) :) :) Rozbawił mnie ten tekst z rana, dziękuję.

PS Żeby nie było, że nie znam realiów - żyję wśród informatyków (rodzina, przyjaciele, znajomi).

konto usunięte

Temat: Ile powinien zarabiać nauczyciel?

Ada Szylko:
Rafał Pawlak:
Widziałaś kiedyś strajkującego informatyka, mimo, iż wielu zarabia podobnie do nauczycieli?

:)) To musi być kiepski informatyk, albo absolwent uczelni w pierwszym roku pracy. :) :) :) Rozbawił mnie ten tekst z rana, dziękuję.

PS Żeby nie było, że nie znam realiów - żyję wśród informatyków (rodzina, przyjaciele, znajomi).

a żyjesz wśród nauczycieli?
wiesz ile w Łodzi czy Rzeszowie zarabia informatyk?
myślisz, że informatyka to tylko wielkie macierze i serwery gdzie się zarabia po 10.000...a co z resztą 80% grupą informatyków

mnie też rozbawia generalizowanie na podstawie próby na 3 osobach

konto usunięte

Temat: Ile powinien zarabiać nauczyciel?

Marcin Z.:
Przepraszam z góry wszystkich ale wydaje mi się że kwoty ponad 2 tyś nawet dla ostatniego szczebla awansu zawodowego nauczycieli to przesada. Uważam, że w dzisiejszych czasach gdzie znaczna część młozieży studiuje, wykształcenie wyższe nie jest niczym nadzwyczajnym wysokość tego wynagrodzenia to wielkie nieporozumienie. Zaraz Państwo powiedzie mi że 18 godzin to tylko papier jak wszytko przyjmie, że obowiązki, rodzina ubolewa, czasu nie macie i wogóle... Myślę, że jak nauczyciele biorą po dwa etaty to naturalnym jest, iż brakuje czasu na reszte codziennych obowiązków. Z drugiej strony ah ta dzisiejsza młodzież beznadzieja jest i tyle, niewychowani, nie uczą się, palą piją etc. Przepraszam, ale guzik prawda jeżeli nauczyciel chce powiedzieć, że zdrowie traci ucząc, nerwy skołatane ma to może nie potrafi zapanować nad klasą. Nie dawno skończyłem szkołę średnią i uważam, że naprawde tylko garstka była nauczycieli, którzy byli szanowani nawet przez tych uczniów, którzy zostali nieklasyfikowani z różnych przyczn. A większość to przekrój społeczeństwa od kobiet targowych do plotkowania, spóźniania się na lekcje itd. Powiecie nie no gówniarz może ma racje ale mnie to nie dotyczy ja jestem inna/y tylko ile osób z Państwa ulega pod koniec semestru/roku i poprawia tych co cały rok się nie uczą?? To jest należyte wypełnianie obowiązków, mównienie uczniom pozostałym można się nie starać cały rok a i tak przejść z klasy do klasy - czy to jest autorytet nauczyciela, który ma być wynagradzany na tkim poziomie jaki Państwo oczekujecie ??


Po 1: Dlaczego na ten temat wypowiada się ktoś kto nie ma zielonego pojęcia o pracy nauczyciela? Kolejna osoba, która myśli, że wszystkie rozumy pozjadała i zna ten zawód od podszewki.
Po 2: Jasne w dzisiejszych czasach wyższe wykszałcenie ma wiele osób. Wykształcenie wykształceniu nie jest równe. Sporo tych młodych jak to Pan określił to zwykłe głąby! Skąd to wiem? Mój znajomy pracuje na Politechnice, jest wykładowcą i z jego odpowieści to wiem! Głąby, które nic nie potrafią, podstaw chemii nie znają, o matematyce nie wspomnę. Tłumaczy im to od podstaw, a ci dalej siedzą i nie wiedzą po co. Jak ktoś w życiu myśli tylko o komórkach, MP4, imprezach, ciuchach to się nie ma czemu dziwić. Co robią naukowcy, asystenci, adiunkci? Piszą za nich (dosłownie piszą) prace licencjackie i magisterskie. Kolejny absurd, ale jeśli katedry i zakłady są zagrożone likwidacją (niż demograficzny daje się każdemu we znaki) to jakoś muszą dbać o swoje miejsca pracy. Uczelnie prywatne to kolejna pomyłka na polskim rynku edukacyjnym. Wiem z doświadczenia - studia podyplomowe jakie były, takie były. Płacisz - masz wykształcenie. Niewielki procent studentów podchodzi do zasady: płacę więc daję z siebie wszystko.
Po 3: Proszę mi podać konkretny przykład nauczyciela na 2 etatach? Ja co roku boję się, że klasy nie zostaną otwarte, bo jest coraz mniej dzieci. Więc gdzie tu mowa choćby o nadgodzinach? Tak w czasach odległych to było częste, ale na pewno nie teraz. Jak się chce o czymś mówić lub pisać trzeba mieć konkrety w rękawie!
Po 4: To, że młodzież i dzieci są niewychowane dostatecznie to nie mit tylko fakt autentyczny. Polecam ten zawód! Każdy Polak powinien przymusowo pracować rok w szkole, najlepiej podstawowej lub gimnazjum! Wtedy może co niektórzy zaczęliby główkować nad tymi bredniami, które wypisują.
Po 5: Widać kiepskim był Pan uczniem, skoro Pan nie zna treści Statut Szkoły! W każdej szkole uczeń ma prawo do poprawy ocen, nawet jeśli nie uczy się systematycznie. Zapewniają to również odpowiednie rozporządzenia MEN.
Gratuluje podejścia do zawodu, dzięki któremu Pan zdobył jakieś tam wykształcenie. Dzięki takim ludziom jak Pan Polski nie zbudowano. Całe szczęście.

konto usunięte

Temat: Ile powinien zarabiać nauczyciel?

Rafał Pawlak:
Chciałbym doczekać się kiedyś głębokiej reformy, która uwzględniała by moje założenia:
a) pensja powinna być uzależniona od przedmiotu jakiego uczy nauczyciel - nie uważam, aby każdy był jednakowo pracochłonny
b) ..od jakości nauczania i zaangażowania
c)..od kwalifikacji, kompetancji, kultury osobistej
d)...od W Y N I K Ó W !!!!! - w każdej normalnej pracy aby dostać podwyżkę należ mieć wyniki
Oczywiście są nauczyciele, którzy poświęcają czas na przygotowanie zajęć...ale uderzcie się w pierś....ilu z was wyciąga pożółkłe notatki z czasów studiów i karmi taką wiedzą uczniów???
Los każdego leży w jego rękach.


Co do wyników to przykro mi, nie do końca się z panem zgodzę. Jak pan myśli ilu uczniów w mojej byłej klasie (ukończyli szkołę w tym roku) odrabiało systematycznie zadania domowe, ilu uczyło się do testów, sprawdzianów, ilu czytało lektury? Klasa 20 osobowa.
W naszym systemie eduakcyjnym nadal przy tak małej ilości godzin, mocno rozbudowanej podstawie programowej i ciągłych cięciach godzinowych - praca w domu jest konieczna. Jednak rodzice nie bardzo mają na to chęci i czasu. I takie problemy mają nauczyciele w całm kraju. Więc jeśli to co nauczyciel wypracuje w szkole, nie jest w domu ugruntowane pracą własną ucznia to nauka idzie w las i wyniki też. Mam andzieję, że kiedyś ilość godzin zwiększy się tak by ograniczyć do minimum koniecznego pracę dziecka w domu.
Co do pożółkłych kartek, hmmm skąd Pan ma takie wieści? Wiec Pan, o tym, że z wielu przedmiotów podstawy programowe uległy zmianie? Wie Pan, o tym, że obecnie sa egzaimny zewnętrzne, państwowe? Więc wydaje mi się to stwierdzenie mocno naciągane. Każda klasa proszę Pana, jest inna. W każdej klasie ten sam temat bywa realizowany inaczej, innymi metodami, formami itp. to tak ogólnie z warsztatu pracy nauczyciela. ;-)
Co do ostatniego stwierdzenia hmm...
Nauczyciele nie są spójni, bo już dawno osiągnęliby to co górnicy, lekarze etc. Płace są zbyt niskie i już dawno można było je uregulować.

konto usunięte

Temat: Ile powinien zarabiać nauczyciel?

Chciałbym aby większość nauczycieli mogła powiedzieć, że zrobili wszystko co w ich mocy, aby pomóc uczniowi.

Musi być jakieś mierzalne kryterium oceny jakości pracy nauczyciela.
Jeżeli nauczyciel wykorzystał 100% swoich możliwości, a uczeń i tak nie "rokuje" to nie widzę powodu aby nie ocenić nauczyciela na 5.
Odnoszę wrażenie, że wielu nauczycieli się "poddaje".

Myślę, iż należy najpierw przywrócić szacunek do nauczyciela i edukacji. W takiej sytuacji, nauczyciele odzyskają motywację i wiarę.
Poprawi się jakość, a za tym powinny iść podwyżki.

Szkoda, iż w dużej mierze rodzice nie szanują nauczycieli...przekłada się to bezpośrednio na zachowanie uczniów. Tylko ci sami rodzice oczekują od szkoły cudów.
Tak jak pisałem wcześniej, problem jest wielce złożony.

Oczywiście nie jestem przeciwny podwyżkom dla nauczycieli.
Chciałbym tylko aby skromne środki były wydawane sprawiedliwie i racjonalnie, albo została otworzona droga do wolnego rynku dla edukacji.

konto usunięte

Temat: Ile powinien zarabiać nauczyciel?

Rafał Pawlak:
Chciałbym aby większość nauczycieli mogła powiedzieć, że zrobili wszystko co w ich mocy, aby pomóc uczniowi.

Musi być jakieś mierzalne kryterium oceny jakości pracy nauczyciela.
Jeżeli nauczyciel wykorzystał 100% swoich możliwości, a uczeń i tak nie "rokuje" to nie widzę powodu aby nie ocenić nauczyciela na 5.
Odnoszę wrażenie, że wielu nauczycieli się "poddaje".


Nie wiem w jakiej szkole Pan pracował, ale musiała to być kiepska szkoła! Pracuję w tym zawodzie od 10 lat i jeszcze nie spotkałem się z sytuacją, aby ktoś nie pomógł uczniowi w problemach wychowawczyvch i dydaktycznych. Być może Pan wogóle nie pracował w szkole, tylko Pan zmyśla. W dzisiejszej szkole na każdym kroku oceniają nas za to co i jak zrobiliśmy - począwszy od organu prowadzącego szkołę, przez organ nadzorujący po MEN. Nie ma takiej sytuacji, w której nauczyciel mógłby odpuścić. Jeśli się zdarza, to przykro mi to pisać, ale to wina dyrektora. To dyrektor zarządza szkołą i to ona sprawdza stopień realizacji zadan wychowawczych i dydaktycznych. To on rozlicza każdego nauczyciela z efektów pracy. Coś mi się zdaje, że Pan pisze o szkole sprzed 20 paru lat.
Myślę, iż należy najpierw przywrócić szacunek do nauczyciela i edukacji. W takiej sytuacji, nauczyciele odzyskają motywację i wiarę.

Co do tego to się zgodzę. Weźmy przykład państw UE tam zawód nauczyciela ma prestiż, który jest związany min. z wysokimi płacami. Tam np. Niemcy nauczyciel jest urzędnikiem państwowym i niestosowane zachowanie ucznia lub rodzica wobec niego jest traktowane jak naruszenie nietykalności urzędnika. We Francji nauczyciel chcąć iść na studia podyplomowe otrzymuje rok urlopu płatnego, by zgłebić więdzę, zdobyć nowe kwalifikacje. W Danii nauczyciele przechodzą wcześniej w stan tzw. spoczynku, nie prowadzą zajęć dydaktycznych w pełnym wymiarze, negocjują to z dyrktorem, często też są opiekunami młodych nauczycieli ucząc ich sztuki zawodu. To o czym chcemy tu mówić.
Szkoda, iż w dużej mierze rodzice nie szanują nauczycieli...przekłada się to bezpośrednio na zachowanie uczniów. Tylko ci sami rodzice oczekują od szkoły cudów.

A jak mają szanować skoro widzimy to tutaj na goldenline - poglądy ludzi, którzy nie spędzili nawet 1 dnia w tym zawodzie są dla mnie niezrozumiałe. Ja chętnie oddam swoje "wakacje" za godną płacę, za możliwość wybrania się na urlop, za sensowną cenę, w nnym terminie niż lipiec-sierpień. Chętnie oddam tą pracę za chwilę spokoju i życia bez stresu. Kto nam zwróci zdrowie - zabrano wszystkie dodatki za utratę zdrowia, zabrano przywil;ej wczesniejszej emerytury (czy Pan po 40 latach pracy dostanie emeryturę w wysokosci 800 zł?). Może trochę szacunku należałoby się z każdej strony, a potem wypowiadać się w kwestiach naszego zawodu?
Nasz wybór - tak. Nie oznacza to, że musimy płącić za to najwyższą cenę (wszak inni tak nie mają).

Oczywiście nie jestem przeciwny podwyżkom dla nauczycieli.
Chciałbym tylko aby skromne środki były wydawane sprawiedliwie i racjonalnie, albo została otworzona droga do wolnego rynku dla edukacji.


Wolny rynek w edukacji? Fantastyka!!!
Marcin Z.

Marcin Z. SZUKAM PRACY

Temat: Ile powinien zarabiać nauczyciel?

Krzysztof Kawka:
Po 1: Dlaczego ...

Zgadzam się, że nie mam o pacy nauczyciela pojęcia, gdyż nigdy jako nauczyciel nie pracowałem. Wnioski wyciągnołem na podstawie obserwacji. Sytuację tą można odnieść do medycyny - lekarz aby dobrze leczył nie musi przeżyć danej choroby empirycznie.
A wolność słowa gwarantuje mi Konstytucja RP.
Po 2: ...Wykształcenie wykształceniu nie jest równe. Sporo tych
młodych jak to Pan określił to zwykłe głąby!

Oczywiście, że wykształcenie wykształceniu nie jest równe.
Miałem na myśli fakt, iż w dzisiejszych czasach młodzież zdobywa nawet na studiach stacjonarnych wykształcenie, które pozwala na zostanie nauczycielm. Dużo więcej osób studiuje dziś np. matematykę niż przed 89.
Jak ktoś w życiu myśli tylko o komórkach, MP4, imprezach, ciuchach to się nie ma czemu dziwić.

W każdej grupie społecznej znajdą się osoby które tak podchodzą do życia. Nie można przekreślać całej młodzieży et. studentów z powodu coraz słabszych wyników w nauce. Na uczelniach napewno obniżył się trochę poziom, co możne również wynikać z faktu coraz mniejszej liczby godzin dydaktycznych. Trzeba pamiętać, że młodzież w dzisiejszych czasach często uczęszcza na studia niestacjonarne, pracując, mając rodziny co nie jest wcale łatwym chlebem. Trudno w takim przypadku wymagać spektakularnych sukcesów edukacyjnych. Poziom studiów niestacjonarnych, a stacjonarnych wg. mnie jest zbliżony.

Co robią naukowcy, asystenci, adiunkci?
Piszą za nich (dosłownie piszą) prace licencjackie i magisterskie. ...

Pewnie ma Pan rację, że część osób - wykładowców pisze za seminarzystę pracę dylomową, czy magisterską. Z moich obserwacji jest takich osób bardzo mało bo w napisaniu pracy nie ma dziś problemu. Jeśli chodzi o licencjacką pracę wystarczy sama treść teoretyczna, dlatego też żadnych problemów w opisaniu problemu być nie powinno. Odnośnie prac magisterskich gdzie występuje część praktyczna, czemu wykładowca ma nie ukierunkować swoimi spostrzeżeniami studenta.
Prywatnie jestem seminarzysztą u profesora, byłego szefa gabinetu politycznego ministra, a mogłem wybrać sobie spokojnie jakieś dr.
Myślę, że on nie pisze za swoich studentów prac.
Pomijając stopnie naukowe proszę zauważyć, iż piszę pracę dyplomową z zakresu prawa pracy. Mogłem iść na łatwiznę, imprezę, po sklepach chodzić pisząc w/w pracę ale z rachunkowości, gdyż taką specjalizację studiuję.
Płacisz - masz wykształcenie.

Polemizowałbym z tym stwierdzeniem. Może na początku, w okresie kiedy zaczeły w Polsce rozwijać się uczelnie niepubliczne tak było, dziś dużo osób powtarza semestry, przenosi się na inne uczelnie z prostego powodu - po marnej prywatnej szkole nie ma pracy. Oczywiście są uczelnie niepubliczne w całości, gdzie stytułacja może być gorsza, ale trzeba pamiętać o studiach niestacjonarnych na państwowych uczelniach gdzie sytułacja jest z głowa inna. Powoli chyba zbliżamy się stety - niestety do zachodu, gdzie młodzież za studia płaci. Dziś nawet doktorat można robić zaocznie.
Po 4: To, że młodzież i dzieci są niewychowane dostatecznie to
nie mit tylko fakt autentyczny. ...

Tam gdzie chodziłem do szkoły średniej byli nauczyciele, którzy potrafili zapanować bez większych emocji nad najgorszymi uczniami, nauczyciele którzy budzili respekt i szacunek.
Również się z Panem w 100% zgadzam, że faktem jest niewychowanie młodzieży, ich często arogancki stosunek itd. Tylko to nie jest wina ani nauczycieli ani moja. Czasem nauczyciele wg. mnie błędnie robią przepuszczając uczniów z klasy do klasy nie inerweniując w poważniejszych sprawach np. Policja, kuratorium ew ywdalenie ze szkoły za łamanie regulaminu itd. Czemu ? własne brudy trzeba prać na własnym podwórku. Za mojej 4-letniej kadencji żadnego ucznia nie wyrzucowno ze szkoły...

Po 5: Widać kiepskim był Pan uczniem, skoro Pan nie zna treści
Statut Szkoły! W każdej szkole uczeń ma prawo do poprawy ocen,
nawet jeśli nie uczy się systematycznie. Zapewniają to również odpowiednie rozporządzenia MEN.

Przeglądałem właśnie regulamin swojej szkoły, faktycznie ma Pan rację, iż nie ma wyznaczonych ograniczeń odnośnie terminów poprawkowiania sprawdzianów. Za mojej kadencji część nauczycieli stosowało termin 2 tygodnie. Nie jestem pewny dziś w 100% ale wydaje mi się że w regulaminie na tamten czas termin ten był zastrzeżony.
Rodzi mi się pytanie czy bardzo dobrzy uczniowie muszą znać regulamin szkoły ?? Wątpie.
Rozwiewając Pana wątpliwości szkołę średnia - technikum ekonomiczne ukończyłem z wyróżnieniem otrzymując na świadectwie maturalnym ponad 6 ocen celujących. Myślę, że na chłopaka to całkiem nieźle. Co więcej wyprzedzając następne pytania zdałem maturę, studiuję, otrzymałem dyplom technika ekonomisty z OKE Jaworzno wg. nowych zasad - sprawdzania prac pisemnych przez zewnętrzych egzaminatorów na zasadzie matur. Aby zaliczyć np. część praktyczną należało otrzymać 75% punktów. Za piękne oczy tego nie dostałem. Jedynie co to chcili mi sprawowanie obniżyć z wzorowego ale to inna historia.Marcin Z. edytował(a) ten post dnia 02.07.09 o godzinie 19:18
Marcin Z.

Marcin Z. SZUKAM PRACY

Temat: Ile powinien zarabiać nauczyciel?

Krzysztof Kawka:
Co do tego to się zgodzę. Weźmy przykład państw UE tam zawód nauczyciela ma prestiż, który jest związany min. z wysokimi płacami. Tam np. Niemcy nauczyciel jest urzędnikiem państwowyi niestosowane zachowanie ucznia lub rodzica wobec niego jesttraktowane jak naruszenie nietykalności urzędnika. We Francjinauczyciel chcąć iść na studia podyplomowe otrzymuje rok urlopu płatnego, by zgłebić więdzę, zdobyć nowe kwalifikacje. W Danii nauczyciele przechodzą wcześniej w stantzw. spoczynku, nie prowadzą zajęć dydaktycznych w pełnym wymiarze, negocjują to z dyrktorem, często też są opiekunami młodych nauczycieli ucząc ich sztuki zawodu. To o czym chcemy tu
mówić.

Wszytsko Pan super przedstawił, ale tylko jedną stronę medalu płac, prestiżu zawodu nauczyciela. Płace pracowników to nie prestiż, bo za nim idzie szacunek, zaufanie. Przykład płace posłów są duże a prestiżu brak.
Otóż proszę zauważyć iż (dane na 2008):

- Niemcy PKB per capita 33 345 USD
- Francja PKB per capita 33 123 USD
- Dania PKB per capita 39 532 USD
- POLSKA PKB per capita 16 921 USD

Jaki z tego nasówa się wniosek ??
Generalnie wszyscy pracownicy mają lepiej w krajach gdzie PKB jest wyższy - państwo jest bogatsze.
Jasne każdego płace nie są zadowalające, każdy by chciał miliardy zarabiać i co z tego jak nas na to nie stać na dzień dzisiejszy.
Pan pisząc to chciałby prestiżu tych krajów, ale jeszcze lata takiego dochodu nie osiągniemy co jest spowodowane różnymi czynnikami. A wiedząc że nie jest Pan ekonomistą per capita - znaczy w przeliczeniu na osobę.
Dorota C.

Dorota C. jeśli nie tu, to
gdzie? jeśli nie
teraz, to kiedy?

Temat: Ile powinien zarabiać nauczyciel?

nauczyciel zarabia ile zarabia..każdy, kto w szkole pracowal,czy pracuje wie..
mnie jest wstyd i zawsze czuje zażenowanie, kiedy musze brać kasę za korki i wstyd mi,ze nie wystarcza pensja nauczyciela w moim kraju na uczciwe normalne zycie

i dlatego wielu z nas zaczyna miec w .. nosie szkołę
Magdalena Domaradzka

Magdalena Domaradzka tłumaczka i lektorka
czeskiego i
słowackiego

Temat: Ile powinien zarabiać nauczyciel?

dorota C.:
mnie jest wstyd i zawsze czuje zażenowanie, kiedy musze brać kasę za korki i wstyd mi,ze nie wystarcza pensja nauczyciela w moim kraju na uczciwe normalne zycie

Ach, to doprawdy wielka szkoda, tylko że mnóstwo osób szuka dodatkowych możliwości zarobku, bo jedna praca etatowa nie wystarcza w żadnym razie na "uczciwe normalne życie" (tak, jakby jeszcze mniej wystarczało na nieuczciwe?). Jakoś im nie wstyd z tego powodu, przeciwnie, są dumne, że dorabiają.

Tysiące przedsiębiorców prowadzących własną działalność i pracujących po kilkanaście godzin na dobę, ludzie na dwóch etatach, lekarze w dwóch czy więcej miejscach pracy... a wszyscy oni w "podstawowej" pracy spędzają więcej niż 18 godzin w tygodniu i nie mają dwóch miesięcy w roku na dodatkowy zarobek.

konto usunięte

Temat: Ile powinien zarabiać nauczyciel?

dorota C.:
nauczyciel zarabia ile zarabia..każdy, kto w szkole pracowal,czy pracuje wie..
mnie jest wstyd i zawsze czuje zażenowanie, kiedy musze brać kasę za korki i wstyd mi,ze nie wystarcza pensja nauczyciela w moim kraju na uczciwe normalne zycie

i dlatego wielu z nas zaczyna miec w .. nosie szkołę

..i o tym mówię...jest mi przykro z tego powodu...zawód nauczyciela to powołanie

..skoro ma Pani w "nosie szkołę" to po co Pani tam jeszcze pracuje?

konto usunięte

Temat: Ile powinien zarabiać nauczyciel?

Widzę, że dyskusja zaczyna opierać się o wzajemną dyskredytację a nie wymianę poglądów i argumentów.
W takich okolicznościach, ja już podziękuję za "rozmowę".

Życzę wielu sukcesów i aby każdy miał satysfakcję z pracy!

Następna dyskusja:

Ile zarabia nauczyciel?




Wyślij zaproszenie do