Marcin K.

Marcin K. "Jeśli nie możesz
meczu wygrać, to go
zremisuj."

Temat: Powrót z urlopu macierzyńskiego

Witajcie
Mam kilka pytań.
Moja żona wróciła z urlopu macierzyńskiego i następnego dnia dostała wypowiedzenie. Tu nie ma wątpliwości, że jest to dozwolone.
W czasie okresu ciąży, która była zagrożona przekroczyła około 30 dni dopuszczalny limit nieobecności w roku który wynosi chyba 185 dni. W tym czasie zatrudniono zastępstwo na Jej stanowisku i po powrocie z urlopu macierzyńskiego Ona dostała wypowiedzenie a zastępca został. W związku z tym moje pierwsze pytanie. Czy zwolnienie było słuszne.
Drugie pytanie dotyczy odprawy. Staż pracy w firmie to prawie cztery lata, czyli powinna dostać 2 miesięczna odprawę. Kiedy pracodawca może Jej nie wypłacić takiej odprawy i czy w Jej sytuacji może to zrobić. Na wypowiedzeniu nie ma wpisanej przyczyny, ale chyba nie musi być, jeśli była to umowa na czas określony.
Pozdrawiam i z góry serdecznie dziękuję.Marcin K. edytował(a) ten post dnia 04.12.08 o godzinie 07:57

konto usunięte

Temat: Powrót z urlopu macierzyńskiego

Szwagier z tego co wiem to niestety, ale maja prawo zwolnić. Umowa była na czas określony więc należy się tylko dwutygodniowy okres wypowiedzenie bez zadnej odprawy. W naszym prawie kobieta chroniona jest tylko podczas ciąży i urlopu macierzyńskiego. Potem to już zależy od pracodawcy, ten jak widać nie potrafi docenić dobrego pracownika. A jeśli chodzi o wychowawczy to nie wiem czy jeszcze może iść, ale nie mozna przekroczyc dochodu ok.550 zl na jedna osobe w rodzinie.
Marcin K.

Marcin K. "Jeśli nie możesz
meczu wygrać, to go
zremisuj."

Temat: Powrót z urlopu macierzyńskiego

Odprawa się należy, ponieważ wypowiedzenie nie jest z winy pracownika. Niestety, prawdopodobnie będzie trzeba się ubiegać o nie w sądzie pracy, i jeśli będzie trzeba to tak będzie.

konto usunięte

Temat: Powrót z urlopu macierzyńskiego

Może złożyć wniosek dwa tygodnie przed końcem urlopu macierzyńskiego o urlop wychowawczy. Pracodawca nie może odmówić udzielenia urlopu wychowawczego. Wniosek trzeba złożyć dwa tygodnie przed terminem rozpoczęciem urlopu wychowawczego. Najpierw również będzie musiała wykorzystać swój urlop wypoczynkowy. Ale, to już pracodawca jej naliczy i odpowiednio udzieli.
Urlop wychowawczy zawsze może zawiesić, czy przejść na pół etatu.
Może niech najpierw złoży wniosek i o tym porozmawia, a wtedy przy okazji dowie się, jakie pracodawca ma plany wobec niej.
Jeśli wróci do pracy po urlopie macierzyńskim, jak przystało na chętnego do pracy pracownika i dostanie wypowiedzenie, to zawsze może odwołać się do Sądu pracy.
Powinien pracodawca zrozumieć, że małe dziecko nie przeszkadza w organizacji pracy i życia młodej matki.

http://urlopy.wieszjak.pl/macierzynski-i-wychowawczy/

I jak tutaj mamy mieć dzieci, jeśli w ten sposób pracodawcy traktują młode matki.
Chcą wydłużyć urlopy macierzyńskie, ale to nie zabezpiecza matek po powrocie z macierzyńskiego.

konto usunięte

Temat: Powrót z urlopu macierzyńskiego

A, już wróciła i dostała wypowiedzenie.
Tak to jest, jak wchodzi się na forum na chwilę i szybko czyta.
Niestety może po powrocie z urlopu macierzyńskiego pracodawca wypowiedzieć umowę.
Jedynie chroniłby ją przez jakiś czas urlop wychowawczy.

Temat: Powrót z urlopu macierzyńskiego

Wypowiedzenie nastąpiło 1 grudnia, zatem obecnie jest w okresie wypowiedzenia. 1 grudzień to poniedziałek zatem stosunek pracy ustanie 20 grudnia (2 tygodnie wypowiedzenia).
Zatem na urlop wychowawczy raczej nie pójdzie - jak wspomniała Joanna - zasadą jest, że wniosek o taki urlop składa sie na dwa tygodnie przed planowanym rozpoczęciem. A za dwa tygodnie to już stosunku pracy nie będzie.
I powiem szczerze, że nie widze sensu w tym działaniu, bo urlop zakończy się wraz z ustaniem stosunku pracy.
Zatem i tak pozostaje szukanie nowej pracy lub rejestracja w PUP.
Co do "odprawy" jeżeli firma jest mała poniżej 20 pracowników to mówimy jedynie o ekwiwalencie za niewykorzystany urlop, jeżeli taki jeszcze jest (a po urlopie macierzyńskim powinno się nazbierać kilka dni).
Jeżeli firma jest wieksza i zatrudnia więcej niż 20 osób i pracodawca wypowiedział umowę "likwidując stanowisko", i jest to wykazane na świadectwie pracy (bo w tym wypadku, tj. rozwiązanie umowy na czas określony, jak wspomniał nawet Trybunał Konstytucyjny w tym tygodniu, pracodawca nie musi podawać powodu) wtedy przysługuje odprawa w wysokości dwukrotności wynagrodzenia.

Jeszcze jedno, ale jako odrębny punkt mojej wypowiedzi, jeżeli pracodawca podejmuje decyzję o rozwiązaniu umowy pracownicy powracającej z urlopu macierzyńskiego, powinien mieć na względzie zakaz dyskryminowania pracowników ze względu na płeć oraz macierzyństwo.
W sumie, jakby żona chciała powalczyć w sądzie (na świadectwie pracy jest informacja o możliwości odwołania się w ciągu 7 dni) to może powalczyć o odszkodowanie z art.18 (3d) KP. Cieżar dowodu wykazania, że nie doszło do dysktymincji bedzie po stronie pracodawcy.
Generalnie Sąd na wniosek byłego pracownika może poddać kontroli wypowiedzenie umowy o prace zawartej na czas określony, również pod kątem ewentualnego naruszenia społeczno-gospodarczego przeznaczenia prawa lub zasad współżycia społecznego.
Zatem polecam szybką konsultację z prawnikiem.

konto usunięte

Temat: Powrót z urlopu macierzyńskiego

To samo zamieściłam na forum kadry.

Od 1 stycznia 2009r. może wejdą nowe przepisy chroniące przed zwolnieniem pracowników uprawnionych do urlopu wychowawczego.
Niestety nie wszyscy będą mieli to szczęście.

http://kadry.infor.pl/aktualnosci/92002/Rodzice-beda-d...

Szczerze, to wkurza mnie, że nie tak rzadko kobiety, jak zajdą w ciążę biorą zwolnienie lekarskie do czasu porodu, nawet jak nie jest ona zagrożona. Lekarze też są tutaj winni.
Ale, nie można od razu wszystkich kobiet stereotypowo skazywać na zwolnienie i brak środków na utrzymanie maleńkiego dziecka.

Te nowe przepisy dadzą większą ochronę rodzicom. Bo, inaczej kto będzie w przyszłości pracować na rozwój gospodarczy Polski?

edited:
Uchwalono, że przy obniżonym wymiarze czasu pracy rodzice będą przez rok chronieni przed zwolnieniem od 1 stycznia 2009r.

http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/96881,od_styczni...Joanna S. edytował(a) ten post dnia 11.12.08 o godzinie 12:48

konto usunięte

Temat: Powrót z urlopu macierzyńskiego

Witam,
Ja również mamy pytanie dot. umowy zastępstwo.

Mianowicie: mam umowę zastępstwo na czas usprawiedliwionej nieobecności xxx, jednak nie dłużej niż 31.10.09.
Osoba, którą zastępuje wraca z urlopu macierzyńskiego powiedzmy 10.09.09 (potem bierze urlop wypoczynkowy)

Moje pytanie - kiedy kończy się moja umowa?

(szukałam już odp. w internecie, ale niestety znalazłam sprzeczne informacje)

sprawa dość pilna
W miarę możliwości proszę o odpowiedź

pozdrawiamKatarzyna F. edytował(a) ten post dnia 01.09.09 o godzinie 12:15

konto usunięte

Temat: Powrót z urlopu macierzyńskiego

odpowiem na to pytanie: umowa kończy się 31.10.09

konto usunięte

Temat: Powrót z urlopu macierzyńskiego

Niestety w Polsce nie można rodzić dzieci:( sprawa trudna do udowodnienia jeśli chodzi o dyskryminacje...

Następna dyskusja:

Powrót z macierzyńskiego!!




Wyślij zaproszenie do